Stara hiša

slo91

Pripravnik
26. jul 2007
435
2
18
Ljubljana
Kolega je dobil staro hišo v okolici Ljubljane. Hiša je glede na starost kar vredu ohranjena, in ni bojazni, da bi se porušila.

Ker ima stanovanjski problem rešen se seveda pojavi vprašanje kaj naj s tem naredi.

Prva misel je bila obnova, ureditev stanovanj/a in oddaja v najem, vendar ko se je začelo delati je ugotovil da to prinaša ogromne stroške, ki pa glede na starost hiše niso logični. Potrebno bi bilo narediti novo kopanico, nove el. napeljave, nove cevi za vodo, ogrevanje in verjetno bi se tekom prenove našlo še kaj.

Imate idejo kaj bi lahko naredili namesto tega, da bi od tega na koncu meseca ostal € ali dva.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
naj navije ceno, da ne bo noben kupu in bo tako eden izmed slovenskih ovc, ki bodo pol jamral, da folk noče kupt
bonk.gif


pred časom opazim v eni vasi prazno hišo. pa sosede vprašam, če se to slučajno prodaja. Ja se, že ene 7 let, baje ima full visoko ceno.

pa en avto, ki ga bo kmalu prej narava vzela kot pa kdo z evri. pa je vsaj na videz avto vredu in bi bil lahko avto za vsakodnevno uporabo.

v drugi vasi, tudi že X let vse zaraščeno, bajta za podret, nikjer žive duše. Se sosedje mal spravjo uredit, da ne bo kor pri ciganih.. Evo lastnika, da kaj imajo pipat po tuji zemlji.

Pa en kup hiš v oglasnikih, kjer je cena takšna, da ti že montažno postavjo. V opisu pa, da je primerna samo za rušenje.
Al sem jst zabit al sam ne vidim logike, da daš 100k € za bajto, ki jo moreš podret ali pa tko obnoviti, da moreš še 100k vložt.
Za 200k je pa že v oglasih take izbire, da lahko jutr sam babo pa cucka prpelem in živim brez pipanja.

Za neko normalno ceno nej proda kakem paru, družini, ki bo pripravljen počas uredit.


Se prec lažje počutim, ko sem to iz sebe izlil
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Jah, nekateri mislijo da bodo še kar dobili ene 20% več kot leta 2008. Toliko je bilo inflacije od takrat....
Sem dve ali tri leta nazaj zanimal za nakup neke take parcele s staro hišo. Resen kupec sem bil zaradi tega ker je od staršev zemljišče vse okoli (nekoč del kmetije). Ko mi je povedala ceno po gursovi cenitvi sem obupal. Visoka cena je bila najbrž predvsem tudi zaradi tega ker je bilo vse ”zazidljivo” zemljišče. To da je parcela sredi gozda, samo elektrika in optika (ni vodovoda, asfalta kanalizacije) pa očitno ne vpliva bistveno na ceno. Za tako ceno sem potem leto kasneje kupil 35 let staro hišo 15km stran za katero sem samo prevzel ključe in prinesel nekaj pohištva v njo. Ne pa rušenje, zidanje.....pa infrastrukturo imam....
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.427
5.452
113
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Al sem jst zabit al sam ne vidim logike, da daš 100k € za bajto, ki jo moreš podret ali pa tko obnoviti, da moreš še 100k vložt.

Bajta niso samo stene, temveč še zemljica spodaj, ki ni povsd 16€/m2, pa vsi prispevki. Je marsikdaj ceneje kupiti eno tako bajto, če hočeš tisto lokacijo kot pa sosednjo parcelo prazno, pa hudiča podreti, ampak imaš komunalca plačanega za neko spodobno kvadraturo, ponavadi vsaj 160m2, kar pa ponavadi v občinah, kjer so kvadrati že sami po sebi dragi lahko nanese preko 20k€ mimogrede.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.427
5.452
113
kaj zdaj mešaš to zraven? A je bajta zaščitena ali ne, ni nobena skrivnost, ki jo izveš šele po nakupu.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Stare bajte (v zatečenem stanju) imajo vse plačane komunalce (ne potrebuješ ga plačevat). Razen če bistveno povečaš stanovanjsko površino (ob izdaji GD).
Ko bajto podreš moraš narediti novo, po propisima in s projektno dokumentacijo/prispevki, tako da to zopet nima neke hude veze (v najboljšem primeru ne rabiš ponovno plačevati, drugače pa je parcela precenjena).
Ja, navaditi se bo treba da bo prodaja parcel po 300 EUR/m2 brez KP postala utopija.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Kolega,ki je postavil že 2 novi bajti,eno pa totalno obnovil,mi je rekel,da je danes vrednost zazidljivega zemljišča praktično enaka,kot vrednost enako velikega zemljišča,na katerem stoji stara hiša,ki jo je treba še porušiti (v primeru da potem tam zidaš novo hišo)
Vrednost komunalcev,ki jih imaš plačane pri stari hiši,se menda nekako izniči s tem,da moraš staro hišo podreti in odpeljati (plus tega rabiš rušitveni načrt,ki tudi ni zastonj). Zelo priporočljivo je tudi,da pred prenovo ali prodajo dobiš od občine lokacijsko informacijo (da ni ravno tam v nekaj letih/mesecih predviden park,ali kakšna širitev ceste,ali daljnovod,itd...).