Vajeništvo

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Sem malo poslušal "modrovanje" poslancev v preteklih dneh, desnih in levih in tistih, ki mislijo da so v sredini o predlogu za uvedbo vajeništva
Ob tem se je pokazala vsa beda naših parlamentarcev, ki očitno o tej tematiki ne vedo niti toliko,kolikor je črnega za nohtom kirurga.
Tako imenovani 'dualni sistem' smo imeli, pa se v praksi ni obnesel !
In glavni krivec za polom je bila brez dvoma politika. Pa seveda še cel kup drugih faktorjev, ki so pripomogli da ni šlo in da so se začele dogajati spremembe, ki so na koncu rezultirale v stanje, kakršno je sedaj.
To lahko zapišem s polno odgovornostjo, ker sem bil vse od prvih korakov leta 1994 pa do konca neposredno vpet v organiziranje in izvedbe tega sistema.

Mojih 5c
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
vajeništvo je bilo v mojih časih ko sem hodil v šolo zelo dobro saj sem se dosti načučil tudi prakse in ko sem končal nisem bil "bebec " kot so sedaj mladi ki pridejo iz šole pa jim je praksa " špansko selo."Niti po gradbišču ne znajo hodit kaj šele da bi samostojno delali.Ja tudi poslance sem poslušal še zlasti tiste iz ZL če se ne motim pa mi je šlo na kozlanje še posebej tisti dr. kako se že piše Terčak ali kako že,pa tisti Lukec, Čigavaro ki nimajo pojma kaj govorijo

pozdrav.gif
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.682
585
113
Ne vem kaj je slabega v vajeništvu, morda bi se pa mladiči naučili kaj delat, ne sam u službo hodit.
Sam sem krenil na svojo poslovno pot kot vajenec, na koncu moral opraviti mojstrski izpit, da sem lahko opravljal delo, ki sem si ga zaželel
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.682
585
113
Res maš Gatto, no tolk delč spet ne, ampak marsikermu juncu klele bi biu pa lohk fotr
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@jurga: predvidevam, da pišeš o 'vajeništvu' pred letom 1982, ko so šole zapuščali zadnji "učenci v gospodarstvu"?
Sam sem sicer pisal o sistemu, ki smo ga z veliko truda oživili koncem devetdesetih in ki ga je politika 'sesula' v manj kakor 10 letih...

Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
nahrung002.gif
Zanimivo!
Glede na to, da zadeva nikoli ni bila prav poceni, je 'kar tako za zraven' lahko le občudovanja vredno.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
pisal sem za leta ko sem sam imel ta sistem 1974-1977
no ko smo pa dobili na firmo učence ki takega sistema niso imeli ne spomomnim več leta pa je bila ena velika polomija ,nič niso znali narediti,tako da smo jih vse učili. Ta dualni sistem je zelo dober in bi ga morali obdržati .plačilo za tistih pol leta pa je vsaj pri nas bilo "vajeniška plača". saj pravim ti nasprotniki tega sistema ZL so tatalni da ne rečem cepci ,pa kaj ti pubeci ki so v parlamentu vedo kaj je delo z njihovim dr.na čelu ,kako se že piše ta pametnjakovič?

pozdrav.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
To si bil zraven pri OZS, ki je takrat uvajala stvar? izpitni katalogi pa to..
Jaz sem ga delal takrat bolj na začetku, ko je bila stvar zanimiva, pa naziv mojstra
wink-1.gif
zdaj je pa bolj ena žalost vseskupaj ja..pri nas se vseskupaj spridi, enako je bilo z Edison merilci-pregledniki inštalacij -od začetka smo delali hude izpite, potem na koncu so jih pa skoraj talali, samo, da si plačal. Zdaj je pa itak NPK za to..spet dnar.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@jurga: torej sem pravilno sklepal, "učenec v gospodarstvu" se je moralo takrat reči, beseda 'vajenec' ni bila zaželena. in tisti sistem je res dajal dobre rezultate in delavce ki so vedeli kaj delajo. Potem pa je prišlo "usmerjeno izobraževanje" in se je vse skupaj 'sfižilo'

@Gatto: tako je, OZS ob sodelovanju z Bavarsko zbornico, me je skupaj s še 15 predstavniki stroke izobrazila v tako imenovane "multiplikatorje". Mi pa smo v naslednjih letih pripravili 'teren' (katalogi, učbeniki, pravila, organizacija) za izvedbo mojstrskih izpitov.
Danes je zanimanje in ne nazadnje pomen mojstrstva tam, kjer je bilo leta 1994, torej skoraj na nuli.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Moral bi zapisati svoj kompleten naziv po končanem izobraževanju: "multiplikator mojstrskih izpitov"
Mislil sem, da je samoumevno, ker sem pisal v odgovoru gattu, ta pa je spraševal v to smer.
Za mizarsko stroko pa nas je sedaj v Sloveniji le še 15, žal.
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
pa naj se toti našo pametnjakoviči z dr. ukazi in podobno spravijo rajši delat, ne pa da prazno slamo mlatijo o nečem kar ne poznajo in nimajo pojma!!!! kot star pregovor pravi.....lahko je s stujim ku4com po koprivah mahat!!
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
štibr
multiplikator je en izmed "nazivov" v šolstvu ->višja plača potem pa je še svetnik
wink-1.gif

Nekoliko si pomešal izraze - v šolstvu so nazivi mentor - svetovalec - svetnik, za katere je (bilo) treba kar nekaj pokazat in niso avtomatično podeljeni. In drži, da je vsak naziv pomenil višjo plačo, pa tudi nekaj več zadolžitev.

@gatto: z nazivom nisem avtomatično postal Mojster, če bi to želel (vendar ni imelo smisla) bi moral narediti še izpitni izdelek, ostali trije deli izpita so mi bili priznani. Nekaterim od soudeležencev izobraževanja pa je bilo to pomembno in so si naziv tudi pridobili.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.218
2.454
113
v lokalni ostariji
oriolus možno da sem malo premešal zadevo vem pa da ko je učitelj postal multiplikator mu je tudi plača zrasla... seveda so morali pokazati za vsak naziv kar dosti.. (če želiš lahko debato nadaljeujeva preko PS)
 

Podobne teme