TČ cena

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Če že debatiramo o tem...


A obstaja kak razširjeni sistem, ki bi poleg klasične zunanje enote + notranje enote za pripravo tople vode (sanitarne+talno gretje) imel tudi možnost priklopa notranjih hladilnih elementov?

Torej - da bi poleti hladil prostor in hkrati grel sanitarno vodo.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ni potrebe po tem oz. že deluje tako.

Dobi se nizkoenergijske hiše, katere majo sam eno večjo "klimo"...ubistvu klimat (central air). Je rekuperator in klima, katera segreva in hladi po potrebi. Zrak se menja s svežim, pozimi se dodatno ogreva, poleti pa hladi.

Zaradi rekuperacije izstopni zrak pozimi ohladi in ogreje svežega, dogreje pa le okoli 10-20%, odvisno od zunanje temperature.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Še en primer dobre izvedenke TČ zrak/voda:

http://www.elter.si/toplotne_crpalke.php?page=31

To imam jaz kupljeno, vendar sistem še ni namontiran. Bom pa lahko kmalu poročal, kako deluje v praksi. Bo pa pri meni Zubadan kot primarna enota za ogrevanje hiše in še to samo s talnim gretjem....nič radiatorjev
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Večina inverterskih sistemov, ki jih poznam ima možnost hlajenja poleti. Problem pa je,(ali pa tudi ne) ker moraš dograditi dodatna telesa za hlajenje, ki pihajo zrak, kar je seveda dodatni strošek. Ohlajevanje preko talnega gretja namreč ni priporočljivo, čeprav je velika površina, ker lahko pride do kondenza na ceveh, pol imaš pa sranje v estrihu.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
A ja še to. Jaz jo imam, letos prvo zimo, ki je bila kar hladna. Nobenih problemov. Samo talno gretje, notranja temperatura konstantna 23.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Zrak-voda. Daikin Altherma, 11kW. Cena sistema z bojlerjem in montažo je bila cca 6500. Je pa to, kot je bilo že napisano, samo del sistema. Brez dobre izolacije in pravilnega načrtovanja talnega gretja bo bolj slabo.
Ogrevam pa 130 m2 v eni etaži obnovljene hiše.
Pozimi je ogrevanje predstavljalo več kot 70% računa elektrike, sedaj pa samo 20%, ko grejemo samo toplo vodo. Sem pa naredil še predpripravo za kolektorje (ki jih sicer nisem motiral), vendar kot ugotavljam zdaj, je bilo to metanje denarja stran, saj je poraba TČ tako majhna, da je bilo škoda vsakega dodatnega vložka.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Poznam modela, kateri ma vrhunsko TČ za več kot 20k€ sistem in 15k€ kolektorjev na strehi.
hysterical-1.gif


Prnas bo letos les kralj, nekaj predpriprave bo za kolektor ampak verjetno samo za sanitarno vodo poleti, zalogovnik bom pa navadnega vzel.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hm, če ni skrivnost, koliko se gibljejo predračuni za take sisteme - namreč, oče se je zagledal v Zubadan črpalke, zdaj je gretje na olje, ampak je hiša na novo izolirana + nova okna, tako da razmišlja o alternativah...

Lp
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Negativne še niso problem je pa slabše vse tja do -15 pod katerim pa od zrak/voda ni več veliko. Izkoristek pa do tam stalno pada.

Poglej COP za kako klimo oz. TČ pa boš videl graf. Dobra izolacija in talno (stensko, stropno....) priporočeno!

Torej moraš imeti pri Micki Zubadan za do -25 že zelo zelo dobro izolirano hišo, če hočeš dobro ogrevati 180m2 in sanitarno vodo? Koliko je to izolacije, vsepovsod na orto veliko?

Pa je to res, da se potem teoretično ne rabi več dogrevanja z oljem ipd., če greješ z Zubadanom?


Kaj pa se bo mogoče splačalo počakati leto ali dve? Se obeta kakšen nov dosti boljši model? Ker v primerjavi izpred 2let se je stvar precej popravila, pa tudi cene se mi zdi da so padle za 30-40%.Se bo ta trend nadljeval in nas v 2011 čaka kaj boljšega?
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Jaz imam tako Micko v hiši cca 140 m2. Zubadan je primarno in edino ogrevanje hiše. Ogrevanje je samo s talnim gretjem in brez radijatorjev. Kako se bo pa obneslo, ti pa lahko povem drugo leto, saj še nisva vseljena.
lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Za ogrevanje s TČ (zlasti zrak/voda) morajo biti objekti dobro izolirani...konec koncev se to priporoča tudi če greješ na drva ali olje...boljša kot je puhovka manj te zebe.

Tak da...dobra izolacija ni 'kar nekaj'...je delana z namenom.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Jernej, v moji gradnji je bila predvidena TČ voda voda..... na sejmu sem se seznanil... in je me zadeva navduišila... mel sem načrt in sem dal preračunat kakšna bi bla investicija... Vrtine bi imel okol 5m...

Dobil sem okvirni predračun 10-13 jurjev... No ko sem se resno hotu plačat so pa taisti predračun dvignl na 20 čukov, zamočal so tudi, da ob morebitni kalni podtalnici morš menjat filtre kot po tekočem traku in da morš isto vodo odajat v podtalnico čim dlje od vira jemanja... (filter okol 100€) + pretiravanje pri porabi štroma

skratka če zaprosiš še za dovoljenje (uradno) je to taka zguba, da te kap....

Odloču sem se za TČ voda zrak, pa še to zato, da bo spodnji štuk polet hladn in je tam okol 2-3 jurje vse ostalo je brezveze, 5 bolj cevni kolektorji in zalogovnik.... in bistveno cenej
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Jaz sem že nekje drugje napisal, da jo imam. Daikin Althermo, 11kW. Edina ogrevalna naprava, nobenega backupa. Grejemo na talno gretje. Pa ni novogradnja, ampak obnovljena hiša. Prejšnjo zimo nismo čisto nič pogrešali dodatnega ogrevanja. Lokacija v notranjsko-kraški regiji, nmv 550 m. Kar nekaj zimskih temperatur okrog -15.

Preden pa se lotiš tega heca, pa nujno projekt gradbene fizike. Lahko rečem, da je to naljbolje porabljenih 300€, ki so mi privarčevali kar nekaj evrčkov.

Eno opozorilo, ki se me zdi zelo pomembno. Vsi si pod izolacijo predstavljajo samo zunanje stene. NE smemo pa pozabiti na estrihe, saj s kakimi 4 cm izolacije pod estrihi nimaš kaj praskati s talnim gretjem. O strehi smo pa itak že v uni drugi temi.

Najboljši filing mi je sedaj, ko vidim skozi okno kako sosedi švicajo, ko rihtajo drva, meni pa tega ni treba več.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Lahko bolje definiraš, kaj je zate projekt gradbene fizike? Študija potrebne toplotne izolacije na določenem objektu? Kdo ti je to delal?
smile-1.gif
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Projekt gradbene fizike je preračun toplotnih izgub stavbe. Lahko se ga dela kar v programu Gradbena fizika od Urse. Če si malo spreten si lahko izracunas kar sam, res pa je, da ce zelis, da je to priznano (npr. za subvencije), ti mora žig udarit nekdo, ki ima certifikat (ali kako se ze rece) inzenirske zbornice. Ponavadi je to kak strojni ali gradbeni inzenir. Res pa je, da nekdo, ki tega se ni delal nima pojma kje so cake, kaj je treba vse upostevat itd.

Ko imaš preračunane toplotne izgube stavbe, glede na predvideno situacijo izolacije, oken,..., lahko načrtuješ ogrevalna telesa. V bistvu mora vsaka novogradnja imeti ta projekt. Sam večina folka to dela kar malo na pamet, projekt pa gledajo da jih pride najceneje kar je možno. Pol jih pa zebe, vgrajujejo po tri ali več grelne sisteme, ki so predozirani, ker je tako rekel lokalni inštalater.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.356
113
Hvala za eksakten odgovor, zelo modro razmišljanje!!!
zmaga.gif


(Poznam recimo sosedovo zgodbo v socializmu zgrajene stavbe, kjer so seveda peč centralne kurjave postavili v enega od kotov bajte, eno od otroških sob pa na naravnost nasprotni del bajt - in mulca je tam 20 let vsako zimo bolj zebo kot ne, in to vse samo zato, ker je bila vgrajena pumpa "preračunana" na pamet od domačega mojstra. Ko je enkrat model popi*dil in zamenjal pumpo za "hitrejšo", je bilo stanje vsaj pol boljše...
rolleyes-1.gif
)