Sneg 2020/2021

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Tista dva ki ju je odneslo z drugim plazom naj bi bila že prej višje, ne vem, pojma nimam, večina naj bila iz AO. Kaj so danes delali na Storžiču mi ni jasno.
3 ure je bilo razlike med prvim in drugim


Sem bil prepričan, da je uradno 4 stopnje in dodatno opozorilo za klože.
Splošna stopnja nevarnosti - petek, 12. 2. 2021

Nevarnost je 3. stopnje po evropski petstopenjski lestvici - ZNATNA.
Glavni problem: napihan sneg, šibke plasti


Ocena tveganja

Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorsko višino okoli 1700 m, ZNATNA, 3. stopnje, nižje pa ZMERNA, 2. stopnje. Snežna odeja se je zaradi ohladitve predvsem v sredogorju postopno stabilizirala, na vetru izpostavljenih mestih so se povečale poledene površine. V visokogorju je še veliko nesprijetega snega, ki se le počasi seseda in slabo preobraža. Danes se tam lahko na strmih pobočjih še pojavljajo posamezni plazovi suhega snega. Nad gozdno mejo lahko predvsem na južnih pobočjih že pod majhno obremenitvijo sprožite kložast plaz.
 
Nazadnje urejeno:

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Halo taksen veter kot danes je naravnost narocen za klože poleg minulega dogajanja in naj umaknejo da sta plezala izkusena alpinista!
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Čudno. Kot je napisal zaseka, bi potem zgornja morala biti že zdavnaj čez, če to niso bili kakšni tečajniki.
Ma nima veze cas plezanja!! Danes je bilo ze zjutraj totalno jasno, da se ne gre v resne gore. Nad vsemi vrhovi se je od svita dalje vil oblak snega nad vsemi vrhovi. Ne vem, a je res tezko dati par sto eur za alpinisticno solo ali se je kakovost od 90 Let prejsnjega stoletja totalno spremenila? Kaj tri dni? En teden po snezenju se ne gre v resne smeri. In padalo je se vceraj in predvčerajšnjem cel dan
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
a lahko en šnelkurs kdaj ne v gore ko je zima? ker res redko hodim višje pozimi (še poleti vedno manj...) pa da ne bom kdaj na tako očitno mino naletel kot je bila danes
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Ti je zaseka ze napisal: vsaj en teden po tako obilnem sneženju NE. Ne v močnem vetru in izredno nizkih temperaturah takoj po sneženju, ker se naredi kloža. Pomembna je izbira cilja: naklonina, izpostavljenost (dolina s strmimi pobočji kliče po plazovih), poraščenost (gozd ali golo pobočje), prisojna ali osojna lega itd. Najprej gledaš splošno plazovno nevarnost, ki je trenutno 3. st. do 1800 m in 4. višje (smrtno nevarno, na strmejših delih spontano proženje plazov ali na položnejših že pod majhno obremenitvijo). Potem je treba pa sproti pri napredovanju preverjati stanje snežne podlage (prerez snežne odeje), kjer preverjaš sprijetost s podlago.

Če o naštetem ne veš ničesar, ne greš v višje hribe, če je stopnja višja od 1. ali pogojno 2. za nezahteven neizpostavljen cilj.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
ja malo vem(lih tok da naredim kakšno bedarijo) je pa že kar nekaj let odkar me je to bolj zanimalo in sem imel malo izobraževanja na to temo

se kaj ve, je kdo imel žolno na sebi?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Še ni uradnih informacij. Je vprašanje, pri turnih smučarjih je zavest glede tega precej napredovala, pri plezalcih pa nisem tako prepričan. Sploh pa ne pridejo v poštev airbagi, ker so za plezalsko opremo precej nefunkcionalni in predragi.
Glede na to, da so bili vsi trije mrtvi najdeni hitro in na mestu mrtvi, danes žolna ni igrala bistvene vloge.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.691
3.575
113
V prvem plazu vodja tržiške grs in partnerka. Drugi dogodek ni imel veze s prvim.

Skratka, sami vajenci, začetniki in tečajniki.
 
  • Žalosti me
Reactions: Matey in Hanzi

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Še ni uradnih informacij. Je vprašanje, pri turnih smučarjih je zavest glede tega precej napredovala, pri plezalcih pa nisem tako prepričan. Sploh pa ne pridejo v poštev airbagi, ker so za plezalsko opremo precej nefunkcionalni in predragi.
Glede na to, da so bili vsi trije mrtvi najdeni hitro in na mestu mrtvi, danes žolna ni igrala bistvene vloge.

Severna stran je kar strma, tko da vprašanje ali je bila posledica smrti zasutje ali poškodbe ob kotalenju in padanju...

Poškodovani naj bi se "kotalil" 500m daleč... ampak naj bi bil kar o.k.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Glede na to, da so trije umrli na mestu, čeprav so bili hitro odkopani, je skoraj zagotovo to posledica poškodb in ne zadušitve.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Na Kaninu je šel en zaradi klože.
Glede na zapisano je verjetno umrl zaradi trka v drevo.

V prvem plazu vodja tržiške grs in partnerka. Drugi dogodek ni imel veze s prvim.
grdo... Sploh ni dvoma o izkušnjah. Vsem je jasno, da je imel izkušnje in da reševalci izkušenj ne pridobijo na kavču.
Ne bi rad bil v koži kogarkoli, ki je bil včeraj tam. Reševati kolege je najtežje.


Ne samo pri začetnikih, tudi na drugi strani je nevarno, ko enkrat izgubiš "strah", ko postane rutina...
Ni važno od poklica.


Ravno drugi dogodek terja odgovore. Pri prvem še lahko rečemo se zgodi.
Da ne bo na koncu, da je bil drugi triger heli. :(

Če ne moreš/znaš pomagat, se čim prej odstrani od mesta nesreče. Zaradi varnosti sebe in drugih.


O nesrečah se je potrebno pogovarjat (na nivoju!) in izpostavit napake, da se nekaj naučimo za drugič.
Seveda je samoumevno, da to ni tema za kavčarje tipa, kaj je rinil tja gor, kdo bo plačal...

mosseero
sem zgoraj objavil, ker me je presenetilo, uradno ni bila 4. stopnja
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.810
4.306
113
Pred parimi leti ko sem bil na tečaju varnega gibanja v gorah pozimi, je predavatelj/reševalec rekel, da se veliko gorskih reševalcev
ponesreči v gorah... razlog da so bolj pogosto v gorah, privat in seveda ko rešujejo in da postaneš zaradi tega bolj suveren,
kar te pa v taki situaciji hitro lahko stane življenje...

Naj počivajo v miru.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Matko: zdrs na Kaninu se je zgodil zaradi klože. Na Kaninu je bila sicer še pred dnevi 5. stopnja. Sicer so pa zadnje dni, sploh včeraj, po medijih poročali o 3. stopnji do 1800 m in 4. nad 1800 m.

Sicer si zelo lepo povzel včerajšnjo situacijo.

jello: moje sožalje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.019
5.727
113
blizu močvirne prestolnice
Glede na zapisano je verjetno umrl zaradi trka v drevo.


grdo... Sploh ni dvoma o izkušnjah. Vsem je jasno, da je imel izkušnje in da reševalci izkušenj ne pridobijo na kavču.
Ne bi rad bil v koži kogarkoli, ki je bil včeraj tam. Reševati kolege je najtežje.


Ne samo pri začetnikih, tudi na drugi strani je nevarno, ko enkrat izgubiš "strah", ko postane rutina...
Ni važno od poklica.


Ravno drugi dogodek terja odgovore. Pri prvem še lahko rečemo se zgodi.
Da ne bo na koncu, da je bil drugi triger heli. :(

Če ne moreš/znaš pomagat, se čim prej odstrani od mesta nesreče. Zaradi varnosti sebe in drugih.


O nesrečah se je potrebno pogovarjat (na nivoju!) in izpostavit napake, da se nekaj naučimo za drugič.
Seveda je samoumevno, da to ni tema za kavčarje tipa, kaj je rinil tja gor, kdo bo plačal...

mosseero
sem zgoraj objavil, ker me je presenetilo, uradno ni bila 4. stopnja
Kaj pomagajo izkušnje, če je naredil začetniško napako in s tem ubil sebe in partnerko?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
močan veter in sneženje je vedno riziko. Sploh ni važno, koliko snega pade.
Poznam, dovolj ljudi, ki so se tega izučili na lastni krvavi koži. K sreči so vsi ostali živi.

Marsikdo še napačno misli, da je nevarna samo nasprotna stran gore (se pravi, da severni veter, odlaga sneg samo na južni strani), a ni res, kloža se ustvari tudi na severni strani.


Seveda se lahko sprašujemo zakaj so šli? A dejstvo je, da morajo imeti izkušnje iz zahtevnih razmer, da lahko pomagajo drugim.
Verjamem, da so ponesrečeni v svojem življenju rešili in pomagali večim ljudjem, kot 99,9% kavč komentatorjev. Žal se vedno ne izzide po planih.
Oni ne trpijo več, trpijo preživeli.


mosseero
Uradni lavinski bilten izdaja samo ARSO, tam je bila 3 za visokogorje. Sedaj sem skopiral celotnega od petka.
Opis stanja in napoved (petek, 12. 2. 2021)
Podatki o snežni odeji



2000 m

1000 m



430-550 cm

10-20 cm

J. in z. Julijci



350-470 cm

30-60 cm

Osr. Julijci



200-280 cm

10-20 cm

Kam.-Sav. Alpe





10-40 cm

Ostala območja




Splošna stopnja nevarnosti - petek, 12. 2. 2021

Nevarnost je 3. stopnje po evropski petstopenjski lestvici - ZNATNA.
Glavni problem: napihan sneg, šibke plasti


Ocena tveganja

Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorsko višino okoli 1700 m, ZNATNA, 3. stopnje, nižje pa ZMERNA, 2. stopnje. Snežna odeja se je zaradi ohladitve predvsem v sredogorju postopno stabilizirala, na vetru izpostavljenih mestih so se povečale poledene površine. V visokogorju je še veliko nesprijetega snega, ki se le počasi seseda in slabo preobraža. Danes se tam lahko na strmih pobočjih še pojavljajo posamezni plazovi suhega snega. Nad gozdno mejo lahko predvsem na južnih pobočjih že pod majhno obremenitvijo sprožite kložast plaz.
Snežne razmere

V gorah je včeraj rahlo sneženje ponehalo, dosegla nas je polarna zračna masa. V sredogorju zapadlo je od 10 do 40 cm suhega snega, zaradi ohladitve je tudi moker star sneg pričel zmrzovati. V visokogorju je debela in rahla snežna odeja, ki se globoko predira. Nad gozdno mejo je včeraj pihal zmeren severnik, ki je prenašal nov sneg in na južnih pobočjih in grapah gradil nove klože. Vetru izpostavljena mesta so spihana, ponekod je nastala tudi skorja.
Predviden razvoj vremena

Danes bo delno jasno, predvsem pod okoli 2000 m bo nastajala spremenljiva kopasta oblačnost, nekateri vrhovi bodo lahko tudi v megli. Pihal bo šibak do zmeren vzhodni do severovzhodni veter, ki bo izrazitejši na primorski strani gora. Temperatura na 1500 m bo okoli -14, na 2500 m pa okoli -16 °C. V soboto bo sprva večinoma jasno. Čez dan pa bo nastajala spremenljiva oblačnost, nekateri vrhovi bodo lahko občasno tudi v megli iz katere lahko tudi rahlo sneži, več jasnine bo v zahodnih Julijcih. Pihal bo zmeren, v visokogorju tudi močan severovzhodni veter, ki bo prenašal nov sneg. Temperatura na 1500 m bo okoli -16, na 2500 m pa okoli -19 °C. V nedeljo bo pretežno jasno, še bo pihal zmeren severni veter. Nekoliko topleje bo, na 1500 m bo okoli -11, na 2500 m pa -18 °C. Podobno vreme bo tudi v ponedeljek, veter bo oslabel.
Tendenca snežnih razmer

Okrepljen severovzhodni veter bo zlasti v soboto na južnih pobočjih in grabah gradil nove klože, zamete in opasti. Nov sneg se zaradi nizke temperature ne bo preobražal, na osojnih pobočjih lahko mraz oslabi povezanost snežne odeje. Nevarnost snežnih plazov bo nad okoli 1500 m ZNATNA, 3. stopnje, nižje pa ZMERNA, 2. stopnje. Predvsem v visokogorju bodo razmere ZAHTEVNE. Povečale se bodo poledenele površine, ki bodo tudi v sredogorju in v nižjih hribih, kjer bo prav tako nevarno za zdrs.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in 8888

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.364
9.789
113
kod Džej-Zija
Problem uradne stopnje je, da ni lokalizirana. Itak je pa postopek, da najprej pogledaš splošno stopnjo, potem pa še lokalno. Npr. prejšnji teden je bila lokalna stopnja na Kaninu 5.
 

zaseka

Guru
5. dec 2015
3.502
1.816
113
Lepo napisano mosseero. Srednje izkuseni precenjujejo prisojno stran. Ker tam naj je bi bilo hudo. Pozabljajo pa na veter, ki te dni lepo piha tako visoko. Zivim pod temi alpami in iz storzica se od ranega jutra do vecera kada iz vrha in grebenov. Tole je bila ruska ruleta s stirimi naboji.
Skoda, ker danes vsak postane alpinist in resevalec. Vcasih smo se obvezno kalili vsaj v centralnih alpah in minimum je bilo 50 zimskih vzponov.

Vceraj so bile res razmere by the book za plazove. Prov ne morem verjeti.