Trata

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Potrebujem pomoč, kako rešiti trato, ker je do konca zapleveljena.
Torej, zemlja je zelo ilovnata, zato vsakič ko saniram travo, že po par letih prevlada vse drugo, samo trava ne. Nekako prerahljati, prezračiti, dodati neke substrate kot kremenčev pesek ali šota, ...

Kako se lotiti problema in s kakim strojem? Tega je okoli 600 m2, na žgance nebi šel ... :oops1: . To leto se mi je pojavil tudi mah, torej moram nujno ukrepati.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Mah je zato, da je zeleno tudi pozimi :).
V naših vremenskih pogojih brez zalivanja z vodo in herbicidi "angleška" trava ne obstaja. Pravzaprav je nekdaj pri nas doma obstajalo nekaj podobnega. Gosta temnozelena zelena trava s tu in tam kako belo deteljo. Tu in tam visokodebelno drevo, ki so poletni pripeki skrbela, da je večina trave bila del dneva na počitku v senci. Občasno popasle krave, pokljuvale kokoši, pokosila ročna kosa ali nekatere večje kose bcs-ka. Torej ne povsem redno košena na neki "optimalni" višini. Odkar se več ne kmetuje prav in sem privlekel kosilnico na vrteči nož, se je stvar opazno poslabšala.
Po mojem do take trate, ki sodi v naše okolje in uspeva "sama" brez herbicidov in zalivanja danes ni možno priti.
Zaradi:
1. Ni možno kupiti pravega semena. Semenarne proizvajajo samo tisto, kar dobro raste v "intenzivni" pridelavi. Za vsa področja kmetijstva.
2. Kosilnice na vrteči nož, mulčerji, niso primerne naprave za košnjo trave. Kosilnica mora imeti kontra rezilo.
3. Nekaj sence visokih dreves.
4. Trava mora biti v zmerni "uporabi". Potlačena, pohojena. Ljudje ali živali. Brez uporabe se ne gosti po svoji "volji".

No ja, nisem ti nič uporabnega napisal.
Veliko volje, nekaj strupa vsako leto, par 100 m3 vode in trata bo najbrž lepa. Za prvi (ali drugi, tretji korak - po totalnem herbicidu) sem videl v akciji frezo, ki se vrti kontra in ima na vrhu palice skozi katere seje zemljo - priletijo drobne grudice. Tako naredi zemljo primerne strukture. Rabi veliko moč. Svak je sodeloval z enim, ki je imel stvar na traktorju s kakimi 60 - 70 KM in širine cca 140 cm. Rezultat je res dober tako na pogled na vrhu kot tudi v globino. Spodaj bolj groba struktura, tudi morebitni kamni, na vrhu enakomerno drobno grudnata.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mnja, pri meni je tako, da sem zemljo pripeljal od nekod in nasul teren. Ta zemlja je definitivno zanič, bila je "mrtva zemlja", mastna ilovka. Vsakih ... npr. 5 let se tako zapleveli, da navozim gor šoto v debelini kakih 5 cm, potem je par let bolje. Toda hitro spet trava propade in ostane samo še plevel.

Mislim, da moram zamenjati strukturo zemlje. Prezračiti in dodati nek material, ki bo zemljo obdržal prezračeno. Vode je itak preveč, saj je zemlja ilovnata in neprepustna.

Kako torej "prezračiti", ter kaj nasuti preko, da bo zadeva spet obvladljiva?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Ne vem. Mislim, da šota ni pravi odgovor, ker bi je šota kisla. Prekisla za travo. Trata rabi pH malo nad 6.0. Šote pa so običajno s pH okrog 4.0.
Rabil bi neko zemljo z neko primerno količino humusa. Načeloma to ponekod prodajajo. Denimo: vetisa. Ali si s tem ne privlečeš domov kake trdovratne invanzivne rastline, pa ne morem jamčiti.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Mahu se najlaže izogneš če ne kosiš prenizko. Nastavi kosilnico na všino nad polovico nastavljive. Na tak način je trava še dovolj visoka in senči mah da se le ta ne more razrasti (vsaj 5 cm naj ima višine po košnji).

Pri plevelu največ dosežeš z ročnim delom...spomladi ko vse štarta pojdi enkrat tedensko po travi in puli ven večje pleve. V štaru bo mao večd ela, potem se bo pošteno ustavilo (tu tudi pomaga višja trava).
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Zakaj je mah problem? Js ga ne šmirglam 5 posto. Kot sm bral ne škoduje travi ampak zapolni mesta kjer trava tako ali drugače ne raste.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Za samo zatiranje maha je najbolj enostavno uporabit apno. Ker le ta znižuje kislost tal. a kot rečeno..najbolj efektivno je 'višja' košnja.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
En star vrtnar je rekel, da prava angleška trava zahteva vsakodnevno zalivanje, dvakrat tedensko košnjo in to kakih 200 let. :)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

pH moje zemlje je 8 - 8,5 . Pri tem pH-ju je čudno, da sploh kaj raste.
Naj priznam, že vsaj 15 let nisem aktivno kaj storil okoli trate, razen da sem navozil gor šoto. Učinek je bil takojšen, toda za samo par let. Pred več kot 15 leti sem pa celo naredil analizo zemlje, ki je bila porazna. V glavnem apnenčasta, karbonatna struktura. Zemlja je ilovnata in lepljiva, to je bolj primerno za ribnik zadihtat ... :( .

Ok, imam kar imam. Sedaj bi strukturo šel spreminjat. Če je rešitev v tem, da bi zemljo prerahljal in prezračil, bi šel tudi mašinco kupit, da mi ne bo treba na roke vsega. Če to naredim nekaj zaporednih let ... bi bil rešen?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Kako pogosto kosiš?
Če ne kosiš redno (torej na max 3-4 dni) pozabi na močno travo brez plevela. Ker če preredko kosiš jo preveč dol rukneš na enkrat in je pod stresom. če se to konstantno ponavlja je celi čas pod stresom in "plevel" hitreje raste, ker je ponavadi nižje in širše rasti in ga toliko ne prizadane.
Tak da to je prvi korak.

Druga stvar če maš kje v bližini travnik pozabi na "čisto" trato brez plevela če ne uporabljaš herbicidov ali pa če ne odstranjuješ "plevela" ročno vsak popoldan. Ker lahko delaš kaj hočeš in bo veter prinesel seme.

Redno gnojenje in zalivanje je tudi pomembno.

Šota ni neka optimalna podlaga za travo. Šota je ok za mah.
Za travo navozi 10cm neke fine zemlje pa pomešaj s kremenčevim peskom. Če že maš zemljo navažat željo.

Jaz mam recimo nekje 1400m2, vse je zraven travnika, ki je za košnjo in pašo. Od tega recimo da 400m2 "urejam" torej vsaj nekaj malega gnoja vržem, prezračim spomladi in vržem seme na tem delu. Na enem delu kjer se največ zadržujem kdaj tudi kaki večji širokolistni "plevel" odstranim. Vse skupaj kosi robot vsakodnevno. in je na tem urejenem delu relativno ok brez nekih večjih "plevelov". Vse ostalo kjer se samo kosi je vse druga samo trava ne, pa je sestava zemle identična.

Tako da kak koli obrneš lahko travo zrihtaš v nulo in če ne vzdržuješ dalje bo čez eno leto katastrofa. Tudi če "tepih" položiš.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Zakaj je mah problem? Js ga ne šmirglam 5 posto. Kot sm bral ne škoduje travi ampak zapolni mesta kjer trava tako ali drugače ne raste.
obratno je. Tam kjer pride mah trava ne raste. Al pa samo kje pa kje pride preko.
Za mah je dobra zelena galica. Jo potrosiš ali raztopiš z vodo in poliješ. V kakšne pol ure mah počrni. Dobr ga je potem odstraniti tega črnega.
Razne zeli med travo oz. trave med zeljo. Nemogoče se je rešiti. če se s temi zadevami ne ukvarjaš redno tedensko.
V naravi je ogromno semen, ki jih trosi veter, prenašajo ptice...... itd. Torej če se potrudiš in navoziš pravo zemljo, očistiš semena oz. koreninice zeli, ti bo najkasneje v enem letu spet nekaj prineslo.
Pravijo vrtnarji, da je vzdrževanje zelenice dražje kot pa obdelovanje vinograda.
-Redna košnja (ne prenizka, kot je že nekdo napisal)
-Zalivanje oz. primerna vlaga
-Prezračevanje zelenice
-Gnojenje
-Valjanje
-Odstranjevanje raznih zeli (tudi mah)
-...še kaj?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
obratno je. Tam kjer pride mah trava ne raste. Al pa samo kje pa kje pride preko.
Ne vem če to drži. Mah ima plitke korenine in ne more škodit travi. Torej raste tam kjer trava zaradi drugih razlogov ne raste. Vsaj tako razlago sem nekje prebral (pa trenutno ne najdem vira).
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Mah je indikator problema, ni problem sam zase. Kjer raste mah, je težava v tleh (ne nujno kisla tla).

Demz; če pričakuješ da boš slišal da boš slabo zemljo zrihtal s par žakli peska, te moram razočarat. Rešitev tvojih težav je več, nobena pa ne bo hitra ali poceni. Če seveda želiš "angleško" travco.
Kakorkoli, najprej moraš zrihtat zemljo. Torej jo zrahljat, prezračit (ne, samo pesek ne bo dovolj), zrihtat odvodnavanje in zalivanje, predvsem pa ji dodat organsko maso (in to ne predvsem v obliki šote, prej kaj bolj bogatega s hranili)...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bom še enkrat napisal, pri meni je problem zaradi zanič strukture zemlje. Trave praktično ni več, raste samo še širokolistni plevel in mah. Ne morem menjat zemlje en meter globoko, ker imam ... pač situacijo tako. Zato bi nekako zemljo osvežil, prezračil in dodal šoto, kremenčev pesek, ...
Vedno ko sem dodal šoto, je bilo blagodejno, saj imam preveč alkalno zemljo. Trata je pa tako, da s težkimi mašinami ne pridem več gor. Torej zato tudi menjava zemlje odpade.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, SamSvoj , ravno tu je vzrok problema. Riskiral bi nekaj denarja za nek rahljalnik ... frezo že imam in ni taprava. Kakšen rahljalnik?
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Nisva se razumela; tla moraš trajno zrahljat. To pomeni vdelat skelet (pesek) in nekaj organskega (preperel gnoj, kompost, obogateno šoto...). To načeloma lahko narediš tudi s frezo. S tem boš rešil prvih recva dvajset cm.
Še vedno pa boš imel težavo z ostankom, ki ti bo zadrževal vodo, se pravi preprečeval odtekanje. Če hočeš to rešit, pa moraš odstranit prve pol metra zemlje, položit drenažo (debelejši pesek in drenažne cevi), če hočeš trajno rešitev sem daš še cevi za vodo za zalivanje, in zasuješ nazaj po plasteh (tvoja zemlja, skelet, organska masa, ker najbrž celega kupa ne boš na mestu mešal; ali pa tudi). Tole ni hec in ni poceni.
Za ene pet let bi bila rešitev iz prvega odstavka ....
Pa ne pozabit na koncu ustrezno travno mešanico. Ne me vprašat katero, pojma nimam...

Aja, pol pa še vsakoletno vzdrževanje ruše z nameskimi rahljalniki, rednim gnojenjem in predvsem redno košnjo z zalivanjem. Če tega ni, je vseeno kaj je pod rušo....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hvala.

Uff, vse izvlečete iz mene :rolleyes: ... tole je "ravna streha", spodaj je vkopan objekt, zgoraj pa cca. 1,5 - 2,5 m debelo nasutje za trato. Na plošči sem naredil naklonske betone in odtoke za drenažno vodo, hidroizolacija, 30 cm nasutja rečnega proda, preko pa ta zemlja, ki mi dela težave že od samega začetka. Tega ni tako malo, okoli 20 x 30 m in onemogočen dostop za stroje (težko mehanizacijo).

Prvih ~ 10 let je bilo vse v redu, potem pa čedalje slabše. Sedaj je zanič in moram nekaj storiti. S čim prekopati, prezračiti zgornjo plast zemlje? Potem bi posul npr. kremenčev pesek, ter kakih 5 cm šote. Šoto bi dal, da bi znižal pH, ki je sedaj 8 - 8,5.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Glej prvi odstavek v mojem prjšnjem pisanju. Pa tudi to ni trajna rešitev, če je zemlja res težka kot praviš. Potem večina vode itak ne pride do drenaže na plati.

Kakorkoli, zemlji moraš dati skelet in organsko maso (s hranili). Če boš dal za sklet kremen, bo že ta deloval kislo. Za organsko maso obvezno kaj bolj bogatega poleg šote. Kako to zadelati je pa poglavje zase. Lahko s frezo, ampak rezultat ne bo najboljši. Edino kar mi pade na pamet je rigolanje....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sem mislil, da boš kaj nežnejšega napisal ... :rolleyes: , za regult rabim 10 dolenjskih fantov na šmarnici.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Al pa en srednji traktor in rigolni plug. Kar bi tvoja plata morala prenest.

Šmarnico pa še vedno lahko potalaš vsem desetim, tudi če jih devet gleda kaj dela tisti en v traktorju :nazdravje: :fredi: