Stara hiša, ogrevanje

ivo11

Zelenc'
4. avg 2014
3
0
1
Najprej hvala vsem za komentarje, namige. Več glav več ve...
Odprli ste v večini že moje dileme s katerimi se soočam pred potrebnimi spremembami.
Nekaj dodatnih pojasnil:
- zgradba je samostojna
- na tlorisu 10x14m je urejeno "odprto" stanovanje v več nivojih. Izjema so sanitariji, kurilnica, kopalnica, shramba - butično in zato žal plačujem ceno...
- stropov nisem spuščal ker sem s tem ohranjal unikatnost objekta (bivši mlin v bližini Ljubljane)
- pred izvedbo ogrevanja je bil narejen projekt, ki je upošteval vse znane vplive

Zamnjava UNP kot energenta mi vsekakor ni dilemma, pri ostalih spremembah pa se sem negotov. Nenazadnje stara hiša ostaja stara, adaptacije zahtevajo kup kompromisov in tudi pri sami izvedbi se običajno najdejo pomankljivosti....
Pač iščem čim boljši kompromis in kakšen nasvet tistih, ki ste se že soočali s podobnimi izzivi. Hvala!

ah, nekdo vprašal - stroški letnega ogrevanja in sanitarne vode? Lahko precej preko 3000 eur. Ne gre več
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Potem pa res nekako naumit kako topel zrak pod stropom spraviti na tla, oziroma ga zmešati s tistim spodaj s čim manj ”prepiha” čim bolj uspešno. Imaš talno pod oboki.
Koliko imaš časa za kurjenje?
Iz plinske cisterne naredi zalogovnik, peč na drva. Ker kamina najbrž ne bo dovolj močnega za tvoj maln.
Okolica Domžal? Lahko na zs.
 

Sergio81

Fizikalc
29. jul 2007
1.651
0
36
V oblakih
V gobem nisem veliko falil verjetno ne s kvadraturo kot s ceno ostalo si pa že verjetno tudi razbral, da kot bo počasi potrebna investicija v nov varčnejši sistem ogrevanja, kot o razmišljanju o smotrnosti in tudi pravilni izvedbi zunanje izolacije.
Če bi blo govora o sobi ali dveh se vgradi klima objekt pošteno izolira in je to to, v večji hiši pa to verjetno ne pride v poštev, čeprav jih je vedno več takih, ki to rešujejo na ta sicer precej cenejši način ampak kaj ko klima ogreje v večji meri samo en prostor, ampak se splača.
Za info: objekt visokopritličen, 30let, 5cm izolacije z neizolirano kletjo novimi okni v pritličju 110m2, se dnevna, jedilnica, kuhinja v enem greje s kaminom na drva, ostale 3 sobe (od katerih je v uporabi ena otroci odseljeni) ter kopalnica, je v hodniku montirana klima, ki več kot zadovoljivo po besedah dveh stanovalcev ogreje severni del stavbe. CK na olje se uporablja samo še za sanitarno vodo.
Strošek: 300l olja, 100€ elektrika, dobra klaftra drv. Prej je bilo krepko čez 1500l olja s starimi še zelo dobrimi okni ampak so bile problem stare škatle od rolet (skoznje je pihalo).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.200
1.818
113
Z vidika toplotnih izgub hiše niste niti pipnili/adaptirali, tako da mi ni jasno kaj sploh pričakuješ drugega kot mrzle stene, občuteh hladu, vlage in slabega počutja?

Upam da ste vsaj v pritličju dali vsaj 10 cm izolacije da vas ne zebe v tace in spotoma dali še talno gretje...a..dvomim da ste, ker drugače bi se bolje počutili.


Izolirajte stene (20 cm izolacije) na strop dajte vsaj 30,v tla 15 ali več. Potem se bo temu reklo kompletna prenova..temu ustrezno bo tudi udobje ter nizka poraba.

Kdo vas je pa nafarbal da take dbeline sten ne moreš izolirat?? Izolirati je treba na polno !!!...pa bos v začetku en teden kuril potempa bo še tudi en teden toplo tudi če vam crkne peč ali zmanjka elektrike. Pri izgubah gre zgolj za prehodmtoplote iz toplega na hladno področje z vmesno prepreko...bolj učinkovita kot je prepreka manjše so izgube oz. dlje traja da preide toplota na drugo stran. Po svoje čisto enostavno. Le ljudje radi komplicirajo tam kjer ni treba.
Ko boste na novo izolirali objekt pa se bo na novo določilo toplotne izgube in predlagalo ustrezno moč peči ter vrsto energenta, ki pa je odvisen od veliko dejavnikov.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ohraniti unikatnost notranjih prostorov in poceni gretje... žal ne gre tako, kot si si zamislil.
Eno je poiskati najcenejši energent, drugo je kako toploto zadržati tam, kjer je rabiš. S takšnim volumnom, kot ga imaš oz. takšno višino trenutno greješ tam, kjer greš enkrat na leto prah pobrisat. To je pod stropom. In da ta volumen segreješ (kolko ga segreješ) porabiš veliko nekega energenta. Toplota gre zmeraj gor in ni zadeve, ki bi naredila obratno (hladno gor, toplo dol).
1faza-znižaj strop
2faza-izolacija sten (če bodo stroški še preveliki - 80cm debel. sten ni malo)

PS Najcenejše gretje je pa sistem zemlja - voda.... je zastonj oz. nekaj malega pobere elektrike kompresor. Ampak je investicija okol 30 tisoč€. Pa spet ti bo uhajala toplota pod strop
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
UNP je vsekakor med najdražjimi energenti. Na koncu 3000 € za tako konstrukcijo še ni veliko. Smo imeli stranke, ki so na mesec (mrzla zima 2 leti nazaj) dobile račune za 600-700 €.

Če je strošek na leto 3000 € in cena UNP 0,994 €/lit je zaokroženo 3000 litrov UNP. Pri kurilnosti 6,95 kW/lit in 90 % izkoristku kotla pomeni, da letno porabi 18.765 kWh energije.

Za Lj se upošteva, da ogrevalna naprava deluje 1900 ur.

18.765/1900=9,88 kW -

To pravzaprav niso velike številke, samo stošek energenta je drag. In dejstvo je, da bo slej ali prej treba iti na drug energent/peč/TČ.

Mislim, da bo najbolje pridobiti ponudbe za:
- novo fasado
- novo peč pred in po fasadi

in se potem odločiti.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Če so finance na voljo, potem obvezno dobro izolacijo in to na zunanjo stran.
Življenje v dobro izolirani hiši je veliko bolj prijetno, kot v neizolirani, četudi je tem. prostorov enaka.

Ob dobri zunanji izolaciji tudi visoki stropi ne bodo problem, še posebej, če je talno gretje.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
... se pa ne strinjam s tabo.
Avtor teme ima strope visoke preko 4m in zide debele 80cm. Ni isto kot normalne hiše z višino 2,5m.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Poglej toplotno prevodnost 80cm debele stene in 20cm stiropora, pa se boš strinjal.

Največji problem pri njem so mrzle stene, ki sevajo. Zato mora dovajat v hišo veliko energije. Ker ne more večati ogrevalnih površin, to kompenzira z visoko temperaturo. Ker pa se topel zrak dviga, gre vse to pod strop in ni pravega efekta.

Ko pa bo hiša dobro izolirana, bo ob enakih grelnih površinah potreba po toploti bistveno manjša in bo razlika v temperaturi samo par stopin (še posebej pri talnem). S pričo tega bo tudi uhajanje toplote pod strop manj opazno. Najvažnejše pa, stene bodo tople in občutek v hiši bo prijeten.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Zrak ni sposoben akumulirati veliko toplotne energije (zato uporabljamo centralno gretje na vodo in ne na zrak). Ko začnemo ogrevati prostor bo prišlo do dviga toplejšega zraka. Če toplota iz tako dvignjenega zraka nima kam oditi bo v nekem času temperatura zraka pri tleh in pod stropom praktično enaka. Pri 2,5 m visokem stropu se to pač zgodi malo prej, a ker v zraku ni veliko akumulirane toplote je ta razlika zanemarljiva.
Torej se moramo držati osnovnega načela, da čim bolj otežimo izgube toplote. Zato nobena toplotna izolacija ni predebela. Torej pustiti prostore kot so in izolirati ovoj stavbe, kolikor se da.

PS- se spomnim toplotne sanacije neke starejše cerkve. Tam so izvedli ogrevanje tako, da so v stene namestili toplovodne cevi in cerkev ogrevali vso leto (365 dni!). Cerkev je bila vedno primerno ogreta, poraba kurilnega olja je bila nekajkrat manjša. Povprašaj o tem v kakšni energetski pisarni.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Zate že vem, da ne razumeš, kaj ti drugi pišejo, pa vseeno, zakaj mi pišeš nekaj, kar sem že sam napisal?
 

miha72

Pripravnik
29. jul 2008
848
1
18
Točno tako, edino pravilno je izolirati na zunanji strani in poskušati minimizirati toplotne mostove. Pri tem je potrebno paziti kaj je možno narediti v smeri proti tlom in na vrhu na podstrešje, da se zapre kompleten ovoj. Pravilno izolirana hiša z debelimi stenami bo imela izjemno akumulacijo in če jo obrne sebi v prid bo stvar precej bolj prijetna za bivanje kot sodobna eko čuda brez akumulacije.

Debela stena se tudi poleti počasneje segreva, kar je prednost.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Zate že vem, da ne razumeš, kaj ti drugi pišejo, pa vseeno, zakaj mi pišeš nekaj, kar sem že sam napisal?
Forum je pač narejen tako, da se avtomatsko doda zadnji post kot replika, če ne navedeš drugače. Če me zares tako dobro poznaš, potem bi vedel, da vedno kopiram tekst, kateremu repliciram.

PS- drugače pa se z osebami, katere namesto argumentov dajejo vrednostne sodbe o osebah in trosijo prazne floskule na osnovi nekaj zapisov na forumih načeloma ne ukvarjam.
 

EkoKaprica

Pripravnik
4. mar 2014
388
22
18
www.ogrevanje-hlajenje.net
Kako pa je s streho? Je to stanovanje v pritličju, podstrešju, neizdelano podstrešje ...?

Izoliranastreha lahko prinese mislim da 30 % prihranka.

Če podstrešje ni izolirano je najenostavneje in najceneje, če se položi izolacija po tleh podstrešja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Kaj pa tista varianta ko "radiatorji" visijo s stropa. Sem bil v eni trgovini in so jih imeli na cca 270cm in je bilo kar toplo pod njimi. Pa še dokaj lično je delovalo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Radiatorji najbrž v obliki ”seval”.
Kakšna je izolacije stropa/strehe? Čez 15 cm velba gre bistveno več kot čez 80cm stene.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Poglej toplotno prevodnost 80cm debele stene in 20cm stiropora, pa se boš strinjal.

Največji problem pri njem so mrzle stene, ki sevajo. Zato mora dovajat v hišo veliko energije. Ker ne more večati ogrevalnih površin, to kompenzira z visoko temperaturo. Ker pa se topel zrak dviga, gre vse to pod strop in ni pravega efekta.

Ko pa bo hiša dobro izolirana, bo ob enakih grelnih površinah potreba po toploti bistveno manjša in bo razlika v temperaturi samo par stopin (še posebej pri talnem). S pričo tega bo tudi uhajanje toplote pod strop manj opazno. Najvažnejše pa, stene bodo tople in občutek v hiši bo prijeten.
sej sem enako pisal nekaj postov nazaj.
Samo jaz bi na prvem mestu znižal strope... zato ker je v prvi vrsti ceneje. Drugo pa, če bi bila še potreba - izoliral stene od zunaj.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik ivo11 pravi:

Nekaj dodatnih pojasnil:
- zgradba je samostojna
- na tlorisu 10x14m je urejeno "odprto" stanovanje v več nivojih.
- stropov nisem spuščal ker sem s tem ohranjal unikatnost objekta (bivši mlin v bližini Ljubljane)