Videonadzorni sistem

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Za delavnico (cca. 100m2) iščem kvaliteten videonadzorni sistem (notranjost + okolica). Prebral sem nekaj starejših tem, tako da nekako sem se odločil za 4K kamere in pa PoE. Sedaj pa, kaj kupiti, da bo zanesljivo delovalo? Ali je smiselno zadevo sam montirat, ali je bolje dati narediti firmi, ki se s tem ukvarja (tukaj imam v mislih postavitev kamer itd ... ne same tehnične izvedbe)? Ali obstaja sistem, ki ob vdoru preko kamer (ne preko PIR senzorjev) sproži zunanjo sireno? Ali lahko ta sistem preko nekega vmesnika, številčnice, začasno deaktiviraš (med delom), pri čemer snemanje še vedno deluje? Ali znajo kamere zaznati požar? Ne iščem cenenih zadev, tako da sem pripravljen ošteti več, če je zadeva res dobra.

Hvala za pomoč!
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Firma naj naredi.
Kamere? Kdo bo to gledal in sprožil alarm?
Detekcija nepravilnosti je s svojim senzorji, požar, poplava, vdor, gibanje..? Svoj, avtomatski sistem brez človka.
Senzorji so aktivni od do. Zadaj skz, spredaj ponoči in vikendi k ni osebja. Javljanje na več lokacij, sosed, policija gasilci.
Je pa to moje mišljenje, ne mišljenje strokovnjakv.
 
  • Všeč mi je
Reactions: godfather

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pomembna je tudi informacija o številu kamer, saj imajo nekateri NAS sistemi omejeno število licenc (večinoma na 2 kameri). Pa tudi nek top budget je fino vedeti, ker cene lahko gredo hitro v nebo :)

V osnovi potrebuješ kamere in rekorder. Nekateri rekorderji imajo kamere direktno za priklopiti (več mrežnih priključkov), nekateri pa samo enega - v takem primeru potrebuješ switch (PoE v tvojem primeru). Pri PoE moreš biti pozoren na različne standarde, najboljše če vzameš kar vse od iste firme. Nekako top profi firma za kamere je HikVision.

Lahko pa tudi kupiš nek NAS in ga uporabiš za recording - tukaj moraš biti pazljiv na število kamer in na morebitne dodatne licence. Pri hardwarskem NVR-ju načeloma ne rabiš gledati na licence. V osnovi lahko recordaš tudi na nek PC, ki je seveda vedno vklopljen.

Glede alarmov in obveščanja pa je predvsem odvisno od rekorderja. Nekateri znajo pošiljati e-maile, nekateri triggerati tudi druge zadeve. Če misliš na fizično sireno bo pa verjetno treba posebej preveriti, saj s kakšnim NAS-om tukaj verjetno ne bo šlo enostavno skozi.

Imaš zelo drage rekorderje z "AI" logiko (deep learning), ki zna zaznavati tudi posamezne objekte (ljudi, avte, živali) in potem lahko pogojno aktiviraš alarm glede na posamezne zaznane objekte. Neki enostavni rekorderji pa imajo klasičen motion sense, kjer gleda spremembo slike - tukaj potem pazi pri zunanjih kamerah, če so kakšna drevesa v ozadju - to ti bo ob vetru javljalo veliko false alarmov. Mislim da bi večinoma vsi takšni motion-detection sistemi morali imeti opcijo izbire nekih predefiniranih področij, kjer išče motion (ostalo pa ignorira).

Na koncu pa ne smeš pozabiti še na morebitne "luknje": če zmanjka elektrike ali ni internetne povezave (lahko namerno ali nenamerno). Če ti nekdo vdre v delavnico in ti zraven vseh zadev ukrade še (edine) kopije videonadzora...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Napačen avto mislim da ne, površino avta pa... recimo loči kombi in osebni avto, ali pa smer vozila - sproži alarm če se pelje v eno smer, v drugo pa ne. Potem dela da določiš naj fotografira registrsko tablico. Požar: nisem zasledil. Nepravilno gibanje: da. Recimo če gre čez dvorišče pes ne sproži alarma, če človek ga sproži ipd. Napiši recimo Hikvision pa user manual, pa imaš pri DVR software-u opis kaj se da vse nastavit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Konec

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Nemogoče je dati zahtevo, da tu vozi samo os. avto. Ali tovorni avto. Je ne praktično.
Ali je človek ali mačka mi je popolnoma jasno, da to gre. Potem je pa konec.
Za zanesljivo delovanje, mora biti prepoznava/registriranje zanesljivo. Lažni alarmi stanejo in 'stanejo'!
Firma je moj zadnji odgovor!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Firma ki ti bo dala nasvete in garancijo za izvedbo. Seveda bo znesek pošteno štirimesten.
Z lastno izvedbo prideš skozi s trimestno cifro. Se pa ne moreš toliko zmisljevati.
Je pa v vsakem.primeru dobro , da se sam poucis o.moznostih nadzora. Sicer ti bo vsak svoj material prodajal.....
Da bi kamere zaznavale požar itd prvič slišim
.ne bi bilo pa noč čudnega.

Če že Kitajc za trimestno cifro vse spravi na GSM ali kamorkoli, ni hudiča, da tudi naši prodajalci za 4 mestne cifre to ne spravijo na GSM..
Moj Kitajc in motion detektor je bolj tako tako....če se nekaj dlje časa premika blizu kamere, potem zazna, če pa je nekje daleč od kamere premik ki hitro izgine iz vidnega polja, pa ga MD ne zazna (vožnje avta po cesti MD ne zazna, čeprav je cca 4s v kadru. )
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Odpiratelj teme, kje si?
To ni majhen denar. Sam pomisli, kaj nadzoruješ.
100 ljudi, 100 pogledov. Izbrli ponudnike, glej reference, oceni najbolj levo - ne politično - in se pri njej 'nauči'. Potem pa zares.
Ja, in tole NI na mojem zelniku zraslo. Mogoče je kakšen odtenek mojega notri no.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Požar bodo kamere sicer zaznale kot motion, ampak takrat bo že konkretno prepozno. Kamere niso primerne za zgodnje odkrivanje požarov, razen če so IR (kar pa je neuporabno za videonadzor). Navaden senzor dima bo veliko bolj učinkovit in poceni.

Je pa tukaj treba upoštevati še en pravni aspekt, in sicer snemanje zaposlenih na delovnem mestu. Kar pomeni da boš lahko snemal samo izven delovnega časa...
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Konkretno: če hočeš da je dobro bo drago in imaš profesionalce ki jim je to služba. Če hočeš sam nekaj potem se boš "nakonfiguriral", ampak s kombinacijo recimo Ajax alarma (motion senzorji, požarni senzorji, kakšna ključavnica elektronska, integracija kamer, kontrola pristopa...) in Hikvision kamer se da marskiaj narediti - odvisno koliko ti je vreden čas/denar. Tako na oko: Ajax z enimi 4. motion senzorji, pa enako količino dimnih in še kakšen javljalnik vode, s centralo, je tam okoli 700-900 EUR brez davka, pa reciom 5x Hikvision 4mpix IP kamere (ob predpostavki da UTP kable imaš na pravih mestih) je reciva še enih 700 EUR. Plus tvoje delo, preizkušanje, konfiguriranje...
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
ksz

Najprej - hvala vsem za odgovore in nasvete. Sem bil precej zaseden te dni, zato mi ni uspelo odgovoriti.

Iščem predvsem sistem, ki bo ob morebitnem vdoru sprožil zunanjo sireno in tako pregnal vlomilce - predvsem to je pomembno. Hišo imam namreč direkt poleg delavnice, pa tudi sicer sem v poseljenem in obljudenem področju. Nekega javljanja na telefon, livestreaminga in podobno vsaj zaenkrat ne potrebujem. Isto sireno bi bilo fajn, da sproži tudi senzor za dim (v primeri požara seveda). Poleg alarma pa mi je sekundarno pomembno tudi snemanje, čisto zaradi praktičnih razlogov nadzora nad delom ter nad vozili strank itd. Nujno pa mora sistem imeti svojo številčnico, preko katere se alarm deaktivira in v času poslovanja deluje le snemanje. Hkrati pa mora biti alarm (ob delovanju) prožen le s strani notranjih kamer / senzorjev, tako da nekih problemov z vetrom oz. false pozitives načeloma ne bi smelo biti.

Pogledal sem si na hitro kaj obstaja in zelo zanimiva se mi zdi ideja, da bi na sredino delavnice (100m2, čist prostor brez zidov) na strop višine 4,5m2 postavil fisheye kamero, ki mi pokrije celoten prostor. Podobno kamero bi postavil tudi na sprednjo stran delavnice (dovoz + dvorišče), vendar pa sem tu omejen s snemanjem, ker ne bi rad snemal preveč sosedovega prostora, zato bi bila fajn neka drugačna rešitev, ki ni 360 stopinjska. Te kamere se mi zelo dopadejo tudi zaradi nizkega profila, ker zaradi burje ne bi rad imel nekih dolgih "štrcljev" ven iz fasade. Zadnjo kamero (ta pa je lahko čisto klasična) pa bi postavil v pisarno in to ja nekako to.
 

Priponke

  • kamere.png
    kamere.png
    17,5 KB · Ogledi: 197

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Visoko montirane kamere se mi zdijo za indentifikacijo vlomilca precej neuporabna zadeva. Jaz sem imel kable pripravljene pri kapnih legah (dobrih 6m visoko) pa bom kot kaže vecino nižje spuščal. (Nadzor okolice hiše)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Jaz se nebi zanašal na prozenje alarma preko kamere. Ti bo pajek preko kamere mrezo začel delat ponoči in bo tulilo. To daj namenske senzorje.
Glede snemanja soseda ni panike, lahko počrniš vse kaj je sosedovega.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Tudi jaz bi rekel, da če hočeš zanesljivo detekcijo brez false alarmov bo treba namenske senzorje uporabit. Pri snemanju ni take panike pri detekciji gibanja, če se sem in tja posname kaj več, če bo pa alarm nonstop tulil bo nepotrebnem, ga boš pa prej ko slej izklopil oziroma ga ne bo nihče resno jemal (če bo vezan na varnostno službo boš pa tudi vsak nepotreben obisk lepo plačal).
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Iščem predvsem sistem, ki bo ob morebitnem vdoru sprožil zunanjo sireno in tako pregnal vlomilce - predvsem to je pomembno. Hišo imam namreč direkt poleg delavnice, pa tudi sicer sem v poseljenem in obljudenem področju. Nekega javljanja na telefon, livestreaminga in podobno vsaj zaenkrat ne potrebujem. Isto sireno bi bilo fajn, da sproži tudi senzor za dim (v primeri požara seveda). Poleg alarma pa mi je sekundarno pomembno tudi snemanje, čisto zaradi praktičnih razlogov nadzora nad delom ter nad vozili strank itd. Nujno pa mora sistem imeti svojo številčnico, preko katere se alarm deaktivira in v času poslovanja deluje le snemanje. Hkrati pa mora biti alarm (ob delovanju) prožen le s strani notranjih kamer / senzorjev, tako da nekih problemov z vetrom oz. false pozitives načeloma ne bi smelo biti.

Kaj pa da ima s posebej alarm z dvojnimi senzorji za premikanje, senzorjem za dim, ki ti prozijo sireno. Pa posebej pač kamere ki snemajo nonstop in so neodvisne od alarma. Če se ti alarm prozi, se vseeno lahko na kamere pogledaš.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
To zadnje sem jaz predlagal par postov zgoraj. S tem da se da kamere ki sem jih napisal integrirat v aplikacijo alarma ki sem ga napisal, da ne delam reklame....
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Če se gremo, sem vse že jaz predlagal! Drugi post :cool: Ma smo se hecali!
Snemanje za kaj? Za identifikacijo? Arhiva za kaj, koliko časa?
Nekatere kamere se da nastavit polje kaj je posneto, kaj ne.
Senzorji gibanja, temperature, požara itd aktivira alarm, ponoči kamero. Izklop samo šifra, kontaktna kartica (zahteva se določena oseba)
Glasen alarm, namenjen samo da lopovi zbežijo. Sosed ne bo vstal. Je tudi za lastnika grozno, ko je hrup aktiviran alarm v njegovi delavnici.
Tihi alarm pridejo osebe in ustrelijo vsiljivalca.
Predlog. Senzorski vklop osvetlitve, tudi tam zadaj, kjer ni nikogar. Mogoče vklop žarometa v nebo, da se od daleč vidi kje je aktiviran alarm - lokacija.
Mislim, daje stvar enostavna, nikakor pa ne za tebe. Daj narediti ven. Saj pravim, kakšen info z profijem.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pogledal sem si na hitro kaj obstaja in zelo zanimiva se mi zdi ideja, da bi na sredino delavnice (100m2, čist prostor brez zidov) na strop višine 4,5m2 postavil fisheye kamero, ki mi pokrije celoten prostor. Podobno kamero bi postavil tudi na sprednjo stran delavnice (dovoz + dvorišče), vendar pa sem tu omejen s snemanjem, ker ne bi rad snemal preveč sosedovega prostora, zato bi bila fajn neka drugačna rešitev, ki ni 360 stopinjska. Te kamere se mi zelo dopadejo tudi zaradi nizkega profila, ker zaradi burje ne bi rad imel nekih dolgih "štrcljev" ven iz fasade. Zadnjo kamero (ta pa je lahko čisto klasična) pa bi postavil v pisarno in to ja nekako to.

Te "nizkoprofilne" kamere so dome kamere. Klasične so pa bullet. Ne kupuj fisheye ker se bo zelo slabo videlo in samo en zorni kot boš imel (ki je tudi neprimeren saj je na vrhu.

Kupi vsaj 2 dome kameri (vsaj 90° kot) in ju postavi v zgornja dva kota (tvoja skica). Tudi zunaj bi jaz na vsako stran dal po eno kamero in jo obrnil navznoter (da snemajo na X).
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Sistem za varovanje ima pester rang senzorjev.
Problem je izbira - kvaliteta -elementov.
In pa kako naj to v celoti deluje - snemanje, obveščanje, aktiviranje. In to OK združit pod eno streho.
Maš kamero, ki jo vlomilec najprej uniči, pol gre notri. Zmanjka elektrike, boš lahko napajal vse kamere in senzorje in naprave za beleženje slike?
Alarem se ti prehitro izklopi - false alarm. Ali imajo kamere mrtvi kot, kje in kako.
Še enkrat, ni tako enostavno. Lahko probaš.
Primerja stroške sistema z stroški kaj varuješ, kako verjetno bodo valomi, požar, poškodba vozila na tvoji parceli?