Vpis v zemljiško kjigo?

mlacar

Pripravnik
29. avg 2007
439
5
18
Zdravo,

kakšen je sedaj postopek za vpisa v zemljiško kjigo? Nekje piše da gre samo preko natarje/nepremičninarja, nekje da lahko sam..

Imam kupoprodajno, zemljišče, jutri overim podpisa... ali lahko sam vložim na zemljiški oz. preko speta s potrdilom?

Tolk različnih informacij, zemljiški pa itak ne delajo da bi jih vprašal
smile-1.gif


HVALA
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.298
62
48
Kakšen je postopek osebnega vpisa v zemljiško knjigo na sodišču (zemljiški knjigi)?

Osebno na zemljiški knjigi, lahko podate vpis zgolj lastninske pravice na nepremičnini, torej vpis novega lastnika.

Ko overite pogodbo, ki je temelj posla (darilna, prodajna,... pogodba), osebno v času uradnih ur, podate vpis lastninske pravice, To storite na sodišču (oddelek zemljiške knjige), ki je pristojno na območju, kjer se nepremičnina nahaja.

Pri tem vpisu je potrebno poleg sodne takse, plačati tudi zapisnik, ki znaša 1/2 zaračunane sodne takse. Sodna taksa se razlikuje, glede na vrednost nepremičnine (višine sodnih taks...).



Kaj pa dokumenti, ki jih potrebujem za vpis v zemljiško knjigo?

Za vpis v zemljiško knjigo še vedno potrebujete pravno listino, na podlagi katere boste lahko vpisali svojo pravico v zemljiško knjigo (Prodajna pogodba, Darilna pogodba,...), oziroma verigo teh pogodb. Poleg pogodbe pa boste seveda še vedno (v primeru, da ga ne vsebuje že sama pogodba), potrebovali overjeno zemljiškoknjižno dovolilo.

Naj omenimo, da si lahko te pogodbe izdelate tudi s pomočjo e-obrazcev, ki jih najdete v rubriki: Nepremičninske pogodbe.

Morda je potrebno omeniti, da se bo sedaj kot ustrezna pogodba za vpis v zemljiško knjigo, štela tudi uskladitvena pogodba pogodba oz. pogodba o priznanju lastninske pravice.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Lahko vse urediš sam. Ne idi notarju, ker bo na tvoj račun zaslužil mesečno plačo.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Citat:
Uporabnik mlacar pravi:
Zdravo,

kakšen je sedaj postopek za vpisa v zemljiško kjigo? Nekje piše da gre samo preko natarje/nepremičninarja, nekje da lahko sam..

Imam kupoprodajno, zemljišče, jutri overim podpisa... ali lahko sam vložim na zemljiški oz. preko speta s potrdilom?

Tolk različnih informacij, zemljiški pa itak ne delajo da bi jih vprašal
smile-1.gif


HVALA

Overjeno pogodbo neseš na zemljiško knjigo, kjer plačaš takso. Če imaš vrednost do 20.000 EUR je taksa 7 EUR. Podpišeš zapisnik, ki ga izdela referentka in to je to. Čez cca 14 dni, dobiš sklep o vpisu nepremičnine v ZK.
 

maurice

Pripravnik
30. apr 2008
866
2
18
Malo bom zasmetil v tej temi, se opravičujem.
smile-1.gif


Prodajam stanovanje, ki je obremenjeno z hipoteko. Denar od prodaje gre k banki.
Kupoprodajna pogodba med prodajalcem in kupcem je lahko overjena na upravni enoti ali mora biti pri notarju? Koliko vzame notar, če je vrednost nepremičnine 59 tisočakov?
Kdo poskrbi, da se izbriše hipoteka na stanovanje? Banka, ko dobi ves denar ali moram jaz za to poskrbeti?
Hvala za podatke.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Overitev samo pri notarju, vprašaj notarja ali poglej v notarsko tarifo.

Banka izda izbrisno dovoljenje, nato izbris urediš sam pri notarju (praviloma je tak).

Vprašaj na banki...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Lahko tudi preko odvetnika
smile-1.gif
samo je dražje, ker mora listino posredovati notarju...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne, odvetnik vloži zk predlog
smile-1.gif
notar samo v isti postopek predloži listino, ki jo "overi", torej doda
 
I

Izbrisan uporabnik #488

3 dni je rok, da notar "dopolni", če se ne motim.

Za stranke dražja varianta.

Če gre za vpis lastninske pravice lahko gre stranka osebno na sodiše in tam vpišejo. Dolgo so se na sodišču delali nore in pošiljali nazaj... potem pa počasi le morali začeti spoštovati lasten zakon
smile-1.gif


Ampak vse drugo pa ne moreš direktno urediti.

Malo je tudi neugodna zadeva, da v zakonu piše OSEBNO, tako da ne moreš pooblaščenca poslat, razen če še kafe poleg neseš.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Je potem moja izkušnja, ko sem kompleten vpis lastninske pravice in še vpis služnosti opravil s samo enim notarjem za cca 70€ nekaj posebnega?
Prišel sem skupaj z mamo k njemu, podpisala sva nekakšna pooblastila, pustila tam denar, nato pa sem kompletno zaključeno dokumentacijo skupaj s sklepi sodišč (kar treh!) dobil po pošti.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ne, nič posebnega ni, le s tem da bi na z.k. direktno prihranil par 10 eur, najbrž pa bi se tudi načakal.

Notar ti pač obračuna še strošek predloga, ki ga naredi elektronsko, na sodišču je to gratis, opravi referent, ki je tam zaposlen.

Eni gledajo na vsak eur, drugi pa radi na enem mestu uredijo, torej pri notarju, kjer so overili, ne pa da še hodijo drugam.

Sploh če je notar precej bližje napram zemljiški knjigi na sodišču.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
No, saj tako sem se tudi načakal, vendar je bilo to menda zaradi tega, ker je bil zakon o razpoložljivih sodiščih še čisto 'svež'
Vendar sem bil brez skrbi in mi je tistih nekaj deset evrov prihranilo kar precej živcev.

LP
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Je že ok.

Saj bi si upal trditi, da ne sodišče gredo tudi takšni, ki doma sestavijo pogodbo, želijo overiti na upravni enoti itd...

Tako da na koncu jih pride več, kot če bi dali stroki...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Slovenci smo en čuden folk. Šparamo pa naj stane kolikor hoče! Ja res notar vam bo vzel € za eno mesečno plačno - v kakšni nerazviti centralno afriški državi.
Za ene "usrane" majčke po 5€ smo se pripravljeni eno uro kregat s prodajalko za zamenjavo, pri nepremičninah za več deset kilo evrov, pa bi kar sami vse. Ja res je, da lahko z notarsko overjeno pogodbo o prenosu lastninske pravice na nepremičnini, vpis lastninske pravice v zk opravi nov lastnik sam kar na zemljiški knjigi (aja saj je že na overitvi bil pri notarju), ampak oriolus bi imel potem dve poti - še vpis služnosti.
Z nepremičninami se ukvarjam 25 let in najbolj mi gredo na k tisti, ki pridejo jokat: smo pred 15 leti sami naredili pogodbo, pa se sedaj ne moremo vpisat, pa prodajalec je umrl,... Matr! Ko nam crkne barvni televizor je veliki večini jasno, da sta le dve poti - najprej popravljaš sam in greš potem na servis, ali pa greš takoj na servis. Resnici na ljubo obstaja še tretja možnost - greš v visoko specializirano trgovina tipa ŠparTuš in kupiš nov TV!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Moram sorodnika vprašat za račun notarja. Za gozd v vrednosti 700 evrov, naj bi notarju pustil 320 evrov. Me zanima kaj mu je notar za ta znesek naredil.