vgradne stropne lučke

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Vprašanje:

v mansardi bi rad imel vgradne stropne lučke ala TOLE

Ker je že tako nizek strop, ga ne bi rad nižal s spuščenim stropom. Ali je kakšna možnost, da se to ali takšno lučko vgradi kar v obstoječi strop (knauf) ne da bi me skrbelo, da bi volna nad knaufom, v kateri bo ozadje lučke, začela tleti in mi na koncu požgala bajto'
confused-1.gif
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Namesto halogenskih uporabi LED žarnice (so na zunaj popolnoma enake, le da so hladne) pa ne bo skrbi zaradi požara.
Res pa je, da LED daje manj svetlobe in da so občutno dražje.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
frown-1.gif


Mah, tele LED žarnice se mi zdijo preveč agresivne. Halogenska sveti, LEDike pa svetijo kot reflektorji ..

Če praviš, da manj sveti, je toliko bolje. Bom moral v trgovino, pa da zadevo vzamem v roke in preprosto vidim, kako sveti in kakšna je razlika.
 

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
LED so zakon, jih imam po celi bajti. Priporočam pa da vzameš 230V saj tako ne rabiš trafojev in lučke samo vzporedno povežeš in uživaš v pravi beli svetlobi!!!
 

Tku

Pripravnik
20. nov 2007
598
0
16
Tiha voda
Lahko daš v obstoječi knauf, če boš malo porezal volno okoli luči. To pomeni okroglo luknjo fi 10cm, globine 10 cm. Sicer zna biti večji problem kot vžig volne pregrevanje žarnice in posledično hitro pregorevanje te.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
ja boš ja, kaj pa parna zapora? po pravilih če prav vem pridem med gips plato izolacijo. rezat folijo pa ni ravno pametno. za halogenke se delajo škatle zadaj, ker ne sme bit blizu izolacije. torej, opcija je da si vrežeš ven plato, daš zadaj škatle in plate nazas spocaš, to se da komot če se ti da s tem ubadat in imaš smisel za to in si kdaj že delal s kanufom, drugače pa rajši led not, da ne bo kakih presenečenj
 

mobifrik99

Fizikalc
20. nov 2007
1.138
5
38
LED niso zakon, ker so ugotovili, da bela svetloba sploh ni priporočljiva za bivanje...mora biti rumena, klasična.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
zakaj se ti zdi da je med rumena in klasična enačaj? tudi led že dobiš v takih barvnih tonih. tukaj gre tehnologija tak hitro naprej, da kar so lani pogruntalo, je letos že zastarelo
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
saj te vgradne lučke potrebujejo zadaj (oz. nad knaufom) še 'lonček' ki služi preprečevanju pregrevanja izolacije. Mislim da je višina okoli 10 cm..torej če imaš nad knaufom več prostora ni nikakršnih omejitev da si jih ne vi vgradil oz. ni potrebe po odatnem nižanju (dela) stropa.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Nad knaufom ni nič prostora
frown-1.gif


Od strehe do knaufa je ravno toliko cm, kot bo cm izolacije. Nato folija in knauf. Se pravi 26cm.

Spuščal stropa ne bom. Raje nekako naredim prostor z odmikanjem izolacije
smirk-1.gif


Šalčka in ledike 230V? .. Kje v LJ ali KR bi si lahko te lučke ogledal v živo? Moram zadevo kar hitro premisliti, ker bi naslednji teden že dajal knauf na profile.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
če boš dal gor led potem ne rabiš nič zadaj ker ni segrevanja. Te posodice/zaščita nikakor ne najdem kje na netu, vem pa da se je na drugem forumu pred časom o tem govorilo, pa kolikor se spomnim ni bilo ravno poceni..pa vseeno.

Torej če je prostor za izolacijo -> imaš prostor za zaščito.
smile-1.gif
Bo pač tam ali stisjena izolacija oz je bo nekaj manj.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
ammm .. pogledal ceno led lučk
bonk.gif


Če rabim ene 20 lučk in če je vsaka med 50 in 100€ ..
ne-ne-1.gif


Iščemo nove rešitve ..

Are you serious! 100€ za luč?!!?
13.gif
P akaj se grejo ..

Bom raj estlačil izolacijo, kot je rekel vincent .. pa imel ali halogenko ali neonko ..
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
malo še poišči po mednarodnih virih. pri nas si lahko misliš da so požrešni da glava boli. če pa te je strah da boš dobil kitajsko sranje, ne skrbi, tudi pri nas ga boš, samo za 5 kratnik cene
smirk-1.gif
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
Aha, no to je pa že boljša številka
smile-1.gif


Pregledam še ebay ..

kaj pa tole?

Še nekaj .. malo sem že brskal, pa nisem nikjer našel odgovora .. če sveti LED žarnica z 1W .. je to isto kot koliko W navadna žarnica?
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Citat:
Uporabnik kripo pravi:

Še nekaj .. malo sem že brskal, pa nisem nikjer našel odgovora .. če sveti LED žarnica z 1W .. je to isto kot koliko W navadna žarnica?

Kolikor sem zase preračunaval..naj bi bile ledice cca. 5 x bolj varčne od 'varčnih žarnic'. In varčne žarnice so nekje 5 x bolj varčne od žarnic na nitko...torej sklepati bi bilo, da dobiš iz 1 W dobre led žarnice (povdarek na 'dobri') nekje 20 do 25 W ekvivalenta žarilni nitki....tu je mišljena ona LED-ica kjer ima ena ledica vsaj moč 1 W (naglavne lučke z nebroj ledicami odpadejo).
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Citat:
Uporabnik kripo pravi:

Še nekaj .. malo sem že brskal, pa nisem nikjer našel odgovora .. če sveti LED žarnica z 1W .. je to isto kot koliko W navadna žarnica?

Kolikor sem zase preračunaval..naj bi bile ledice cca. 5 x bolj varčne od 'varčnih žarnic'. In varčne žarnice so nekje 5 x bolj varčne od žarnic na nitko...torej sklepati bi bilo, da dobiš iz 1 W dobre led žarnice (povdarek na 'dobri') nekje 20 do 25 W ekvivalenta žarilni nitki....tu je mišljena ona LED-ica kjer ima ena ledica vsaj moč 1 W (naglavne lučke z nebroj ledicami odpadejo).

Kako pa si to naračunal? Če gledaš izkoristek svetil, samo najboljše LEDice presežejo varčne žarnice. Ko upoštevaš še izkoristek tokovnega vira, ugotoviš, da so ledice en dr.ek. Poleg zanič (praktično točkasto svetilo, ki daje miljon malih senc) svetlobe, niti kaj dosti varčne niso, da ne govorimo o nemarno nizki življenjski dobi, ker nobena poceni lučka nima zadovoljivo rešenega odvajanja toplote.
Ampak.... samo, da se špara, pa naj stane kolikor hoče
grims-1.gif
 

Guli

Pripravnik
6. avg 2007
142
2
18
Takšne vgradne lučke imajo ponavadi GU10 podnožje...

Zamenjaj halogenke z 11W varčnimi žarnicami, tako rešiš problem s segrevanjem...

Res pa je slabost varčnih, da rabi nekaj časa, da začne svetiti s polno močjo.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
rešitev: Zadaj daj glinene lončke(take za rože). Tako boš imel ognjevarno, pa še pregrevalo se nebo. Jaz sem sicer dal plastične lončke oblečene v alu foljo v enem primeru, pa so lončki po 3h letih še vedno celi (35W žarnice). LED NE!! kupuj, če ne gre za dekorativo.
 

kripo

Fizikalc
19. avg 2007
1.941
1
38
46
Ljubljana
shocked-1.gif
Kako si pa lončke spravil nad gips?

Jaz mislim te lučke imeti po celi mansardi (kuhinja, sobe .. ). V kopalnici bo drugačen režim, ampak vsepovsod drugod pa. Torej LED ne? Jaz jih pa že skoraj naročil.
confused-1.gif