TČ cena

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
Lp!
Ali lahko kdo okvirno pove kolika investicija bi bila za izgradnjo toplotne črpalke za stanovanjsko hišo. V hiši je obstoječe talno gretje greto z plinsko kondenzacijsko pečjo. Zanima me izvedba z vrtino in sicer cena za kompletno izvedbo(črpalka+vrtina).

Hvala
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.709
140
63
črpalka z opremo bo pomojem okoli 10keur. Vrtina pa začetnih 200eur + 70eur vsak meter. Rabiš pa vsaj 2 vrtini.
Cene so zelo na palec. Sosed je dobil ponudbo za ogrevanje s toplotno črpalko + talno gretje na cca. 150m2 za cca. 23keur.

lp
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
uf poceni...za ta investicijski denar se 20 let greješ na olje :S
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.709
140
63
seveda, zato pa TČ ta trenutek ni smotern nakup. Čez 5-10 let, ko bodo po 2-3keur pa že.

lp
 

igorduska

Pripravnik
27. jan 2008
337
0
16
Ptuj
www.ptuj-on.net
Uf ste me že prepričali, da ostanem na plinu, lansko zimo, ki ni bila mila sem pokuril za cca.1200€, pa še brez fasade(saj tudi letos je še nebo).

Hvala za odgovore
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Ali pa nabaviš TČ zrak/voda pa je problem z vrtino rešen (seveda pa mora biti hiša primerno toplotno oblečena ...to tako ali tako pri uporabi TČ).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Kaj pa izkoristek pri negativnih zunanjih temperaturah pozimi? Oziroma delovanje na sploh pri hudem mrazu?

A ni ravno to velika prednost vrtine - zagotavlja ti neomejen dostop do vode s temperaturo okoli 10-15 stopinj?
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Negativne še niso problem je pa slabše vse tja do -15 pod katerim pa od zrak/voda ni več veliko. Izkoristek pa do tam stalno pada.

Poglej COP za kako klimo oz. TČ pa boš videl graf. Dobra izolacija in talno (stensko, stropno....) priporočeno!
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

confused-1.gif



Sedaj mi pa sploh ni nič več jasno. Kakšno zvezo ima izolacija z izkoristkom (in učinkovitostjo) toplotne črpalke? Izolacija samo preprečuje energijske izgube in je dobrodošla pri kakršnemkoli načinu ogrevanja.

Tudi talno ogrevanje je zgolj posledica precejšnjega minusa TČ - dejstva, da je voda v sistemu voda/zrak znotraj hiše ogreta na precej nižjo temperaturo kot pri konvencionalnih sistemih gretja. Če s toplotno črpalko poganjaš obstoječe radiatorje, ki so dimenzionirani za temperaturo vode 60-70 stopinj, ti bo v hudi zimi presneto hladno.

Zdajle nimam pri roki kakšnega grafa (lahko prilepiš?), ampak prepričan sem, da je kar občutna razlika v izkoristku pri temperaturi zunanjega izmenjevalca toplote +15 ali -15 stopinj celzija.

Pri nižjih temperaturah si praktično na istem, kot če se greješ s kaloriferjem. Ravno v tem vidim prednost vrtin.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Kaj pa izkoristek pri negativnih zunanjih temperaturah pozimi? Oziroma delovanje na sploh pri hudem mrazu?

A ni ravno to velika prednost vrtine - zagotavlja ti neomejen dostop do vode s temperaturo okoli 10-15 stopinj?

vrtine in podtalnica bodo v 5 do 10 letih obdavčene
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Nima veze z izkoristkom ima pa veliko veze pri tem koliko močno moraš kupit in kolk je "obremenjena". Recimo pri biomasi si lahko privoščiš veliko višje izgube sam več kuriš, v štartu je pa že vsaka peč zelo zmogljiva, pri TČ je pa peak power dokaj nizek in je fino če ima hiša nizke temp. izgube.

MSZ-FD25VABH.jpg


Tukaj vidiš kaj vse so že sposobne današnje toplotne črpalke, to je graf za klimo Micko top model. Zunanjemu mediju ti vzameš določeno toploto in jo preneseš v prostor in dam oddaš. Če je zrak zunaj 15°C ni nujno da bo poraba veliko manjša za isto ogrevanje kot če bi bila temp zunaj recimo 0°C, ker vzameš zunanjemu mediju sam recimo 5°C, te pa dobiš v obeh primerih.

Vrtine majo prednost ja....sam kako veliko ko računaš investicijo pa....
uf-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
In ja...kar se radiatorjev tiče, TČ jebe ježa, ker so željene temperaturne razlike enostavno prevelike in nad 45°C da recimo segreješ sanitarno vodo al pa res ogreješ radiator tega TČ ne zmore in ogreje s pomočjo grelca skorajda brez COP faktorja.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

I see...


Nisem vedel, da novejše TČ tako dobro držijo razmerje tudi pri nižjih temperaturah. Hvala za pojasnilo!
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Kaj pa izkoristek pri negativnih zunanjih temperaturah pozimi? Oziroma delovanje na sploh pri hudem mrazu?

A ni ravno to velika prednost vrtine - zagotavlja ti neomejen dostop do vode s temperaturo okoli 10-15 stopinj?

Negativne zunanje temeprature za klimo kot tako niso noben problem..če že največ problema predstavljajo temperature okoli ničle, kjer se lahko pojavlja ivje/led..vse ostalo lni problemov z vidika delovanja BP.

Izkoristki so danes že zelo dobri tudi pri -15 stopinj, lavfajo tja do - 25 stopinj oz. še niže, torej omejitev praktično ni (če odštejemo Babno Polje&Co.
wink-1.gif
).

Pri TČ zrak/voda si omejen predvsem z njeno (max.) močjo torej tja do 10 kW (tudi že več, pa vseeno), kar pomeni da mora biti hiša dobro izolirana (npr. oljna peč sploh ne deluje pod 25 kW..realno imajo moči 30 kW torej so delane za objekte praktično brez izolacije)....kar zgolj pomeni da če greješ 200 kvadratov s 5 cm izolacije na stenah zrak/voda ne pride v poštev.

..........................................

Glede temperatur...potrebno je upoštevati da je absolutna ničla pri 0 kelvina ali od oka pri - 272 stopinj cenzija. In v teoriji se da vse do te temperature še pridobivati energijo iz snovi (zraka)..torej dejansko ima zrak pri - 10°C še vedno 262 K(elvina), napram pri 0°C kjer ima 272 Kelvina...kar pa se ne čuti/opazi več tako velika razlika.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Malce sem te zavedel, ker je zgornji graf moči in ne COP faktorja, kateri seveda pada ampak je pa zelo podoben oz. do tiste -15 točke ostane kar konstanten.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Glede neposrečene Celzijeve lestvice (za potrebe termodinamike) mi je jasno.


Samo če prav razumem principe toplotnih črpalk, izkoristek ni povezan z "oddaljenostjo" od absolutne ničle, temveč s temperaturo vrelišča za medij v izmenjevalcu. Če bi v toplotnih črpalkah uporabljali helij, bi verjetno tvoja logika držala, tako pa ne.

Kolikor se spominjam, se dandanes največ uporabljajo difluorometan (CH2F2) ali kratko R410A (če se je to spremenilo, naj me kdo prosim popravi), ki ima temperaturo vrelišča pri -48 stopinjah Celzija. Zunanja enota ima tako temperaturo, ki je vedno višja od -48 C in edina toplotna razlika, ki jo črpa, se gleda na to temperaturo.

In v tem primeru je še kako velika razlika med -48 - (-15) in -48 - (15).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Odgovarjal sem z vidika bojazni da boš pri zrak/voda pri - 15 stopinjah na mrzlem oz. ne bo delovala (seveda pa izkoristek pada).

Pa kljub vsemu je plin v TČ zgolj medij za prenos toplote...še vedno se črpa toplota iz zraka
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pa kljub vsemu je plin v TČ zgolj medij za prenos toplote...še vedno se črpa toplota iz zraka


Res... ampak pri T(zraka) blizu T(vrelišča plina) je izkoristek takšnega toplotnega stroja enak 1. Skratka, prečrpal boš točno toliko toplote, kot boš za to porabil elektrike.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Jap, se strinjam.

Pa vseeno je treba gledati te zadev z vidika da jih lahko uporabljaš preko cele zime (kar se je do zdaj rado ponavljalo da pod 10 minusa se zgdba zaključi....današnje zadeve imajo pri - 20 stopinjah COP še vedno 2). Torej greješ se lahko praktično v vseh pogojih (To je bistveno)...itak pa je povprečna temp. pri nas preko zime okoli 0°C.

Kaj je pa bistveno tule..z vidika investicije je zadeva sila sila ugodna (napram vrtinam).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Absolutno! Začetna investicija je precej ugodna, poleg tega lahko z malo iznajdljivosti napelješ še kak zračni kanal v klet (in imaš celo poletje malo nad nulo noter). Pozimi pač hladiš zunanji zrak (te toplotne črpalke so tako ironične včasih).

Samo to termodinamiko sem hotel malo razčistiti.... verjamem, da imaš v praksi veliko več izkušenj, tako da mi je jasno, da ob ugodni prognozi pridobivanja električne energije to vsekakor "gretje prihodnosti".