Vojna v Ukrajini 2

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
43.556
5.184
113

Božič pri tem spomni, da je bilo že pred leti na Blejskem strateškem forumu (BSF) jasno povedano: ali bo veljal mednarodni pravni red, ki temelji na spoštovanju suverenosti in meja, ali pa bo prevladala gola moč velikih držav. Po njegovem mnenju je vojna v Ukrajini to dilemo postavila v najostrejši obliki.

Ukrajina in prazna jamstva iz leta 1994
Kot opozarja Božič, Ukrajina že ima izkušnjo s praznimi obljubami. Leta 1994 je zaupala varnostnim jamstvom velikih sil – v zameno za zagotovila, da bodo spoštovali njeno suverenost, je opustila svoj jedrski arzenal. A ta jamstva so se leta 2014 izkazala za prazna, ko je Rusija kljub temu zasedla Krim. "Ukrajinci zato danes ne verjamejo več zgolj obljubam na papirju," dodaja Božič.
 

resnica

Majstr
9. feb 2013
620
703
93
In zakaj potem dvigujemo vojaške proračune na 5% BDP ??? Ima kdo kako pametno razlago?
Ker lahko! Razlika je ta, da v EU vlagamo v obrambo ( imamo ruske neandertalce preblizu) poleg urejene infrastrukture. V tvoji sanjski Rusiji, ki si jo tako želiš, pa ljudje še vedno hodijo ven na sekret ker 30% Rusov še danes nima urejene kanalizacije, medtem ko država kuri 10 % BDP za vojsko. Če te to ne moti, potem res veš, kaj so prave prioritete