Toplarna LJ

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Eno vprašanje (mogoče neumno
redface-1.gif
), ker je slučajno nedavno tudi o tem tekla debata pri nas - v LJ nekateri ogrevate stanovanja preko toplarne. Zdej pa - ali ogrevate s to vodo samo stanovanje (torej radiatorje), ali ogrevate tudi vodo za uporabo (tuširanje, pitje ...)?
 

xaxid

Pripravnik
22. avg 2007
576
0
16
ja, naprimer v trnovem na Riharjevi, kjer sem prej živel, imaš izpod pipe toplo vodo iz toplarne. nič bojlerjev. tople vode ne zmanjka.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.934
827
113
Saj se nobena voda, ki jo ti uporabljaš ne segreva direkt v toplarni. V tistih debelih ceveh
iz toplarne vedno ista voda kroži.
Voda za radiatorje, topla sanitarna voda ipd. se ogreva v toplotni postaji v bloku s prenosom toplote
v izmenjevalcih toplote.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Evo, to me je zanimalo. Nekdo je trdil, da toplarna segreva vodo za ogrevanje in pitno vodo. V tem primeru bi morale biti cevi ločene, kar pa se mi je zdelo nelogično.
 

gorazdo

Pripravnik
6. avg 2007
323
1
18
Ljubljana
Mi ogrevamo tudi sanitarno vodo. Vse gre prek izmenjevalca toplote - njihova vroča voda se ne meša z našo, jo le dogreje.
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.024
118
63
okolica mesta
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Saj se nobena voda, ki jo ti uporabljaš ne segreva direkt v toplarni. V tistih debelih ceveh
iz toplarne vedno ista voda kroži.
Voda za radiatorje, topla sanitarna voda ipd. se ogreva v toplotni postaji v bloku s prenosom toplote
v izmenjevalcih toplote.

Zakaj potem toplarna pozimi porabi več premoga. Ker te cevi so pod zemljo in so zelo dobro izolirane, tako da večjih izgub pozimi ni?
 

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.024
118
63
okolica mesta
Citat:
Uporabnik gorazdo pravi:
Mi ogrevamo tudi sanitarno vodo. Vse gre prek izmenjevalca toplote - njihova vroča voda se ne meša z našo, jo le dogreje.

V vsakem večjem bloku(stolpnici) je v kleti velik kotu, kjer se v njem segreva pitna voda. Ne vem pa kkao je pri manjših blokih.

lp
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.934
827
113
Citat:

Zakaj potem toplarna pozimi porabi več premoga. Ker te cevi so pod zemljo in so zelo dobro izolirane, tako da večjih izgub pozimi ni?
confused-1.gif
A se ti hecaš, al kaj?
OK, če resno sprašuješ:
Nekaj gre seveda tudi v izgube, ampak pozimi je poraba večja.
Torej pozimi v Fužinah regulirajo toploto v stanovanjih tako, da se odpirajo okna.
Takrat gre toplota iz stanovanj ven. Ker stanovalce potem zebe, malo bolj odprejo radiatorje.
In radiatirji se segrejejo in ogrejejo sobo. Pri tem se seveda radiatorji malo ohladijo
in kolikor toplote so oddali, jo morajo nekje spet dobiti.
In to toploto jim prinese voda iz kleti, kjer stoji en velik kotel s celim kupom cevi.
In iz ene strani pridejo v ta kotel cevi iz radiatorjev, z druge strani pa cevi iz toplarne.
In tu še enkrat pride do izmenjave toplote. Cevi iz toplarne so toplejše in ogrejejo
cevi iz stanovanj, pri tem pa se voda v toplarninih ceveh ohladi.
In ta toplota mora spet nekako priti v cevi. To se zgodi v toplarni, to je tista velika stavba,
ki ima sonček na dimniku narisan. Tam kurijo premog in segrevajo en velik kotel vode,
ki potem kroži po Ljubljani.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
no pa ste spet zabluzili.

toplarna je termoelektrarna in topla voda je stranski produkt. z vodo hladijo svoje kotle in jo delno spuščajo ohlajeno v ljubljanico, delno pa pošiljajo v sitem za ogrevanje. delež je odvisen od ponudbe in povpraševanja.
ta topla voda v izmenjevalcih ogreva tako pitno vročo vodo, ki s epije in s katero se tuširamo, kakor tudi vodo, ki je v radiatorjih. toplotni izmenjevalec jeskozi akterega teče toplarniška vroča voda je en izmed treh zaprtih vvodovodnih sitemov.,

podobno je v vsaki hiši, ki ima novejšo napeljavo. peč segreva 50 litrov vode recimo, ta voda pa kroži po radiatorjih in po toplotnem izmenjevalcu v bojlerju.

ko sem bil majhen sme imel tudi pomisleke okoli pitja tople vode
smile-1.gif
, danes samo okoli pitja toplega piva.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik softi pravi:
toplarna je termoelektrarna in topla voda je stranski produkt. z vodo hladijo svoje kotle in jo delno spuščajo ohlajeno v ljubljanico, delno pa pošiljajo v sitem za ogrevanje. delež je odvisen od ponudbe in povpraševanja.
ta topla voda v izmenjevalcih ogreva tako pitno vročo vodo, ki s epije in s katero se tuširamo, kakor tudi vodo, ki je v radiatorjih. toplotni izmenjevalec jeskozi akterega teče toplarniška vroča voda je en izmed treh zaprtih vvodovodnih sitemov.,

Sem razumel in tako sem tudi mislil. Gre zato, da se topla voda, ki prihaja iz toplarne ne uporablja direktno za tuširanja, ampak ta voda segreva "sekundarno - pitno" vodo, ki jo šele nato uporabljamo za tuširanje etc.

Tako se mi je tudi meni dozdevalo, vendar mi je nekdo trdil nasprotno. Nisem pa bil prepričan, zato sem vprašal.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Torej pozimi v Fužinah regulirajo toploto v stanovanjih tako, da se odpirajo okna.

Pa ne samo v Fužinah. Je to kar povsod.
smirk-1.gif
 

Cessna

Zelenc'
19. sep 2007
17
0
1
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Citat:
Uporabnik jurek1973 pravi:
Torej pozimi v Fužinah regulirajo toploto v stanovanjih tako, da se odpirajo okna.

Pa ne samo v Fužinah. Je to kar povsod.
smirk-1.gif

jebeštrga, jaz mam ogrevanje na pavšalu glede na kvadraturo, pa znam zapirat radiatorje. V enih sobah sploh odprtih nimam. Tko da... morda povsod, ne pa vsi.
ne-ne-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.216
1.839
113
se mi zdi da en malček narobe geaš na vse skupaj.

Toplarna dovaja ENERGIJO...torej v tem primeru toploto. Potem pa s to toploto (preko toplotnih izmenjevalcev) segrevajo enkrat vodo za radatorje, drugič pa čisto pitno vodo, ki jo porabiš za tuširanje/pranje....

Tako da če si priklopljen na toplarno imaš v osrkbi s toploto kompletno storitev (seveda pa je v bloku toplotna postaja,,,,nikakor pa se tam toplota ne 'dela' kot je nekdo pokomentiral...ker potem bi mogli ali plačevati enormno elektrike oz. vsake toliko časa bi se pripeljala pred blok cisterna, ki bi točila olje....kar pa je neumnost, če ti toplarna dobavlja že toploto za radiatorje).

Ampak...tu je govora za primere kjer ljudje nimajo po stanovanjih bojlerjev oz. drugih grelnih teles za segrevanje sanitarne vode!

Ker drug primer je energetika...kjer pa ti dobavijo zgolj toploto za ogrevanje, sanitarno vodo pa si v vsakem stanovanju segrevajo ljudje sami (torej bojlerji).
 

kkarola

Pripravnik
30. jul 2007
224
0
16
TE-TOL proizvaja toplotno energijo oziroma ne greje vode v kotlih ampak s paro. TE-TOL vročo vodo prodaja KEL-u kateri ima vso nadaljno distribucijo po LJ.
Če vas še kaj zanima vprašajte.

LP iz TE-TOL-a
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.731
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
se mi zdi da en malček narobe geaš na vse skupaj.

Toplarna dovaja ENERGIJO...torej v tem primeru toploto. Potem pa s to toploto (preko toplotnih izmenjevalcev) segrevajo enkrat vodo za radatorje, drugič pa čisto pitno vodo, ki jo porabiš za tuširanje/pranje....

Tako da če si priklopljen na toplarno imaš v osrkbi s toploto kompletno storitev (seveda pa je v bloku toplotna postaja,,,,nikakor pa se tam toplota ne 'dela' kot je nekdo pokomentiral...ker potem bi mogli ali plačevati enormno elektrike oz. vsake toliko časa bi se pripeljala pred blok cisterna, ki bi točila olje....kar pa je neumnost, če ti toplarna dobavlja že toploto za radiatorje).

Ampak...tu je govora za primere kjer ljudje nimajo po stanovanjih bojlerjev oz. drugih grelnih teles za segrevanje sanitarne vode!

Ker drug primer je energetika...kjer pa ti dobavijo zgolj toploto za ogrevanje, sanitarno vodo pa si v vsakem stanovanju segrevajo ljudje sami (torej bojlerji).

Nič ne gledam narobe. S toplo vodo, ki prihaja iz toplarne, se ne tuširaš. Pika. Ta voda ogreje vodo iz vodovoda, s katero se kasneje tuširaš.