sončna elektrarna

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Tisti članek...
Fora je, da omrežje bo treba treba enkrat malo posodobiti, kali. In nekdo bo to plačal. Nekako končni uporabnik na nek način. In če daš danes SE na streho, po možnosti na puf, čez tri leta pa nabijejo tele stroške, kaj boš?
Na enakem boš kot če nebi montiral elektrarne. Plačal boš modernizacijo omrežja, kot slehernik v tej podalpski deželi . A misliš da bodo po žepu udarili samo mene lastnika samooskrbne SE ostalih pa ne?
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Jap, nas zajebe bližina hribov in gora, kjer se oblaki potem noter zataknejo. 12 MWh za 9 kW elektrarno je več kot odličen izkoristek. Lega pa je tudi dobra. Ah ja Canadian Solar, tudi to sem pozabil omenit v prvem ali drugem mojem pisanju da je po mojem mnenju zelo pomembna znamka panelov, sam sem dobival ponudbe za približno 2000€ manj za mojo elektrarno, samo paneli so bili XYZ. Še zmerej lahko eden reče da vse dela kitajc, ampak ni vse isto. Cadian Solar pa je top 10 firm na svetu po količini in kvaliteti panelov.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Tisti članek...
Fora je, da omrežje bo treba treba enkrat malo posodobiti, kali. In nekdo bo to plačal. Nekako končni uporabnik na nek način. In če daš danes SE na streho, po možnosti na puf, čez tri leta pa nabijejo tele stroške, kaj boš?

Sicer pa: v končni fazi tudi podpišeš neko pogodbo in papirje s katerimi si zagarantiraš (ali pa vsaj v teoriji naj bi si) da imaš take in take pogoje z net meteringom, predvidevam če to ukinejo morajo dati nek podoben ekvivalent (ki ni slabši za uporabnika)?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
Jaz pa 2kwh. Samo tak na oko bomo letos imeli enih 2MWh viška. Precej sončno leto je za nami, predvsem pomlad in mila zima.

Pa še o Solaredgu, ko nekdo pravi da izraelci z enim klikom onesposobijo elektrarno. Če se tega bojiš, jo pač odklopiš od neta, ali pa firewall nastaviš tako da se na njo ne gre povezat.
Cca 200 evrov letno boš podaril dobavitelju električne energije ( in upravljalcu omrežja?). Take imajo radi.
Jaz vem da bi raje sosedovo TC priklopil za kak zimski mesec, sosed mi naj pa da za kak rezervoar bencina. Če že ne misliš kupiti E avta.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Sicer sem na SunContractu, in se še nisem odločil, če bom podaril to elektriko komu ali prenesel v naslednje leto, ali pustil distributerju. Pa verjemi večina nas ima višek in jim ga podarja... Ampak ja, nas je treba preganjat. Kuro ki nese jajca je treba ubit, čisto po, kako že, a ni to komunistična doktrina... Ali je to slovesnki šport? Sam da sosedu crkne krava, ni važno če bodo vaščani ostali brez mleka...
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
MrDaco kako je s tem SunContractom? se to lahko vsak registrira ki ima SE?
 

nevednez

Pripravnik
6. avg 2009
49
26
18
Čeprav če mene vprašaš, SE v bistvu razbremenuje omrežje v sončnih dneh. V deževnih in ponoči pa ne spremeni dejstva da je omrežje tako kot je. Zakaj razbremenjuje? Ker trije sosedi okoli mene porabljajo mojo elektriko in le ta ne gre npr od Krškega do njih. Ampak saj veš, oni imajo svojo računico, treba je pač nekoga obdolžit za njihove napake.

Vbistvu SE delajo "štalo" v omrežju. Proizvodnja je nekonstantna in nepredvidljiva, zato v elektroenergetskem sistemu potrebujemo "velike igralce" v obliki TEŠ in NEK, da držijo sistem pokonci in da je ta stabilen ter zagotavljajo konstantno oskrbo z električno energijo.
Hranilniki električne energije v uporabni velikosti in predvsem za tržno dostopno ceno, da bi shranili dovolj viškov energije ustvarjenih čez dan za čas, ko SE ne proizvaja nič, so v tem trenutku zgolj želja.

Sistem netmeteringa je vzdržen, dokler je SE relativno malo v omrežju. Ker proizvedena energija se v omrežju ne shranjuje na način, kot si to velika večina predstavlja, ampak mora biti v istem trenutku, kot je proizvedena tudi porabljena.

To je gledano globalno za elektroenergetski sistem. Uporabnika (lastnika SE) seveda zanima zgolj njegova letna bilanca z željo da bo rezultat pozitivna ničla.


Tle so bučke da glava boli...

1. Za 10 polnilnic po 150kW ne rabiš 1.5MW ampak lahko deliš energijo med trenutno aktivne polnilnice (ni idealno je pa rešitev, poleg tege ne vem če obstaja avto ki zmore od 0% pa do 100% polnit s 150W, ker bolj ko je avto poln z nižjo močjo se fila...).

Poanta hitrih polnilnic je ravno v tem, da so hitre. In jaz z obiskom (in plačilom polnenja) na hitri polnilnci, pričakujem 150kW priključne moči, tudi če je že 9 avtomobilov zraven parkiranih. Ostalih 9 uporabnikov seveda pričakuje enako. Ne pa, da se z številom priključenih vozil zmanjšuje odjemna moč posameznega odjemnega mesta. To je potem zgolj polnilna postaja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
MrDaco kako je s tem SunContractom? se to lahko vsak registrira ki ima SE?
Oni so distributerji kot recimo GenI, s tem da ti omogočajo da razpolagaš z viškom. Recimo, mamo/taščo/ljubico prestaviš k njim, nato pa letni višek preusmeriš na njihov račun (minus verjetno kaki operativni stroški). Tko da upam da ekipa živi še mnogo let.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Vbistvu SE delajo "štalo" v omrežju. Proizvodnja je nekonstantna in nepredvidljiva, zato v elektroenergetskem sistemu potrebujemo "velike igralce" v obliki TEŠ in NEK, da držijo sistem pokonci in da je ta stabilen ter zagotavljajo konstantno oskrbo z električno energijo.
Hranilniki električne energije v uporabni velikosti in predvsem za tržno dostopno ceno, da bi shranili dovolj viškov energije ustvarjenih čez dan za čas, ko SE ne proizvaja nič, so v tem trenutku zgolj želja.

Sistem netmeteringa je vzdržen, dokler je SE relativno malo v omrežju. Ker proizvedena energija se v omrežju ne shranjuje na način, kot si to velika večina predstavlja, ampak mora biti v istem trenutku, kot je proizvedena tudi porabljena.

To je gledano globalno za elektroenergetski sistem. Uporabnika (lastnika SE) seveda zanima zgolj njegova letna bilanca z željo da bo rezultat pozitivna ničla.




Poanta hitrih polnilnic je ravno v tem, da so hitre. In jaz z obiskom (in plačilom polnenja) na hitri polnilnci, pričakujem 150kW priključne moči, tudi če je že 9 avtomobilov zraven parkiranih. Ostalih 9 uporabnikov seveda pričakuje enako. Ne pa, da se z številom priključenih vozil zmanjšuje odjemna moč posameznega odjemnega mesta. To je potem zgolj polnilna postaja.

Seveda delajo štalo, če tako želiš. Težko je pogledat vreme, prilagotit dnevno delovanje termoelektrarne... No ni tako težko, le malo je treba premislit en dan naprej. Tako kot morajo prilagajat glede na nihanje znotraj dneva znotraj tedna...
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Še en uprabnik elektrarne,.. letos od 7.8. Imamo 8kw, okolica Jesenic :) Do sedaj imamo cca 0,7mw (porabili smo 1,23mwh, vrnili pa 1,91,wh) več kot smo porabili...imamo 18 panelov.......
Računam da bo v 1 letu naredili cca 9mw,.. porabo smo imeli pa okol 8mw lansko leto.. sem namenoma dal malo več, ker računam da bomo počasi nabavili savno... aja rasmernik je za 12kw, pa soglasje elektra tudi.... včeraj pa cca 1kw :) pa 17kw porabe :)
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Dajte vsi, ki imate SE, napisati tudi ceno elektrike prej in strosek s sistemom, preracunano na mesec. Da vidimo kje se to giblje denarno gledano. Se lazje orientiram :nazdravje:
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.186
113
15 do 20 let si na nuli... potem pa delaš plus kao, če nič ne crkne, če nič ne podražijo in si zmislijo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Zadeva je odvisna od več dejavnikov... koliko imaš trenutno porabo hiše (in ali planiraš, da se bo ta povečala npr. TČ za ogrevanje), koliko vložiš v SE, ali nameravaš v bližnji prihodnosti menjati avto za električnega.

V dobrih pogojih, se ti lahko investicija povrne v 5 letih, v neoptimalnih (mala poraba, velika investicija, brez električnega avta) pa nikoli.

Jaz sem dal za 11,7kw 8.500€ (nimam CanadianSolar celic, karkoli že to pomeni), lani smo porabili cca 1100€ za celotno elektriko z ogrevanjem vred. Sedaj bom plačeval 180€ letno. Se pravi imam 920€ prihranka letno (zaokrožujem). To pomeni, da se mi investicija povrne cca 9 letih.

V kolikor bi moral menjati avto (samo zato da se bi vozil na elektriko se nikakor ne izplača), bi pri mojih km (cca 30k) privarčeval še cca 1500€ letno (diesel+servisi+cestnina). V tem primeru je na letnem nivoju cca 2400€ razlike kar pomeni cca 4 leta.

Zgoraj je vse napisano na hitro in ne upošteva par zadev (cena el. avta napram navadnemu, zavarovanje SE,...)
 
Nazadnje urejeno:

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Mi smo plačevali okoli 800€ + 2m drv za kamin... sedaj je položnica 13,80€.... pa 4€ zavarovanje.

Za elektrano smo dali 7600€ z odbito subvencijo... torej 10 let +-1..
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.186
113
kje si dobil za tak denar leektrano..? ker vsi ti tišijo v rangu 12k€ in več-.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.951
5.028
113
Porabo imam 10MW na leto, investicija pa 10k. Kolk je to čez palec... 9 let?

Po izplačani investiciji seveda pade strošek na trenutno na 12 eur na mesec. Ni to linearna krivulja, kot recimo če računaš koliko prihraniš če zamenjaš recimo TČ za kurilno olje.
Vedno bolj pa se zavedam da bo strošek priključnine sigurno čez leta več, ko me bodo tako ali drugače vdarli ko/če bodo ukinili netmetering.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.186
113
pa 180€ na leto še... sej pravim, obrne se prej ce dobiš SE zastonj ;) ko pred leti so bile elektrarne med 12 in 15... in na tisti znesek ni računice za če si imel porabo rel. nizko (7500kwh/leto)... zdaj si cer tu obračate številke med 7k do 10k... ja to je boljša zgodba.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
Meni je ECE zadnjič poslal malo bolj normalno informaticno ponudbo. 11kw SE po odbiti subvenciji 10050€.