Ugriz kače

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Danes sem šel malo trimčkat po eni poti bogu za hrbtom. Malo med gozdom, potem pa se pride na vrh hriba in tečeš po dokaj široki poti brez sence.

No, na tem delu ko je sonce žgalo sem se moral v 1km 2x izogniti gadu. In obakrat je ležal čez celo pot, tako da sem ga kar preskočil. Sta bila pa obadva kar orenk komada
shocked-1.gif
Sem šel raje malo naokoli, kot da bi ga preskočil.

Zadosti opisov.

Kaj storit v primeru, da te useka? Sicer sem imel mobitel, ampak vseeno sem bil cca 5km stran od prve ceste do katere lahko z avtom pripelješ. Imel sem tudi konkreten pulz, ker je dosti vzponov in sonce.
Vem, da so modrasi res strupeni, še posebej v tem času. Mislim, da je modrasov ugriz lahko celo usoden.
Kako pa je z gadi? Podobna štorija, ali bi lahko prišel do avta(par km stran) in potem do zdravnika? Ali je sploh potrebno iti k zdravniku zaradi gadjega ugriza?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Včasih so razni hribolazci imeli s seboj mini komplet ki ga lahko vsak laik koristi pri ugrizu kač. Mini injekcija v kateri je adrenalin in dexa.

Neglede na ugriz je nujno potrebno it do zdravnika oz. direkno na urgenco.

V skrajnem primeru podvežeš nad mestom ugriza.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Prva pomoč pri kačjem ugrizu?
Prevežeš nogo nad rano, da preprečiš prehitro kroženje zastrupljene krvi po organizmu, včasih so priporočali zarezat v rano, da pospešiš iztok okužene krvi (sesanje krvi iz rane odsvetujejo, ker lahko zaradi poškodb zob ali dlesni zastrupiš še sebe) in čimprej do dohtarja.
Zdej je velik odvisno, kje se ti to zgodi, ker je pomembno, koliko časa gad ni usekal (to je, koliko strupa in kakšno koncentracijo le-tega ima v strupnikih), kako te je žvajznil (ali je uspel ves strup obeh strupnikov spustiti v rano) in kam (saj, če tečeš, te ponavadi v nogo, ki se jo da prevezat).
Menim pa, da gadji strup v naših koncih ni smrten.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Če te piči v ud se najprej pojavi močna bolečina, tisti ud zateče in precej srbi, ampak ga ne paralizira. Nastopi slabost, vrtoglavica, bruhanje... Treba je it k zdravniku, ker lahko simptomi drugače trajajo tudi mesece. Ni pa treba it takoj (v smislu helikopterja do bolnišnice), saj pik ni smrten, razen pri ljudeh, ki so posebej občutljivi na kačji strup, večja je nevarnost pri otrocih. Po podatkih, ki sem jih izbrskal, je v Veliki Britaniji bilo od leta 1876 14 smrtnih žrtev, zadnja leta 1975, podatki iz Švedske pravijo, da mora samo 12% ostati na zdravljenju. Večinoma je pik smrten za domače živali in drobnico.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Pravijo, da naše kače niso nekaj bohvemkaj. Nekje sem bral neke statistike, pa v zadnjih 30 letih ni nihče umrl pri nam zaradi kače.

Pa si siguren, da je bil gad? Ker velika večina, ko vidi kačo, misli da je strupena. Kar pa seveda ne drži niti približno.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Ja, sem 100%. Malo poznam te zadeve po slikcah. Samo se pa nisem nikoli zanimal za kakšno prvo pomoč ipd...

Edit:
Takale zadevca; gad
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Prekleti alter, kako briše sporočila.
jezen.gif


Torej, v primeru ugriza katerekoli živali je dobro iti k zdravniku, sploh pa kače, tudi če je nestrupena (tetanus pa to).
Če bi te užgala kje na boguzaleđima, pa da imaš mobitel, pokličeš zdravniško službo in povprašaš, kako pa kaj. Škoditi res ne more.

Se mi zdi, da so naši gadi malo bolj pisani kot na tej sliki. (vsaj lani sem skoraj pohodil enega, a gotovo ne takega)
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Ja, normalo so s progami po telesu;
Lahko pa je tudi cel črn. Se vidi, da je strupenjača(ta na linku), ker ima tako oblikovano telo. Bolj debelo in kratko.
Evo, tukaj še en link, samo črnega gada ni na slikcah: brošura
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Je cisto preprosto dolociti ali je kaca nevarna ali je samo ena vecja glista. Strupenjače imajo namrec vrat ozji od glave.
 

dreja

Kaliber ekspert
14. okt 2007
326
0
16
Copy paste iz 24 ur:
Če vas ugrizne kača, ne povezujte uda, temveč ga zgolj imobilizirajte in čimprej poiščite zdravniško pomoč.
http://24ur.com/novice/slovenija/uboj-kace-kot-krivolov.html

Drugace pa je enkrat spomladi v zacetku 90tih let eno puncko (staro takrat od oka 5 let) ugriznila strupenjaca. Kolikor se spomnim, je bila vec dni v kriticnem stanju, saj ji niso vec pravilno delovali notranji organi. Je bilo potem naslednje leto tudi pri tedniku, da je bila ona kao "poseben" primer, ces da naj bi tista kaca mela vec strupa kot ostale pri nas ...
Se je pa srecno koncalo, je prezivela.

En daljni zlahtnik mi je rekel, da ga je ze 2x picila strupenjaca: "Ce me se enkrat pici kaca, bo crknila, ker imam tolko protistrupa v sebi "
hysterical-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
A si ziher, da je bil gad? Namreč gadi so tako iztrebljeni, da jih v nižinah praktično ni več. Drugače pa, če te ta reč useka ostaneš v bolnici na opazovanju za kak dan ali dva, predvsem zaradi možnosti alergije na kakšno zadevo. Protistrupa pa ne dajejo že kar nekaj časa.
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Jaz sem tut kar prepričan, da si zamešal kako drugo kačo za gada, kajti gadov praktično več ni. Sicer pa so naši dve strupenjači tako mili, da preživiš tudi brez zdravniške pomoči. En dan ti je slabo in bruhaš pol je pa to to. Seveda je tudi odvisno kam te piči. Najbolj nevaren je vrat.


LP
torus
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Tole na sliki ne vem, če je ravno gad, ker meni sploh ne deluje kot kakšna strupenjača (premajhna glava), edino če je črni gad vendar so zelo redki.
Drugače pa čimprej brez panike do prvega zdravika brez podvezovanja in rezanja.
Je pa pohvalno da si se kači izognil nekateri jih brez pomisleka potolčejo
bonk.gif

(prejšnji teden sem pri nabiranju divjih špargeljnov skoraj goža za rep zagrabil
smile-1.gif
)
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Kač v naravi ni tako malo, kot prepričujejo v članku, tudi strupenih. Samo v kake bolj zamahane rovte (pa ne daleč od naseljenih krajev) morate iti, pa jih bo prec dosti, sploh na bolj kamnitem oz. kraškem terenu.
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Jaz sem doma iz bolj kraškega ozemlja, pa vseeno nisem videl modrasa niti gada v zadnjih petih letih. Prej pa je vedno bil kak modras. Lahko je pa vse skupaj naklučje. Sam da vidiš dva gada na razdalji parih metrov....??? Mogoče bi moral začet igrat loto.


LP
Torus
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
No, sam včasih službeno hodim tam, kjer človeška noga zelo redko stopi (praktično nikoli), pa sem kar že nekaj kač srečal, lani gada in to v Prlekiji.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
ksz

Tole na sliki, ki sem jo prilepil baje je gad. Ampak popolnoma črni gad, ki je zelo redek.
Pri tistem, ki me je začel spremljati, ko sem šel mimo njega, sem si lepo ogledal obliko telesa. Zelo debel trup, dokaj kratek, kar naenkrat zelo tanek rep.
Gož je veliko večji od gada in tudi trup se bolj enakomerno oža...
Teren, kjer sem tekel je idealen za gade. Velika temperaturna razlika med dnevom in nočjo, skalnate poti ipd...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Nekaj bo na tem.

Lani sem med prelaganjem strešne opeke, ki je stala tam enbe deset let naletel na goža ki se je potem najverjetneje "preselil". Prej na vrtu ni bilo voluharjev zdaj pa kar naenkrat so.
jezen.gif