Trdi disk za fileserver

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
bom kar tukaj nadaljeval:

Diska se nisem resil, razmisljam pa da bi ga dal pregledat in po moznosti popravit na www.tannaris.si. A kdo pozna?

Moja saga s streznikom se pa nadaljuje. Koncno sem nasel cas, da bi vstavil nove diske in kreiral raid, ko sem ugotovil, da moj onboard kontroler LSI 1068e ne podpira 4TB diskov. Vidi jih, vendar kreira 2TB mirror.

Torej vprasanje se glasi: Kateri kontroler naj kupim? Gledal sem HP P410, pa cene na Amazonu varirajo od 80 do 400 dolarjev.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
A ti to kreiraš mirror na strojnem nivoju ali na programskem (particija)? Ker omejitev MBR particije je 2TB.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Citat:
Uporabnik philips pravi:
V bistvu je RAID 5 v teoriji hitrejši od 10. V praksi pa je seveda lahko tudi drugače (precej odvisno od kontrolerja, saj je RAID5 bolj kompleksni).

Tale teorija me zanima. Pa prosim razlago za aplikacijo ki ima 80% write in 20% read. Polje ima 10 10k sas diskov. Pa seveda izracun iopsov z matematicno formulo in raid penaltiji...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Zopet lahko o tem glede teorije in prakse...
Moram reči da v storage (gajbi diskovja), tudi v enterprise izvedbi, nisem slišal da bi kreirali RAID10 grupe. Po večini se kreira RAID5 grupe, ker je navkljub vsemu to najoptimalnejša poraba diskovja...
Kot veš se preformace rešujejo z predpomnilnikom, SSD diskovjem, zmogljivimi procesorji na kontrolerju...
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Tocno vem kako se resuje, me pa zanima po keri teoriji je raid 5 hitrejsi od raid 10. Kar se pa tice uporabe pa se uporabljata oba, odvisno od zahtev aplikacije... Nazolost sem vezan na nda, bi bil pa presenecen...
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
ksz... RAID10 je seveda hitrejši od RAID5 in računsko nezahteven, slabost je edino, da "izgubiš" 50% prostora.

RAID5 se večinoma nadomešča z RAID6, ker ima eno takšno zelo neugodno slabost, da se ob rebuildu arraya zaradi obremenitve zna pokvarit še kateri drugi disk, ki bi drugače morda še en čas deloval.

Na P410 rabiš za RAID6 še posebno licenco, HP namreč zelo rad zaklepa čisto spodoben HW, upam da nisi pozabil na BBU.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Hp.

Kje si ga pa naročil? Moram menjati in iščem ravno nekaj takega.

Kontroler poznam ( nazalost se predobro). Cakam pa na Philipsov komentar po kateri teoriji je raid 5 hitrejsi...
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Citat:
Uporabnik ThorZEN pravi:
ksz... RAID10 je seveda hitrejši od RAID5 in računsko nezahteven, slabost je edino, da "izgubiš" 50% prostora.

RAID5 se večinoma nadomešča z RAID6, ker ima eno takšno zelo neugodno slabost, da se ob rebuildu arraya zaradi obremenitve zna pokvarit še kateri drugi disk, ki bi drugače morda še en čas deloval.

Na P410 rabiš za RAID6 še posebno licenco, HP namreč zelo rad zaklepa čisto spodoben HW, upam da nisi pozabil na BBU.
Ok, zakaj bi bli diski bolj obremenjeni pri rebuildu iz raid 5 kokr raid 6?
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
Citat:
Uporabnik ThorZEN pravi:
ksz... RAID10 je seveda hitrejši od RAID5 in računsko nezahteven, slabost je edino, da "izgubiš" 50% prostora.

RAID5 se večinoma nadomešča z RAID6, ker ima eno takšno zelo neugodno slabost, da se ob rebuildu arraya zaradi obremenitve zna pokvarit še kateri drugi disk, ki bi drugače morda še en čas deloval.

Na P410 rabiš za RAID6 še posebno licenco, HP namreč zelo rad zaklepa čisto spodoben HW, upam da nisi pozabil na BBU.
Ok, zakaj bi bli diski bolj obremenjeni pri rebuildu iz raid 5 kokr raid 6?
Saj ni nikjer zapisal, da je?
confused-1.gif
Napisal je samo, da se ti lahko pri RAID5 zgodi, da pri rebuildu crkne še en disk. Ali pa samo javi read error in ga krmilnik vrže ven. Pa si na istem.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Kar se ti naceloma lahko zgodi tudi pri sestki, kjer imas pac se en disk vec redundance. Replikacija na array nivoju plus raid 10 je se vedno najbolj varianta, za standard diske. Da sploh ne omenjamo rebuild tima pri modernih tera diskih...
 

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:
Hp.

Kje si ga pa naročil? Moram menjati in iščem ravno nekaj takega.

Amazon.com
Najdejo se za priblizno polovico cene kot v evropi. Soa tudi taki, ki imajo isto ceno kot v Evropi :)
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
Kar se ti naceloma lahko zgodi tudi pri sestki, kjer imas pac se en disk vec redundance. Replikacija na array nivoju plus raid 10 je se vedno najbolj varianta, za standard diske. Da sploh ne omenjamo rebuild tima pri modernih tera diskih...

Lahko se zgodi tudi pri R6, ampak če je med R5 rebuildom npr. 10% šanse, da crkne še drugi disk, bo pri R6 le še 1%, da crkneta dva.
Pri busy arrayu lahko, rebuild traja tudi dan ali več in okno možnosti katastrofe se veča. Torej, raje R6 kot R5 + hot spare.

http://www.zdnet.com/blog/storage/why-raid-6-stops-working-in-2019/805
http://www.smbitjournal.com/2012/07/hot-spare-or-a-hot-mess/
 

Wild

Pripravnik
5. okt 2011
203
0
16
Citat:
Uporabnik partibrejker pravi:
bom kar tukaj nadaljeval:

Diska se nisem resil, razmisljam pa da bi ga dal pregledat in po moznosti popravit na www.tannaris.si. A kdo pozna?

Živijo

Poznam. Meni je g. Peter iz Tannarisa rešil že precej podatkov, seveda za veliko manjšo ceno kot kakšen anni itn
smile-1.gif

Delali smo tudi z podjetjem v Zagrebu dolgo časa. Bili še vseeno cenejši kot pri nas. Kakšni dve leti pa gre 90 % poškodovanih diskov na tannaris, zaenkrat zadovoljni.

Lp
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.494
5.486
113
Lahko napišeš primer cene in vrsto napake? Na spletni strani navzgor ni omejitev.
 

partibrejker

Pripravnik
18. sep 2013
97
0
6
Citat:
Uporabnik erikson pravi:
Lahko napišeš primer cene in vrsto napake? Na spletni strani navzgor ni omejitev.
meni so sle glave na disku. Za resevanje podatkov skupaj z nakupom rezervnih delov (torej diska z identicnimi glavami) ter potem samim delom bo vse skupaj nekje 650 EUR.

Obstaja pa dodatni problem, ki mi trenutno onemogoča tole naročilo. In sicer dejstvo, da sem ("pameten" kot sem), naredil vmdk, ki se je raztezal cez dva fizicna diska.
Zdaj pa ne vem, ali bo mogoce to datoteko resiti, glede na to, da je del datoteke na okvarjenem disku, drugi del pa na delujocem.

Ma kdo kake izkusnje? Sicer bom pa odprl novo temo na SW delu foruma

Prilagam povezavo do ESXi/VMDK teme Tema na strojnem podforumu
 
Nazadnje urejeno: