Ubuntu 7.10

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Nekaj sem se začel matrati s linuxom, pa se mi je že zaustavilo.
redface-1.gif




V starih oknih sem naredil novo particijo (PM 8) NTFS datotečnega sistema, veliko cca 9 GB, pobral z neta zadnjo verzijo Ubuntuja, jo poleg božične potice spekel na CD in pognal.

Ubuntu se postavi, nato pa sem si zaželel še namestitve (install) na pripravljeni del diska.



Ob namestitvi lepo izbiram tipkovnico, jezik itd., ko pa pridrsam do razdelkov, kamor naj bi naložil Ubuntu se pa zaustavi. Kliknem disk L in naprej, a napiše:



(Ni korenskega datotečnega sistema)

Korenski datotečni sistem ni definiran. To lahko popravite iz menija razdelkov



Kako, kje? Se sprašujem in obupavam, a se preko Ubuntuja pokonektam na Alter in iščem pomoč.



V pripravite razdelke vidim vse diskovje in spodaj so 3 možnosti:

- edit partition

- delate partition

- razveljavi spremembe na razdelkih.



Osvetlim mojega, kjer imam prazno za Linux ter kliknem na edit.



Edit partition



Use as in v padajočem meniju:

- ntfs

- ext3

- ext2

- reisefs

- jfs

- xfs

- fat16

- fat32

- swap

- dontus

Malo za hec sem izbral Fat32 in Next, označi pri format ( X ) in nato kliknem Next in dobim ponovno:



Ni korenskega datotečnega sistema)

Korenski datotečni sistem ni definiran. To lahko popravite iz menija razdelkov





Torej obstal sem na tem mestu.
frown-1.gif


In čakam pomoč, da ne grem nazaj na Okna. Čimhitreje, prosim.



Drugače mi je pa vse skupaj všeč.
cheer.gif
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.236
2.080
113
SV SLO
Tudi jaz sem navdušen nad Linuxom, vendar verjami ga ni operacijskega sistema windows XP.
Pri Linuxu preden inštaliraš naprimer google earth rabiš vsaj diplomo iz linuxa. Vsi zabavni programi (beri igrce) so na nivoju zx specruma.
Meni se je Linux dokončno zameril ko je po enem tednu neuporabe računalnika sam spremenil resolucijo zaslona na 640 x 480 z možnostjo ne nastavitve na drugo ločljivost.
LP koliko
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Je že out, kdo se bo pa zajebaval z njim. Včeraj zvečer sem prebiral eno knjigo od Pečenka, kjer hvali enostavnost Linuxa in me je prijelo. A še začel nisem in sem že naletel na težave.

Kje in kako določiti datotečni sistem. Na CD imam verzijo in ko jo zaženem je bila na namizju opcija tudi namesti od tu dalje pa ni več enostavno. Da pa na koncu še XP in Visto podrem, pa verjetno ni toliko vredno. Drugače je zgledalo simpatično, kot novost za preizkus a je žal padlo na sprejemnem izpitu.
 

badguy777

PDA maher
22. jul 2007
4.478
0
36
MB Okoliš
Linux je primeren le za internet, dokumente , mp3 in avi. Nabijanje špilov odpade in to je razlog, zakaj sem še vedno na windowsi.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Mogoče kdo ve kakšen preprost način, kako usposobit grafično Radeon 9800SE na Ubuntu? Zadnjič sem se tudi sam spravil inštalirat linux - da sprobamo to čudo. Vse lepo in prav... inštalacija podobno preprosta kot pri XP-jih, driverje vse našel. Problem pa je ker ne morem spreminjat resolucije (če spremenim se mi obesi) in je praktično nemogoče delat karkoli, ker tretjine zaslona sploh ne vidim zaradi neke widescreen resolucije zelo švoh osveževanja... Sem sicer nekaj gledal za driverji, pa sem našel samo zakomplicirane stvari
grin1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mogoče se ti je malo zataknilo, ker si štartal s potencialno zahtevnejšo inštalacijo...

Meni se zdi linux simpatičen, recimo Ubuntu 7.10 Studio sem imel nameščen na enem ekstra disku, ker nisem hotel pokvarit obstoječega sistema. Na temle linku najdeš pa zelo step-by-step tutorial za namestitev, če te še kdaj prime
smile-1.gif


http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntustudio_7.10

Sicer imam pa nameščenega na eni mašini aka server in mi dela že recimo pol leta, brez da bi ga karkoli tikal... preprosto dela
smile-1.gif


lp
Peter
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik 01481 pravi:

Nekaj sem se začel matrati s linuxom, pa se mi je že zaustavilo.
redface-1.gif




V starih oknih sem naredil novo particijo (PM 8) NTFS datotečnega sistema, veliko cca 9 GB, pobral z neta zadnjo verzijo Ubuntuja, jo poleg božične potice spekel na CD in pognal.


Ne da bi bral dalje :

1.) Nikoli ne delaj particij za OS "od drugod". Vedno OS naj sam zase naredi particijo. (OK, izjema so Windows, predvsem starejše verzije, ki tega ravno niso znale)



2.) Torej, sprosti del diska. V tvojem primeru zbriši tisto pripravljeno particijo. Med instalacijo Ubuntu pa mu potem izberi "Use free space" (ali "unused" space, ne vem zdaj dobesedno)
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Sem pa od jeze naložil Mandrivo. Kar dela. Kako bo bom pa še videl.


A do ostalih diskov pa ne morem dostopati? Samo do particije kjer je Linux.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Kokr sm jst pri Ubuntu videl komot dostopaš tudi do diskov, kjer so naloženi XP-ji.

Bom še jst probal Mandrivo, če se bo kej bolj zastopla z mojo grafično
smile-1.gif
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.013
3.770
113
Ljubljana
hmpg.net
Nekateri linuxi imajo podporo zadostop NTFS ze dodano, drugi ne.
Ce nimas ntfs-3g potem ga nekje poisci rpm, pa ga downloadaj, potem pa z root pravico:
"rpm -Uvh ime_datoteke"
Ampak se mi zdi, da zadnja verzija Mandrive to ze ima
 

pisatelj

Pripravnik
14. nov 2007
172
0
16
Tud mene je Ubuntu 7.10 prememil in sem se odlocil da ga sprobam, da vidim cemu toliko govora. Mel sm na voljo extra notebook in dam zadevo instalirat in v prvih treh poizkusih se je med instalacijo, nekje na cca 80% namestitev kar prekinila in me je vrglo nazaj na "live" sistem. Po rebootu pa valda nic:( OK, to so bli ze minusi za Linux. Probam se Ubuntu 7.04, ce je slucajno kej drugace. Tu je zadeva prsla do cca 95% in spet isto:( Potem sem na notebook enostavno nalozil XPje in VMware ter notri instaliral Ubuntu 7.10 in zadeva deluje cist super.

Tolk bo da se malce seznanim s samim sistemom. Zdej sam upam da bo Unbuntu s svojo funkcionalnostjo nadomestil minuse, ki si jih je pridobil med samo namestitvijo.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Samo še vedno ne razumem, zakaj bi moral naložiti Linux in se z njim zafrkavati, če mi Windowsi čisto dobro služijo. Se ne sesuvajo, vse dela, razen da malce pogledam kaj drugi ponujajo.

Mene žal ni prepričalo.
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
Ma če si zadovoljen z xp-ji ostani na njih.
Mene je zanimalo pa sem probal in mi delalo v prvem šusu. Razen grafike, je bilo potrebno namestit posebej gonilnike.
Je pa tako, isto kot ko si prvič dobil rač v roke (jaz win95) in nisem vedel kaj lahko tikam in kaj ne. Parkrat je prišel prjatu k meni domov, da mi je formatiral in potem sem znal sam.
Isto je bilo z linuxom, na začetku sem ga parkrat formatiral zdaj je mir
grin1.gif


Je pa fora ko reče kdo: "sem kupil prenosnik z naloženim linuxom ma bi rad xp-je ker se mi ne da martrat z linuxom"
potem se pa začne: win ne zaznajo ext3 in je treba posebej namestit na cd prog za formatiranje diska. potem pridejo še neki kontrolerji za disk ki je potrebno poštimat in potem še dobit vse drajverje za cel prenosnik za xp-je. S tem se ima vojo martrat, z linuxom ki pa je že nameščen in dela pa noče slišat.... boo
Vsaj probaš in potem vidiš. Mama ki je 0 od 0 od rač sem ji dal linux pa nima nobenih težav. Da je vse uredu da ne rabi nič spreminjat. Ok mama.
Ti si imel pa to nesrečo da ti je takoj na začetku vrglo problem zdaj je pa konc
grin1.gif

Lp
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Če tako pogledaš imaš čisto prav, don't fix, if it ain't broken
grin1.gif

Ampak recimo če bi se odločil da želiš priti skozi z vsem softwarom po legalni/brezplačni poti je pa linux spredaj. Ker je že sam os zastonj (ubuntu ti še plošček zastonj pošlje na dom) plus mnogo programov. (ok, sej tudi za windowse obstajajo open.ofice, gimp, ampak ne toliko)

Če ti delajo xp-ji, pa če si navajen in nimaš drugih potreb... najbolje na na tem ostaneš
smile-1.gif

(če te pa še kdaj prime pa pač probaš, ampak če še nimaš potrebnega znanja, boš šel vedno en korak nazaj)

lp
 

roscha

Fizikalc
27. jul 2007
299
43
28
Malo poglej /etc/X11/xorg.conf.

Tam imaš napisane resolucije. Spremeni po potrebah.

Bolj za info kot resno uporabo: "alt"+"ctrl"+ "+" oziroma "alt" + "ctrl" + "-"
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik 01481 pravi:

Nekaj sem se začel matrati s linuxom, pa se mi je že zaustavilo.
redface-1.gif


Saj nisi ti kriv.



Mislim, glede na hype je ta Ubuntu visokokoncentriran ekskrement.



Recimo (v7.10) niti MP3 internet radijev ne zna predvajat. Kar seveda vedo (moraš imeti negativen IQ, da ne bi opazil).

Ampak namesto, da spremenijo 5 bajtov in stvar dela, rajši svoja jajca eno leto prelagajo iz leve roke v desno, pa nazaj.



Aja, Firefox dela 67 cela 5678 krat počasneje kot pod drugim OS-om.



Ne dela suspend (v preostalem svetu znano kot Stand-By).

Niti hibernate.

Po (neuspelem) poskusu hiberniranja neha špilati web radio. Ker se je mreža "razkonfigurirala".

Seveda player ne pove, da ima težave z mrežo. Kje pa, rajši "pavšalen" : Unknown playback error



Mislim zakaj uporabnika obremenjevati z vzrokom težav ? Naj se potrudi in sam ugotovi , a ne ?
rolleyes-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Hmm, naj to pogledam optimistično ali pesimistično ?
OK, optimistično.

Ej, Ubuntu je super !
Skoraj cel dan je spoštoval moj izbor zaslonske ločljivosti !
Zelo sem zadovoljen in bom Ubuntu priporočil svojim prijateljem!
Zdaj je sicer v eni zanič megleni in utrupajoči resoluciji , ampak po nekaj deset klikih in enem rebootu bo (upam) spet tak, kot sem jaz nastavil.
In čist mogoče, bo zdaj to nastavitev spoštoval celo 2 ali (skoraj ne morem izustit, od navdušenja seveda) 3 dneve !!!
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.955
9.015
113
EU
Po vsem tem, kaj naj rečem.
Pred časom sem imel naložene Mandrake 9.
V redi je delalo, nimam pritožb.
Hočem posodobiti sistem, in naložim Mandrivo 2007 (prejšnji Mandrake ) .

Vse v redi dela, vendar posodobitve ne.
Zahteva posodobitev gonilnikov prek interneta, katerega ne morem postaviti.
Po rebutu se prijavim s pravilnim geslom, vendar me vrže zopet nazaj na prijavo z geslom....

Izbrisal in naložil Ubuntu. Dela vendar grafične ne spozna.
Za novi gonilnik grafične (Radeon 9600xp), napiše, da je samo za člane ubuntuja.....etc..
Skratka.
Katastrofa, z ozirom na prejšnje verzije Linuxa.
Mandrake 9 je delal sorazmerno OK. Nisem imel zadnje verzije Mozile in podobnih reči, vendar je delalo.
Ne vem kam to pelje odprtokodni softwer.
Če se ne združijo okrog nekega skupnega standarda, se jim slabo piše.
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Meni dela pa perfektno. Brez vsakih težav. Lepo se je naložil, ko se je instaliral je v trayu izpisal, da so na voljo closed source driverji za nvidino kartico. Ko sem instaliral še te, je delal tudi compiz fusion.