varcevanje zlato vs nepremicnina

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
nepremicnina v ljubljani, novejsa, gradnja po letu 2000 ali zlato v kakrsnikoli obliki. palice ali kovanci.

menim, da rast nepremicnin v ljubljani skupaj z najemnino na letni ravni ne presega 20%.

kako pa je z zlatom?
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Zdi se mi, da ne potrebuješ denarja (najemnina), ne potrebuješ pa tudi skrbi (najemnik, vzdrževanje, zavarovanje, davki na vseh frontah), zato raje kupi zlato ali/in srebro in/ali paladij itd itd.. ( nič skrbi, vzdrževanje max. tistih 50€ za sef na leto, davki nič sploh )

Cena nepremičnin naj bi padla, kovin pa zrasla.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
odvisno od tega, ali kupuješ nepremičnino z gotovino ali na kredit.... ena ali druga možnost v tem trenutku ne predstavlja optimalnega varčevanja, moje mnenje pač.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik pipo pravi:
odvisno od tega, ali kupuješ nepremičnino z gotovino ali na kredit.... ena ali druga možnost v tem trenutku ne predstavlja optimalnega varčevanja, moje mnenje pač.

nakup nepremicnine bi bil z leasingom ali kreditom. ali pa bi z obroki, ki bi jih placeval za kredit ali leasing, kupoval zlato/srebro.

je kaksna se boljsa varianta optimalnega varcevanja? na dan z njo ....
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
vse je ok, dokler ne najemaš kredita in potem ta denar vlagaš v zlato ali vrednostne papirje ;-)

zlato je trenutno vroča zgodba in kot taka privablja vroč denar, ki pa zna kakor hitro je pritekel tudi odtečt. malo poglej ceno zlata skozi daljše obdobje 70'-08', pa poskusi potegnit kakšne vzporednice na današnji čas. no na kratko, če si kupil zlato v začetku 80' let, si danes nekje na pozitivni ničli, če zanemariš inflacijo itd...
Lahko da ta trend rasti traja še mesece(leta) ali pa ne, kdo bi vedel :), mogoče je najboljši trenutek za vstop v zlato že zamujen.
Dober znak, da je že vse skupaj podobno balonu je ta, da se že na vsakem forumu najde tema o zlatu kot o super duper naložbi.

nepremičnine : tudi precej če-jev - če boš dobil ugoden kredit, če bo vrednost nepremičnine vsako leto zrastla za XX%, če boš dobil "normalnega najemnika", če država ne bo dodatno kaj obdavčila,če ne bodo pozidali cele okolice z cenenimi stanovanji, pa še kaj menda, boš po XX letih , ko boš zadevo prodajal seveda v konkurenci s takrat modernimi novogradnjami, pod črto videl dobiček.
Za moj okus preveč če-jev. Pa še trenutna situacija je nenaklonjena nepremičninam, sicer zaenkrat v USA, ampak zna kaj sem tudi pljusknit.

torej, če je denarja kaj viška, vzajemci imajo trenutno privlačne VEP ( ni rečeno, da čez mesec ne bodo še bolj ), kakšni globalci ali pa mešani bi že bili primerni za počasen vstop v njih. Pa kakšen komad zlata naj tudi pade, bolj za okus in pa seveda da si v trendu ;-), ostalo pa lepo na banko, pa počakat, da se stvari zbistrijo.

pipo
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik pipo pravi:

torej, če je denarja kaj viška, vzajemci imajo trenutno privlačne VEP ( ni rečeno, da čez mesec ne bodo še bolj ), kakšni globalci ali pa mešani bi že bili primerni za počasen vstop v njih. Pa kakšen komad zlata naj tudi pade, bolj za okus in pa seveda da si v trendu ;-), ostalo pa lepo na banko, pa počakat, da se stvari zbistrijo.

pipo

pa je že kdo "izračunal" koliko se da zaslužiiti s skladi v 5, 10 letih?
koliko pa si obdavčen?
41%
25%?
davek na dobiček?
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
Več vrst skladov obstaja in tudi dobički ( izguba ) so različni. Ne moreš primerjat dobičkov med npr. denarnim skladom in delniškim.

Zdaj če je govora o delniških skladih, bi naj izkazovali na neko dolgoročno obdobje letne donose med 8-12%. Tako pravi zgodovina. To ne pomeni, da bo vsako leto "ziher" 10% zrastlo, ampak v povprečju, torej lahko greš skozi leta tudi tako : +15, -20 , +50, -30, itd.. no, po Murphy-ju si lahko predstavljaš, katero leto boš rabil denar in boš VEP sklada prodajal ;-) Koliko se pa je dalo zaslužit v preteklem času, pa brez težav pogledaš na kakšnem portalu ala vzajemci.com etc... če me spomin ne vara, so se za Galileo hvalili, da so povečali VEP za 20x od začetka trženja...

Če bi rad izračunal dobiček za naslednjih 5, 10 let pa tako : zgodovina je na tvoji strani, če pa ti bo stala ves čas ob strani se pa ne ve ;-). Skratka ne da se, kvečjemu lahko upaš, da se bo izteklo tako kot si želiš. In pretekli donosi nekega sklada ne povedo nič o bodočih donosih.

Obdavčen je pa dobiček, ki ga s skladom ustvariš in sicer odvisno od časa kako dolgo si imel denar investiran v skladu od trenutka nakupa, do trenutka prodaje. Dokler ne prodaš, ne plačaš nič:
do 5 let = 20%
več kot 5 let = 15%
več kot 10let = 10%
več kot 15let = 5%
več kot 20let = tax free
wink-1.gif


pipo
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik pipo pravi:
Več vrst skladov obstaja in tudi dobički ( izguba ) so različni. Ne moreš primerjat dobičkov med npr. denarnim skladom in delniškim.

Zdaj če je govora o delniških skladih, bi naj izkazovali na neko dolgoročno obdobje letne donose med 8-12%. Tako pravi zgodovina. To ne pomeni, da bo vsako leto "ziher" 10% zrastlo, ampak v povprečju, torej lahko greš skozi leta tudi tako : +15, -20 , +50, -30, itd.. no, po Murphy-ju si lahko predstavljaš, katero leto boš rabil denar in boš VEP sklada prodajal ;-) Koliko se pa je dalo zaslužit v preteklem času, pa brez težav pogledaš na kakšnem portalu ala vzajemci.com etc... če me spomin ne vara, so se za Galileo hvalili, da so povečali VEP za 20x od začetka trženja...

Če bi rad izračunal dobiček za naslednjih 5, 10 let pa tako : zgodovina je na tvoji strani, če pa ti bo stala ves čas ob strani se pa ne ve ;-). Skratka ne da se, kvečjemu lahko upaš, da se bo izteklo tako kot si želiš. In pretekli donosi nekega sklada ne povedo nič o bodočih donosih.

Obdavčen je pa dobiček, ki ga s skladom ustvariš in sicer odvisno od časa kako dolgo si imel denar investiran v skladu od trenutka nakupa, do trenutka prodaje. Dokler ne prodaš, ne plačaš nič:
do 5 let = 20%
več kot 5 let = 15%
več kot 10let = 10%
več kot 15let = 5%
več kot 20let = tax free
wink-1.gif


pipo

ravno zaradi teh davkov na eventuelni dobicek se jaz skladov izogibam. 20% se mi zdi prevec. pa trenutno tako ali tako kaze da bo slo se nekaj casa navzdol.

te sklade in delnice smo mislim da ze prerasli. eventuelno bi se sel varianto, da BPH dela z mojim denarjem na podrocju opcij, certifikatov, tako da dobicek ni obdavcen (izvedeni financni instrument).

tujina pozna veliko certifikatov, takoimenovanih kuponov, ki imajo bodisi fiksni donos (npr. 5% letno) in so vezani na doloceno casovno obdobje, kjer garantirajo glavnico + fiksne 5% obresti. davka na dobicek tu ni.

ampak se vedno se mi zdi stanovanje ali zlato/srebro boljsa varianta. npr. zlato, ni nobene papirologije, kupis ko imas denar, enkrat vec, drugic manj, ce takoj kupim in prodam izgubim max cca 6%. davka na dobicek ni. kovanci ali ploscice so od 1 grama do kilskih ali vec. zadeva naj bi se rasla. ob morebitnem trendu padanja, pac kompletno zalogo prodas. nobenih izstopnih stroskov, raznih kazenskih procentov, ker si prej kot v 10-ih letih naredil odkup police (ce investiras preko zavarovalnice), ... zadeva mi deluje pregledno, hitro, transparentno. se najvecji problem vidim v tem, da je treba zlato fizicno odnesti domov ali v sef
grin1.gif


kdo bo cakal 20 let, da bo iztrzil neobdavcen dobicek iz delnic
tongue-1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik ericks pravi:
ravno zaradi teh davkov na eventuelni dobicek se jaz skladov izogibam. 20% se mi zdi prevec. pa trenutno tako ali tako kaze da bo slo se nekaj casa navzdol.

...

ampak se vedno se mi zdi stanovanje ali zlato/srebro boljsa varianta.

Kaj mislis koliko te oberejo ob prodaji stanovanja ? Namig: vec kot pri skladih, ker zaracunajo se 2% od celotne vrednosti nepremicnine, ne samo 20% (ali manj glede na cas posesti) na razliko v ceni.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
Eni smo sicer "zadovoljni", če imamo konec leta kaj davka za plačat. Pač vzameš kot dejstvo in se s tem ne obremenjuješ. Saj tudi za depozite v banki si obdavčen z istimi procenti.

Res je, da imaš na trgu X naložbenih možnosti in da ene celo niso obdavčene (zaenkrat). Tu bi težko rekel, da je nek način naložb zastarel ali ne. Bolj gre za slog naložbe ali ti odgovarja ali ne. S pravi v smislu, ali se lahko odpoveš denarju za določen čas ( garantirani produkti, vezave), ali si raje likviden ta čas, upaš tvegat ali ne, eni se pač boljše počutijo, če v predalu leži realen kos kovine in ne papir s številko. Pač kaj komu odgovarja.

Da bi pa zaradi davka držal nek papir 20 let, pa se mi ne zdi smiselno.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
res je, najprej 2%, in če v stanovanju nimaš prijavljenega svojega stalnega prebivališča, ob prodaji plačaš davek od dobička po enaki lestvici kot pri skladih, glede na čas lastništva nepremičnine.
frown-1.gif
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
danes sem sel malo po bankah v avstriji. in so mi med drugim ponudili varianto, da nakupu zlata in varcevanju z njim prakticno dodam se vzvod. recimo, ce kupim zlati v vrednosti 4000 eur, mi da banka, pri kateri opravim nakup kredit v visini 6000 eur, pod pogojem, da s tem denarjem kupim zlato. obrestna mera je euribor + 1.5%, minimalni stroski odobritve, nobenih drugih obveznosti, razen da je zlato shranjeno pri njih. torej vzvod je 2.5. minus obresti na kredit.
zanimiva zadeva ob predpostavki, da zadeva raste.

kaj je bolje, nakup zlata v palicah ali kovancih ali pa nakup certifikata, ki je vezan na zlato?
 

dejan001

Pripravnik
3. sep 2007
363
0
16
zdaj če govorimo o 4000e za nakup zlata potem ok..kaj več pa jaz ob trenutnih odvijanjih ne bi upal kupiti...
zadeva je dobesedno 50:50