Vlazilniki zraka

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.661
258
113
a bi mi kaksen, k se mal bl spozna razložil razlike med vlazilniki zraka?

eni so parni, topla/hladna
pol so neki ionizatorji

pa še ene par vrst je...

kaj je razlika, in kaj je ok za povprečnxo uporabo?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Sem pred časom doktoriral iz tega....
grin1.gif


Na kratko...

Ultrasonični vlažilniki ( Ne kupuj! )

Namreč ti delujejo tako, da vodo razbijejo na zelo drobne kapljice in jih "na silo" vržejo v zrak.
V teh kapljicah so potem tudi bakterije, ki so v vodi in seveda apnenec.
Želodec z vodo iz pipe nima težav, pljuča so pa druga reč in se niso sposobna braniti pred vsemi bakterijami, ki so v vodi.
Pa tudi konstantno nalaganje apnenca jim ne koristi.
(Da je v vodi ogromno apnenca se vidi po tem, da bo stanovnje v parih dneh pokito z belim prahom)

Ionizatorji

Ne vlažijo ampak čistijo zrak. Sicer načeloma delujejo ampak v zaprtih prostorih lahko proizvedejo preveč ozona, kar je slabo za zdravje.

Venta vlažilnik in čistilnik zraka

Tega imam doma in je prva liga. https://www.amazon.de/Venta-7025401-Luftw%C3%A4scher-anthrazit-metallic/dp/B008HP3ZKC
Na vrhu enote je ventilator, ki srka zrak in prašne delce, ki se nalepijo na vrteče diske, ki so delno v vodi.
forgo.gif

Diski se vrtijo čez vodo, kjer se umazanija odstrani hkrati pa iz diskov hlapi povsem čista voda.


Zadeva res dobro deluje in moram dotočiti cca 2l vode na dan. Pa še čist zrak imam.

Glinen podstavek za cvetlično korito

Najbolj poceni in ziher varianta, ki za povrh zelo dobro deluje.
V glinen podstavek natočiš vode in ga postaviš na kaminsko peč ali radiator.

Podstavek bo grel vodo in zaradi tega bo hlapela (povsem čista voda)

dg_61261_file_252455.jpg


Jaz imam v dnevni sobi kaminsko peč, ki zelo hitro izsuši zrak na cca 20% rel. vlažnosti.

Zdaj, ko imam na kaminski peči dva podstavka cca 15x50cm in čistilec/vlažilec Venta LW 25 se je vlažnost dvignila na cca 45%.
zmaga.gif
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Sem si pogledal delovanje in je ziher ok zadeva, ker vlaži s hlapenjem.
Edina slabost, ki jo vidim je ta, da ima filtre, ki jih je treba potem menjavat na 2 meseca in stanejo cca 20€.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Ja.
Je pa opcija še tale reč, ki zavira rast alg (zaradi stoječe vode; jaz raje spucam 1x mesečno z alkoholnim kisom).

https://www.amazon.de/Venta-6001000-Hygienemittel-6331000/dp/B0000U1ZRM

Tudi tisti StadlerForm ni imun na to...

The residual water needs to be emptied if you do not use Oskar big for some time. If the evaporator cassettes are submerged in water for a longer period of time, without the fan being operated, algal growth may occur or mould may appear. To prevent this from happening, empty the device and allow the filter cassettes time to dry.

https://www.stadlerform.com/en-ch/products/humidifier/oskar-big/help/
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.661
258
113
hvala za infote!!! tud jest sem opazil da je cela znanost okol tega...

sam cena pa je!!!
shocked-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Ja glede na preprost dizajn je precej zlatarska cena.

Po moje bi z malo truda lahko iz cca 20 tamalih vinilk, enega rač. ventilatorja in enega mini motorčka lahko naredil zelo podobno reč za par evrov...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Zanimivo, sem jih že par videl, pa je bla bolj dilema kako spucat kamen iz mašine, kot da bi ga metalo po tleh. Eh zaenrat bom ostal na tem ki je, treba investirat v druge igrače
wink-1.gif
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Jaz uporabljam Stadler Oskar sedaj ze dve leti in deluje odlicno. Je pa res,da ga med kurilno sezono vsaj enkrat sčistim in po kurilni sezoni spraznim in konkretno očistim in spakiram do naslednje sezone. Filtre menjam enkrat letno.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.933
825
113
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Erm... kje si pa ti našel ultrazvočni uparjalnik, ki meče apnenec v zrak?
confused-1.gif
Namreč, veliko manj bi me motil bel prah po tleh, kot da mi tista "ultrazvočna membrana" praktično okameni na vsakih ~10 litrov
Tisti bel prah se zavleče v vse omare in razpoke, na vse površine, na cote,....
Zato jaz uporabljam destilirano vodo.
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik vuk pravi:
Jaz uporabljam Stadler Oskar sedaj ze dve leti in deluje odlicno. Je pa res,da ga med kurilno sezono vsaj enkrat sčistim in po kurilni sezoni spraznim in konkretno očistim in spakiram do naslednje sezone. Filtre menjam enkrat letno.

Enako jaz. Sem zadovoljen in priporočam.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Citat:
Uporabnik 2CV pravi:
Citat:
Uporabnik vuk pravi:
Jaz uporabljam Stadler Oskar sedaj ze dve leti in deluje odlicno. Je pa res,da ga med kurilno sezono vsaj enkrat sčistim in po kurilni sezoni spraznim in konkretno očistim in spakiram do naslednje sezone. Filtre menjam enkrat letno.

Enako jaz. Sem zadovoljen in priporočam.

To iconic silver cube menjujeta vsako leto? Je ta reč sploh potrebna?
 

vuk

Pripravnik
19. nov 2007
499
4
18
Jaz se nisem menjal do sedaj. Naslednjo kurilno sezono pa bom ziher.
 

Ales888

Pripravnik
22. jul 2010
87
0
6
Knežje mesto ***
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Ionizatorji

Ne vlažijo ampak čistijo zrak. Sicer načeloma delujejo ampak v zaprtih prostorih lahko proizvedejo preveč ozona, kar je slabo za zdravje.

Ionizator mora imet ogljikovo nitko in ne palčke! Ker pri palčki oksidira konica in začne s časom proizvajati ozon, ki je škodljiv. Sicer sem imel Amcorjev ionizator vrsto let in moram rečt, da sem v stanovanju imel zrak kot v gozdu po nevihti. Super, sveže, brez prahu in PM delcev. Ionizatorji so "next level" in opravljajo dosti bolj pomembno funkcijo kot razni vlažilci, čistilci ipd... Mora pa imet nitko!
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Kako ogljikova palčka oksidira in zakaj nitka ne oksidira? Kako iz oksidirane palčke ogljika dobiš ozon?