smrekica

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Torej kje se da danex (nedelja) kupiti božično-novoletno smrekico?
Naravno, 150cm.
Ljubljana anli bližina.

A v BTCju danes tam na parkirišču prodajajo smrekice?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.324
953
113
V Kranju sem zasedil, da naj bi te dni prodajali smrekice pred Qlandio (sedaj Supernova). Morda bo kdo bolj natančno vedel kako je danes...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Sam filing je pa čist drugi, ko greš v gozd, najdeš tisto idealno, jo posekaš in daš gor tisti trakec, ki si ga čist legalno dobil. Sam pol je hec tega hudiča stlačit v karavana in ga potem doma nepolomljenega dobit nazaj ven iz avta...

FB_IMG_1671267329112.jpg
 
  • Ljubezen
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen in sandra
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Res je, bom pa po spominu tvegal in rekel, da so jih začeli prodajt 24.12.
Zato moj tast še sedaj buzerira vse okoli sebe, da se pred božičem smrekica ne postavlja - ne kupil jo bom za en teden in vrgel proč.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Načelno drži - vendar:
Ne glede na izvor in simboliko se božično drevo postavi na božični večer, takrat, ko se postavijo tudi jaslice. Sama postavitev ima tudi globoko družinsko simboliko, saj se takrat zbere vsa družina in skupaj postavijo drevesce, glava družine postavi tudi božično zvezdo. Ne glede na to tradicijo, pa tudi 8. december velja za dan postavljanja božičnega drevesa. Predvsem za tiste, ki želijo, da njihovo drevo krasi dom malce dlje časa.

In:

Božično drevo je okrašeno drevesce, ponavadi vednozelen iglavec, kot so smreka, jelka ali bor, povezano s praznovanjem božiča, običaja, ki izhaja iz Nemčije in je povezano s svetim Bonifacijem.

Ta običaj se je razvil v srednjeveški Livoniji (današnja Estonija in Latvija) in v zgodnji moderni Nemčiji, kjer so nemški protestantski verniki v svoje domove vnesli okrašena drevesca. Da se je običaj prijel, je potreboval popularizacijo izven evangeličanskih delov Nemčije in Baltskega območja, kar se je zgodilo v drugi polovici 19. stoletja, najprej med višjimi sloji prebivalstva.[1]

Prva drevesca so bila ponavadi okrašena z okraski iz barvnega papirja, jabolk, bunkic in sladkarij. Moravski kristjani so prvi začeli z osvetljevanjem drevesc s svečami, ki so jih po elektrifikaciji začele nadomeščati prave lučke. Danes so značilni raznovrstni moderni okraski. Na vrh drevesca pa se postavi angel ali zvezda, ki predstavljata angela Gabrijela ali Betlehemsko zvezdo iz Jezusovega rojstva.

Katoliška cerkev se je dolgo upirala tej evangeličanski navadi, saj so v Vatikanu na željo takratnega papeža Janeza Pavla II. prvo božično drevo postavili šele leta 1982.

Po zahodni tradiciji se smrekica postavlja in okrašuje na prvo adventno nedeljo ali 24. decembra in se podre na Svete tri kralje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ribicija

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Pa še prav ima samo razlog je drug.Po tradiciji so naši predniki božično drevo postavili na božični večer, 24. decembra, pri okraševanju pa je sodelovala vsa družina.

Potem pa smrekica stoji do svečnice, ki je 2. februarja. Verjetno so to v zgodovini dobro premislili in uskladili teološko in laično stališče. Najbrž je bilo ta mesec in pol zime daleč najtežje pregurati.
Meni je načeloma vseeno, če danes začnejo buzerirati z božičem tri dni po dnevu mrtvih. Neumno, nerazgledano, ampak trgovci vseeno niso višek pameti. Moti pa me, da je v januarju tako mrtvilo. V naši "vasi" so v decembru stojnice, neke stvari za otroke ... 2 januarja pa se pospravi vse in januarja ni nič od nič. Zimski večeri pa praktično še zmeraj enako dolgi. Srečni ste tisti, ki ste si izvolili srbskega župana in imate veliko Srbov za sosede, tam je gotovo do pravoslavnega novega leta še kaj življenja.