Vpliv na električni doseg

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.201
113
Odličen test:

Zanimivo, da strešni kovček pobere manj dosega kot pa nosilec za smuči.
Vleka (majhne) prikolice je pa čista smrt.
ynos: tudi tukaj je vrglo Travel Assist ven, čeprav ga sploh nima. :valjamse:
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.775
1.859
113
To je vse logično, ampak je še vedno relativno majhen nosilec za smuči pobral enkrat več elektrike kot pa truga, ki je konkretno večja.
Zanimivo, da je vpliv aerodinamike tako velik.
Tak nosilec ima lahko sam po sebi več parazitskega zračnega upora kot celoten avto (brez nosilca), seveda odvisno od hitrosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bakki33 in sad

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ne morem zdaj gledati, ampak ali ne pomeni sorazmerno enako povecanje porabe kot pri ICE motorjih?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Marxon

Majstr
24. feb 2009
702
364
63
Ne. EVji so precej bolj aerodinamični in posledično jim take zadeve sorazmerno bolj povečajo porabo.
Plus tega imajo boljši izkoristek in se take stvari še bolj opazi.
Vsa energija gre za premikanje, vsak dodatek se potem pozna na porabi. Pri bencinarju / dizlu je izkoristek 40%, tistih 60% gre v toploto in zvok, poleg tega se izkoristek spreminja z obremenitvijo in obrati. Zato je včasih kak dodatni porabnik neopazen (gretje, električni porabnik,....)
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in sad

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
828
269
63
Plus tega imajo boljši izkoristek in se take stvari še bolj opazi.
Vsa energija gre za premikanje, vsak dodatek se potem pozna na porabi. Pri bencinarju / dizlu je izkoristek 40%, tistih 60% gre v toploto in zvok, poleg tega se izkoristek spreminja z obremenitvijo in obrati. Zato je včasih kak dodatni porabnik neopazen (gretje, električni porabnik,....)
gretje sigurno ni porabnik pri ICE, ker je gretje zastonj :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.932
4.997
113
ID3 vem da ima kot doplačilo toplotno črpalko, za gretje in seveda hlajenje. Koliko kaj to vpliva na avtonomijo? Recimo hlajenje pri 30 stopinjah.
Moj sodelavec ga je naročil kot prvi avto in pravi da bi se moral z enim polnjenjem pripeljat iz kraja ob avstrijski meji skozi MB do vikendice na Viru na morju.
Jaz mu ne verjamem, da mu to uspe. Tudi če se vozi 90km/h
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Torej preko 400km? Malo odvisno kje se pelje, in oglašujejo preko 500km dosega, z največjo baterijo?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.932
4.997
113
Ja največjo baterijo je kupil. On se tudi zanaša na oglaševano kilometrino. Si ga počasi predstavljam, vsega zašvicanega v avtu in 110 tempomat, da bo na zadnje elktrone prilezel do vikendice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK in jonny77

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.732
2.345
113
Pomurje
Na hibridu sem testriral porabo zdaj pozimi.
Decembra kratke vožnje temp v kabini 22, poraba 6,5 litra
Januarje kratke vožnje temp v kabini 18, poraba 5,8 litra oz. isto kot poleti
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.050
1.460
113
39
ID3 vem da ima kot doplačilo toplotno črpalko, za gretje in seveda hlajenje. Koliko kaj to vpliva na avtonomijo? Recimo hlajenje pri 30 stopinjah.
Moj sodelavec ga je naročil kot prvi avto in pravi da bi se moral z enim polnjenjem pripeljat iz kraja ob avstrijski meji skozi MB do vikendice na Viru na morju.
Jaz mu ne verjamem, da mu to uspe. Tudi če se vozi 90km/h
Ne, tale bo zelo težka...
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
ID3 vem da ima kot doplačilo toplotno črpalko, za gretje in seveda hlajenje. Koliko kaj to vpliva na avtonomijo? Recimo hlajenje pri 30 stopinjah.
Moj sodelavec ga je naročil kot prvi avto in pravi da bi se moral z enim polnjenjem pripeljat iz kraja ob avstrijski meji skozi MB do vikendice na Viru na morju.
Jaz mu ne verjamem, da mu to uspe. Tudi če se vozi 90km/h
Če je njegova nadmorska enako kot recimo MB cca 240 m/nm in je Vir +- 5m/nm bo tole teoretično izvedel brez problema - konec koncev se bo ves čas vozil navzdol. Prav za prav, bi se lahko peljal z rolko brez poganjanja. :evil:
 
  • Haha
Reactions: ales85

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.932
4.997
113
Če je njegova nadmorska enako kot recimo MB cca 240 m/nm in je Vir +- 5m/nm bo tole teoretično izvedel brez problema - konec koncev se bo ves čas vozil navzdol. Prav za prav, bi se lahko peljal z rolko brez poganjanja. :evil:
To si zdaj napisal kot ono foro, če v roki držiš recimo 100 kil in hodiš vodoravno sploh ne upravljaš dela. Teoretično, praktično pa po 5 metrih skupaj klecneš. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: kazamurnik