V kakšnem jeziku pa naj pišemo?!?

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Lahko bi bil naslov teme tudi: vsak zagovarja svoje

Na to idejo sem prišla, ko je v eni temi, ki jo je napisal Batate, ki res piše v čisti štajerščini, dobil repliko od Vejice, češ, da ga ona sploh ne razume in verjetno še kdo drug ne.

Pa dajmo nekaj rečt o jezikih v postih in kako bi se naj sploh pisalo.
smile-1.gif




Jaz sem Prekmurka in vem, da če pišem po prekmursko me tu skoraj noben ne bo razumel, zato se trudim pisati tako kot pač pišem.
cheer.gif


Res pa je da meni osebno gre na
jezen.gif




kako je pa vaše cenjeno mnenje o načinu, predvsem jezikovnem, pisanja postov?
grims-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Meni je vseeno, ker vsakega razumem. Meni se pa ponavadi mudi(forumi so pač malo zabave med službo), se mi pa vrine kakšna narečna beseda, pa vejic ne uporabljam striktno ipd..mah glavno, da se razumemo..
grin1.gif
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Moti me pretirano izražanje v slengu ali določenem narečju, neuporaba velikih začetnic, pravih ločil, uporaba črk, ki jih v slovenski abecedi ni (razen pri tujih besedah seveda), neuporaba črk s strešicami - umotvori kot so slatkish, desetkiÆ, kwa, aydi, ipd.

Nimam posebnih zahtev glede postov, dokler so kolikor tolikor pravilno slovnično napisani pa, da se seveda uporabi kakšen odstavek ipd. da se naredi sestavek bolj pregleden. Jst osebno pišem v mešanici pravilne slovenščine z nekaj slenga.

Tvoj post se mi zdi čist OK .....no, ... malo preveč odstavkov pa kakšen smajli bi še dodala
grin1.gif
 

BureKm

Fizikalc
27. avg 2007
1.219
0
36
www.pokerklub.si]www.pokerklub.si
Sam podpiram čim bolj slovnične poste....in čem manj besedne driske.
smile-1.gif


Čeprav se tudi sam tega popolnoma ne držim (...).

Sicer je pa najbolj važno, da se da post normalno prebrati. Torej tudi raje kakšen odstavek več kot manj.
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Bitch_inside, pa Burek hvala za opomin, se bom potrudila.

Či bi ges pisala v mojen maternun đezike, bi me vij razmili. Mugouče en male prucent. Vej pa itak znate ka mamo cintor na šteron arvačke rastejo, pa ka gejmo z ražuškof vö z labuške.

No to je bil samo en takšen mali intermeco
smile-1.gif
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Citat:
Uporabnik Bitch_inside pravi:
Moti me pretirano izražanje v slengu ali določenem narečju, neuporaba velikih začetnic, pravih ločil, uporaba črk, ki jih v slovenski abecedi ni (razen pri tujih besedah seveda), neuporaba črk s strešicami - umotvori kot so slatkish, desetkiÆ, kwa, aydi, ipd.

Evo ti De$eTke za tole
hysterical-1.gif
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Kwa?
hysterical-1.gif


Sicer pa mislim, da bi se po forumih morali pogovarjati v kolikor toliko normalni slovenščini, brez pretiranih narečnih izrazov. Je to le forum v katerem se zbira cela slovenska vas in ni fer do ne-žabarjev, ga nič ne štekajo. Prekmurci imate itak čist madžarsko slovenščino. Ste popolnoma nerazumljivi, ampak zelo zabavni za poslušat
grin1.gif


Batate-jev post me ne moti, to je le njegov stil pisanja....tut malcomX ga dostkrat seka po svoje, mal bolj počas bereš, pa je. Vsaka skupnost ima svoje posebneže
grin1.gif
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
0
36
39
Lahko se motim ampak do sedaj še nisem zasledil nobenga pravilnika glede pisanja na Alterju tako, da lahko pišemo kakor nam paše.

Jaz se trudim pisat knjižno ampak kdaj pa kdaj podzavestno napišem par slengovskih besed.

Mi pa gre zelo na jetra pogosta uporaba poslovenjenih besed, kot da nekateri enostavno ne znajo pisati v materinem jeziku.
 

MackaGrrr

Pripravnik
4. nov 2007
376
0
16
Trudm se pisat nekako pogovorno, obcasno napisem kwa namest kaj, ampak to ne moti velikih duhov
grin1.gif

Na forumu bi mogl pac pisat razumljivo, ce pa kdo kej ekstra napise pa tud nimam nc proti
roza.gif


Aja, js ne uporabljam sumnikov kot je ze marsikdo opazil ...Navajena sm tko se iz casov ircanja
grin1.gif
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Tudi jaz sem včasih pisala vse brez strešic, ko se je vse stabiliziralo, sem se morala zopet privadit nazaj. Moram rečt, da zdej težko berem stavke brez strešic.

Pa opažam, da tolk hitr tipkam, da moram pol še en preview narest, preden oddam vse skup
bonk.gif
 

mojamura

Fizikalc
25. jul 2007
1.355
0
36
sLOVEnia
Citat:
Uporabnik s22b pravi:

Jaz se trudim pisat knjižno ampak kdaj pa kdaj podzavestno napišem par slengovskih besed.

Pri meni je isto...
in toako kot je že nekdo rekel, važno je da se razumemo
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Jaz se trudim pisati čimbolj razumljivo. Včasih pozabim kakšno vejico in veliko začetnico. Men je važno da razumem kja pomeni. Če pa kdo ne razume kaj napišem naj me pa vpraša ali pa preskoči moj post.Forum je le plac kjer se zbirajo mladi in stari ter si pomagajo z nasveti ter navodili. npr če poskušam nekomu pomagati (npr v "tišleriji") nebom iskal v SSKJ kako se reče rašpla (za tiste ki ne vejo:groba pila v mizarstvu) ali podobne stvari če se v tistem trenutku nebom spomnil.
se pa trudim:)
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Meni je vseeno kako drugi pišete, zaenkrat vse razumem. Važno mi je le, da se da ločit od kje do kje je en stavek in da res ni neko hudo skropucalo. Sama dosti uporabljam pogovorni jezik, mogoče zato, ker moram v službi toliko bolj paziti na jezik, vejice, ipd. Načeloma mi je všeč, da vsak uporablja svoj način pisanja, svoje narečje, ker je to pač del človeka in se tudi skozi to odraža...je pa fajn, če se vsak vsaj malo poskrbi za to, da ga razumemo vsi.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Meni je praktično vseeno... ker 99,9% postov se da razumet, vsaj ob drugem branju, tisti ki pa pišejo razne kvake, ki jih bo razumel prav samo pisec, so pa pač razred zase
grin1.gif


Jaz poskušam pisat čimbolj razumljivo, tako da, če ne razumem, kaj sem napisal (ko grem pred "Nadaljuj" brat za sabo), raje pobrišem in začnem od začetka
write.gif


Bi bilo pa zanimivo, če bi pisala v prekmurščini
wink-1.gif
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Citat:
Uporabnik mojamura pravi:
Bitch_inside, pa Burek hvala za opomin, se bom potrudila.

Či bi ges pisala v mojen maternun đezike, bi me vij razmili. Mugouče en male prucent. Vej pa itak znate ka mamo cintor na šteron arvačke rastejo, pa ka gejmo z ražuškof vö z labuške.

No to je bil samo en takšen mali intermeco
smile-1.gif

ti si naša
smile-1.gif


še dobro da smo prleki sosedi.....
cheer.gif
 

Florjan

Pripravnik
1. sep 2007
444
1
16
Ljubljana
Slovenski njižni jezik imamo zato, da se razumemo med sabo in prav je, da bi vse pisali v njem!

V redu, saj nekatera manj pomembna besedila celo zanimiveje izgledajo, če so bolj pogovorno napisama. če pa pomislimo na resne stvari, pa je posebnega pomena, da razumem brez dvoma, kaj je sobesednik mislil.

Posebej me pa motijo nekatere "finte", ki jih delajo samo zato, ker so finte. Drugega pomena nimajo. Med prevodi podnapisov sem zasledil, da nekateri namesto male črke "l" uporabljajo veliko črko "I"(i).

Drugič, to pa me posebno moti, je uporaba "Piši kao što govoriš" (po Vuku). Predvsem v računalništvu, ko skoraj ni možnosti, da bi imeli za vse strokovne izraze tudi slovensko besedo, se mi zdi pomembno, da original angleško besedo zapišemo pravilno (angleško). Primer je beseda ROUTER. Najdemo jo v približno šestih različnih oblikah. Potem pa iščem po forumu...

Tretje so pa ločila. Ločila so bistvenega pomena za razumevanje in je njihova uporaba neobhodna, pravilna seveda.

Ko torej pišemo sporočila, pomislimo, kaj nam je namen. Če sporočate kakšno nepomembno vestičko prijatelju, potem ni posebnega pomena. Če pa želimo sporočiti kaj pomembnega širšemu krogu skupnosti, potem pa bodimo pri jeziku bolj natančni. Veliko je takih, ki sporočilo sicer začnemo brati, pa po stavku ali dveh gremo naprej. Bi moračlo že na samem začetku biti kaj zelo pomembnega, da bi šel dvakrat brat. Raje ne, ker se potem še jezim zraven.

Opažam, da se nekateri v šoli sploh ne naučijo pravilno pisati. Šola sicer mora dati osnove, pisanja se pa naučimo tako, da čitamo (pa ne forume) in to prave knjige. Vem, da je ta umetnost že v zatonu, ampak jezik je naše neizmerno bogastvo, varujmo in negujmo ga!