Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pohvale ogranizatorjem, meni se je dogodek zdel zelo pozitiven. Sploh, ker je šele drugi v vrsti, mislim da gredo zadeve v pravo smer.

Meni so najbolj padli v oči (po temah, žal, sem slab z imeni):
- povezovalec prve okrogle mize (human fish), ker je lepo poživil začetek dogodka, dobro speljal tudi prvi del debate, ko se mi zdi da se je folk malo bal spraševat
- Samo (Pivovarium) je zelo doživeto odgovarjal in peljal debato
- (...priznam, da sem od Lobika pričakoval... ne vem... več... malo bolj doživete odgovore... )
(žal sem se čez doberšenj del druge okdogle mize zagovoril z enim majstrom, ki bodo zdejzdej odprli pivovarno, tako da težko komentiram)
- Luka (hopsi RojnikHops) je ful model, je dobro povedal o svoji sorti hmelja
- reservoir dogs so... hudo, kera ekipa ej
cool-1.gif
In zdaj bodo pomoje ena izmed večjih zgodb o uspehu, za to, ker verjamejo in grejo do konca, vsaka čast.
- Govorec iz Zagreba mi je bil še največja pojava, ker je nostalgično razlagal, kako so iskali slad, žicali po fabriki kvas, ker tega pač ne morš kupit, tega ni, začel da je z ekstraktom, ampak, to sploh ni šanse kjerkoli kupit, da je dobil enega iz "daljne nejmačke", ampak da to se ni dalo nikjer dobit... pa da itq, učil se je iz knjig, za razliko od "nas" ki vse poveremo iz interneta... leta 2005, ne 75 da ne bo pomote
grin1.gif

- po tem smo slišali tudi zgodbo beer-bullyja in pa fontane v Žalcu...

Toliko na hitro
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Luka Rojnik ni iz Hopsi, sam za popravek. Drugače se je pa s pivovarji vedno lepo družit
smile-1.gif
 

bibi83

Pripravnik
25. sep 2015
79
0
6
bilo je fajn,pohvala org.
par zanimivih govorcev Rojnik, ki je razložil kako je hmelj Wolf sploh dobil ime, dogsi se lotevajo projekta nove pivovarne z veliko žlico( ni več heca ), pivovarna in točilnica Mali grad kako sta vse sama delala brez financ in da je vseeno uspelo, ameriška raziskovalka je razlagala kakšna je amerikška craft scena, da se že dogaja da makropivovarne kupujejo mikro.tehnolog iz uniona ej povedal da uporabljajo še vedno uporabljajo kvas, ki se je uporabljal že ob začetku.
piva na tankarju je hitro zmanjkalo :D takrat vstopi Luka in priklopi NEIPO(slučajno ima en sod v avtu :D), samo kaj ko pivo ni ležalo nekaj časa pri miru + prisilno karb. in se je posledično samo penilo :D, je pa aroma ubijalska, se vidi da niso skoparili s hmeljem.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Prva okrogla miza mi je bila zanimiva (odpiranje nove craftarije ...), druga je bila po mojem mnenju za ožji krog ljudi. Pivogovori so bili pa zelo zanimivi. Zelo pozdravljam idejo, da je bila zasedba mednarodna ...

Pohvale organizatorjem!!
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Eno vprašanje glede temperatur. V hladilniku imam dva kega lagerja na lageringu, bi pa mogu naredit se cold crash za pale ale za tri dni. Me pa zanima ce je ok, ce dam lager na 18 stopinj za 3-4 dni in potem nazaj na lagering?
 
Nazadnje urejeno:

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Nima mu kaj biti, lahko ga zavijes v kovter/deko, pa ti se mogoce ostane hladen in se ti bo po treh dneh toliko hitreje ohladil.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Mislim, da je OK. Izpeljujem iz tega, da se kljub nizkim temperaturam fermentacije, lager lahko karbonizira na sobni temperaturi in to ne vpliva več na okus piva. Enako je pri vmesnih spremembah temperature. Samo lagering se ti pač podaljša, če bi npr. štel dneve
smile-1.gif
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
ja, potem bom pa kar naredil tako. Ce gledam obraten postopek, ko lager ohlajas iz diacetil resta ga ohlajas pocasi po 2-3 stopinje na dan, da ne povzročiš stresa kvasu. Sem sklepal da je pri segrevanju enako zato me je zaskrbelo. Ga bom pa dobro ovil, da se bo temp pocasi dvigovala.
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Ali kdo uporablja želatino za bistrenje piva? Kje ste jo dobili, na moje pivo jo namreč ne najdem.
Kakšne pa so vaše izkušnje z irish moss? Jaz sem enkrat probal za test - mah sem dodal 15m pred koncem, a se nato v fermentorju kar nekaj delcev ni hotelo posesti in so plavali v pivu...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Odvisno kakšni so delci...irish ti lahko poveže samo beljakovine, hmeljni delci in ostalo bo še vedno plavalo not...
Nevem, jz nič ne uporabljam, me ne moti motno pivo, sploh pa zadnje čase hočejo vsi NEIPA stil
wink-1.gif
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Jaz ne uporabljam popolnoma nič, niti ne delam cold crusha, pivu je potrebno dati samo čas in še enkrat čas.

Jaz delam tako:
7-10 dni primarne fermentacije (odvisno od hitrosti kvasa),
dryhop 4 dni v primarcu (se pravi pivo stoji že 11-14 dni)
pretakanje v sekundarca (14 dni)
pretakanje v polnilno posodo (bach priming)
polnjenje v steklenice (steklenice stojijo 14 dni na 24-25 stopinj)
Po tem času grejo v hladilnik na 8-10 stopinj in po enem tednu je pivo kristalno čisto, usedline v flašah je pa tako malo da je na oko komaj opazno.

POZOR: tako kot jaz pretakam potrebuješ co2 jeklenko, drugače se v sekundarca pretaka še preden je fermentacija čisto zaključena ;-)
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Jaz delam občasno po tem navodilu Utisevalca:

Najboljša je v prahu, bela brez okusa (kupiš v vsakem merkatorju/hoferju/...), procedura je naslednja (za 20l piva):
- v cca. 2 dcl mrzle sterilne vode raztopiš 1 malo žličko želatine v prahu
- pustiš cca. 15 min da se želatina napije vode (nastane taka motna plavajoča koprena) ne mešaš (ker se primer na žlico)
- počasi previdno segrevaš vodo in vmes mešaš do cca. 60-70C oz. do nivoja kjer postane voda kristalno čista
- raztopino še vročo vliješe v čimbolj mrzlo pivo

Zaradi razlike v temperaturi se bo želatina razporedila po vrhu piva in ko se bo ohlajala bo počasi tonila na dno, efekt se ponavadi niti ne opazi. Ker želatina sprijema delce bo ustvarila na dnu sloj precej kompaktne usedline. To traja odvisno od temperature ampak če imaš pivo mrzlo (cold crash, recimo temperatura hladilnika) potem lahko v enem dnevu (24h) že pretočiš pivo, če je pivo bolj na toplem se pa čas ustrezno podaljša pa tudi efekt ni več tako dober.

Za bolje "vege" predstavnike ki želatine ne marajo (ker je narejena iz uhljev in parkljev prašičev in krav) obstaja ribji nadomestek imenovan Isinglass, za tiste ki se jim tudi ribe smilijo obstaja sintetični prah ki ima enako funkcijo (recimo produkt polyclar).

Irish moss pa uporabljam pri čisto vsaki kuhi.
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Odvisno kakšni so delci...irish ti lahko poveže samo beljakovine, hmeljni delci in ostalo bo še vedno plavalo not...
Nevem, jz nič ne uporabljam, me ne moti motno pivo, sploh pa zadnje čase hočejo vsi NEIPA stil
wink-1.gif
Ja, ampak meni so potem v pivu plavali delci irish mosa, ker se niso posedli
smile-1.gif
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Vsakršna želatina v prahu.
Jaz nikoli nisem imel težav, da bi se mi zamašila cev oz. pri ventilu.
Je pa po enem dveh dnevih pivo popolnoma čisto.
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Še eno vprašanje: Kako drugi dodajate hmelj med kuhanjem in tudi za dry hop?
Sam uporabljam tiste vrečke za hmelj, enkrat pa sem probal tudi brez, ker sem tako videl v raznih posnetkih na youtube.
Sicer se je večina hmelja posedla, a kar nekaj ga je ostalo v pivu. A potem filtrirate pivo?
Zanima me, ker bi raz izboljšal izkoristek pri dry hop za IPA, kjer je količina hmelja velika.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Alternativna metoda za DH je, da vzameš liter do dva piva in v sterilni posodi streseš notri hmelj ter kako uro mešaš. On potem vrneš nazaj precejeno v pivo .... S tem nadomestiš vsaj 2-4 dneve mirnega namakanja. Aja, pa še peleti v navadnem DH ne dajo od sebe vsega, ker so .. peleti. Torej stisnjeni.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Hmelj se kipne notri in zdravo, z moje strani rečeno že milionkrat.

Pelet takoj ko pride v tekočino razpade. Tistole mešanje in precejanje mi zelo liči na oksidacijo. >Fantje, komplicirate si življenja tam, kjer to ni potrebno.
 
Nazadnje urejeno:

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz sem DH z vrečko, pa sem nehal, ker je eno nepotrebno delo več, ena stvar za razkuževanje več in še ena potencialna stvar za okužbo, poleg tega je izkoristek slabši. Če imaš možnost cold crasha, potem ti ne bo nič več plavalo, če nimaš, so zadovoljive tudi malo nižje sobne temperature. Jaz do sedaj nisem delal cold crasha pa mi je vedno uspelo naredit bistro pivo (kar se tiče hmelja). Preden flaširaš pač pazljivo pretočiš v polnilno posodo, pa je
smile-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Jaz sem nazadnje vrgel hmelj kar tako notri in sem potem piz....., ko sem delal batch priming, ker mi je plavalo notri hmelja, kot smeti.
Zato raje dajem v fermentor v čajni mrežici .....