Ukrivljena betonska plošča?

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Da je narejeno na horuk (črna gradnja) sedaj pa jok in stok.

Slaba konstrukcija nima veliko skupnega s črno gradnjo.

467716-post_slo.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Betonska plošča 6 x 6 m in 20 cm debela - jaz sem tako ploščo delal kot dno rezervoarja za deževnico. Zadeva je težka vsaj 15 ton!
Če jo postaviš na 4 vogale, je to 4 tone na vogal! To zahteva specialno armaturo. Ima vez med stebrom in ploščo vsaj 8 jeklenih palic fi 30 mm? (zelo na pamet vprašano) - tisti spoj je kritičen!

Za povrh so jo pa razopažili že po enem tednu - DMX, če so izvajalci bili pošteno plačani, jih lahko mirno tožiš za sabotažo! Sedaj ti ploščo drži skupaj zgolj samo še armatura, ker beton med njo je že podrobljen - od tod tudi poves. Beton zdrži samo na tlak, na natez pa nič! Žerjavar v onem forumu (PSS) je tu malce zgrešil, čeprav je odlična avtoriteta.

Samo za ilustracijo: pred kakimi 10. leti se je pri nas zgodila strašna nesreča, ko je šel možakar podirat staro betonsko bajto: Stal je na sredi plošče, ko se je ta prelomila in se zaprla kot knjiga ...
shocked-1.gif
.
 
Nazadnje uredil moderator:

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Da je narejeno na horuk (črna gradnja) sedaj pa jok in stok.

Slaba konstrukcija nima veliko skupnega s črno gradnjo.

Nima papirjev to je ene parkrat omenjene statike, naredil bi lesen objekt.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.134
782
113
težko ti podamo korekten odgovor, brez da bi vedeli, kak beton ti je vgradil izvajalec in še bolj pomemebno, kako armaturo in kje ti je dal. on že lahko nekaj položi po občutku ali po izkušnjah, samo njemu recimo 5 ali 6m ne predstavlja velike razlike, dejansko pa upogibni momenti naraščajo s kvadratom razpona.
recimo da je to naredil korektno, da je vgradil dovolj armature in pravilno ter da je plošča obojestransko armirana. v tem primeru se ne bi pretirano sekiral, saj je do povesa najverjetneje prišlo zato, ker je opaž preslabo podprl na sredini in se je posedlo, medtem ko na vogalih so podpirali stebri, ki so na širokih točkovnih temeljih. korektna količina armature zlahka prevzame takšne obremenitve, saj je v spodnji (natezni) coni beton mišljen samo za zaščito jekla in nima neke bistvene nosilne funkcije. vseeno bi jaz recimo ploščo po sredini dodatno podprl s kakim jeklenim nosilcem ali dvema in dal še dva stebra, vendar tako na pamet težko rečem, kak nosilec bi bil potreben, da bi kaj zaleglo.
mene bolj skrbi, kake vezi so dali med stebre in ploščo, ker zdaj imaš veliko maso položeno na štiri zobotrebce in v primeru potresa bo vse skupaj zanihalo in se prekucnilo na stran. za začetek pojdi do izvajalca, naj ti skicira kako armaturo in kje vse ti je vgradil. potem ploščo natančno preglej s spodnje strani, če vidiš kake konkretne razpoke. če jih ni, potem je beton že v povešeni obliki vezal, torej je prišlo do povesa že med ulivanjem plate, kot sem opisal zgoraj. če razpoke so, potem je prišlo do povesa po opaženju, kar pomeni, da ti je vgradil slab beton in/ali neustrezno armaturo. v tem primeru bo potrebna pač konkretna sanacija ali pa rušenje.
mogoče ne bi bilo slabo, da se vseeno obrneš na kakega statika, ki bo pregledal skice armature, naredil kak preračun in ti znal potem podati konkreten odgovor. preko foruma so nasveti pač zastonj, temu primerna je tudi njihova kvaliteta in pa odgovornost njihovih avtorjev (beri: preko foruma ti jaz lahko garantiram, kar hočeš
smile-1.gif
)
povej, s katerega kraja si, pa ti bom mogoče lahko svetoval kakega statika s tvojega konca.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Kaj ko bi namesto stripov izvajalca o legi in kolicini armature raje kolicino (oziroma njegov strip) preveril vsaj z detektorjem kovine
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.134
782
113
rentgen ni poceni, izvajalčevi stripi pa bodo zastonj
smile-1.gif

vem, da se na izvajalčeve skice ne moreš zanesti, ampak slabše od dejansko vgrajane armature zagotovo ne bo skiciral. torej če bodo že skice neustrezne, potem bo avtor takoj vedel, kje je.
sicer pa z rentgenom sam nimam nekih posebnih izkušenj. enkrat sem bil zraven, ko so skeniralo neko masivno temeljno ploščo debeline 80cm. na posnetku se je videl razmik palic, videlo se je, da se palice zaključijo 5-10cm od konca plošče in da so večjega premera. ni pa se videla debelina krovnega sloja, globina palic, dejanski premer, niti ne ali je bila armatura enostranska ali dvostranska. skratka bolj kot ne neuporabno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Ciljal sem bolj na tiste cip shit kitajske detektorje instalacij. Vem da ne bodo pokazl rtg slike. Ali pricakujem prevec ce bi bilo mozno presteti stevilo palic ob stebru, pa razmak palic v mrezi. Da pa zmeris debelino palic pa vzameš rtg v obliki sds in skopljes eno palico na sonce
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Obstaja Hilti Ferroscan. Nekaj jih je bilo prodanih v SLO. Povprašat za ceno skena pomoje ni problem, zadeva pa dejansko dela do nekje globine 20 cm. Izriše marsikaj: debelino palic/mreže, rastre, globino,...

Za približno oceno trdnosti betona se pa uporablja sklerometer. Tudi teh je v SLO kar nekaj.

Da ti pa s tema napravama nekdo to pride uradno izmerit/preverit, je pa pomoje (glede na zgoraj videno "razkošno" gradnjo) finančno pogreb. Moja ocena: 300-500€, na roko pač manj, če se ti uspe zmenit.

Ampak, roko na srce, ta gradnja je polomija. Stebri
hysterical-1.gif
,... aaah, brezveze komentirat. Jaz se v hecu nebi spomnil česa takšnega skup zmetat.
 
Nazadnje urejeno:

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.997
-1.289
113
>>>>Jaz se v hecu nebi spomnil česa takšnega skup zmetat.

Jaz tudi ne.
smile-1.gif
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
točkovni steber na z žabo utrjenem terenu?
sam sem odkopal malo zemlje, nasul 20 cm in sproti utrjeval. gradnja ene 3 krat 4, 5 metrov. vlil ploščo čez vse, torej en točkovno. pozidal z betonskimi kvadri in gor vlil 15 ploščo.
po 8 letih se je posedlo za 2-3 cm.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.636
6.044
113
pri taščici
Ti si vlil ploskovno.
Bolj kot posedanje terena (recimo da enakomerno na vseh stirih vogalih je problem prebitje plosce. Se pravi stebri bodo ostali pokonci, plosca pa se bo ob stebru "odrezala" in padla dol. (sploh ce niso izdatno polozili armature na stiku na prehodu plosce iz stebra.
Podobno kot bi se ti vsedel na zebelj Znas tudi imeti luknjo v tazadnji

Ce pogledas kaksne garazne hise ali podobno (kjer ni nosilcev) so stebri pod plosco zakljuceni z narobe obrnjenim stozcem(mislim da se rece "vuta" ). In tam noter je armature da glava pece. (komaj prste porines med palicami, rabis ta ozko vibrirno iglo)
 

sumica

Fizikalc
10. sep 2007
1.277
38
48
Spomnim se stavbe nasproti nogometnega igrišča v Šenčurju (Kranj), ki je bila dolgo nedograjena, potem pa je postala kavarna, kar je še danes. No, tista stavba je imela betonsko teraso/balkon, ki je bil konkretno povešena. Vsekakor je izgledalo čudno. Kako so to sanirali, če sploh, pa ne vem. Upam, da je zadeva varna, saj je tam polno ljudi vse dni.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ksz
tole tudi meni zgleda zelo rizično.
Pri sorodniku so delal leseni nadstrešek, ki je tako masiven, da bi si upal še 2 avta na streho parkirat. Vsaj enga pa dobesedno!
Kak so vsi stebri med seboj povezani, še na hiši fiksirano... Če potres celo vas zruši, bo tist nadstrešek sigurno stal:)
 

noker

Pacijent leta 2016
19. sep 2007
4.499
0
36
Moti me, da se zadeva razvija, razvija, izmenjujejo se mnenja ... na koncu pa avtor ni niti toliko, da bi povedal če je (in kako) zadevo rešil.