sončna elektrarna

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.843
113
pri taščici
Jabe
Elektrarna po netmetering dela samo v primeru da je v omrežju elektrika. Sicer je na off. Si tudi ti brez elektrike sredinsoncnega popoldneva, čeprav bi jo sicer imela precej viška.
Na public site solaredga ( www https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/home/public?locale=en_US ali app ) imaš že skoraj 200 elektrarn iz Slovenije katerim tudi ti lahko spremljas dnevno, tedensko, mesečno, ali letno proizvodnjo.
Ni treba sedaj čakati na uryjev maj.
Jaz sem malo skeptičen do tega solaredga.
Vse super in fajn, ampak kot vem imajo Izraelci "popoln"nadzor nad tvojo elektrarno na daljavo. Če se jim sprdne, jo lahko najbrž dajo tudi na off. Samo nekdo klikne v tel avivu.
Potem pa.....
Je pa res da je tega solaredga ogromno v Sloveniji sedaj.
Evo ti printscren letne proizvodnje Dvojmoč iz Radovljice svoh 20kwp elektrarne.
Letos so lepe cifre na elektrarnah (lepa pomlad).
Aja še to, elektrarni izkoristek z vročino pada, tako da elektrarne ne pridelajo največ na vroč julijski dan.
Dejansko na dnevni/mesečni ravni ja, ker poleti praktično ni megle in je dolg dan, ampak če bi pa gledal urno proizvodnjo pa zagotovo ne.
 

Priponke

  • Screenshot_2020-11-04-03-07-28-724_com.mi.globalbrowser.jpg
    Screenshot_2020-11-04-03-07-28-724_com.mi.globalbrowser.jpg
    202,7 KB · Ogledi: 172

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Verjetno sem jaz zato v mesecu maju najvec proizvedel. Glede tega da te lahko izklopijo, teoreticno lahko internet izklopis pa bo elektrarna se zmeraj delovala, tako da za to po mojem ni bojazni. Ima pa razsmernik tudi en “service” meni kjer se vse nastavlja. Letos je bila lepa pomlad ja, samo jaz sem to ravno “preskocil”, bomo videli drugo leto hehe.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hanzi

Po moje je teh SolarEdge sistemov zato toliko ker imajo precej prednosti.
Meni je npr top, da lahko praktično "ugasneš" sončne celice v primeru požara, da lahko gasilci brez nevarnosti gasijo.

 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Na električno omarico ti tudi nalepijo nalepko da je gor SE. Aja pa še to, omarica mora biti zunaj objekta - vem da je to pri novo gradnjah normalno, kakšne starejše hiše pa imajo vse še noter. Pri nas smo to vse zamenjali, tisto starinsko kovinsko omaro s starimi varovalkami smo vrgli ven, glavno omarico pa prestavili ven na fasado.

Kot je rekel Hanzi je na Solaredgu veliko elektrarn, ki so javne in lahko malo spremljaš. Recimo v kopru je ena, kjer pridela skoraj toliko elektrike kot moja, ima pa okoli 9 kW, tako da se pozna da je tam več sončnih dni.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.147
113
to še maš 15 al 18 € omrežnine na mesec ane?
torej te stane zabava 90 plus 18 cca 108 €? jaz sem zdaj povprečno pri 70€/mesec mi ne gre skozi SE, pa se obrnem tak al drugače... ce bi mel dva električna avta doma, potem pa verjetno bi ze bilo smiselno.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
tako nekako, okoli 110€ na mesec, ampak jaz bi toliko plačeval tako ali tako ker imamo od letos še novo TČ. Samo da bo po recimo enih 8 ali 10 letih zadeva odplačana in mi kasneje ostane samo teh 18 ali 20€ na mesec. Ni pa to omrežnina, ampak samo priključna moč in prispevek OVE, omrežnine ne plačuješ, oz. jo samo toliko kot bi od njih odkupil dodatne elektrike. Meni je žal da nisem SE nabavil že kakšne par let nazaj, bi bila že skoraj pol odplačana :cool:

Če plačuješ 70€ na mesec bi potem po vsej verjetnosti rabil tudi manjšo SE, posledično bi verjetno bil tudi tam tam če bi vzel kakšno 8 kW elektrarno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Evropska zakonodaja predvideva konec prednosti za obnovljive vire po 2023, neto merjenja ne bo več. Vsak samoproizvajalec bo poleg tega moral plačati vse stroške omrežja za elektriko, ki jo bo sprejel ali oddal.

Tole mene skrbi. Sploh ker zdaj kar nižajo cene za SE in se kar sami spomnijo nate. Mislim, na koncu bo najbolje biti neodvisen. Sem se jezila, ker imam MČN, ker kanalizacije ni pri nas, ampak nisem več sigurna, če ni tako boljs. Kar neke gluoe fore se sproti zmisljujejo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Evropska zakonodaja predvideva konec prednosti za obnovljive vire po 2023, neto merjenja ne bo več. Vsak samoproizvajalec bo poleg tega moral plačati vse stroške omrežja za elektriko, ki jo bo sprejel ali oddal.

Tole mene skrbi. Sploh ker zdaj kar nižajo cene za SE in se kar sami spomnijo nate. Mislim, na koncu bo najbolje biti neodvisen. Sem se jezila, ker imam MČN, ker kanalizacije ni pri nas, ampak nisem več sigurna, če ni tako boljs. Kar neke gluoe fore se sproti zmisljujejo.
V tem članku je malo protislovije v smislu doseganja ciljev. Namreč zahtevan delež obnovljivih virov se letno zvišuje, hkrati pa z ukrepi zmanšujejo željo po investicijah v obnovljive vire. Netmetering je ena bistvena prednost pri računici. Če jo ukineš, ubiješ vse bodoče investitorje, hkrati pa riskiraš tožbo že obstoječih. Kako bodo višali delež obnovljivih virov tudi ne vedo, oziroma v Sloveniji ni prav veliko maneverskega prostora.
Bojim se da je pri vsem tem problem elektrodistributerjev. V omrežje se 40 let ni vlagalo prav dosti, hkrati pa se že dolgo ve v katero smer gre svet. Tudi še iz enačb črtamo sončne elektrarne, smo še vedno pri bistvu problema. Imamo preslabo dimenzionirano elektro omrežje.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Tudi v naši okolici je moja SE zadnja, za katero je elektro dal soglasje, ravno za to ker je omrežje "preslabo". Tukaj smo samo trije ali štirje pa je že omrežje problem... nekako bi vzpodbujali sončne elektrarne s subvencijami, omrežja pa nebi posodabljali.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Čeprav če mene vprašaš, SE v bistvu razbremenuje omrežje v sončnih dneh. V deževnih in ponoči pa ne spremeni dejstva da je omrežje tako kot je. Zakaj razbremenjuje? Ker trije sosedi okoli mene porabljajo mojo elektriko in le ta ne gre npr od Krškega do njih. Ampak saj veš, oni imajo svojo računico, treba je pač nekoga obdolžit za njihove napake.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113

Tle so bučke da glava boli...

"Nočna mora za elektrodistributerje pa so hitre polnilnice. Če bi jih postavili 10 z močjo po 150 kilovatov, bi morali zraven postaviti še transformatorsko postajo, je pojasnil Sovič, ki opozarja, da napačne odločitve lahko pahnejo ljudi v energetsko revščino, gospodarstvo pa v težave."

Kot predsednik uprave Elektra Maribor bi se lahko zavedal sledečih rešitev:
1. Za 10 polnilnic po 150kW ne rabiš 1.5MW ampak lahko deliš energijo med trenutno aktivne polnilnice (ni idealno je pa rešitev, poleg tege ne vem če obstaja avto ki zmore od 0% pa do 100% polnit s 150W, ker bolj ko je avto poln z nižjo močjo se fila...).

2. Ravno za take primere se uporabljajo hranilniki energije (baterije), ki se filajo ko je višek energije in tako delajo plus lastniku, ker balansirajo omrežje
in tako kupuješ energijo ko je poceni, potem pa jo dražje prodajaš tistim ki pridejo filat avto.

Ampak ja, najlažje si je zatiskat oči in jamrat, pa upat da bo država dala dnar...
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Čeprav če mene vprašaš, SE v bistvu razbremenuje omrežje v sončnih dneh. V deževnih in ponoči pa ne spremeni dejstva da je omrežje tako kot je. Zakaj razbremenjuje? Ker trije sosedi okoli mene porabljajo mojo elektriko in le ta ne gre npr od Krškega do njih. Ampak saj veš, oni imajo svojo računico, treba je pač nekoga obdolžit za njihove napake.

ja hehe, okoli mene pa vsaka hiša po 2 klima napravi poleti na polno nažigajo, še premalo elektrike proizvedem za njih:)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.324
5.843
113
pri taščici
Ne pozabite da ima elektro branza najvišje povprečne plače.
Služba desovca pa se mi itak zdi bogovska. Vsaj kolikor jih jaz poznam, se noben ne bo pretegnili na sihtu.
Se dobro spomnim koga (cloveka pred penziji) so poslali iskat zavito štango v hosto po zledu( pa mislim da prej kot 2014) pa ceprav je bila to tretja ali četrta štanga od RTP in bi z vsakim navadnim daljnogledom iz pisarn videli da je zavita.
So podobna branza kot kaki....
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.147
113
to je bolana scena..recimo nek borzen 30 zaposlenih pa milijonski dobicki....
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Evo včeraj pridelal 1 kWh elektrike :fredi:. Včasih je pač slabo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Evo včeraj pridelal 1 kWh elektrike :fredi:. Včasih je pač slabo.

Jaz pa 2kwh. Samo tak na oko bomo letos imeli enih 2MWh viška. Precej sončno leto je za nami, predvsem pomlad in mila zima.

Moram pa povedat, da smo pred SE elektriko šparali, izklaplali luči ipd... Danes vsak tretji dan laufa pečica, prej pa samo za "praznike". Tudi če semo malo predimenzionirali SE, je pa življenje bolj komot. Da ne omenim da obožujem pečenje iz pečice :)

Pa še o Solaredgu, ko nekdo pravi da izraelci z enim klikom onesposobijo elektrarno. Če se tega bojiš, jo pač odklopiš od neta, ali pa firewall nastaviš tako da se na njo ne gre povezat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Tudi mi bomo imeli verjetno okoli 2000 kWh preveč, mogoče bo tudi manj ostalo, zato ker meni laufa šele od maja. MrDaco kako veliko imaš ti že SE in od kdaj?

evo danes spet kaže na 1 - 2 kWh:valjamse:.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Tisti članek...
Fora je, da omrežje bo treba treba enkrat malo posodobiti, kali. In nekdo bo to plačal. Nekako končni uporabnik na nek način. In če daš danes SE na streho, po možnosti na puf, čez tri leta pa nabijejo tele stroške, kaj boš?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.926
4.981
113
Mi imamo 9kw, 30 panelov 300W Canadian solar. Imam pa jo od lanskega junija. Od junija do junija je pridelala nekaj več kot 12MWh. Ko smo dimenzionirali smo računali da bo 1MW manj. Mislili smo da bo med 10 in 11. Kar bi tudi bilo dovolj.
Je pa montirana na južno stran, oziroma če sem natančen 17 stopinj vzhodno glede na jug, kar je precej dobra lega, ne pa idealna. Naklon strehe pa tam 40-45 stopinj. Mogoče dejstvo tudi da smo na štajerskem, ki ni najbolj sončen del Slovenije, ni pa najslabši recimo v primerjavi z gorenjsko.
 
Nazadnje urejeno: