Triglav

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
29
48
Končno je prišel čas, ko sem se odločil, da tudi jaz osvojim Triglav in pri tem imam nekaj vprašanj glede opreme. Predvsem obutve.

Sicer redno uporabljam Salomon Speedcross 4 za vzpone na Pohorje ampak v tem primeru mi ne pridejo v poštev.

Naj novo obutev kupujem visoko ali nizko? Kakšne so vaše izkušnje?

Nisem ravno hardcore planinec, tako, da rad nabavil nekaj kar bom lahko uporabljal tudi na lažjih vzponih in pohodih kot je Triglav.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.257
191
63
Vsak bo jasno predlagal tisto, kar mu ustreza.
Jaz imam gojzarje od Planike, sicer model star ene 15 let, na oko precej podoben temu:
FORESTER-MEN-AIR-TEX-PRIKAZNA1-440x396.png

Bili so poleg celega kupa resnih hribov tudi na Triglavu, do sedaj brez kakršnihkoli težav in pripomb.
Kar se mene tiče - usnje zaradi trpežnosti (moj je usnjen tudi znotraj), zunaj sem ga dodatno impregniral, obvezno vibram podplat in zaradi zaščite gležnjev vsaj polvisok. Tisti ta resno visoki so mi previsoki.
Vmes mi je sicer razpadel vibram podplat, sem ga dal zamenjat in zadevo teram dalje. Uporabni so tudi za lažje vzpone, saj niso preveč težki, za zimske sprehode in vse ostale zimske dejavnosti (npr. kidanje).
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.980
5.406
113
Te mam tud sam... Planika-Mangart model...top zadeva...sicer na Triglavu še nisem bil...bi pa upal rečt da so mogoče za med čiste skale malo premehki? No ja...za svoje pohode ne tlačim lih tapravih planinskih štumfou not pa mogoče tud zato...

Drugače pa top čevlji ja!
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.348
2.431
113
še v SLO - ampak komaj
Da ukradem...

Slick - kam si dal Vibram obnavljati?

edit: avtorju - v vsakem primeru vsaj polvisoke (IMHO raje visoke - ampak je treba probat) in dovolj "trd" podplat. In ja - predlagana Planika je OK.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.055
390
83
44
dolenska
Sam imam Garmont in jih lahko pohvalim, ker niti neki ne skrbim za njih, trpežni, lahki. Pa tut cena ni huda. Predvsem so mi všeč, ker so lahki. Verjetno za več denarja dobil lažje a toliko jih pa spet ne rabim.
Kar se tiče gorskih čevljev so po moje pomembne zaradi gležnjev. Če se motim, bom brisal. Pa prava velikost. Ene sem imel in so me pri spustil ful boleli prsti, verjetno preveliki.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Končno je prišel čas, ko sem se odločil, da tudi jaz osvojim Triglav in pri tem imam nekaj vprašanj glede opreme. Predvsem obutve.

Sicer redno uporabljam Salomon Speedcross 4 za vzpone na Pohorje ampak v tem primeru mi ne pridejo v poštev.

Naj novo obutev kupujem visoko ali nizko? Kakšne so vaše izkušnje?

Nisem ravno hardcore planinec, tako, da rad nabavil nekaj kar bom lahko uporabljal tudi na lažjih vzponih in pohodih kot je Triglav.

Če imaš rad noge, se take ture ne bi lotil v čisto novih čevljih.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.243
4.741
113
Tudi sam prisegam na gojzarje Planike, zadnji pa so menda Alpina, nek "vstopni" usnjen model. Čeprav me skoraj vsaki novi čevlji tiščijo, me gojzerji še niso nikoli. Nogavice so seveda tudi izredno pomembne. Tako da bi si upal iti tudi z novimi, če bi lahko kupil povsem enak model kot ga trenutno imam. Če pa model ne ustreza, pa ne bo nikoli nehalo delati problemov. Tako izkušnjo sem videl pri kolegici. To se resno ne razhodi. Samo mučiš se.

Še v razmislek: naš "vodič" na Triglav je bil v nizkih čevljih. Je pa skoraj "profi", nonstop v hribih in tudi markicist. Mlad alpinist mi je trdil, da se mu je zvin gležnja zgodil samo v zimskih razmerah z visokimi čevlji. Poleti z nizkimi pravi, da ni šans, da pride to take poškodbe, dokler je podplat pravi.
Meni se zdi, da bi tudi z nizkimi lahko povsem varno prišel, dokler nisem preko meje svojih kondicijskih sposobnosti.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.257
191
63
Meni se zdi, da bi tudi z nizkimi lahko povsem varno prišel, dokler nisem preko meje svojih kondicijskih sposobnosti.

Ufff, pogumna izjava.
Pa saj vzpon večinoma ni problem, gleženj hitro klecne pri spustu. Pa niti ne v skali, ampak potem, ko že malo hitreje pičiš navzdol po kaki gozdni poti, spregledaš kako skalo ali korenino, pa imaš lahko hitro precejšen problem, kako priti dol. Iz izkušenj povem, da mi je visok čevelj že velikokrat rešil gleženj, sem bil tudi zraven, ko ga "pogumnežu" nizek čevelj ni. Ni sicer bil terminalno poškodovan, je pa imel precej težav (in predvsem bolečin), da je prišel na cilj. Po mojem mnenju ni vredno tveganja.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.412
3.494
113
Pri spustu je treba trdno zavezati vezalke da ne bremzaš z konicami prstov.

Mojih 5 centov
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.443
5.925
113
pri taščici
Kje pa je najmanj strmo, ali pa je toliko strmo da gres po klinih.ker tisto vezanje vezalk meni ne odpravi problema ki ga imam.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Glede čevljev: imam podobne kot so bile linkane samo da so od Alpine, model Tundra. Imam jih že leta, zelo zadovoljen. Nimajo pa Vibram potplata.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.243
4.741
113
Slick : jaz nizkih ne bom testiral v te namene. Dejstvo je, da sem pri spustu že krepko utrujen. Kdor pa ima toliko kondicije, da na teh eno ali dvodnevnih turah ne čuti nič, pa je seveda druga pesem.
Lahko pa še eno "ustrelim": po mojem bi bilo daleč najmanj poškodb, če bi hodili bosi. Težko bi pa vsak povsod prišel, kjer danes z obutvijo lahko pride. Zadnje čase malo to prakticiram pri nekaterih pohodih, kjer je podlaga taka, da zmorem. Vzpon je ok, hitrost spusta pa se precej zmanjša, bosa noga pa te prisili, da stopaš povsem drugače. Zadnjič sem bil na eni 15 km dolgem pohodu in cca 1200 metrov vzponov in seveda enako spustov. Nekaj me je začelo v kolenu pikati in sem potem nekaj km po gozdnih poteh opravil bos. Koleno se je "pozdravilo". Na Triglav seveda bos ne pridem, čeprav okrog hiše hodim vsak dan bos.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Slick

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.980
5.406
113
Kaj takega pride v poštev? Te že imam za pozimi.

timberland-splitrock-2-hiker-mulch-nubuck.jpg
Lej.....tole je čevelj za Polhograjske dolomite...Pohorje.....za gobe nabirat v jeseni...za na Šmarno goro it itd.....za v skale rabiš pa take kot je planika gor.....da ima vsaj 2-3cm gume okol robov da ti skale takoj ne odprejo čevlja....pa da podplati ne zaplavajo ko v prvo hribovsko lužo zagaziš ali pa več njih na celodnevnem pohodu...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.243
4.741
113
Ma ja no, če se v čevljih dobro počuti, jih je navajen in če podplat po njegovem primerno prime v skali, potem bo tudi na Triglav in nazaj prišel. Tako huda tura pa ta božja pot spet ni.
Ko pomislim, v čem sem šel na mojo prvo resno planinsko pot pri 16-ih, je to kot merzedes proti fičaku.
 

Podobne teme