Vožnja po kolancu navzdol s tempomatom

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Samo vprašanje, morda odgovor že poznam:
grem po klancu dol, tempomat nastavim na 30 km/h (mislim, da manj sploh ne gre pri mojem avtu).
Nimam ACC, ampak navaden tempomat.

Torej, ali avto zavira samo z motorjem, a tudi z zavorami? In še, čist iz firbca, ker med vožnjo še nisem splezal slozi okno ven in šel zadaj gledat, tako kot v filmih :evil: : a pri recimo 30 km/h in ko avto zaradi klanca upočasnjuje, gorijo "bremz lampe"? Po mojem ne.

Hvala.

Pa lahko čist na kratko, ni treba razpravljat 5 strani, hvala!
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.294
1.061
113
odvisno od avta do avta.

moj na tempomatu dela oboje, menjava navzdol, da zavira z motorjem in po potrebi zavira.

V kolikor imam pa limiter, pa samo zavira z motorjem in prestavlja v nižje prestave - zavor ne uporablja
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.418
113
Eni zavirajo, kolega pribil žensko na AC, ki je vklopila tempomat na prejšnjo vrednost in je avto zaviral
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.335
3.430
113
Samo vprašanje, morda odgovor že poznam:
grem po klancu dol, tempomat nastavim na 30 km/h (mislim, da manj sploh ne gre pri mojem avtu).
Nimam ACC, ampak navaden tempomat.

Torej, ali avto zavira samo z motorjem, a tudi z zavorami? In še, čist iz firbca, ker med vožnjo še nisem splezal slozi okno ven in šel zadaj gledat, tako kot v filmih :evil: : a pri recimo 30 km/h in ko avto zaradi klanca upočasnjuje, gorijo "bremz lampe"? Po mojem ne.

Hvala.

Pa lahko čist na kratko, ni treba razpravljat 5 strani, hvala!
Z navadnim tempomatom 90% ne zavira, včasih so kakšni mercedesi znali to.
Z Acc tempomatom pa aktivno uporablja zavore.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Torej, ali avto zavira samo z motorjem, a tudi z zavorami? In še, čist iz firbca, ker med vožnjo še nisem splezal slozi okno ven in šel zadaj gledat, tako kot v filmih :evil: : a pri recimo 30 km/h in ko avto zaradi klanca upočasnjuje, gorijo "bremz lampe"? Po mojem ne.
Da se bolj po zensko tole ugotoviti. Ponoci pogledas in vidis ali se je tretja zavorna luc prizgala ali ne. Se vidi rdece v šipi...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Če zavira z zavorami se tudi luč prižge.
Kako veš da zavira z zavorami? Tak da čutiš da zavira. Če bremza samo z motorjem ne more držat hitrosti povsod.
 
  • Haha
Reactions: Zwergschnauzer

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.241
113
Ste ziher da priziga luci? Kolikor vem naj bi passat zaviral vecinoma samo z zadnjimi....
 
  • Haha
Reactions: zino
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Jaz sem bil v podobni dilemi septembra ko sem dobil nov avto prvič z ACC in sem se spraševal ali pri bremzanju gori luč. Sem kolega po telefonu spraševal, ko je vozil za mano, potem pa še sam po "Jabino" preveril - ja gori.

Brez ACC pa je tempomat omejeno bremzal, pač kolikor lahko mašina drži. Govorim za ročni menjalnik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in tony

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Samo vprašanje, morda odgovor že poznam:
grem po klancu dol, tempomat nastavim na 30 km/h (mislim, da manj sploh ne gre pri mojem avtu).
Nimam ACC, ampak navaden tempomat.

Torej, ali avto zavira samo z motorjem, a tudi z zavorami? In še, čist iz firbca, ker med vožnjo še nisem splezal slozi okno ven in šel zadaj gledat, tako kot v filmih :evil: : a pri recimo 30 km/h in ko avto zaradi klanca upočasnjuje, gorijo "bremz lampe"? Po mojem ne.

Hvala.

Pa lahko čist na kratko, ni treba razpravljat 5 strani, hvala!
Kot ze ugotovljeno..ker imaš 'navaden' tempomat, ti avto ne zavira. Torej ce bo uspel motor po klancu na dol toliko zavirat, da bo drzal hitrost jo bo, drugace bo hitrost zacela narascat (je pac butast tempomat vezan zgolj na gas).

Pri aktivnem je druga zgodba..tam se bremza, pospesuje, prilagaja razdaljo,... (in ja..ko tempomat pobremza se prizgejo bremz luci ker je edino logicno..'nekdo' zavira in vozila zadaj morajo to vedeti).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Kot ze ugotovljeno..ker imaš 'navaden' tempomat, ti avto ne zavira. Torej ce bo uspel motor po klancu na dol toliko zavirat, da bo drzal hitrost jo bo, drugace bo hitrost zacela narascat (je pac butast tempomat vezan zgolj na gas).
Aha, potem pa OK. Meni drži v vsakem primeru, ne pospešuje. OK, nisem šel pa dol po "30%" klancu, to je pa tudi res.
Pol ni butast tempomat, to je to :cheer:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Saj čutiš, če zmanjušuješ hitrost z ročko al ti bremza samo z motorjem al pa bremze stisne.
 

panica

Pripravnik
6. okt 2007
39
1
8
Pri mojem pa po klancu navzdol ohranja hitrost in bremza max 1km/h gre čez (gori 3ja zavorna)
po ravnem iz 130km/h na npr. 80km/h bo bremzal kr močno..lampe se prižgejo..
avto a6 l2010 pa ročni menjalnik...je pa pomoje to nekje med navadnim in aktivnim tempomatom... ker pa ne prilagaja razdalje
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.155
113
Eni zavirajo, kolega pribil žensko na AC, ki je vklopila tempomat na prejšnjo vrednost in je avto zaviral
ja, pa to je ni prbil zaradi njenega tempomata, ker avto ne potegne žlajfa.. Bolj gre problem vožnje v riti in gledanja okoli, ter masiranje sopotnikove bedre, in gledanje tok tok videjev na telefonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, Pepe in Jabe

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Če ni imela ACC je prekleto počasi zaviral, če ga je imela, so se ji pa brezlampe prižgale. Ali je vzrok tempomat ali pa ker je otrok na cesto skočil, je povsem vseeno, kolega bi pač moral držat varnostno razdaljo primerno svoji koncentraciji, refleksom in zmožnostmi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tudi če je navaden tempomat z možnostjo zaviranja, svetijo luči za zaviranje, ko dejansko zavira. V opremi avta pa piše, ali je tempomat (navaden, ne active) brez ali z zaviranjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: panica