Stopnja izobrazbe - osebni dohodek

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Zanima me sledeče:

Če si zaposlen in si z dodatnim izobraževanjem povišaš stopnjo izobrazbe (V. na VI.), ali je povišanje osebnega dohodka zakonsko določeno ali je to samo dobra volja delodajalca?

Ali mogoče obstajajo kakšni minimalni zneski za določeno izobrazbo (vrsto dela)?

Hvala za odgovore

LP
 

cunctator

Pripravnik
18. jul 2007
294
0
16
če delaš pri privatniku je samo njegova dobra volja, v državni administraciji pa mislim,da bi to mrali upoštevati
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.365
6.548
113
Tole bi bila velika neumnost.

Ne pa bil presenečen, če bi bilo to res, kajti naša država je ..
stupid-1.gif
 

MojcaG

Pripravnik
2. sep 2007
319
5
18
>v državni administraciji pa mislim,da bi to mrali upoštevati

V javni upravi (ne v državni administraciji) tudi ne "upoštevajo" tega.

Če si na delovnem mestu, kjer se zahteva V. stopnja, je plača za V. stopnjo. Če pridobiš višjo stopnjo, je plača še vedno ista - če ostaneš na tem delovnem mestu seveda.

Edino, kjer je z zakoni in pravilniki, ki urejajo plačni sistem v javni upravi, dovoljen dodatek, je magistrski naziv (znanstveni), če ga imaš, pa za tvoje delovno mesto drugače ni zahtevan. Je pa ta dodate zelo, zelo minimalen.
 

alter

Pripravnik
23. jul 2007
64
0
6
Plača je taka, kot je. Če misliš , da si vreden več, zahtevaj več ali menjaj službo. Trg delovne sile je prost.
Če ti drugje ponudijo več, potem si vreden več. Če ne, je to kar dobiš preveč.
 

Lumpi

Zelenc'
5. sep 2007
27
0
1
V JU če med službovanjem magistriraš imaš dodatek cca 50€/mesec.
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Tudi po SKEI-u je tako. Sem bil presenečen, ko sem ugotovil, da je med 7. stopnjo in 8. stopnjo izobrazbe, razlike le 50€ neto.
 

leteci

Zelenc'
24. okt 2007
21
0
1
Celje
Pri nas si vecinoma placan na delovno mesto in ne na izobrazbo. zato se za dolocena delovna mesta zahteva temu primerna izobrazba
smile-1.gif
Seveda pride do odstopanj in ce si se izobrazeval prostovolno to se ne pomeni da ti mora zdaj delodajalec povisat placo... Zal tako je to pri nas.....
lp
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.365
6.548
113
Zakaj je to žal?

Nekdo ki pride iz fakultete bi moral dobiti takoj višjo plačo kot nekdo z 8 letno šolo? Zakaj? zato ker je več časa zabušaval v klopeh in po možnosti še vlekel kakšno štipendijo, hkrati pa užival razkošno študentsko življenje.

Za moje pojme je sposobnost človeka na prvem mestu, izobrazba je samo list papirja, kateri je glede na naš učni sistem, slabši kot 3 plastni paloma wc papir.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ko, je moj sodelavec napredoval iz IV. v V. stopnjo izobrazbe (V. stopnja je zahtevana izobrazba za to delovno mest), mu šef dve leti ni hotel dati soglasja za napredovanje. Tudi obisk pri direktorju ni pomagal. (če se zameriš šefu si ga naje...)
Je pa državna ustanova.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.960
3.250
113
Kot da mu MORA dati soglasje za napredovanje samo zato ker si je pridobil eno stopnjo več. Kot da jo je za svoje delo nujno potreboval.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
jou lumpi, a je kje kak zakon na netu, kjer to piše?
da je po zakonu za magisterij višja plača, namreč.
lp
 

leteci

Zelenc'
24. okt 2007
21
0
1
Celje
res je sposobnost je na prvem mestu. Zato si placan glede na delovn mesto in ne glede na izobrazbo. Zato ti ne pomaga magisterij ki si ga naredil v lastni reziji ce si zaposlen kot fizikalc,,,,zarad tega ne bos imel vecje place. Seveda pa se ze doloceno delovno mesto zahteva tudi dolocena izobrazba in ti nic ne pomaga ce si sposoben in nimas izibrazbe
wink-1.gif
tak je sistem hehe
lp
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Po dveh letih prerekanj se je ga je šef usmilil in mu podpisal odločbo da ima sedaj ustrezno V. stopnjo izobrazbe. Vendar ga je postavil v najnižji možni plačilni razred in je bil sedaj v istem plačilnem razredu kot prej s IV. stopnjo.
Za piko na i mu je pa nabil še 6 mesečno pripravništvo čeprav ima že več kot 20 let delovne dobe (delovno mesto je pa isto kot prej ko je imel IV. stopnjo). 5 let je bil na tem delovnem mestu s IV. stopnjo, ko pa je naredil zahtevano V. stopnjo je moral pa na pripravništvo.
Smo se pozanimali na kadrovski in so dejali, da je šef ravnal pravilno po zakonu.

Recimo, ko sem jaz prišel na to delovno mesto sem imel samo 7.let delovne dobe, me je šef v po pogovoru in priloženih potrdilih o dodatnih izobraževanjih razvrstil nekam v sredino plačilne lestvice in to se mi zdi pošteno. Je pa res, da je mene sprejel drugi šef kot njega.

Torej zaključek je da je šef bog in batina, potrdilo o izobrazbi je pa samo listek papirja, ki je včasih zlata vreden, drugič si pa lahko samo rit obrišeš z njim.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Ko, je moj sodelavec napredoval iz IV. v V. stopnjo izobrazbe (V. stopnja je zahtevana izobrazba za to delovno mest), mu šef dve leti ni hotel dati soglasja za napredovanje. Tudi obisk pri direktorju ni pomagal. (če se zameriš šefu si ga naje...)
Je pa državna ustanova.

V državni firmi/ustanovi itak ni treba biti sposoben in/ali celo kaj znati. Glavno da imaš papir.
stupid-1.gif


Ogo
 

torek

Pripravnik
28. okt 2007
269
0
16
Ne vem odkod ideja da bi za višjo izobrazbo moral po nekem zakonu dobiti večjo plačo. Če sem smetar in v popoldanskem času naredim doktorat, zato še ne zaslužim višje plače. Če pa zatežim delodajalcu in bo ta ocenil da bom z dokotoratom res bolj koristen mi bo pač bil pripravljen zvišati plačo. Sicer pa delavec (za razliko od delodajalca) lahko pogodbo prekine praktično kadarkoli in brez posebnih posledic zanj.
 

YuGec

Fizikalc
18. avg 2007
2.801
0
36
Vse je odvisno od firme, delovnega mesta, sistema nagrajevanja...najmanj pa od izobrazbe.



Sam imam sedmo stopnjo, delam delo, ki ga lahko opravljaš tudi s četrto stopnjo, plačo pa imam precej višjo od velike večine, ki delajo s sedmo stopnjo na delovnem mestu, ki "zahteva" sedmo stopnjo.



Glavno pa mi je seveda to, da delo opravljam z velikim veseljem.
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik YuGec pravi:
Vse je odvisno od firme, delovnega mesta, sistema nagrajevanja...najmanj pa od izobrazbe.
Za privatno podjetje je najbolj pomembno za koliko te lahko "naprej proda". Torej koliko prineseš. Tu pa ni nekega pravila. Nekateri imajo izobrazbo, so pridni, pa vseeno nič samostojno ne znajo narediti. Nekateri nimajo izobrazbe, so pridni in se tudi znajdejo pri delu. Nekateri imajo izobrazbo in znanje, ampak so leni. Nekateri pa imajo te tri ključne vrline, pa so nemogoči do sodelavcev... Itd... In po drugi strani imaš lahko smolo, da je tvoje sicer mogoče visoko strokovno delo na trgu manj vredno kot primerljivo v drugi branži, ker denimo Kitajci tudi to znajo... Noben ti dolgo ne bo dajal plače, ki je višja od prihodka, ki si ga ustvaril (vsaj večini zaposlenih ne). Če ne drugega, bo firma crknila.