tabelca - izracuni za navojne izvrtine

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
ponavadi se odšteje korak navoja pa imaš izvrtino..vsaj za strojne navoje. poenostavljeno rečeno.

aja vidim da ste ze pisali o tem ...
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Dobiš ga v trgovini
evil.gif


Verjetno rabiš za navoj M14, to zvrtaj z svedrom fi12 pa pazi da ti ne bi vrtal prevelke lukjne. Ali pa vzami sveder fi 11,5 in ga nabrusi da ti bo vrtal lukjno fi11,9

Če, boš ga pa delal na stružnici, prvo zvrtaj luknjo fi 11,5 in jo postružiš na željeno mero
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:


Poenostavljeno že, ampak to ne deluje.
M5 ima luknjo 4,134 (v kravtuvem strojniškem priročniku).

Pravilna vendar neživljenjska teorija.
1. Kje dobiš sveder, ki bo izvrtal luknjo TOČNO 4,134mm
2. Če tukaj sprašuje za tabelco, verjetno ne bo rezal finih navojev ampak standardne.
3. Napisal sem "poenostavljeno" in lastnoročno na ta način naredil nekaj tisoč navojev. BP.
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:

Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:





Poenostavljeno že, ampak to ne deluje.

M5 ima luknjo 4,134 (v kravtuvem strojniškem priročniku).




Pravilna vendar neživljenjska teorija.

1. Kje dobiš sveder, ki bo izvrtal luknjo TOČNO 4,134mm

2. Če tukaj sprašuje za tabelco, verjetno ne bo rezal finih navojev ampak standardne.

3. Napisal sem "poenostavljeno" in lastnoročno na ta način naredil nekaj tisoč navojev. BP.




Če se bi spoznal mal bolj na storjništvo, takega vprašanja sploh postavo nebi, kje se lahko dobiš sveder 4,134, ampak bi vedel o čem se gre(to je teoretičen izračun). Tako, da to, še moraš v prakso mal prilagodit.

Ta mera 4,134 pride v poštev pri zelo natančnem merilnem orodju npr. mikrometer ki meri do natančnosti 0,01 lahko tudi do natančnosti 0,001 (ta se bolj redko uporablja).

Mal za predstavo. Papir je debel okoli 0,1 lasje so debeli od 0,04 do 0,08 mere so približne, lahko odstopajo kako stotinko (0,01)



In da ti odgovorim: Takšnega svedra ne boš dobil nikjer, lahko pa kupiš sveder 4,1.

Pa ne mislit, da če kupiš sveder 4,1 da ti bo vrtral lukjnjo 4,1 brez skrbi bo vrtal malenkost večjo
 
Nazadnje urejeno:

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Ti si komplikatorski teoretik.
Kaj ti nuca teorija v tisočinke, če je pa skregana z vsakdanjo prakso ?
Za normalne metrične navoje se uporabi teorija s faktorjem 0,8 , do M8 navoja. Kar je več, ali pa specialni navoji (med katere sodijo tudi drobni navoji), se pa uporabi strojniški priročnik, Ende !

Tema je pa, če ima kdo kako uporabno tabelco, glede na to, da jih imamo za izračun teže raznih profilov, uporabo varilnih plinov, nastavitve oljnega gorilnika, izračun idealne prehrane za mojo ženo, ki spet hujša
10.gif
, itd...

Če se še kdo spomne, a ne, ker bi jo jaz tudi imel !
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Citat:
Uporabnik Kara_Demz pravi:

Za normalne metrične navoje se uporabi teorija s faktorjem 0,8 , do M8 navoja. Kar je več, ali pa specialni navoji (med katere sodijo tudi drobni navoji), se pa uporabi strojniški priročnik, Ende !




Mi lahko prosim razložiš kateri navoji so "specialni" navoji.

Ker js poznam samo fine, normalne in grobe navoje v teoriji in praksi.
 
Nazadnje urejeno:

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
MA bobek ti verjetno na kak strojni faks hodiš in si napumpan z teorijo do maksimuma. V praksi VEDNO uporabljam teorijo 0.8, pa nisem zlomil še nobeneg navojnega svedra. Ti pa si verjetno malokatero luknjo zvrtal za navoj, jaz sem to delal v Litostroju vsak dan kako leto, tudi tam sem uporabljal teorijo 0.8, verjemi da nismo imeli svedra z tvojo natančnostjo in tudi sveder ni NIKDAR izvrtal luknjo kakrsen je bil premer svedra.
Daj bobek malo se ohladi pa še malo praktično kdaj kaj napravi. ne samo preračunavat pa ljudem pamet solit z tisočinkami za en navaden M6 navoj in z tvojimi kompliciranimi forulami, desetinka mm se nikjer ne pozna pri izdelavi navoja, in pa malo ljudi ki niso "foha" poznajo korake navojev.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:




Če se bi spoznal mal bolj na storjništvo, takega vprašanja sploh postavo nebi, kje se lahko dobiš sveder 4,134, ampak bi vedel o čem se gre(to je teoretičen izračun). Tako, da to, še moraš v prakso mal prilagodit.

Sedaj pa preberi moj prvi odgovor. S svedrom na tisočinke si začel ti, ne jaz!
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:




Če se bi spoznal mal bolj na storjništvo, takega vprašanja sploh postavo nebi, kje se lahko dobiš sveder 4,134, ampak bi vedel o čem se gre(to je teoretičen izračun). Tako, da to, še moraš v prakso mal prilagodit.

Sedaj pa preberi moj prvi odgovor. S svedrom na tisočinke si začel ti, ne jaz!

Ne, js nisem NIKJER napisal, da se to vrta s svedrom na tisočinke, ampak sem samo prepisal mere iz kravtovega priroænika in to še ne pomeni, da mora bit tak sveder.

Citat:
Uporabnik leni pravi:
V praksi VEDNO uporabljam teorijo 0.8, pa nisem zlomil še nobeneg navojnega svedra.
To uporabljaš ti, drugi uporabljamo tisto kar sva Diablo in js napisala, vprašaj kakšnega strugarja.

Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:
Verjetno rabiš za navoj M14, to zvrtaj z svedrom fi12 pa pazi da ti ne bi vrtal prevelke lukjne. Ali pa vzami sveder fi 11,5 in ga nabrusi da ti bo vrtal lukjno fi11,9
Če, boš ga pa delal na stružnici, prvo zvrtaj luknjo fi 11,5 in jo postružiš na željeno mero
Tu sem napisal en prektični primer.
Drugače je pa luknja 11,835
evil.gif
za zgoraj omenjem primer.

Mod ali administrator, js bi pa proso za titulo Drehher.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:

Mod ali administrator, js bi pa proso za titulo Drehher.

A ni pravilno Dreher? In zakaj mu ne daste slovenske titule - Drejar?
grin1.gif

on topic: Eni pa res znate naredit iz kurčevih gevintov doktorsko dizertacijo
rolleyes-1.gif
. Če bi Pijanček rabil take teoretične prebliske, verjemi, da ne bi tukaj spraševal po enostavni tabelci najbolj pogostih gevintov.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.158
2.342
113
v lokalni ostariji
jah treba se je dokazat...

pa saj men je jasna natancnost... ampak jaz rabim eno preprosto tabelico, upal sem da jo ima kdo ze izdelano, da jo sprintam na A3 in obesim v delavnici (isto zraven plakatov za vajrenje...) da mi ni treba vedno strojsniskega prirocnika odpirat, digitron v roke vlect... pa se ce mi kdo pomaga je to prirocno... mu samo reces da nej ureze navoj, kaksno lukno mora izvrtat mu pa itak pise na steni:)))
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:
Citat:
Uporabnik Gavran pravi:
Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:




Če se bi spoznal mal bolj na storjništvo, takega vprašanja sploh postavo nebi, kje se lahko dobiš sveder 4,134, ampak bi vedel o čem se gre(to je teoretičen izračun). Tako, da to, še moraš v prakso mal prilagodit.

Sedaj pa preberi moj prvi odgovor. S svedrom na tisočinke si začel ti, ne jaz!

Ne, js nisem NIKJER napisal, da se to vrta s svedrom na tisočinke, ampak sem samo prepisal mere iz kravtovega priroænika in to še ne pomeni, da mora bit tak sveder.

Citat:
Uporabnik leni pravi:
V praksi VEDNO uporabljam teorijo 0.8, pa nisem zlomil še nobeneg navojnega svedra.
To uporabljaš ti, drugi uporabljamo tisto kar sva Diablo in js napisala, vprašaj kakšnega strugarja .

Citat:
Uporabnik Bobek007 pravi:
Verjetno rabiš za navoj M14, to zvrtaj z svedrom fi12 pa pazi da ti ne bi vrtal prevelke lukjne. Ali pa vzami sveder fi 11,5 in ga nabrusi da ti bo vrtal lukjno fi11,9
Če, boš ga pa delal na stružnici, prvo zvrtaj luknjo fi 11,5 in jo postružiš na željeno mero
Tu sem napisal en prektični primer.
Drugače je pa luknja 11,835
evil.gif
za zgoraj omenjem primer.

Mod ali administrator, js bi pa proso za titulo Drehher.

Potem najbolje da kar sebe prašam bom iz prve roke zvedel.... Ne, do M8 definitivno nisem nikoli pogledal v noben priročnik ali karkoli podobnega. Paq kdaj ti bo jasno da človek išče enostavno zadevo ti pa samo teorijo goniš...
Pa če si že tak drejar potem imej vsaj slovensko titulo ne pa da se takole prodajaš.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
jah treba se je dokazat...

Dobro blago se samo hvali - če ga že nihče drug noče
smile-1.gif
!

Dej, prijatelj, zgleda, da sva iz podobnega foha (le da jaz nisem drehherr), če imaš čas, se nekje dobiva pa katero rečeva. Pa še Dekco povabiva, ko je fejst babnica, bomo vsaj ljudje, a ne !
Kwa praviš
nahrung002.gif
?
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Če delate z Dormerjem vprašaj trgovca če imajo še tiste rdeče tabele za navoje. Tisto je bila v bistvu zloženka v velikosti aista A4 in tam so zbrani vsi podatki za navoje metrične in colske.
V tabelah je naveden korak ,premer svedra katerega priporoča Dormer in max dovoljena mera luknje.
Če ne boš nikjer dobil pa sporoči pa bom v firmi pobrskal in si enega poskeniral.
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Citat:
Uporabnik Kara_Demz pravi:

Dobro blago se samo hvali - če ga že nihče drug noče
smile-1.gif
!

Ja, res je, sam čakat v kotu, da te nekdo opazi, tud ni vredi
wink-1.gif


Citat:
Uporabnik Kara_Demz pravi:
Dej, prijatelj, zgleda, da sva iz podobnega foha (le da jaz nisem drehherr), če imaš čas, se nekje dobiva pa katero rečeva. Pa še Dekco povabiva, ko je fejst babnica, bomo vsaj ljudje, a ne !
Kwa praviš
nahrung002.gif
?

Z veseljem bi
nahrung002.gif
sam js sm dobrih 100km od ljubljane vstran.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
No, saj si tudi ti povabljen, drugače sem pa Alkiča povabil. Pa še Dekco, če bo hotla
roza.gif
.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.158
2.342
113
v lokalni ostariji
kara_demz: zmejnenu... jaz sem itak vedno zejen... Dekca pa nej tudi pride... bo vsaj ena "picka" zravn:) kdaj pa kje pa na PM...

hmm na BTS se pa nism spomnil... ce pa imajo kaksne lustne "plakate" bi bilo to prou lustnu...
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Tamle gor, od BTCja skozi rondo pa v hrib proti avtocesti (Karteljevo), je za cesto ena fajn gostilna. Dežmar, ali kako že? Ti boš že vedel, za katero se gre, ko si tam doma, jaz se pa zaprmej zdele ne spomnim za ziher. In če poveva tejle naši Dekici, da imajo tam super palačinke, se grem kar stavit, da bo prišla zraven še katera druga, ne sam ona
cheer.gif
hehe !

Kwa pravš ?