penzije, je to res?

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik Jado pravi:
imam nekaj sosed, ki so stare 80let+ pa v penziji že 30 let+. mi? če jo bomo doživel je že uspeh
smile-1.gif
V povprečju upokojenec prejema pokojnino 16 let. In v to statistiko niso šteti tisti, ki so plačevali prispevke in umrli še predno so prišli do penzije.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.769
262
83
Največja slovenska vas
Citat:
Uporabnik softi pravi:
res je, da če bi pokojninske prispevke sam vezal, na banki, bi na koncu imel znesek, ki bo lep. in ki bo omogočil življenje kar nekaj let.

Kaj pa ce te herz izda po 2letih penzije? Potem ti noben znesek ne bo omogocil zivljenja =)...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Pravičnosti nikoli ne bo. Znanka je stara 50 let in ima 35 let delovne dobe, ker je šla v službo takoj po OŠ.

Nekdo bluzi s faksom do 30 leta ali dlje...
Zato bi moralo biti pogoj za upokojitev 40 (ali kolikorkoli že) let delovne dobe. Če ima nekdo pri 60-ih letih 30 let delovne dobe in ne more več delati, pa naj ima temu primerno nižjo pokojnino.
Ja a ni že sedaj tako?

Ne, že omenjena znanka bo delala vsaj do 57 leta, kolikor je najnižja starost za upokojitev.

Pa, saj kdo ji je pa kriv, če je šla na šiht s 14. leti, kajne?
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Jaz sem tudi šel z 19 na šiht.
Me res zanima kdaj in s kolikšno penzijo bom živel.

Včeraj sem bil spet z znancem, kateri ima največji problem kaj še študirati, da bo do 35 vlekel status. Se to sloh da? Dela sedaj menda že 3 faks.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.569
2.419
113
Citat:
Uporabnik jonny77 pravi:
Včeraj sem bil spet z znancem, kateri ima največji problem kaj še študirati, da bo do 35 vlekel status. Se to sloh da? Dela sedaj menda že 3 faks.

Komot FDV, FILO in še enega resnega npr, kranjska sorbona
tongue-1.gif
 

synthman

Fizikalc
22. avg 2007
7.226
0
36
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik synthman pravi:
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Pravičnosti nikoli ne bo. Znanka je stara 50 let in ima 35 let delovne dobe, ker je šla v službo takoj po OŠ.

Nekdo bluzi s faksom do 30 leta ali dlje...
Zato bi moralo biti pogoj za upokojitev 40 (ali kolikorkoli že) let delovne dobe. Če ima nekdo pri 60-ih letih 30 let delovne dobe in ne more več delati, pa naj ima temu primerno nižjo pokojnino.
Ja a ni že sedaj tako?

Ne, že omenjena znanka bo delala vsaj do 57 leta, kolikor je najnižja starost za upokojitev.

Pa, saj kdo ji je pa kriv, če je šla na šiht s 14. leti, kajne?
A na te primere misliš.
No v bistvu ji ni treba delati, lahko pusti službo in do 58.leta živi od prihrankov ali lufta, in gre potem v penzijo.
Če pa bo delala do 58.ga leta bo pa prejemala višjo penzijo kot tisti, ki bodo imeli samo 40 let pokojninske dobe.

Vedet je tudi treba, da nekdo, ki gre ob enaki delovni dobi in ob enakem plačevanju prispevkov kasneje v penzijo, v povprečju prejema pokojnino manj časa, in tako manj obremenjuje pokojninsko blagajno.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
Ja pa dobr, vsak po svoje. Kaj a ti bi zdaj medaljo zato ker si normalen?

Penzije bodo dobile nazaj prvotni pomen, oziroma namen zaradi česar so sploh bile uvedene. To je nek univerzalen dohodek, ki omogoča preživetje (da te ni treba odnest ven iz vasi pod skalo kjer čakaš svoj konec). Jebiga, delal bomo dokler bomo lahko. Ne pa potoval po svetu, hodil v hribe, športal ali se samo čohal po riti za nagrado ker smo tako izredno pridni da smo tretjino (si morte mislit) svojega življenja celo nekaj malega delali. A poznate koga, ki je danes pri petinpetdesetih utrujen od dela? Naveličan že, ampak to je nekaj drugega.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.992
9.111
113
39
MB
Citat:
Uporabnik tgrzan pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
res je, da če bi pokojninske prispevke sam vezal, na banki, bi na koncu imel znesek, ki bo lep. in ki bo omogočil življenje kar nekaj let.

Kaj pa ce te herz izda po 2letih penzije? Potem ti noben znesek ne bo omogocil zivljenja =)...

ga bo pa olajšal otrokom, vnukom ...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.366
5.873
113
pri taščici
Sedaj naj oa se nekdo podobno naredi za pobrano cestnino ob registraciji, doda naj se vinjeto. Ko bo dobil letni znesek naj malo.izracuna koliko km cest bi s tem naredili, koliko bi jih obnovili in koliko vzdrzevali.

Cudno se mi zdi da ni bilo se nobene sms donatorske akcije za patrije, pa prej za falcona, pilatuse.....
Za bolnice in resevalna vozila so pa kar naprej....
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Ja pa dobr, vsak po svoje. Kaj a ti bi zdaj medaljo zato ker si normalen?

Kje pa, vendar ne diraj moje penzije, če si med večnimi študenti in posedači v oštarijah.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
Sistem je pri nas tak da tvoje penzije tenutno še ni. Se porabi za trenutne penzionerje (v alter besednjaku to pomeni da gre za večne študente in tajkune, ki špilajo socialce oziroma za njihove vrtce). Kljub temu da delaš (ugibam) 15 let, je tvoja penzija zdaj 0 (z besedo: nič). In ti bi na koncu še sam odločal koliko se jo bo porabilo in kdo jo bo porabil? A ti si včeraj z drevesa splezal?
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
kaj se ****** zdaj tu. Te moti kar sem napisal? Sem takoj za ameriški sistem, samo potem se več nihče ne more šlepat na pridnih, pa nastane pizdarija.

Grem nazaj na hrast po lešnike.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
Glej, ne leti direktno nate, na živec mi je stopil stavek "delam že od 19 leta". In? Rabiš nagrado ker si tako poseben da se ne praskaš po riti ampak delaš? Leti na vse, ki ne razumejo osnovnega sistema pokojnin, pa ne samo pokojnin še česa drugega. Recimo tega zakaj zdrav človek nebi delal, kljub temu da je star mogoče 70 let? Delaj dokler lahko. Pri nas se pa dela 20 let, ves ta čas s polnim gobcem koliko plačujemo za pokojnino,...po 20 letih dela pa še 10 let čakanja na penzijo in smo na konju. Kam je sistem "delam 30 let, živim 80 let pripeljal je pa menda jasno. Oziroma ni.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Ti si izgleda eden tistih večnih študentov, ki do 30leta živi na račun tistega, ki je šel na šiht z 18-imi (ne mi zdaj-saj delam preko študenta), potem bi imel službo s svojo pisarno in pripavniško plačo najmanj jurja.

Citat:
Recimo tega zakaj zdrav človek nebi delal, kljub temu da je star mogoče 70 let? Delaj dokler lahko.

Rad bi te videl, ko bi pri 70-ih na 35 stopinj zidal s 25cm betonskimi opekami. Aja, če pa ne moreš, pa pojdi v invalidsko penzijo. 40 let garanja ni dovolj?

Citat:
Pri nas se pa dela 20 let, ves ta čas s polnim gobcem koliko plačujemo za pokojnino

daj, ne nabijaj.

In ne gre se za nerazumevanje, ampak je govora o nepravičnosti sistema. Sicer pa nov sistem zagovarjate ravno bluzatorji; ko jebe fizične delvce. Bi šli pa na faks.

Upam, da boš keramičarja plačal najmanj 20€ za m2.
evil.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Smešno pri Slovenskem pokojninskem sistemu je to, da če ga očistiš vseh prisklednih, dodatnih ne vplačanih pokojninah je sistem še zdaj vzdržen, potrebni so samo demografski popravki se pravi počasno dvigovanje mej za upokojitev ipd.

Tako kot smo neprimerljivi, ker mamo prevoz na delo plačano in malico, kar v tujini ni, mamo tudi v pokojninskem sistemu anomalije, ki potem stvar tako zakomplicirajo, da ne več kdo pije kdo plača....to pač nekaterim izredno ustreza.

V sosednji avstriji bodo kmalu za 1mio€ letnega prometa male firme mele pavšal, pri nas bomo pa še vedno čigumije v stroške dajal.
hysterical-1.gif
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Samo, da pri nas s prevozom in malico ne dosežeš pol tega kar v tujini. Primer: kvalificiran zidar z 15-mi leti delovne dobe za 186 ur dobil 8230CHF neto. Videl na lastne oči.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Saj če te pravice izločiš, potem se ti tudi plača konkretno popravi.

Je pa seveda res, da bi to marsikateri delodajalci izkoristili za znižanje plač, čeprav bi oni imeli iste stroške, saj bi tudi država znižala obremenitev dela, ker bi dobila % na višje zneske.

Glede na sindikate pri nas je bolje, da se obdrži tako bedarijo ja...."pravična" in pametna rešitev bi bila itak znanstvena fantastika.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.742
2.349
113
Pomurje
Citat:
Uporabnik zakon pravi:
Samo, da pri nas s prevozom in malico ne dosežeš pol tega kar v tujini. Primer: kvalificiran zidar z 15-mi leti delovne dobe za 186 ur dobil 8230CHF neto. Videl na lastne oči.

ti je pokazal tudi cifro za najem stanovanja?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
Deset let bo kar sem končal študij, delovne dobe je eno leto manj. Absolventski status sem podaljšal za eno leto. Ker se je dalo in je bilo fajn. Se pravi, študij sem zaključil pred dopolnjenim 24 letom. To samo toliko, kar se tiča masla na moji glavi.

Fajn je obračat stavke ane. Rekel sem zakaj nebi delal če lahko, če si zdrav in sposoben. Se pravi če sem kot upokojenec sposoben it na potovanje vsako leto, vsak teden na kolesarski izlet ali v hribe, zakaj nebi delal? Delovna mesta so se spremenila za 500% kar se tiče fizičnega dela. Miselnost pa za 0%.

Par sposobnih, ki furajo manjše firme poznam. In jih furajo še pri 70+. Zraven pa poslušam jamrače, ki so že 20 let v penziji.

Sicer pa, ne razumeš niti pol qrca tistega kar sem napisal. V zadnjih petih letih nisem imel majstra, ki bi zaslužil manj kot jaz. Pa jih je bilo sigurno 30. Lahko si pa sam prebereš, saj sem pisal kako sem plačal mizarja. 350 eur za 5 metrov dolgo okroglo ravno leseno palco. [cenzura] ga, sposoben mizar se temu reče.

Še enkrat. Pizdim se nad takimi, ki so prepričani da jim za 30 let dela pripada pokojnina, ki jim bo omogočila 40 let praskanja po riti. Naš sistem tega dokazano ne omogoča.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.207
679
113
Preseli se v Švico pa boš mel več. Kaj se tok primerjate z državami,ki so čisto neprimerljive z nami. Švica se lahko primerja za Anglijio in podobnimi, saj njihovo gospodarastvo temelji na finančnem gospodarstvu in ne na pridelavi vina al pa izdelavi kosilnic. Tle je Slovenija, lahko se primerjamo z HR, SRB, Madžarsko, Novo Zelandijo, Avstrijo mogoče,... in če se s temi, smo mal manj na slabšem. Drgač pa je treba delat, pa se da tud pri nas lepo živet. Aja, a sm reku v službo hodit al delat, ker to je razlika.