sončna elektrarna

27. jan 2022
4.801
1.737
113
Dokler bomo imeli mokre sanje na crne panele ne vidim izboljšave glede hotspotov.
Ko bidi paneli beli, srebrni, sivi. Bo pa druga pesem.
Jaz bi jih takoj dal na streho
Pol boš pa črno-črne špegle nosil, kar pa spet ni dobro za oči. :evil:

Sicer pa na bakreno, bramac,... streho si težko predstavljam dat svetle panele, razen če postavljaš orgonski top. :valjamse:
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Zadnjega odstavka ne desifiram. Jebi ga, bukselj.
Imam dvojckaBramaca-Goloba. Je skoraj bel (svetlo siv) prav cudno ven tolce iz pod crnih panelov
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Zadnjega odstavka ne desifiram. Jebi ga, bukselj.
Imam dvojckaBramaca-Goloba. Je skoraj bel (svetlo siv) prav cudno ven tolce iz pod crnih panelov
Ja svetli paneli, bi delovali vizuelno kot ena velika "sat" antena. ;)

Nima veze, jaz mojih na temni bakreni strehi ne vidim, na bramacu (temnem) pa jih bom in bi me "motilo" če ne bi bilo vse črno-črno. Ampak recimo za 10% razlike v ceni, bi tudi alu požrl.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Za razbremenitev omrežja je to edina možnost, dokler ne iznajdemo celic, ki bodo "delale v temi".

Zanimivo je, da avto ima 100 kw baterijo, za doma pa ni mogoče..
V2G prihaja. Ampak nihče še ne ve, kakšen točno vpliv bo imel na baterije avta in posledično ceno rabljenega, plus ali bodo ljudje sploh hoteli uporabit avto za domači hranilnik. Vsja dokler ne bo jasno, ali je izguba vrednosti avta zaradi tega večja/manjša ceni ločenega domačega hranilnika, na primer.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
V2G prihaja. Ampak nihče še ne ve, kakšen točno vpliv bo imel na baterije avta in posledično ceno rabljenega, plus ali bodo ljudje sploh hoteli uporabit avto za domači hranilnik. Vsja dokler ne bo jasno, ali je izguba vrednosti avta zaradi tega večja/manjša ceni ločenega domačega hranilnika, na primer.
Ce je pricakovana zivljenjska doba baterije 10 let ali pol mio km , potem ne vem zakaj je ne bi nucal vsaj za backup ce ze ne za V2G, ce bi recimo recimo v 10 letih naredil samo 100kkm..
Ker dvomim pa da bodo baterije imele zivljenjsko dobo 20let (pa recimo da 200kkm)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Aja, ce grem zdele na siht,.dobil placano ce napolnim avto.
Lahko bi tudo GNE, Tesla in podobni kaj takega naumili.
No saj tesla je lani poleti imel nekaj takega (drugacni razlogi)
 

Priponke

  • Screenshot_2024-03-31-11-40-38-295_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-03-31-11-40-38-295_com.android.chrome.jpg
    333,8 KB · Ogledi: 29

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Ce je pricakovana zivljenjska doba baterije 10 let ali pol mio km , potem ne vem zakaj je ne bi nucal vsaj za backup ce ze ne za V2G, ce bi recimo recimo v 10 letih naredil samo 100kkm..
Ker dvomim pa da bodo baterije imele zivljenjsko dobo 20let (pa recimo da 200kkm)
Itak.
Ampak: ker morajo tovarniške garancije pokrivat tudi kup robnih primerov so pač vsi zelo previdni, ali pa predpišejo, koliko ur/MWh lahko pretakaš iz baterije, preden se funkcija izklopi ali garancija neha veljat.
Pa ni toliko to problem, kot delovanje s 3rd party V2G polnilnicami. Ker se nihče 100% ne drži standardov, imaš lahko ful problemov. Stranke pa hodijo na servis avta težit, pa je lahko z avtom vse OK in polnilnica nagaja, recimo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Zaenkrat mi se ni toliko do V2G.
Ce bi bilo omogočeno vsaj V2L bi bilo ze za silo dovolj za zasilno napajanje hise (luc tv, skrinje...) v primeru izpada omrezja.
Kar omogocajo vecji HY kie,mg skoraj vsi...
 
  • Haha
Reactions: trance0

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
530
82
28
Pri sončni elektrarni, so kake omejitve če jo hočem postaviti na kmetijskem zemljišču? Kot samostojno?
 

B81

22. jul 2007
34.502
8.957
113
Ja, ja. Mal sm razmišljal... na glas. Na kmetijskem zemljišču blizu hleva bi postavil enostavno lopo za stroje, za streho pa bi uporabil sončne kolektorje. Gre pač za neko parcelco, sam kamen, nič gor itd... in glih pade ven iz gradbenega območja. Bi to šlo?
Nam je šlo za 40 kw pred 10 leti, itak da nismo delali. Lopa, pa paneli gor, ampak je nekaj z davkom ali subvencijo, ne spomnim se.

Danes pa gledam tole 14 kw na strehi in razmišljam o takratni prodajni ceni elektrike :bonk:
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Monterji postavijo in zmontirajo SE, potem čakaš na priklop Elektra.
Ali ti SE v tem vmesnem času deluje in dejansko lahko koristiš proizvedeno energijo?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Meni so rekli po montazi, naj je ne vkljapljam... sem pa vseeno nekajkrat jo vmes prizgal, ko sem polnil avto in ni bilo veliko "viska", ki bi se vracal v omrezje... So pa dokaj hitro prisli od Elektra zamenjat stevec, ki je bil enak, le novejsega letnika (Lantis) ... nekje dobrih 14 dni ...
 

Apachi

gps navigator
Osebje foruma
21. jul 2007
2.190
10
38
Murska Sobota
Meni so rekli po montazi, naj je ne vkljapljam... sem pa vseeno nekajkrat jo vmes prizgal, ko sem polnil avto in ni bilo veliko "viska", ki bi se vracal v omrezje... So pa dokaj hitro prisli od Elektra zamenjat stevec, ki je bil enak, le novejsega letnika (Lantis) ... nekje dobrih 14 dni ...
Praviloma ne smeš vklapljat. So bili primeri, ko je števec proizvodnjo štel kot porabo, namesto kot oddajo. Si povzročiš dodatne stroške.
Drugo je, če filaš avto, pa potem izklopiš.