sončna elektrarna

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.782
6.067
113
ja, izpostava Kidričevo :)

ne ampak,.. normalna poraba je tam 6-7000kWh / družino, TČ bo dodala 7000kWh (ocenjeno),.. pol sem pa že nekje tukaj.. (še elektro avto bo.. enkrat ;) )
Elektrarno bi jaz postavil tako, da ima možnost razširitve. Šele ko boš, če boš, kdaj kupil EV avto, bi dokupil celice. Danes kupovat za naprej je nesmisel. In če imaš dobro južno lego, boš z 15kW elektrarno lahko pridelal do 20MW letno. Izračunaj če se ti splača redit elektrodistributerske trebuhe. Zraven tega upoštevaj da cena panelov vedno malo pada, učinkovitost pa raste.

EDIT... si me prehitem med pisanjem... vidim da pravilno ocenjuješ porabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
ja, izpostava Kidričevo :)

ne ampak,.. normalna poraba je tam 6-7000kWh / družino, TČ bo dodala 7000kWh (ocenjeno),.. pol sem pa že nekje tukaj.. (še elektro avto bo.. enkrat ;) )
Koliko računalnikov ti laufa 24/7?
Ali je zate običajna slo družina 8 članska in več. Ali je naša familija tolk šparovna?
Mwh/člana družine je pri nas polna kapa
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Koliko računalnikov ti laufa 24/7?
Ali je zate običajna slo družina 8 članska in več. Ali je naša familija tolk šparovna?
Mwh/člana družine je pri nas polna kapa

dober si ti... a svetite pa s svečami :p

ni straha,.. sem rekel, eno malo dejavnost furamo zraven v tej porabi... pa ni aluminij, pa ni gojenje prepovedanih substanc, .. tako da ni panika potrebna
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Kaj sedaj smo razčistili, se SE "izplača", meni se še ni, deluje 3 leto kot samooskrba. Ker mi bo zopet nekaj elektrike ostalo, se selim na SC, kjer bom lahko prenesel na drug priključek. Res tudi SC nekaj stane, pa še kakšen dodaten opravek imaš. Je pa res, da bo sedaj elektrika na dveh naslovih zastonj.
Sedaj preverjam računico, da vzamem kredit EKO in grem v izgradnjo večje SE za prodajo. Bomo videli če se to že izide. Sedaj verjetno ne ko je MW po 50 €. Mogoče leto dve, se obrne. Pomembno je da si med prvimi, da dobiš soglasje. Če si drugi tretji na vodo, ni nujno da dobiš soglasje, potem je tako vseeno, če se iziide ali ne.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.719
2.086
113
Seveda, vse kar gor obesijo pa se DDV na koncu...
Splačala se ti je TČ, ne pa SE. Če si pa vmes se kaj izolacije dodajal pa okna menjal, pa sploh...

Moram poiskati v ponudbah kaj so zahtevali da je vse pripravljeno... Pa pri meni je tudi še poceni, ni treba asfalta ali pa tlakovcev ven metat. Pa nazaj na "sam sem kopal", dobro da je tvoj čas zastonj. Pri meni sicer se vseeno to dela najet stric ker je njegova bruto bruto postavka manjša od moje neto, ampak lepo je vse povedat... Vedno se pozabi.
A dej ne seri s svojo urno postavko saj ne delaš 24/7/365
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ura pol enih zjutraj pa šele na 2. strani z objavo iz februarja... te je še kaj zmotilo ali si zaspal vmes?

ne delam, ampak kopanje npr je delo. eni potem trdijo, da jim je to hobi kar naenkrat. ki so ga na novo vzljubili in ga potem opustili, ko kopanja več ne rabijo. vsi, ki to delajo za hobi imajo najbrž okoli bajte kot v krtovi deželi... ostali pa delajo to, ne "hobirajo". vse lepo in prav, ampak zastonj to ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
lahko doma kopaš, lahko greš pa v fitness... migat moraš tak al tak. Sploh če si pisarniška srajca. Jaz recimo raj kopam, gledanje lepih tipov v fitnesu ni moj fetiš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
treba je samo umret... če ti ni do miganja ali do takega miganja, je vsakršno udejstvovanje v to smer delo, ki ga delaš, ker alternative ni, ker drugače stran stopiš pa delaš nekaj drucga. velja za vse stvari na tem svetu.

kakorkoli SE se očitno malo cenijo. Geni mi je za isto stvar 11kw SE spustil ceno za 500€. kar tako so se name spomnili po letu in pol.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
si ti slišala za ustvarjanje, tudi s kopanje okol bajte nekaj ustvariš, malo je mus malo je "hobi". Nekaj človek mora sam naredit da funkcionira...
lahko pa tudi bluziš, brez problam, obstaja kup jebivetrov ki ne znajo posledično ama ništa. Slepa veja.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ja, tukaj drugo obiraš. Tle pa tebe peče malo, če uporabim tvoj izraz. Zidava bajte je ustvarjanje? pa kopanje lukenj? Potemtakem Makarovičeva zasluži vsak cent, brez pardona.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
seveda je ustvarjanje, ce zase delaš.... da 100metrov ograje postaviš , si nekaj ustvaril, verjetno če je dobro narejena bo stala še ohoho let... al kaj si mislila.
Od koga makarovičeva zasluži? Če ona sama seb postavlja spomenike je to njen problem. Tako kot je moja ograja moj problem.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ne to ni ustvarjanje, to je delo. sukaj kakor hočeš, obrnil ne boš. in delo se plača ali v času ali denarju, izbereš, kar je zate ugodneje, stane pa zmeraj.

kakorkoli SE se očitno malo cenijo. Geni mi je za isto stvar 11kw SE spustil ceno za 500€. kar tako so se name spomnili po letu in pol.

poleg tega, je zdaj brezobrestno kreditiranje 7 let. ampak potem je cena brez 5% popusta in cca 700€ višja. Se obetajo kake spremembe na temo netmeteringa?
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.719
2.086
113
ura pol enih zjutraj pa šele na 2. strani z objavo iz februarja... te je še kaj zmotilo ali si zaspal vmes?

ne delam, ampak kopanje npr je delo. eni potem trdijo, da jim je to hobi kar naenkrat. ki so ga na novo vzljubili in ga potem opustili, ko kopanja več ne rabijo. vsi, ki to delajo za hobi imajo najbrž okoli bajte kot v krtovi deželi... ostali pa delajo to, ne "hobirajo". vse lepo in prav, ampak zastonj to ni.
Zakaj hodiš spat, če pa jaz to lahko naredim namesto tebe za 2eura na uro. To se ti sploh ne splača hodit spat ker je tvoja urna postavka višja, na sprehod grem tudi samo to je pa po 3eure ampak za tebe še vedno poceni, ker je še vedno bistveno manj kot je tvoja urna postavka. Zakaj sploh še kaj počneš, če pa za vse kar počneš lahko najdeš nekoga z nižjo urno postavko... upam da boš zmožna spoznat svojo zmoto
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
to je pa hobi... ko bo delo, boš lahko postavil pa tudi višjo urno postavko.

še kaj na temo SE?


p.s.
spanje seveda ni niti hobi niti delo, ampak je potreba. tvoj primer je fantastičen, sploh, ko je point mi nakazati mojo "zmoto". plačam več kot zaslužim na uro, če mi jo nekdo odvzame. takoj bo dan 5h daljši, da se lahko posvetim čemu, kar mi je všeč tudi pri polni zavesti. Če nekdo odvzame potrebo po hrani, pa mu plačam v zlatu...

a je res tok težko ločit eno od drugega. če imaš neomejeno denarja, varžet ki ni nikoli prazen - v užitek in hobi je tisto, kar boš še vedno sam delal, v breme in delo pa tisto, za kar boš ljudi najel. vsi ostali manevriramo s tistim, kar imamo. tudi ne vem, v čem in zakaj je to problem in se vedno pozabi povedat. stigmo na "sam svoj mojster" so si dali ti mojstri sami, ker ocenijo svoj čas in delo na nič.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
pozabljaš da je samograditeljstvo lahko tudi hobi, tebi pač ni, si pač ruknila kredite do penzije pa je to to..
Taka vzporednica z oddajo ambienti...hiše v rangu 500k€ ker je vse na prek, krediti do konca lajfa in še naprej...vse gre preko arhitektov bajta, zunaj noter itd,...kje je tukaj ustvarjalnost... in osebna rast... ni je, kot da bi šel avto kupit. ;) me ne gane. Mene vsaj.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
ja osebna rast v kopanju lukenj pa zlaganju ciglov. to mi je ušlo, zato zadaj lahko štekam Albance, ko jih je 100 na 40m2 - ne rabijo več, so vsi do kraja poduhovljeni. ustvarjajo po cele dneve.

in ja bajta je povsem enako kot nakup avta.
 
Nazadnje urejeno: