Vina

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ker se zadnje čase malo bolj navdušujem nad vinom me zanima kaj priporočate za pokušino in kateri so vaši najljubši. V poštev pridejo vse vrste iz vseh držav. Zaželjeno pa je, da se zraven napiše tudi cena in kje se ga dobi.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Bolj me zanimajo vina, ki jih lahko kupim v trgovini oz. se jih dobi kje drugje (pri proizvajalcu).
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
zadnjič pil na poroki šampanjec od Isteniča "Desiree" z okusom po breskvi
ko bo čas, ga grem ziher iskat en karton na Bizeljsko
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
če ti je všeč kaj bolj neznanega, jagodno vino Bishee, v leclercu ga majo, cena je bila nazadnje ko sem videla 4 evre, pa v tušu sem ga tudi že zasledila, ni ravno kislo, zanimivga okusa no, vsaj meni, ki drugače vina ne pijem, oz. ga ne maram.
 

civil

Fizikalc
18. jul 2007
1.350
0
36
To kar pišete niso vina. Vsaj zame ne .
Če hočeš sladko probaj muškat pozno trgatev .
 

miha013

Fizikalc
20. jul 2007
5.204
0
36
41
lj
Citat:
Uporabnik JaniS pravi:
Saj imajo štacuno nasproti Stare cerkve v Šiški.

vem, sam bom šel tja še na kakšno degustacijo
smile-1.gif
 

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
kavboj@ prvo si mora vsak človek poiskati njemu pravo in primerno sladkost vina (rezidualni sladkor v vinu po končani fermentaciji).
suho vino: do 5 g/l
polsuho vino: do 15 g/l
polsladko vino: do 50 g/l
sladko vino: nad 50 g/l
Brezveze je naprimer probavati suha vina, če ima človek rad sladka.

Meni osebno so všeč polsladka močnejša vina. Recimo Sivi borgundec, Muškatni Silvanec, še kaki Traminec. Ali pa Rumeni muškat-izbor od Kupljena...mmmmm
wink-1.gif

14-RumeniMuskat%2097-Izbor.JPG


Sladka, kot so jagodni izbor, suh jagodni izbore in ledeno vino so takooo sladka, da so samo za pokušino ob kaki sladici.

Od suhih in polsuhih vin pa pijem najraje rdeča vina: kak primorski Refošk ali staran Cabernet sauvignon.
 

Hazler

Pripravnik
3. sep 2007
361
0
16
Obišči stran
Katero vino ti bi priporočal je odvisno kaj imaš rad. Če te to zanima, moraš sporočit za kaj bi potreboval vino. Za kakšno pričložnost. Kakšna bi bila hrana in šele potem ti lahko, kdo pove katero vino bi pasalo zraven.

Ni samo eno vino, ki bi bilo dobro. Dobrih vin je ogromno. Težko oz. nemogoče je reči kero je najboljše.

Če te zanima so tukaj dobra vina enih najbojših slovenskih pridelovalcev:

SIMČIČ:
Cabernet Sauvignon (Selekcija), 2004, suho
Teodor - Belo (Selekcija), 2004, suho

KMETIJA PRINČIČ:
Chardonnay, 2003, suho
Mihael Rdeče, 2003, suho
Sivi Pinot, 2005 suho

BATIČ:
Chardonay, 2003, suho

ČURIN:
Sivi Pinot, 2006, polsladko
Sauvignon - Izbor, 2003, polsladko

VINSKA KLET KRŠKO:
Modra frankinja, Sremič - Bizeljsko, 2005, suho

BRTŠKA GORA BAJNOF:
Cviček (za tiste, ki ne morejo brez njega, je ta 1A), Alojz Cvelbar, 2005

RADGONSKE GORICE:
Cuvée Belo, 2003, suho
Modri Pinot, 2004, suho

Vina se po novem dodajajo hrani glede na okus hrane in ne vedno samo na to kaj paše ribam, perutnini, rdečemu mesu.

Obstaja tudi dobra slovenska stran o vinih: evino.si

P.S. Pa še nekaj. Vina so rdeča in bela. Črnega vina NI.
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
>Če te zanima so tukaj dobra vina enih najbojših slovenskih pridelovalcev:



To je bil najbrž tvoj izbor?
smile-1.gif




Moj bi bil takle (na hitro):



Bela - suha:



Malvazija - Santomas

Rebula - Batič,

Buenissimo - Batič,

Duo in Trio - Kogl

Malvazija - Lantieri - Vipava

načeloma večina vin od Tilie



Bela - polsuha in polsladka:



Chardonay - Vina Graben

Chardonay - Kupljen

Galileo - Tilia

Chardonay - Santomas (sam ga ni nikjer več
frown-1.gif
)



Bela - sladka in predikatna:

Valentino - Batič

Rumeni Muškat - Korenika & Moškon

skoraj katerokoli vino iz "ledene" trgatve





Rose:

Rose - Batič,

CaSmeRe - Santomas

Rose - Guerilla

(zdaj čakam, da dobim Rose od Kupljena - narejen in burgundca)



Rdeča:

Refošk Antonious - Santomas (bariq)

Cabernet Sauvignon - Santomas

Gamay - Vino Graben

Modri pinot - Tilia



Magna Dominica Ruber - Kogl

Shiraz - Vipava

cabernet Franc - Batič



@kavboj - v LJ imaš Dvorni bar http://www.dvornibar.net/, kjer najboljša slovenska vina lahko tudi okusiš, nasproti pa je vinoteka Dvor, kjer jih tudi kupiš
smile-1.gif




Drugače pa načeloma lahko kupiš pri vinarjih, večina jih redno razvaža vina po osrednji Sloveniji in ti brez težav kaj pripeljejo
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Hazler

Pripravnik
3. sep 2007
361
0
16
Obišči stran
Dobrih vin ne boš dobil v trgovini. Te se dobi pri vinarjih. Poglej po teh vinskih kleteh, ki so na vinih in se odpelji do teh vinarejv. Če bodo prijazni ti lahko pokažejo še klet.
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
Citat:
Uporabnik skorpy pravi:
če ti je všeč kaj bolj neznanega, jagodno vino Bishee, v leclercu ga majo, cena je bila nazadnje ko sem videla 4 evre, pa v tušu sem ga tudi že zasledila, ni ravno kislo, zanimivga okusa no, vsaj meni, ki drugače vina ne pijem, oz. ga ne maram.

Jst pa vina kupujem pri ttem majstru

Urbanov Hram

Če bo gdo zarad tega posta šou h njem rečte, da ste iz foruma zvedl...bom dobu kak liter zastojn
aplauz.gif



Aja zakaj sm tebe citiru, zarad Biche, ma tale hramček prodaja tale vino za 3€ al 2,5 po litro...hmmm...nism čist zihr sam nazadnje mi ga je šefica ponujala po zelo ugodni celi, sam jst ne pijem tega pa nism hotu met.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
za santomasa poglej v movio, zravn mestne hiše v lj je. drugače je pa tudi vinoteka na gospodarskem razstavišču, ampak ne vem kakšna je sedaj tam situacija glede vin, ker so se menjali lastniki.
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
>za santomasa poglej v movio,

Santomas vina (in vsa ostala, ki sem jih naštela) sama kupim kar direktno pri vinarju
cool-1.gif


Pokličem in ponavadi pripeljejo v LJ, drugače dajo pa na dostavo, občasno pa direktno pri njih (če se gibljem v njihovih krajih).

Pa še malenkost cenejša so kot v vinoteki in/ali na spletnih trgovinah
grin1.gif
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
pa si pomislila, da boš mogoče to vino še kje dobila, če jih je zmankal pri vinarju?

ne razumem pa, zakaj škartarite pri vinih, če se greste neke pivce vin? vino se se ne pije kot pivo, ampak kot npr drag konjak. malo ampak to zelo dobro
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Meni ležijo polsuha bela in rdeča vina. Vem tudi, da k različni hrani pašejo različna vina. Vem tudi, da ni samo eno vino dobro (to je blo skor mal posmehljivo), zato sem pa tudi odprl to temo, ker ni blo še veliko napisanga o vinih prej na suxu in sedaj na alterju. Zanimalo me je kaj ugaja vam in kaj bi priporočali drugim (ne samo meni). Upam da bo še več takšnih obsežnih odgovorov kot sta bila od Hazlerja in MojceG. Mogoče še kakšna lista preizkušenih tujih vin (Afrika, S in J Amerika, Avstralija, zahodna Evropa...). Če se vam da pa lahko tudi napišete h kakšni hrani paše vino, ki vam je všeč.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.