Vinjete, potrdilo o nakupu, za tiste ki še ne ...

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
veste.

S kuponom oz. potrdilom (dokazilom) o nakupu nove vinjete si lahko r.t obrišete, vsaj kar se tiče zamenjave oz. zahtevka za povračilo sredstev za nakup nadomestne vinjete pri odjavi vozila iz prometa ali zamenjavi stekla.

Vsi vemo, da na kuponu lepo piše, da je kupon dokazilo o nakupu vinjete. Za DARS to ne velja(čeprav so oni avtorji kupona). Če želite povrnitev sredstev za zamenjano vinjeto mirno zahtevajo še originalni račun o nakupu za novo vinjeto. Zakaj že? tega ne povedo, vse kar dobiš od njih je 'ciklostirana' zavrnitev, ampak strokovnjaki že vedo, a ne?

Gre za tipičen nateg in zlorabo prava, katerega glavni namen je, da bi bilo čim manj formalno popolnih zahtevkov in povrnitev sredstev oz. zamenjanih vinjet. Država počasi izgublja orientacijo zakaj je in čemu služi. Verjetno ni glavna naloga države z zvitimi?? pravnimi dikcjami prisiliti državljane da isto davščino (kar vinjeta je) plačujejo dvakrat? Torej takso za uporabo avtocest sem prisiljen plačati 2X , koristim jo seveda lahko le 1X. Namen po lupljenju je še toliko bolj očiten, ker ni možno nikakršno drugačno dokazovanje, lahko se pripelješ tja, jim pokažeš novo kupljeno vinjeto, ne ne velja, brez računa nič.
Seveda se takoj postavi vprašanje, zakaj pa nimaš računa? Enostavno, kot
1.To bi moralo biti jasno že pri nakupu, pisati bi moralo na kuponu ali na računu. Tudi ko kupuješ kakšen drug izdelek, na računu ali garancijskem listu piše, da je potreben del dokumentacije za npr. reklamacijo račun. Tu gre DARS še dlje, oni zapišejo na kupon da dokazuje nakup, potem pa to ne velja, torej namerno zavajajo kupca! Pri potrdilu o plačilu cestnine je vse lepo jasno in ne prihaja do takih 'nesporazumov'.

2. Nepoznavanje prava ni opravičilo. To je res, ampak med nepoznavanjem prava in namernim zavajanjem je razlika. Pač obstajajo neka obča pravila in pravna kultura. Teoretično bi lahko napisali v uredbo da je potrebna tudi slika prodajalca vinjete v kopalkah, pa bi bila pravna osnova!

3. Gredo se nek upravni postopek, sklicujejo se na uredbo, dopis z zavrnitvijo je pa na pol avtomatsko zgeneriran tekst, ni ne Sklep, ne Odločba, nima pravnega pouka, ne ve se kdo je drugostopenjska inštanca, skratka zmazek.

Torej, sicer verjetno pozno za letos, shranite račun in se zavedajte da je državni aparat vaš sovražnik.


Teh 95 EUR me ne bo pokopalo, še zdaleč ne, je pa slab priokus in pa slika splošne (ne leve in ne desne) klime v naši mikro državici.


LP
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Po eni strani je res, da tudi pri uveljavljanju garancije moreš priložit izdelek (vinjeto), garancijski list (odrezek) in račun.

Po drugi strani je pa res, da je v tem primeru le nategovanje ljudi in upanje. da bo čim manj kupcev imelo še kje shranjen račun. Sam sem ga shranil, verjamem pa da ga marsikdo ni (ali ga celo ni dobil - darilo). Foter jo je dobil v službi, mogoče ima firma kje račune, če ne pa jo lahko v smeti vrže, ker že ima luknjico od kamna in bo moral v menjavo šipe.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Na kakšen način si zahteval izdajo nadomestne vinjete; osebno na DARS, Grič 2, LJ ali po pošti?

Sem pa skoraj prepričan da se nobena žipa ne poje toliko vroča kot se skuha...
 
Nazadnje urejeno:

pikica

Fizikalc
28. jan 2008
5.759
1
36
35
Citat:
Uporabnik lemar pravi:
veste.

S kuponom oz. potrdilom (dokazilom) o nakupu nove vinjete si lahko r.t obrišete, vsaj kar se tiče zamenjave oz. zahtevka za povračilo sredstev za nakup nadomestne vinjete pri odjavi vozila iz prometa ali zamenjavi stekla.

Vsi vemo, da na kuponu lepo piše, da je kupon dokazilo o nakupu vinjete. Za DARS to ne velja(čeprav so oni avtorji kupona). Če želite povrnitev sredstev za zamenjano vinjeto mirno zahtevajo še originalni račun o nakupu za novo vinjeto. Zakaj že? tega ne povedo, vse kar dobiš od njih je 'ciklostirana' zavrnitev, ampak strokovnjaki že vedo, a ne?

Gre za tipičen nateg in zlorabo prava, katerega glavni namen je, da bi bilo čim manj formalno popolnih zahtevkov in povrnitev sredstev oz. zamenjanih vinjet. Država počasi izgublja orientacijo zakaj je in čemu služi. Verjetno ni glavna naloga države z zvitimi?? pravnimi dikcjami prisiliti državljane da isto davščino (kar vinjeta je) plačujejo dvakrat? Torej takso za uporabo avtocest sem prisiljen plačati 2X , koristim jo seveda lahko le 1X. Namen po lupljenju je še toliko bolj očiten, ker ni možno nikakršno drugačno dokazovanje, lahko se pripelješ tja, jim pokažeš novo kupljeno vinjeto, ne ne velja, brez računa nič.
Seveda se takoj postavi vprašanje, zakaj pa nimaš računa? Enostavno, kot
1.To bi moralo biti jasno že pri nakupu, pisati bi moralo na kuponu ali na računu. Tudi ko kupuješ kakšen drug izdelek, na računu ali garancijskem listu piše, da je potreben del dokumentacije za npr. reklamacijo račun. Tu gre DARS še dlje, oni zapišejo na kupon da dokazuje nakup, potem pa to ne velja, torej namerno zavajajo kupca! Pri potrdilu o plačilu cestnine je vse lepo jasno in ne prihaja do takih 'nesporazumov'.

2. Nepoznavanje prava ni opravičilo. To je res, ampak med nepoznavanjem prava in namernim zavajanjem je razlika. Pač obstajajo neka obča pravila in pravna kultura. Teoretično bi lahko napisali v uredbo da je potrebna tudi slika prodajalca vinjete v kopalkah, pa bi bila pravna osnova!

3. Gredo se nek upravni postopek, sklicujejo se na uredbo, dopis z zavrnitvijo je pa na pol avtomatsko zgeneriran tekst, ni ne Sklep, ne Odločba, nima pravnega pouka, ne ve se kdo je drugostopenjska inštanca, skratka zmazek.

Torej, sicer verjetno pozno za letos, shranite račun in se zavedajte da je državni aparat vaš sovražnik.


Teh 95 EUR me ne bo pokopalo, še zdaleč ne, je pa slab priokus in pa slika splošne (ne leve in ne desne) klime v naši mikro državici.


LP

original lahko zahtevajo samo na vpogled! ne morejo ti ga vzet. tnx god še mam račun
smile-1.gif
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
HValabogu.....da sn vrgel račun pa odrezek vse v isti ladl....ker mam namen menjat šipo letos...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jaz pa sem svojega dal v obračun stroškov v službi. Tudi naše računovodstvo zahteva originale... Kar me navdaja z občutkom, da DARS ne ravna v skladu z zakonom...
 

crnobog

Guru
29. apr 2009
3.353
1.733
113
Citat:
Foter jo je dobil v službi, mogoče ima firma kje račune, če ne pa jo lahko v smeti vrže, ker že ima luknjico od kamna in bo moral v menjavo šipe.

Zakaj mu pa ti ne daš svojga računa. Verjetnost da še ti razbiješ šipo je precej majhna. Pa četudi jo, pač poiščeš enga kolga, ki ma račun, itd... do konca leta. Kompleten krog znancev zagotovo ne bo razbil šip v enem letu. Serijske številke vinjete pa na računu ni.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Ta možnost je ja, čeprav imam tudi sam luknjico v šipi, ki je sicer že leto dni nespremenjena, sem pa nameraval šipo menjat že zato, da mi ne bo treba lanske vinjete dol trgat
grin1.gif
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Pozdravljen,

se že dopisujem z njimi že nekaj časa. Glede na to, da so sprva zahtevali še račun o zamenjavi stekla (pri odjavi avta iz prometa, o moj bog....), sem mislil da gre le za pomoto, po drugem dopisu pa si ne delam več nobenih utvar.. Nazaj pošiljajo le zavrnitve, nikakakršnega odgovora na vprašanja(da bi se vsaj opravičili za prvo blamažo z zamenjavo stekla), čisto birokratsko skrivanje za 15. člen uredbe o.....

LP
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Spet en, ki samo jamra.
rolleyes-1.gif


Do sedaj bi se že lahko naučil, da je račun "sveta" stvar pri vseh zadevah, tudi pri originalnih potrjenih garancijah. Brez veze se ukvarjat s tem, ali je tako prav ali ne, tako funkcionira in basta.

Jaz sem račun shranil skupaj z odrezkom in moral iti čez nekaj dni po novo vinjeto, ker sem prvo zaradi svoje nerodnosti uničil. Brez težav sem v desetih monutah dobil novo.
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
še eden ki se vedno znajde. Nekateri pač plačujemo davke in od tega pričakujemo urejene stvari. Ali bančne izpiske tudi shranjuješ in kontroliraš ko pridejo po pošti?

LP
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.233
1
38
Tudi sam račun z odrezkom lepo spravim v mapco, kjer imam zavarovalno polico in zeleno karto, tako da je vse na mestu in sem vseskozi brez skrbi.
In če kdo rabi račun, mu ka kamot posodim, skeniram, prekopiram,...

T
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Meni se dozdeva, da malo mešate stvari. Zahtevaš lahko nadomestno vinjeto ali vračilo denarja v kolikor si nadomestno vinjeto kupil že sam.

Če zahtevaš nadomestno vinjeto, jim moraš poslati staro vinjeto in dokazilo o tem, kaj se je zgodilo (kopija računa o menjavi šipe, odjava avtomobila iz prometa in podobno).
Če zahtevaš vračilo denarja, ker si vinjeto kupil že sam. Jim pošlješ račun o nakupu nove vinjete in staro vinjeto, pa ti vrnejo denar.

Ne razumem, kje prihaja do nejasnosti.
confused-1.gif
Itak, da ti ne bodo vrnili denarja za nakup nove vinjete, če nimaš računa o nakupu le te ...
 

dobovsek

Fizikalc
27. nov 2008
1.121
1
36
Sam sem menjal vetrobransko steklo, pa me na darsu ni nihče za račun vprašal...le potrdilo od menjave stekla in tisti listek, ki ostane ko odlepiš vinjeto sem priložil in izpolnil obrazec

in istočasno dobil drugo...

tko da ne vem, možno pa da denarja brez računa ne vrnejo
sprasujem se.gif
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
prijavi jih
hysterical-1.gif
, to je eskalantno kršenje 15.člena uredbe o cestninskih cestah in cestnini.

LP
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Meni se dozdeva, da malo mešate stvari. Zahtevaš lahko nadomestno vinjeto ali vračilo denarja v kolikor si nadomestno vinjeto kupil že sam.

Če zahtevaš nadomestno vinjeto, jim moraš poslati staro vinjeto in dokazilo o tem, kaj se je zgodilo (kopija računa o menjavi šipe, odjava avtomobila iz prometa in podobno).
Če zahtevaš vračilo denarja, ker si vinjeto kupil že sam. Jim pošlješ račun o nakupu nove vinjete in staro vinjeto, pa ti vrnejo denar.

Ne razumem, kje prihaja do nejasnosti.
confused-1.gif
Itak, da ti ne bodo vrnili denarja za nakup nove vinjete, če nimaš računa o nakupu le te ...
Točno tako.
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
imam potrdilo o nakupu in vinjeto na avtu. Ali potrdilo o nakupu, ki ga je izdal DARS, ni za DARS zadostno dokazilo o nakupu?

Sicer pa je tema že malce izven namena.

LP
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
DARS je samo "izvajalec" uredbe.
Brez veze, da siliš nekaj, ker dosegel itak ne boš nič saj jih "ščiti" 15.člen.
Ko bo, če bo, uredba spremenjena in bo notri pisalo, da kot potrdilo o nakupu zadostuje odrezek in ne račun takrat se lahko debata nadaljuje.

Se pa absolutno strinjam, da bi glede na zdajšnjo uredbo lahko tudi na odrezku pisalo kaj pa kako oz. bi ob nakupu vinjete lahko dobil eno majhno zloženko v kateri bi bilo notri vse razloženo.
 
Nazadnje urejeno:

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik lemar pravi:
imam potrdilo o nakupu in vinjeto na avtu. Ali potrdilo o nakupu, ki ga je izdal DARS, ni za DARS zadostno dokazilo o nakupu?

In kaj bi zdaj rad? Nadomestno vinjeto ali povračilo dela kupnine?