Vinjete in potni stroški - kdo ve?

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Uvajamo vinjete. Do sedaj smo imeli ali ABC ali listke za avtocesto ob službenem potovanju. A kdo ve kako bo po novem? Služba povrne stroške (pol)letne vinjete, če se s svojim avtom voziš na službena pota? Domnevam tudi, da bo kontrola potnih stroškov bistveno otežena oz. se bo lažje prikazovalo fiktivna potovanja, saj sedaj ne boš imel več listka za AC, temveč bodo enostavno prikazali pot npr. LJ-MB ali LJ-KP vsak dan, četudi bo fiktivna... Ima kdo informacije kako bo s tem od 1. julija (do uvedbe satelitskega cestninjenja
10.gif
?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Ti MORAŠ vedno dostavit potrdilo, da si dejansko bil na poslovni poti. Do sedaj je na nek način dokazovalo to ABC listek (čeprav si lahko šel le na kremšnito na Bled), sedaj pa ali parkirni listek ali pa potrjen termin s strani poslovnega partnerja ali pa ti partner pritisne podpis na obrazec, s katerim potrjuje, da si bil tam
grin1.gif
. Brez tega ti davčni enostavno črtal to ven in prekvalificiral v dohodek. Seveda vključno z obračunom dohodnine.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.462
6.572
113
Kaj pa če imaš varianto lastne dostave in dostavljaš strankam širom slovenije?

To ti nihče ne da štempla in podobnih potrdil
wink-1.gif
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Za to imaš dobavnico, ki ti jo stranka podpiše/štempla. Obvezno pa mora biti napisan na dobavnici kraj dostave. Kaj drugega mi ne pade na pamet...
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
Kaj pa če greš na drug konec Slovenije, da bi sklenil nek posel in na koncu ne pride do sklenitve? Kako dokažeš ta strošek?
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
Vsekakor se bodo našli podjetniki ki bodo štampali potne naloge brez osnove in na drugi strani dacarji ki bodo iskali trdne dokaze da potni nalog ni fiktiven.
Sam še nikoli nisem in tudi ne bom poslovnega partnerja prosil da mi daje neka potrdila (sicer v glavnem tujina A, D,... kjer tudi ni listkov od AC) ker se mi to zdi otročje. Če pač ni drugega imam v PCju zapiske o sestankih.
Če dobavljaš blago je dobavnica pač zadosten dokaz da je pot bila opravljena. Za t.i. "poslovne razgovore" kjer nekega materialnega dokaza ni in ne more biti pa je po moje edini način da stvari delaš "po pameti" - sploh če delaš fiktivne naloge. Če se pelješ na drug konec Slovenije in to firmo "stane" npr.200 EUR+1 dan časa bo vsak normalen dacar to priznal če stvar izgleda tako da tistih 200 EUR nisi vrgel proč. Torej s tem partnerjem posluješ, so zadaj ponudbe, povpraševanja, tekoči projekti, zapiski o sestankih... pač odvisno od dejavnosti. Stvar pač mora izgledati realno. Verjetno ne boš 10x letno obiskal partnerja in zanj "porabil" 2000 EUR, če mu nisi nič prodal ali ponudil, nič od njega kupil...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
@Mitzy
Verjetno se bo res gledalo neko zgodovino poslovanja, čeprav ti ponudbe lahko pišeš komur hočeš in si potem z njo obrišeš zadnjo plat... Po moje bo sedaj res prišlo v poštev dajanje / jemanje potrdil o obisku. Sem bil na parih firmah, kjer sem naokoli hodil s tistimi potrdili in se mi je zdelo malo čudno vse skupaj... sedaj pa sploh ne, celo smiselno se mi zdi.
Sam bom s temi vinjetami definitivno v velikem plusu kar se cestnin tiče.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik Mitzy pravi:
Kaj pa če greš na drug konec Slovenije, da bi sklenil nek posel in na koncu ne pride do sklenitve? Kako dokažeš ta strošek?

Na tistem drugem koncu naj bi bil ali tvoj že obstoječi (bivši?) poslovni partner ali pa vsaj en tak, ki bi *res* lahko bil potencialen... Recimo, da si firma, ki dela ultralahka letala in se greš pogajat v Muro, bo najbrž problem
tongue-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Služba povrne stroške (pol)letne vinjete, če se s svojim avtom voziš na službena pota?
Pri nas je bilo tako za avstrijske vinjete, tako da bi lahko bilo enako za slovenske tudi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Vsekakor se tole lepo sliši, ampak me zanima kako boš to dopovedal pravemu davčnemu inšpektorju.
V skrajnem primeru ti preostane iskanje plačilnih parkirišč.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Ljudje bodo to izkoriščali, dacarjem se bo pa mešalo. Ko bo predhodno obdobje mimo, bodo pa nekako uredili. Kako? Na nas se bodo učili.
wink-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
Ljudje bodo to izkoriščali, dacarjem se bo pa mešalo. Ko bo predhodno obdobje mimo, bodo pa nekako uredili. Kako? Na nas se bodo učili.
wink-1.gif
Ne razumem zakaj se jim bo mešalo. Če pač ne bo nedvoumnega dokaza za to, da si dejansko bil tam, bo prekvalificiral v osebni dohodek, nabil kazen in to je to. Easy as a pasulj. Saj je hebeno to, ampak jaz pač dejansko grem na plačljivo parkirišče (čeprav imam zraven brezplačno) in priložim zraven pildek. In sem čist. Najboljša fora je pa v tem, da te lahko za 5 let nazaj cepijo. Vključno z obrestmi
evil.gif
.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik Manc pravi:
Ljudje bodo to izkoriščali, dacarjem se bo pa mešalo. Ko bo predhodno obdobje mimo, bodo pa nekako uredili. Kako? Na nas se bodo učili.
wink-1.gif
Ne razumem zakaj se jim bo mešalo. Če pač ne bo nedvoumnega dokaza za to, da si dejansko bil tam, bo prekvalificiral v osebni dohodek, nabil kazen in to je to. Easy as a pasulj. Saj je hebeno to, ampak jaz pač dejansko grem na plačljivo parkirišče (čeprav imam zraven brezplačno) in priložim zraven pildek. In sem čist. Najboljša fora je pa v tem, da te lahko za 5 let nazaj cepijo. Vključno z obrestmi
evil.gif
.

Ne rabimo nadaljevat debate, ker vsi vemo, za kaj se gre.
smile-1.gif
Bo pa zagotovo zanimivo ...
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Da boste na varni strani:
- Imate potni nalog
- Shranjujete potrdila
- Imate shranjene maile z dogovori za sestanek (v kolikor se dogovorite po telefonu je pisni zapis po mailu tako ali tako dobra poslovna praksa)
- Imate zapisnik sestanka (zopet lahko mail)
- Stranka/partner naj podpiše potni nalog (da ste z njim mora biti tako ali tako že navedeno na PN)
- Poleg tega so uporabne navigacijske naprave (log, route poti).

Seveda... če želite biti na res varni strani.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Uvajamo vinjete. Do sedaj smo imeli ali ABC ali listke za avtocesto ob službenem potovanju. A kdo ve kako bo po novem? Služba povrne stroške (pol)letne vinjete, če se s svojim avtom voziš na službena pota? Domnevam tudi, da bo kontrola potnih stroškov bistveno otežena oz. se bo lažje prikazovalo fiktivna potovanja, saj sedaj ne boš imel več listka za AC,
Hmm, a do zdaj ste vse službene poti delali na AC ? Nikoli po ne-AC cestah ?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Hmm, a do zdaj ste vse službene poti delali na AC ? Nikoli po ne-AC cestah ?
Ja, držim se nekaj načel:
1. razen izjemoma (npr. 1-2x) se ne potuje nekam kjer nimaš z nikomer prihodka.
2. če delaš npr. s stranko v MB se praktično ne da izogniti cestnini (vsaj ne da bi ti kdo verjel), enako je s Koprom, Kranjem, Postojno, vse razen dolenjske je praktično pokrito. Ok, mogoče Novo mesto, to je pa tudi vse. Bi pa bil vesel kakšnih smiselnih dolgih relacij, kjer ni cestnine.
wink-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Davčna je včasih imela pravilo, da moraš službeno pot opraviti po najhitrejši poti, kar pomeni obvezno po AC (če ta obstaja)...

Z vinjetami pa bo tako, da jih ne bo posebej povrnil živ bog. Preprosto, tako kot ti ne plačajo registracije in cestnine, vse je všteto v tistih 0,29 EUR/km.

(O tem, da je zaradi - neuspešnega - šraufanja inflacije ta znesek že dolgo pribit na isti cifri kljub astronomski rasti cene bencina, pa kdaj drugič...
aplauz.gif
)