V kakšnem jeziku pa naj pišemo?!?

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Varnih ahtaj de se nauš ab šperovc habnu.
cool-1.gif


Pol se pa pejt.
wink-1.gif
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.471
1.254
113
Iskajoč brata
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Varnih ahtaj de se nauš ab šperovc habnu.
cool-1.gif


Pol se pa pejt.
wink-1.gif

Zelo pazi da se ne bos ob tram udaril.

Pejt les
cool-1.gif


ON: Jest ne uporabljam stresic se od casa irca,...
Pa tud zato ker predvsem v sluzbi pisem v anglescini.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Se strinjam s tabo.

Slovenski knjižni jezik obstaja zato, da se lahko vsi med sabo sporazumevamo, neglede na to na to iz katerega konca Slovenije prihajamo. Težko bi se razumeli, če bi npr. nekdo iz Prekmurja "güčal" v svojem narečju, nekdo iz Primorske pa v svojem. Poleg tega pa z uporabo knjižnega jezika kažemo tudi na spoštovanje do našega lastnega jezika. Slovenščina je lep jezik in lahko bi bili bolj ponosni nanj. Je pa tudi težek jezik, kar se kaže že v tem, da ga govorci oz. uporabniki, ki ga imajo za materni jezik, ne znajo pravilno uporabljati. To se predvsem kaže v pisni obliki. Vejice in druga ločila so za marsikoga španska vas, tudi velikih začetnic nekateri ne uporabljajo prav veliko, že pri sklanjanju se jim kdaj zalomi. Da premene in preglase, metateze in podobnega sploh ne omenjam. Ne vidim razloga, zakaj ne bi uporabljali šumnikov. Marsikdaj lahko pride do nesporazuma.

Po drugi strani pa je potrebno pisati razmeram prilagojena pisna besedila. Torej če je tematika bolj neuradna, potem ni potrebe po nekem lepotičenju in uporabi visokega jezika. Vendar pa vse v mejah normale, da se še vedno lahko med sabo razumemo. Pišemo logično in jasno.

Uporaba tujk je dovoljena, vendar če imamo v slovenščini lasten izraz, naj se uporablja le-ta.

Kot je že Florjan rekel, jezik je naše bogastvo, bodimo ponosni nanj in izkazujmo spoštovanje do njega s pravilno uporabo.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Za primer nesporazuma:
Sem kokos. Za mano tece petelin, da bi me naskocil.
Ce se ustavim, bodo rekli da sem [censored],
ce bom se naprej tekla, bom brez sexa....
najboljse bo, da se spotaknem!

In potem nekako nekateri niso mogli povezat kokosa in preostalega
hysterical-1.gif
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik mojamura pravi:
Bitch_inside, pa Burek hvala za opomin, se bom potrudila.

Či bi ges pisala v mojen maternun đezike, bi me vij razmili. Mugouče en male prucent. Vej pa itak znate ka mamo cintor na šteron arvačke rastejo, pa ka gejmo z ražuškof vö z labuške.

No to je bil samo en takšen mali intermeco
smile-1.gif

Pise se v knjizni ali pogovorni slovenscini in ne v narecni,jest v abecedi ne poznam crke O z dvema pikcama tako da zame ta ne obstaja,se manj pa mislim upostevati jezik ki ima v sebi nemske(stajerski) ali madzarske(prekmurski)popacenke ali celo besede.

Mate pa prekmurci in stajerci skoz ene probleme z Ljubljano,pridite sem zivet ce vas tolk srbi.
 

BureKm

Fizikalc
27. avg 2007
1.219
0
36
www.pokerklub.si]www.pokerklub.si
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:
Pise se v knjizni ali pogovorni slovenscini in ne v narecni,jest v abecedi ne poznam crke O z dvema pikcama tako da zame ta ne obstaja,se manj pa mislim upostevati jezik ki ima v sebi nemske(stajerski) ali madzarske(prekmurski)popacenke ali celo besede.

Mate pa prekmurci in stajerci skoz ene probleme z Ljubljano,pridite sem zivet ce vas tolk srbi.
hysterical-1.gif

Praviš, da se piše v knjižni Slovenščini (ki je ti ne uporabljaš) ali pogovorni (ki je ti ravno tako ne uporabljaš). Če si štajerc in pišeš pogovorno boš torej pisal v narečju. Se ti ne zdi?

[se še komu zdi "pisanje v narečju" malo čudna zadeva? Narečja je, ko govoriš, ne pišeš?].

Napisal si toliko nesmiselnih zadev naenkrat, da upam, da bo naslednji tvoj post: "Hecal sem se in nategnil bureka.
evil.gif
"
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:

Pise se v knjizni ali pogovorni slovenscini in ne v narecni,jest v abecedi ne poznam crke O z dvema pikcama tako da zame ta ne obstaja,se manj pa mislim upostevati jezik ki ima v sebi nemske(stajerski) ali madzarske(prekmurski)popacenke ali celo besede.

Mate pa prekmurci in stajerci skoz ene probleme z Ljubljano,pridite sem zivet ce vas tolk srbi.


jaz z LJ nimam nobenih problemov in dvomim da bom kdaj tam živela (čeprav, kot pravijo, nikoli ne reci nikoli)

Da pa ti ne boš upošteval prekmurščine ali pa štajerskega narečja....meni se pa to zdi, kot, da maš ti probelme z nami oz. še več, sam s sabo.
Narečja kot taka so in bodo. Slovenija je dežela, ki je majhna, a velika po ljudeh, ki govorijo toliko različnih narečij. Na kratko: narečja so tudi bogastvo Slovenije, seveda poleg njenih naravnih lepot.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
Citat:
Uporabnik mojamura pravi:
Citat:
Uporabnik Ralliart pravi:

Pise se v knjizni ali pogovorni slovenscini in ne v narecni,jest v abecedi ne poznam crke O z dvema pikcama tako da zame ta ne obstaja,se manj pa mislim upostevati jezik ki ima v sebi nemske(stajerski) ali madzarske(prekmurski)popacenke ali celo besede.

Mate pa prekmurci in stajerci skoz ene probleme z Ljubljano,pridite sem zivet ce vas tolk srbi.


jaz z LJ nimam nobenih problemov in dvomim da bom kdaj tam živela (čeprav, kot pravijo, nikoli ne reci nikoli)

Da pa ti ne boš upošteval prekmurščine ali pa štajerskega narečja....meni se pa to zdi, kot, da maš ti probelme z nami oz. še več, sam s sabo.
Narečja kot taka so in bodo. Slovenija je dežela, ki je majhna, a velika po ljudeh, ki govorijo toliko različnih narečij. Na kratko: narečja so tudi bogastvo Slovenije, seveda poleg njenih naravnih lepot.
Dej ce se gres odpirat neke debate probaj tudi prej razmislit kar mislis povedat,kdo je karkoli rekel proti narecjem zenska smotana,napisal sem ti da nemore biti to slovenscina vsem ali glavni jezik po forumu.

Ce bi imel sam probleme z stajerci ali prekmurci bi jest take debate odpiral in ne ti in ostali kateri so to poceli ze na suxu.
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
28
48
jaz sicer večino ljudi tukaj gor razumem kaj pišejo, me pa res moti, ko mi vidim poste napisane brez ščž ... to mi je totalno čudno

sicer pa sem trudim pisat tako, da se stavek takoj razume in, da ni treba 3x brati, da bi me razumeli
smile-1.gif
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Kaki hribovc. Hribi so okol mene, jest živim v kotlini.
wink-1.gif

Še nism srečal človeka, da znal tako govoriti/pisati, ki prihaja iz mesta.

Vse je enkrat prvič.
smile-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
A se vam ne zdi, da malo preveč zapletate?

Uporaba knjižne slovenščine (ali njenega približka) naj bo odvisna predvsem od tega, kam se piše. V čveku in njegovih podkategorijah, me zadeve ne motijo, bolj zoprno pa je, ko se začne spakedranščina (pa tu ne mislim dialekta) uporabljati v strokovnejših kategorijah. Nasprotujem neuporabi šumnikov, ampak zaradi tega ne mislim nikomur težiti.

PS: Batateja je pa prav zabavno brati.
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Da nam bo jasno: narečje je pogovorni jezik, uporabljamo ga v pogovoru. Pisani jezik ima svoja pravila, ki smo se jih obvezni držati in pika.
"Pisati v narečju" je prilična neumnost (mislim izraz) in je pravzaprav izgovor za neobvladovanje pravega jezika, dobro, tudi za površnost pri uporabi.
To kar pišemo po forumih je javno!