Trapist stil piva

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Prosim vas za mnenje o naslednjem receptu za B. Tripel. Predvsem me zanima, kako bi dosegel da se pena obdrži v kozarcu in ne sesede. Tisti ,ki pozante belgijske triple/dubble veste o čem govorim.:)

5,5 kg Pilsner ( Weyermann) 87%
0,15kg Aromatic 2,5%
0,1kg CaraBelge 1,6%
0,6kg homemade candy 9,4%

25g N. Brewer @60
20g S. Golding @30
20g S. Golding @0

Wyeast labs 1214 ( 3.1 dcl slurry-ja iz prejšnjega fermentorja)

tako sem si zamislil recepturo. Imam pa še na zalogi CaraPils, Carahell, CaraBelge in pa Munch I poleg žgani sladov, ki pa za ta stil ne pridejo v upoštev.
Ali bi bilo bolje oz. kateri od naštetih sladov bi dal značilno polno in gosto peno? Ali je bolje da recepture ne spreminjam in naredim protein rest na 55°C cca 10 minut? Mimogrede na Weyermanni strani ne najdem podatka koliko je njihov slad modificiran. Če ima kdo ta podatek se bom lažje odločil "To rest or not to rest" na 55°C.

Zaenkrat imam predvideno slajenje na 65°C 90 minut in 76-77°C za 10 minut. Mash out-a sicer ne delam, ker je moj sistem BIAB. Potegnem vrečo ven in zalijem z litrom mogoče dvema vroče ( 77°C) vode.

Fermentacija. Kvas dodan v pivino, ki je ohlajena na 18°C. Pustim da naravno temperatura zraste do 24°C. Pustim, da kvas naredi svoje cca 3 tedne. Zatem pretočim v sekundarca in pustim na 16°C za mesec ali dva da se uleže kvas (oz prosim soseda da mi prijazno odstopi svoj hladilnik za kak mesec;)).

Stekleničenje: Ali dodati v sod za stekleničenje piva svež kvas ( 10-20x manj kot ga je potrebnega za primarno fermentacijo) ali pa sladkor za karbonizacijo. Glede na to da nimam soseda z prostim hladilnikom bo sladkor kar v redu.
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Tripla sicer še nisem delal, sem pa kar nekaj dubblov.

Citat:
Ali bi bilo bolje oz. kateri od naštetih sladov bi dal značilno polno in gosto peno? Ali je bolje da recepture ne spreminjam in naredim protein rest na 55°C cca 10 minut? Mimogrede na Weyermanni strani ne najdem podatka koliko je njihov slad modificiran. Če ima kdo ta podatek se bom lažje odločil "To rest or not to rest" na 55°C.
Peno načeloma dobiš z majhnim dodatkom (nekaj %) ječmenovih kosmičev, pšenice (sladu, kosmičev), pa tudi caramelni sladi povečajo peno. Ne vem koliko je Weyermann modificiran, je pa zagotovo dovolj, da ne potrebuješ protein resta.

Citat:
Stekleničenje: Ali dodati v sod za stekleničenje piva svež kvas ( 10-20x manj kot ga je potrebnega za primarno fermentacijo) ali pa sladkor za karbonizacijo. Glede na to da nimam soseda z prostim hladilnikom bo sladkor kar v redu.
Tole pa ni povsem jasno kaj misliš. Kvasa načeloma ni potrebno dodati, ker ga je v pivu dovolj za karbonizacijo. In tudi če ga dodaš, brez dodatnega sladkorja ne boš dobil karbonizacije (razen s kakšnimi specialnimi kvasi). Nek sladkor za karbonizacijo boš tako moral dodati. Koliko pa lahko izračunaš s spletnimi kalkulatorji.
 
Nazadnje urejeno: