Smučanje 2020/2021

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ko bolje pogledam, meni ta tabela poškodb pokaže, da smo na smučiščih zelo nerodni. Lani je bila sezona prisilno skrajšana za mogoče en mesec in takoj tretjina poškodb manj. Dejansko smo v povprečju na min 10-ih poškodbah na smučarski dan, ko ljudje dejansko smučajo. Smučišča so običajno odprta tudi na take dni, ko zaradi katastrofe od vremena ne smuča praktično nihče, upravljalci pa naberejo tiste obljubljene smučarske dneve.
Na koncu je verjetno tako, da se za par top dni med vikendi in počitnicami zgodi več kot polovica teh poškodb in dobimo tudi do 50 poškodovanih v dnevu s smučišč.
Povprečje je skupno za vseh 41 smučišč po celi Sloveniji, poleg tega so najbolj obremenjene božično novoletne počitnice in šolske počitnice, takrat je skupaj 2/3 obiska na smučiščih, lani je vse to še šlo skozi. Poškodbe ki obremenijo zdravstvo so dejansko samo hude poškodbe, lahke se rešijo na smučišču in urgenci + mavčarni.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Ko bolje pogledam, meni ta tabela poškodb pokaže, da smo na smučiščih zelo nerodni.
Ti najbrž še nikoli misi na smučkah stal, da take klatiš. Poškode s težjimi posledicami nastanejo zaradi trkov smučarjev oz poizkusu preprečevanja trka in pa posledice prevelike hitrosti smučarja. Ne rečem, da niso tudi taki, ki se na ravnini na vsem lepem zložijo in polomijo. Ne moreš pa rečt, da so vsi smučarji, še posebel slovenski nerode.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Ti najbrž še nikoli misi na smučkah stal, da take klatiš.
Izogni se neumnim ugibanjem in ostani pri temi.
Gledal sem celotno število poškodb, cca 900 na leto, kar pri realnih 90-ih smučarskih dneh pomeni po 10 poškodb na smučiščih na dan. To so najbrž poškodbe, ki so zabeležene v statistiki, ker so potrebovale zdravniško oskrbo. Meni se to nikakor ne zdi malo. Rekreiramo se zato, da smo bolj zdravi in ne zato, da si zdravje zjeb..mo.
 
  • Haha
Reactions: gas

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Potem poglej poškodbe, ko pade sneg ali pa kadar je poledica. Prepovejmo hojo, ker vsi tisti kateri so padli in so rabili oskrbo bi lahko bili doma, namesto, da filajo bolnice. Prepovejmo promet, ker ti tudi te udeleženci filajo bolnice, itd....
Dejstvo je, da se nekaj na pamet sprejema, brez jasnih številk. Isto kot maske na prostem, da potem skesano priznajo, ja res ni efekta.
Če bi vlada argumetirano predlagala nek ukrep, na mizo postavila papirje, predočila številke, ukrep pokrepila s strani strokovnjaka in to dala raji za prečitat, bi tudi folk verjel v vlado in ukrepe. Dokler bo pa Kacin taval po grmovju in na pamet streljal kozle bo pač tko kot je. Fitnesi so prekletstvo za epidemijo, NIJZ reče, teh podatkov nimamo, jih ne zbiramo. Vlada zapre smučišča, NIJZ reče, nimamo podatkov in jih ne zbiramo....itd...
In pol se še pričakuje, da se gremo neko resno igro epidemije?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Še to - 900 poškodb na 1.000.000 obiskovalcev - toliko je približno letno obiska na smučiščih.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
McGiver in nemenabijat : če sta kaj pismena, potem sta verjetno sposobna prebrati, da ne zagovarjam zaprtja smučišč. Trdim pa, da očitno marsikdo ni primeren za udeležbo na smučišču in smo super vozniki na cestah proti temu, kako smo očitno "sposobni" na smučiščih.
Ljudi je treba spraviti na prosto. Bodo manj ogroženi s strani virusa in manj energije nam bo ostalo za zasebna druženja. Sedanja dolgotrajna zapora brez efekta kaže prav na to.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
Tvoji posti so se brali drugače. ;)
Se pa povsem strinjam, da prava strategija bi bila, da se ljudi proba zadržat čimveč časa zunaj, ne glede na aktivmosti in ne pa prisilit in omejit na zaprte prostore. Tem dripcem odločevalskim to in še marsikej drugega ni jasno, rezultati so pa jasni.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Nagradno vprasanje ostaja le, ali so vsa smucisca z zaprtjem talci premjerjevega revansizma svojemu soimenjaku. V ITA sicer se cakajo z odprtjem (17.1). Ampak da bi smucanje pogojevali s testiranjem pa je bolj kot ne unikum.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
V Italiji močno dvomim, da ima pravi gospodarski smisel odpirati velike smučarske regije na severu, če ni bivanja. Pri nas pa bi se smučišča napolnila tudi z dnevnimi obiskovalci. Vsaj ne bi bilo prevelike gužve.
Bivanje in prehranjevanja turistov v notranjih prostorih pa so večji izziv pri širjenju virusa kot smučanje na prostem..
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.613
1.240
113
Naj nekdo pripopa okvirne stroške smučišča....pa da vidimo ali se sploh splača odpirat za mesec dni....
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
V Italiji močno dvomim, da ima pravi gospodarski smisel odpirati velike smučarske regije na severu, če ni bivanja.

To je trenutno v avstriji, da vse kar je visje lezecega slabo funkcionira ker se ljudem ne da trpet v visavah, brez da bi se kaj pojedli/popili, kaj sele spali. Zato so vecinoma nizja smucisca tozadevno delezni vecje gnece.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.414
113
Nagradno vprasanje ostaja le, ali so vsa smucisca z zaprtjem talci premjerjevega revansizma svojemu soimenjaku. V ITA sicer se cakajo z odprtjem (17.1). Ampak da bi smucanje pogojevali s testiranjem pa je bolj kot ne unikum.
Nekoč bomo izvedeli od kje je prišlo priporočilo za zaprtje. Če sploh.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
137522852_10158951543198188_8152638933466596269_o.jpg


policija ima racijo na Krvavcu (fotka s FB)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.899
5.458
113
Racijo.....al samo preverjajo teren? Ker individualna rekreacija je dovoljena (tek na smučkah...sankanje...štanfanje)
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
dobil na email...

Vse ljubitelje smučišč obveščamo, da bomo slovenski smučarji v znak nestrinjanja z zaprtjem žičniških naprav, ki so jih vladajoči že tretjič v tej sezoni zaprli, v ponedeljek 11.1.2021, od 16h dalje, eno uro z smučarsko opremo prečkali prehode za pešce po Sloveniji.
S prečkanjem prehodov za pešce ne kršimo nobenih zakonov, želimo le izraziti svoje nezadovoljstvo in nestrinjanje z nesmiselno prepovedjo obratovanja žičniških naprav.
S tem bomo za eno uro zaustavili promet.


-miroljubno se v svojih občinah, z smučarsko opremo sprehajamo preko prehodov za pešce
-držimo se priporočene distance
-Eno uro se na izbranih prehodih za pešce brez prestanka sprehajamo iz ene strani na drugo
Vabljeni vsi, ki si želite ponovnega odprtja smučišč.
Prinesite smuči, borde, ne pozabite na maske in pokažimo, da nam za naša smučišča ni vseeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Samo podvprašanje - prehod za pešce je na prostem, priporočena razdalja, meske - zakaj? saj še ni pust!

Nič ne bo s tem. Učitelji oz. trenerji so dosegli svoje, za turiste se vsem hebe, so tudi tukaj taki razumevajoči, ki jih motimo smučarji.

Je pa iz vsega skupaj ena dobra stvar: po dobrih 10 letih sem z dil zvlekel tekaške smuče - pošpahtlal svinjarijo (prah) z njih in šel laufat - bolje rečeno sprehajat se, na Areh. V soboto "milijon" obiskovalcev, kolona avtov navzgor ob 12h za parking čakat cca 1 km,...
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Lahko se brez testa pripeljete z avtobusom, a potem skoči virus iz grmovja...

samo bedaki in konji :bruh:
Pogoj ne velja le za uporabo žičniških naprav, ampak tudi za uporabo njim pripadajočih prog. Po domače – brez testa tudi "štamfanje" ali spuščanje s turnimi smučmi po urejenem smučišču ni dovoljeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi