Talno gretje - poraba

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Že v eni drugi temi sem omenil, da mi elektro ljubljana sporoča, da pokurim povprečno 30kW na dan
shocked-1.gif
in je januarska položnica katastrofa. Pa sem 24 ur spremljal števec in je res pokurlo dobrih 28kW. Zato sem se odločil, da ugotovim, kaj mi žre toliko štroma in prvi dan za 24 ur izklopil talno gretje. Rezultat: poraba je padla na 10,5kW / dan.

Ok, ne bi rekel, če bi se grel izključno s talnim gretjem. Ampak dejansko imamo vsega skupaj 18m2 talnega gretja na treh termostatih:

1. 10m2 na prvem termostatu, dela cca 4h na dan.
2. 5m2 na drugem termostatu, dela cca 5h na dan.
3. 3m2 na tretjem termostatu, dela 2x 2h na dan.

Gre za Devi 550 termostate (nastavljeni so na talni senzor, na stopnji gretja 6 od 10ih) in talno mrežo Devimat. A je možno, da to toliko požre, al gre za defekt?
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.661
501
113
41
povsod malo
Čisto možno, da toliko požre kolegica je imela isto vprašanje njej je za 35 m2 pokurilo 26kw/24h.
Smo potem družno z elektičarjem z embalaže dognali, da je kar točno na njej napisano.
A si pogledal specifikacije za svojo?

Pri nas doma imamo kombinirano centralana greje stalno na mlačno potem pa ko je treba gretje prižgat do konca pa dogrejem z elektro.
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Pri ogrevanju z elektriko je situacija preprosta: vse kar pokuriš konča kot toplota. Očitno vas precej zebe
wink-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Pri električnih grelcih defekt ni možen, ker je že sam el. grelec kot tak defekt
evil.gif


(to je zdaj to....poceni nakup, pa drago vzdrževanje).

TI si trenutno zrel (po vseh možnih izvedenskih mnenjih
wink-1.gif
) za nakup klime (Toshiba (npr. DaiSeiKai) ali Mitsubishi (npr. MSZ-FA...)...ranga 1.200 EUR) in to je to. Potem pa prižgeš klimo in grelcev več ne pipaš!
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
to je ista zadeva kot reklame za najbolj "varčne" električne radiatorje....
bonk.gif


Tukaj bi pa res VELIKO privarčeval s kakšno toplotno črplako.... ker 20kw na dan za takšno kvadraturo.....
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Električno talno gretje je najslabša možnost ogrevanja. Ta varianta je smiselna samo pri adaptacijah, da zadevo položiš v kopalnico 1-2m2.

Sedaj kakšne pametne rešitve brez vseh podatkov ti ne more nihče predlagat.
Za kakšno pametno konstruktivno debato bi potrebovali več podatkov:
- hiša / blok, eno nadstropje, mansarda itd..
- kakšno je ostalo ogrevanje
- kakšna je izolacija na hiši, kakšna so okna itd.

Šele na podlagi vseh teh podatkov lahko predlagamo kaj pametnega.

Recimo klima, kot je predlagal Vincent, je v določenih pogojih super rešitev, v določenih pa metanje denarja proč.
 

serviser

Pripravnik
2. jan 2010
63
3
8
Ko ne gre več preberi navodila!
http://si.fheprod.danfoss.com/xxTypex/503208_MNU17460119_SIT563.html

Tukaj lahko dobiš podatke za tvoj izračun porabo glede na tvoje specifikacije.
S podobnim primerom sem se ukvarjal, ko je investitor plačeval 110€ za porabo mesečno.
Težave so lahko sledeče:
- napačno postavljen termostat - višina oz. odmik vgradnje.
- vključevanje preproge brez potrebe. Čase, ki ste jih omenili je potrebno malo proučiti. V hodnikih se dogaja, da je človek le nekaj minut in ne veliko časa. (To sem napisal za druge, ki tudi berejo in je radiator predrag....)
- Kopalnice pa so tudi problem po svoje. "Tepih" je položen povsod kjer je možno čeprav tja nikdar ne stopate. Gre pravzaprav za občutek toplote. Kopalnice tako ali tako vedno dogrevamo z "lojtrco", ki je ponavadi stisnjena nekam zaradi prostora. (večja???)
Če pa ni tako pa se pogovorite s projektantom. Velikokrat se pogovarjamo stvari ko je že prepozno oz. za nazaj.

LP, serviser.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Mato pravi:

Recimo klima, kot je predlagal Vincent, je v določenih pogojih super rešitev, v določenih pa metanje denarja proč.

V katerem primeru je klima metanje denarja proč? Dobro, če je stanovanje/hiša precej razvejano in z veliko sobami,. je težko narediti pametno, drugače pa?
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Gre za adaptacijo medetažne hiše (zato so nam klimo takoj odsvetovali), ogrevanje je klasično centralno (radiatorji s termostatskimi glavami), talno gretje je položeno v veži (3m2) jedilnica (5m2) in dnevni (10m2). Mišljeno je kot dogrevanje - torej radiatorji do 21°C, talno pa samo za "feeling".
V veži greje 2x po 2 uri na dan, zjutraj ko se pokamo v službo/faks in popoldne, ko pridemo domov.
V jedilnici 4ure v kosu (čas kosila).
V dnevni tudi cca 4 ure - gledanje tv zvečer.

Mogoče ga jst biksam v nastavitvah, je pa res da se ang. in slo. navodila razlikujejo (pri enih piše da naj bo v času izven obratovanja temp. nastavljena na max 5 stopinj manj, kot je želena temp. v času delovanja, v drugih pa piše, da naj takrat bo temp. na minimalno). Bom drug teden majstra poklical, da mi on optimizira zadevo.

Naj v svoj zagovor povem, da sm bil jst proti talnemu. Ampak kaj morem, klinker po tleh je mrzel, "financer" pa že malo v letih in je želel malo razkošja v času penzije
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Citat:
Uporabnik frisk pravi:
Gre za adaptacijo medetažne hiše (zato so nam klimo takoj odsvetovali), ogrevanje je klasično centralno (radiatorji s termostatskimi glavami), talno gretje je položeno v veži (3m2) jedilnica (5m2) in dnevni (10m2). Mišljeno je kot dogrevanje - torej radiatorji do 21°C, talno pa samo za "feeling".
V veži greje 2x po 2 uri na dan, zjutraj ko se pokamo v službo/faks in popoldne, ko pridemo domov.
V jedilnici 4ure v kosu (čas kosila).
V dnevni tudi cca 4 ure - gledanje tv zvečer.

kdo vam je odsvetoval klimo in s kakim razlogom??

Ne vem no..drag špas je tale vaš feeling. TOrej praktično sploh ne grejete s temi zadevami ampak si zgolj malo segrejeta tla zaradi občutka?
Za moje pojme je na hodniku popolnoma nepotrebna....če ne moreš v copatih stat tistih 5 minut zjutraj in zvečer na ploščicah imaš resen problem. Isto je z jedilnico...tam si dnevno (če si cel dan doma) kvečjemu 1 uro.

Torej edino kjer bi bilo smotrno vklapljati tako reč, bi bilo v dnevni sobi, pa še to pet minut pred dnevnikom, pa ob osmih zapreti (toplo mora biti še kako uro)...in to je to kar se tiče razkošja

Osebno vam svetujem nakup copatov z gumastim podplatom..precej bolj smotren nakup, kot mesečno pokuriti 600 kWh elektrike zaradi 'feelinga'.

(klima je na vsak način smotrna...sicer ne v vašem primeru (zdaj ko si navedel več podatkov) z vidika el. grelcev v tleh, ampak če bi želeli prihraniti kak cekin pri centralni kurjavi....ob nakupu solidne klimatske naprave (Torej TČ zrak/zrak) bo za isto količino dobavljene toplote računa za elektriko v povprečju 4 x nižji..zdaj ali se splača si pa sami izračunajte..seveda bi bilo potrebno upoštevati zraven še nafto, ki bi jo na ta konto prihranili...kjer pa je stroškovni vidik mer porabljeno el. energijo za klimo in porabljeno nafte višji od faktorja 4).
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
saj je čist enostavno, pri vsakem talnem gretju piše kolk wattov na kvadratni meter - * ure ki deluje maš porabo
smile-1.gif


talno gretje kopalnice, recimo 5 kvadratov te pride nekje 10-15€ na mesec, je kr drag špas to
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik Mato pravi:

Recimo klima, kot je predlagal Vincent, je v določenih pogojih super rešitev, v določenih pa metanje denarja proč.

V katerem primeru je klima metanje denarja proč? Dobro, če je stanovanje/hiša precej razvejano in z veliko sobami,. je težko narediti pametno, drugače pa?

Saj si si že sam odgovoril. Kadar gre za ogrevanje malo večje kvadrature in po možnosti v več etažah.
Če bi se recimo jaz hotel ogrevati s klimo, bi potreboval 4. Za enak denar dobim že TČ zrak/voda, ki me bo grela celo zimo in ne samo prehodno obdobje. Pa še prostori bodo bolj enakomerno ogreti in ne bo prepiha.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
Eh, simpl. Ker to ni primarni vir ogrevanja se izključi in je. Sicer pa lastniku praktično pokaži koliko eur na dan ga stane luksuz, pa naj se sam odloči, če se gre to.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Saj si si že sam odgovoril. Kadar gre za ogrevanje malo večje kvadrature in po možnosti v več etažah.
Če bi se recimo jaz hotel ogrevati s klimo, bi potreboval 4. Za enak denar dobim že TČ zrak/voda, ki me bo grela celo zimo in ne samo prehodno obdobje. Pa še prostori bodo bolj enakomerno ogreti in ne bo prepiha.

Lahko bi shajal z dvema zunanjima + 4 notranjimi enotami.

TČ zrak/voda...OK..samo kaj je pa klima?=> TČ zrak/zrak. Pa verjemi da za 3,5 jurjja kaj pametnega od TČ zrak/voda ne boš dobil...hkrati pa imaš problem ker zadeva ne bo delovala pri obstoječi izolaciji z obstoječimi grelnimi telesi (Sploh če se je do sedaj kurilo v visoko temperaturnem režimu..beri na kurilca)...torej rabiš ali izolirati objekt ali povečati radiatorje...ker pri tč zrak/voda izdatno pada izkoristek z višanjem temp. medija (v teoriji bi za nek pametne izkoristek naj ne presegal 40 stopinj vode v sistemu).

Na vsak način pa...je centralni sistem (na podlagi TČ zrak/voda) definitivno boljša zadeva (generalno gledano) ker lahko toploto porazdeliš po vseh sobah enakomerno (kot so pač potrebe).

Torej je klima dobra (boljša) z vidika nadgradnje obstoječega centralnega sistema in (konkretnega) zniževanja stroškov ogrevanja.


Tega pa ne razumem..zakaj naj bi klimo uporabljal zgolj prehodno obdobje??

TČ zrak/zrak in TČ zrak/voda ima zunanji del identičen..torej če ena deluje celo zimo bo druga tudi.

(nič bat glede klime...ni ovir v zunanji temperaturi da nebi delal..preverjeno že 3 zimo zapored pri starših...le ob najhujšem mrazu jo enostavno pustiš stalno prižgano...kar je tako ali tako namen, ker tako poceni toplote se ne splača zavreči).

LP
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Še to...če imaš montirano klasično klimo se lahko še poleti hladiš...kar pa s TČ (brez prezračevanja) ne gre..to je še en plus klimi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
"vincent".... jst bom počasi tebi začel dajati provizijo, ker tako hvališ klime.... predvsem Toshibo in Mitsubishi...
wink-1.gif


Ne drugače je pa res kot pravi "vincent". Večina strank je presenečenih, ko vidijo kaj zmorejo dobre klime in kako malo elektrike skurijo. Me jih precej kliče na koncu grelne sezone in se pohvalijo, da so veliko privarčevali, pa čeprav so v štartu razmišljali, da bodo samo hladili in mogoče greli v prehodnem obdobju, na koncu pa klime "laufajo" celo zimo!
Zadeva lahko potrdim tudi sam. Zadnja tri leta v stanovanju še ni bilo odprtih radiatorjev.

Je pa res, da je za takšno klimo treba dati več kot jurja...
 

serviser

Pripravnik
2. jan 2010
63
3
8
Ali imaš mogoče moč posameznega tepiha na m2. Podatki so sedaj že kar oprejemljivi. Mogoče bi bil še dober podatek o termostatih. Zanima me še lokacija kjer so termostati in njihova izvedba (ali je kapilarni ali je zunanji s termostatsko glavo?) Verjetno bomo našli vzrok in predlagali rešitev s skupnimi močmi...

LP, serviser
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.525
9.218
113
No, meni pa toplota klime in pihljanje ne ustrezata. Raje radiatorje, talno je pa sploh bomba.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
"vincent".... jst bom počasi tebi začel dajati provizijo, ker tako hvališ klime.... predvsem Toshibo in Mitsubishi...
wink-1.gif

Zmenjena!
cheer.gif


(samo jaz sem drage sorte
hysterical-1.gif
)

(saj tudi ta očitek sem že pokasiral, češ da jih prodajam in delam reklamo zanje...jaz pa zgolj želim ljudem toplo priporočiti res uporabno in varčno zadevo).
 

frisk

Pripravnik
25. sep 2007
735
18
18
Domžale
Citat:
Uporabnik serviser pravi:
Ali imaš mogoče moč posameznega tepiha na m2. Podatki so sedaj že kar oprejemljivi. Mogoče bi bil še dober podatek o termostatih. Zanima me še lokacija kjer so termostati in njihova izvedba (ali je kapilarni ali je zunanji s termostatsko glavo?) Verjetno bomo našli vzrok in predlagali rešitev s skupnimi močmi...

LP, serviser

Zdj sm našel predračun in ugotovil, da so položili preprogo s 150W/m2 (Devimat DSVF 150) in ne 100-watne kot smo se najprej menili ... hmmm. Termostati so Devi 550 , montirani na notranjih predelnih stenah, na višini cca 110cm.