Stout - pomaranča in cimet

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.873
113
Odvisno od arom ki so topne v alkoholu, najbrž pa bo drugače če daš samo vodko kot pa če daš vse skupaj kakšen teden pred stekleničenjem.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Tole se mi zdi, da v nastali zmešnjavi še najbolj sem paše: koliko hmelja dajete v stout-e? Nazadnje sem uporabil 70g East Kent Goldinga na 60 min, pa je bilo premalo ... rad bi imel več hmeljnega okusa poleg praženo-čokoladnega .

Katere hmelje uporabljate drugi in koliko?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz za hmeljenje na 60 minut ponavadi uporabim magnuma. Koliko, pa je odvisno od velikosti batcha. Sem pa naredil tega stouta. Na koncu sem dodal še nekaj gramov domače aurore. Kakšno je pivo za enkrat še ne morem reči, ker se trenutno še stara in ga imam namen odpreti šele čez kak mesec.
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Gledam ta recept, definitivno bo treba sprobat, ampka me zanima, kaj doprineseta 2 (?) paketka kvasa? Ali eden za to količino ni dovolj? Tudi stopnja alkota ni visoka ...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
če se prav spomnim sem jaz celo malo falil ta OG, ker sem ravno pričel s batch sparge-om in se še malo učim, sem vseeno dal dva kvasa. Kvasa je bilo res malo veliko saj se je fermentacija pričela res hitro, v manj kot 6 urah. Veliko kvasa je dobro zaradi zmanjšanja možnosti okužbe. Kaj drugega pa za to pivo za enkrat ne morem reči.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Tole se mi zdi, da v nastali zmešnjavi še najbolj sem paše: koliko hmelja dajete v stout-e? Nazadnje sem uporabil 70g East Kent Goldinga na 60 min, pa je bilo premalo ... rad bi imel več hmeljnega okusa poleg praženo-čokoladnega .

Katere hmelje uporabljate drugi in koliko?

60 minut ne bo nič okusa po hmelju, tam da samo grenčico.
Če bi rad da ima še vonj in okus po hmelju, ga dodajaj od 20 minute proti koncu
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.873
113
Glej kaj ti je pocast napisal, pa pri večini stoutov je po stilu "Hop aroma low to none". Izjema ameriški stout in variacije kot npr. bolj hmeljen imperial stout. Klasični stouti so več ali manj brez arome hmelja oz. če že je je bolj klasična zeliščna/zemeljska aroma (evropski hmelj in variacije).
 

Lukat223

Zelenc'
7. nov 2016
3
0
1
Pozdravljeni

Trenutno sem še začetnik v varjenju piva in bi rad probal narediti nekaj v stilu božičnega piva in sicer kot ste že predlagali iz pomaranče, cimeta in medu. Trenutno se mi fermentira Irish stout ki ga delam iz celovitega ekstrakta. Želja je da bi polovico tega piva ustekleničil normalno, polovico bi pa naredil iz cimeta pomaranče in medu, pa me zanima če ima kdo predlog kako bi to lahko izvedel? Razmišljam, da bi po končani fermentaciji pretočil v drugo posodo in dolil vodo s sladkorjem za karbonizacijo(nekje 150g?) in približno polovico tega pretočil v flaše, iz preostale polovice bi pa naredil že omenjeno probo. Zanima me, če bi blo uredu, če bi ene 3 dcl vode prekuhal in notri raztopil med, in prekuhal pomarančno lupinico in dodal cimet, potem pa to tekočino precedil v preostalo pivo in sflaširal? Oz. kako bi mi predlagali da to storim? Pa vsaj približne količine medu, cimeta in pomaranče bi bil vesel
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Lukat223 pravi:
Pozdravljeni

Trenutno sem še začetnik v varjenju piva in bi rad probal narediti nekaj v stilu božičnega piva in sicer kot ste že predlagali iz pomaranče, cimeta in medu. Trenutno se mi fermentira Irish stout ki ga delam iz celovitega ekstrakta. Želja je da bi polovico tega piva ustekleničil normalno, polovico bi pa naredil iz cimeta pomaranče in medu, pa me zanima če ima kdo predlog kako bi to lahko izvedel? Razmišljam, da bi po končani fermentaciji pretočil v drugo posodo in dolil vodo s sladkorjem za karbonizacijo(nekje 150g?) in približno polovico tega pretočil v flaše, iz preostale polovice bi pa naredil že omenjeno probo. Zanima me, če bi blo uredu, če bi ene 3 dcl vode prekuhal in notri raztopil med, in prekuhal pomarančno lupinico in dodal cimet, potem pa to tekočino precedil v preostalo pivo in sflaširal? Oz. kako bi mi predlagali da to storim? Pa vsaj približne količine medu, cimeta in pomaranče bi bil vesel
smile-1.gif

Za začetnika si si zadal kar veliko dela... Načeloma se najprej vari piva brez dodatkov, da sploh vidiš kaj ti je ratalo, potem to popravljaš oz friziriaš do neke točke, kjer si zadovoljen z samim pivom. Potem šele začneš dodajat najprej eno sestavino, potem dve itd, da vidiš kaj ti posamezna sestavina sploh doda pivu.
Sestavine, ki si jih pisal sigurno ne boš dodajal pred flaširanje, ampak prej v fermentor po primarni fermentaciji ali celo med kuho...
Če si varil sout potem veš, da ga prej kot v dveh mesecih nima smisla probavat, kar pomeni, da se lahko ta čas stara v fermentorju in takrat dodajaš te "posebne sestavine"...
Če bi že na vsak način rad nekaj dodal, potem ti svetujem da prvič dodaš samo med. V medu je sladkor, divji kvas, čebelji vosek itd, če ga boš dodal v pivo in takoj flaširal bo "buum", zato med dodajaš med kuho. Takrat pobiješ divje kvasovke in vse ostale neželjene sestavine, ki ti kvarijo pivo. Če ga boš dodal prej bo bolj "zihr" vse pobito, vendar bo povrelo veliko okusa in arome. v fermentorju ti sladkor pofermentira in pred flaširanjem dodaš normalno sladkor, kakor si naračunal.
Za ostale sestavine pa malo prečitaj in poizkusi.
Aja, pa radi imamo, sem probal to pa to in je ratalo to pa to, naslednjič bom popravil to pa to in spet poročam...

Tako, da čakamo tvoje poročilo kaj je ratalo
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Mogoče, če je že res "nuja", lahko polovico sflašira, polovico pa v sekundarju dry-hoppa, pa da vidiš razliko. It could work? Glede na to, kakor razumem je že v fermentatorju in bi s tem probal?
smile-1.gif
 

Lukat223

Zelenc'
7. nov 2016
3
0
1
Torej, če prav zastopim, sem za cimet in pomarančo že prepozn, ker bi moral dati na začetku primarne fermentacije? Med načeloma še zmeraj lahko povrem, in dodam skupaj s sladkorjem za karbonizacijo? Nekaj bom definitivno probal narediti iz te runde, da približno vem za naslednje leto, kako bi naredil celo rundo iz tega....
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo,

sam sem delal tega stouta z nekaj modifikacijami, ki niso ravno pomembne. Pomembno je to, da sem dal v sekundarca ekstrakt, ki sem ga naredil iz pomarančne lupine in cimeta. Sam ekstrakt je zelo močno dišal. To pivo sem potem flaširal vendar pa arome po cimetu in pomaranči ni nikjer
smile-1.gif

Za cimet razumem, ker ga je bilo manj, pomaranče je bila pa kar solidna količina. Meni se je je zdelo čisto preveč
smile-1.gif
Sam fermentor je sicer dišal po pomaranči vendar arome v pivu ni.
Da se razumemo, ne pravim, da sem naredil vse prav. Pravim samo, da ta dotični stout nima arome, ki bi si jo želel. Drugače je pa odličen. Kaj še bo, ko preteče še nekaj časa
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Lukat223 pravi:
Torej, če prav zastopim, sem za cimet in pomarančo že prepozn, ker bi moral dati na začetku primarne fermentacije? Med načeloma še zmeraj lahko povrem, in dodam skupaj s sladkorjem za karbonizacijo? Nekaj bom definitivno probal narediti iz te runde, da približno vem za naslednje leto, kako bi naredil celo rundo iz tega....

Nikakor ne dodajaj medu neposredno pred flaširanje, ker ti bo razgnalo flaše!
confused-1.gif

Saj sem razumljivo napisal... Pustiti moraš da ti pofermentira... Lahko pivo pretočiš v sekundar in dodaš pasteriziran med in počakaš da pofermentira in potem dodaš sladkor za karbonacijo in flaširaš...
 

Podobne teme