sprememba višine mesečnega obroka pri kreditu

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
454
30
28
43
MB
se da pri banki spremeniti (povečati) mesečni obrok za kredit? ko sem ga sklepal sem imel pač takšno plačo in na podlagi plače so mi izračunali maks. visok obrok, med tem časom (dve leti) pa se mi je plača povečala in bi dvignil na maks., da zmanjšam št. obrokov
 

peterm

Pripravnik
17. sep 2007
699
0
16
se da ja..

lahko pa poplačaš po 3 obroke naenkrat..
samo pokliči tja in prosi nov izračun..
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Sicer ne vem pri kateri banki si, ampak ta dobre
grims-1.gif
banke imajo možnost, da brezplačno nakazuješ viške denarja direkt na kredit (kot poplačilo glavnice). To narediš kar preko internet bančništva. Enkrat letno pa preračunajo anuiteto, da ustreza začetnemu časovnemu obdobju (torej se ti v bistvu anuiteta zmanjša).
In kar je najbolje, še vedno imaš OBVEZNOST za nižji obrok, torej če ti kak mesec zmanjka lepo plačaš le tisto. V tvojem primeru pa MORAŠ plačevati večji obrok.
Tako da, pozanimaj se kako in kaj. Meni je jasno kaj bi naredil. Vsekakor pa ta možnosti ni za osebe, ki nimajo vsaj približno kontrole nad svojo porabo (to pomeni, da sfučkajo enako oz. še več denarja kot ga zaslužijo). Je pač potreben vsaj določen nivo samokontrole.

PS: Če si pri NLB-ju si žal pušil, ker imajo baje nenormalne stroške za dodatna plačila na kredit (naj kdo drugi bolj kompetenten to potrdi ali zavrne).
 

simon_m34

Fizikalc
25. jul 2007
454
30
28
43
MB
to je zelo zanimiva opcija in bi mi še bolj prav prišla, sem pa drugače kredit na abanki vzel
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik simon_m34 pravi:
to je zelo zanimiva opcija in bi mi še bolj prav prišla, sem pa drugače kredit na abanki vzel
Abanka se mi zdi, da je precej fleksibilna. Preveri pri pogojih v kreditni pogodbi, vsekakor pa jih povprašaj malce še za to možnost, tudi če nimaš noter tega navedenega. Ni boljše možnosti od te.
cheer.gif
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Potrjujem, da NLB zaračuna za vsako poplačilo kredita, ki ni opredeljeno s pogodbeno mesečno obveznostjo 60€ za ponovni preračun, neglede na nakazani znesek. Torej če boš vsak mesec nakazal 60€ več kot je tvoja mesečna obveznost, boš na enakem, ker ti bodo zaračunali 60€ stroškov.

Z veseljem ti pa ponudijo varčevalni račun na katerega boš lahko vlagal presežke denarja in varčeval tako dolgo, da bo dovolj za predčasno poplačilo celotnega kredita. Kljub vsemu ti verjetno obresti privarčevane s takim zbiranjem denarja ne bodo pokrile 60€, ki ti jih bodo ponovno zaračunali ob poplačilu.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Čakaj, čakaj enkratnih 60 EUR ali 60 eur vsak mesec?
17758-icon_confused.gif


Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Sicer ne vem pri kateri banki si, ampak ta dobre
grims-1.gif
banke imajo možnost,

Malo nas usmeri v pravo smer, ker se zelo fajn sliši
wink-1.gif
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Sem bil res tako nerazumlljiv?
sprasujem se.gif


Hipotetično, imaš obrok kredita mesečno 60€.
- Vrneš januarja 60,00€,
- Vrneš Februarja 60,00€,
- Marca imaš nekaj več denarja vrneš 120,00€, za ponovni preračun ti zaračunajo 60,00€, dejansko si vrnil 60,00€,
- Aprila vrneš 60,00€,
- Maja imaš 200,00€ preveč, jih nakažeš, zaračunajo ti 60,00€ preračuna, dejansko si vrnil 140,00€.
- ...
- Čez 30 let ugotoviš, da je še nepoplačanih 1000,00€ - jim nakažep 1060,00€ in si rešen.

Po domače, vse kar delaš sam v + ti bodo zaračunali 60€, vse kar delaš sam v - te bodo oglobili z zamudnimi obrestmi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik gs1422 pravi:
Potrjujem, da NLB zaračuna za vsako poplačilo kredita, ki ni opredeljeno s pogodbeno mesečno obveznostjo 60€ za ponovni preračun, neglede na nakazani znesek. Torej če boš vsak mesec nakazal 60€ več kot je tvoja mesečna obveznost, boš na enakem, ker ti bodo zaračunali 60€ stroškov.

Z veseljem ti pa ponudijo varčevalni račun na katerega boš lahko vlagal presežke denarja in varčeval tako dolgo, da bo dovolj za predčasno poplačilo celotnega kredita. Kljub vsemu ti verjetno obresti privarčevane s takim zbiranjem denarja ne bodo pokrile 60€, ki ti jih bodo ponovno zaračunali ob poplačilu.
Priljubljena nacionalna banka, ki zelo dobro skrbi za svoje komitente
srce-1.gif
.

Off: sicer so si pa kreditojemalci sami krivi, če niso prebrali pogojev, če so pa sprejeli, potem pač ok
cheer.gif
.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Sicer ne vem pri kateri banki si, ampak ta dobre
grims-1.gif
banke imajo možnost,

Malo nas usmeri v pravo smer, ker se zelo fajn sliši
wink-1.gif
Za Banko Koper sem 100%, da je tako, kolikor se pa spomnim ima tudi Hypo isto (razen, da ne preračunava anuitete na letni osnovi). Za ostale banke pa ne bi vedel. Za NLB pa očitno vemo kaj ponuja
stupid-1.gif
.
 
Nazadnje urejeno:

GTI_Fan

Pripravnik
1. sep 2007
245
0
16
Jaz imam stanovanjski kredit pri BK in je to dodatno poplačilo glavnice zastonj - znesek vplačila ni omejen. Poleg Hypota ima to možnost tudi Unicredit (ob enkratnem strošku 75 oz. 37€ (v času akcije)).
Pri SKB te npr. dodatno enkrtno vplačilo stane cca. 150€.
bonk.gif

Imajo pa banke tudi pogoje, da je to vplačilo minimalno 3, 6 ali več mesečnih obrokov kredita.
Pri meni je bil odločujoči dejavnik pri izbiri banke ravno možnost brezplačnega zmanjševanja glavnice.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Če nimaš brezplačne spremembe glavnice, se jim na banki/leasing hiši najbolj smeje, ko kdo predčasno odplača svoj dolg. Končni znesek je zaradi tega le malenkost ali nič manjši, oni so pa svoj dobiček dobili že v startu. Se ne splača.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Če nimaš brezplačne spremembe glavnice, se jim na banki/leasing hiši najbolj smeje, ko kdo predčasno odplača svoj dolg. Končni znesek je zaradi tega le malenkost ali nič manjši , oni so pa svoj dobiček dobili že v startu. Se ne splača.
Kam so pa obresti izginile?
confused-1.gif
A ti misliš, da predčasno odplačaš glavnico + vse obresti za celotno pogodbeno obdobje?
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Moja sestra dela v veliki leasing hiši in pravi da je temu tako, sem tudi jaz nekoč povpraševal po taki varianti, pa mi je bila močno odsvetovana. Jaz osebno se na detajle okoli tega ne spoznam.

Najbolje je, da si pogledaš koliko natančno te bo stal ta kredit do konca brez sprememb in koliko s hitrejšim odplačilom in primerjaš. Jaz sem spraševal za takojšnje odplačilo preostanka po enem letu in pol, pa se ni splačalo.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
ja , banke so pravi židi. v vsakem primeru ti dajo možnost poplačila glavnice, ampak njihove obresti ti tudi ne uidejo. nekater dodatno zaračunajo še takojšnje poplačilo. je treba kr premislt kje se splača kreditirat.

lp
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Potem pa povej tvoji sestri povej, da govori bedarije
smile-1.gif


Fizična oseba lahko pri leasingu ali kreditu kadarkoli naredi predčasni odkup in se ji morajo po zakonu o potrošniških krediti odpisati vse bodoče nezapadle obresti, zaračuna pa se ji lahko največ 50% na začetku zaračunanih stroškov odobritve! Če predčasni odkup naredi firma se ponavadi naredi 1 ali 2% diskont (se torej ne odpiše vseh bodočih nezapadlih obresti).
Kar se tiče obresti pri leasingu. Višina obresti je v vsakem obroku točno tolikšna kolikor je še neodplačane glavnice. Pomeni ti si dolžen 90.000 v obroku višine 3 jurje boš imel toliko obresti kot jih nateče v enem mesecu na glavnico 90.000. Naslednji mesec bo v tvojem obroku visokem 3 jurje delež obresti nekaj manjši saj tvoj dolg ne bo več 90.000 ampak še samo npr 89.000. Seveda je normalno, da imaš na začetku ko je glavnica višja v obroku večji delež obresti, saj na večjo glavnico v enem mesecu nateče več obresti. Ergo predčasni odkup se fizični osebi pri leasingu vedno splača oz. tako dolgo splača dokler je višina odpisanih obresti večja kot je polovica na začetku zaračunanih manipulativnih stroškov. No če pa to preneseš še na današnji čas. Nekomu, ki je sklenil kredit pred kakim letom ko se je z dobro boniteto dalo dobiti obrestno mero celo med 5 in 6% se danes skoraj ne splača naredi predčasnega odkupa, saj lahko pri nekaterih bankah sklene depozit po višji obrestni meri kot jo pa plačuje pri kreditu.

Kar pa se tiče začetnega vprašanja. Nakazovati kar tako nekaj več kot je tvoj obrok se ponavadi ne splača, saj ima večina bank po pogodbi in splošnih pogojev tako napisano, da ti preplačilo na tvoji pogodbi avtomatsko ne zmanjša glavnice, ampak ostane na avansih. Tako je bolje dajat ta denar na stran in ko imaš prišparaš za kaka dva ali več obrok pokličeš banko in rečeš da boš naredil enkratno večje vplačilo in da želiš da ti izdelajo nov anuitetni načrt (večina bank to naredi brezplačno-skrb za kupce).
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
ja , banke so pravi židi. v vsakem primeru ti dajo možnost poplačila glavnice, ampak njihove obresti ti tudi ne uidejo . nekater dodatno zaračunajo še takojšnje poplačilo. je treba kr premislt kje se splača kreditirat.

lp
Sicer ne vem na katerih bankah ste vi, ampak na moji banki mi računajo obresti samo na preostanek glavnice. To pomeni, če glavnico znižam, se mi znižajo tudi obresti. Če pa slučajno zahtevajo pri predčasnem poplačilu tudi poplačilo vseh obresti do konca pogodbene dobe, je pa to res čisto oderuštvo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik ribicija pravi: Nakazovati kar tako nekaj več kot je tvoj obrok se ponavadi ne splača, saj ima večina bank po pogodbi in splošnih pogojev tako napisano, da ti preplačilo na tvoji pogodbi avtomatsko ne zmanjša glavnice, ampak ostane na avansih. Tako je bolje dajat ta denar na stran in ko imaš prišparaš za kaka dva ali več obrok pokličeš banko in rečeš da boš naredil enkratno večje vplačilo in da želiš da ti izdelajo nov anuitetni načrt (večina bank to naredi brezplačno-skrb za kupce).
Hm, za Hypo ne bi vedel, za Banko Koper sem pa 99% prepričan, da ti gre direkt na zmanjšanje glavnice. Vsaj 3 leta nazaj je bilo tako. Poleg tega ti enkrat letno ponovo izračunajo anuiteto glede na preostanek glavnice.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Nekdo, kateremu se nick začne s črko M me je spraševal na ZS nekaj za depozit pa sem po pomoti zbrisal. Prosim če tisti še enrat pošlje sporočilo.