Sluzenje vojaskega roka

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
nobena vojska ne po vzgajala, popravlajla, ustvarjala moške in podobne bedarije.

časi se spreminjajo. vsi bi radi postali neki "intelektualni" delavci (it, zdravstbvo, pravo...) delal tak ne bi noben.... a mislite, da če bo en 6 mescev se sprehajal v vojski da ko bo prišel ven da bo pa idealen delavec? nadaljeval bo s staro prakso, jamral kako mi je bilo teh 6 mesecev hudo,... od njega ne bo pa nič kaj dosti več.

starši so zajebal, zdej bi pa da jim država pomaga zajeb popravit... hahaha....

v glavnem, če starši ne znajo(znamo) vzgojih otrok in jim privzgojit delovnih navad, reda... jim tud ena vojsta ne bo pomagala.
Res je. Pa je mularija še zmeraj pod nekim nadzorom staršev. Še zmeraj ima neko kritje. Je tako. 6 mesecev pa naj ne bi imeli nič, razen samega sebe, red, urnik, disiplino...... itd.
Glej... vsak mulc ali mula pravi, da je samostojen že dolgo časa. Čeprav je star šele 18-19. Če bi vprašal pa starša ed teh, bi pa rekel mal drugače. Enim ni treba biti samostojen pri 30+ in v tem je poanta.
 

markosekula

Pripravnik
2. avg 2015
57
0
6
Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Če se navežem na moje služenje sem se naučil sledečega:
- odhod v tuj kraj bogu iza nogu, ki ga sicer nikoli nebi videl - Kovin, Vojvodina
- druženje s fanti s katerimi se verjetno nikoli nebi - popov sin, nekoordineran naslednik mega kmetije v Vojvodini, čoban z bosansko črnogorske meje, "trajče makedonče", sin visokega oficirja iz general štaba, .... z nobenim nimam stikov
- dnevni red - vstajanje, pospravljanje, umivanje, hrana, delo, počitek
- mi ki smo bili šoferji smo pridobili v civilnem postopku izpit C in E - B je bil pogoj za not prit
- upoštevanje pametnih in "pametnih" ukazov pa se vseeno kdaj postavit zase, samo znotraj sistema - neču, da kupim pikavce, jer ne pušim
- spoznanje, da so bližnji kraji včasih najdalje od doma - Bihač, celodnevno potovanje v MB

Pa še več je bilo tega; vsak s kritičnim mišlenjem je lahko normalno preživel, če je dal možgane redno na pašo.
Seveda imamo v sedanjem času tudi alternativne poti za pridobitev takih "veščin", recimo en je resen trening kakšnega športa; tako da sam imam glede predloga mešane občutke, dejstvo pa je, da če s sončki ne bomo (ne bodo) nekaj naredili gre ta Evropa v 3PM!

Imel sem zelo podobne izkušnje ,mnenje pa imam enako.
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Citat:
Uporabnik eazy pravi:

Verjetno bi moral program popestriti.... Pripeljati hostese, poskrbeti za animacijo, itd.
smirk-1.gif
Razlog je bil predvsem denar. Pa tudi pri vpoklicu niso imeli prevec srece.

Sicer je pa to samo potuha za starse ,ki bi radi da nekdo drug popravi vse njihove zahebe. In podaljsevanje tica za nekatere ,ki bi dokazovali svojo "moskost" na vojski. Pa ce je se tako nepomembna.

Najbrz si podobno razmišljal tudi ko ti je 92 padla prva granata na streho
smile-1.gif


Al pa če nadaljujemo v tvojem slogu.... Eeeeej kakšen denar... Saj bodo zato slovenska podjetja dobila denar.... Slovenci sluzbe... Slovenski proizvajalci posel i tako dalje
cheer.gif

Da.. Ni nacina da vplivas na granato, sploh pa ne "znanja". Glede na to da se otrok za vojsko ni (eden od glavnih razlogov za ukinitev) je filozofiranje o denarju ..
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.399
9.141
113
ti bi kar nekam poslal..glej kaj je sistem nareidl. otrok ne sme več it sam v ali iz šole itd... problemi so drugje ne pa v vojski
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.148
2.326
113
v lokalni ostariji
točno tako, ni problem vojska...

včasih so otroci v 1. razred (sedaj ok 2.) SAMI šli v šolo. sami IZ šole. itd itd sedaj do 4. ne smejo. včasih je bilo normalno, da so otroci hodili cele dneve delat na njive. sedaj koliko je še tega? itd itd

pa tudi, včasih se vikend ni razumel kot čas za "sprostitev" "izlete" (je bila dilema ko je jugopetrol začel odpirati črpalke a naj sploh katera dela v nedeljo ali ne... ker se itak ni hodilo okoli.. fenomen "prostega" časa še ni bil tak kot je sedaj)....


da otrok pri 30. ni samostojen je krivda staršev NE in nikakor NE vojske, policije, šole...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ok... 7 ali pa 19 letni "otrok" ni isto. Se pa strinjam s tabo. Samo pravice in pravice..... beseda "dolžnost" pa je menda prepovedana
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
ti bi kar nekam poslal..glej kaj je sistem nareidl. otrok ne sme več it sam v ali iz šole itd... problemi so drugje ne pa v vojski
ja, problem je v celem sistemu. Bi lahko rekli oz. se vprašali, kolk jih je sploh sposobno preživeti vijsko. Da ne bo pomote, marskikdo še zmeraj. Ampak zmeraj več jih NI.
In če smo že pri debati. Pravte, starši so odgovorni za vse. Res je. Ampak, jaz dodam še to, da je lahko tudi družba. Mulc zaide v najbolj "pametnih" letih med slabo družbo. (kriminalci, lopovi, drogeraši....) je problem velik. Veliko je dejavnikov, so pa različni v raznih primerih.
Sam sem nekega mnenja, da naj starš uči, spodbuja, usmerja otroka k nekemu normalnemu razvoju, pri 19 al kolk naj bi že blo, pa naj gre na "prakso". Nekam, brez odhoda domov vsak vikend, z dolžnostmi s katerimi si bo pridobil pravice, z omejeno uporabo dnevno telefona, interneta........ pa starši naj bi imeli samo pravico klicati samo v nujnih primerih izven dogovorjenega časa....itd itd. program pa naj bo takšen, da naj ne bi bilo samo neko vojaško usposabljanje. Mogoče celo normalnega usposabljenje komuniciranja brez telefona in računalnika.
Sem prepričan, da bi se marsikdo odvadil brskanja po telefonu iz navade, surfanja po spletu iz dolgčasa, spanja v nedogled...........ali pa vsaj zmanjaš na "normalo".... itd. Pač naj poizkusijo tudi drugo stran virtualnega sveta.
Tako nekak.
 

buce

Pripravnik
23. jan 2014
562
20
18
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
da otrok pri 30. ni samostojen je krivda staršev NE in nikakor NE vojske, policije, šole...

Definitivno ni kriva vojska ali policija.
Najbrž se vsi strinjamo da je ključna faza nekje do 6. leta starosti. Torej - čas vrtca.

Pa dajmo pogledat: ko otrok gre v vrtec je dejansko še dojenček (1+ leto).
Med delovnikom (pon-pet) hodi v vrtec. V vrtcu prebije 8 ur. Od tega je 1 ura spanja. Torej je 7 ur aktivne vzoje in izobraževanja.
Ob 16:30 otroka prevzame eden od staršev in ob 20:30h gre otrok spat. Tu je 4 ure aktivne vzgoje in izobraževanja.
Zjutraj se recimo otrok zbudi ob 6:30 in do 8:30h mora biti v vrtcu. Tu je 2 uri aktivne vzgoje in izobraževanja.
torej skupno 6 ur.

V vrtcu jih ima 7, doma jih ima 6.
Čez vikend pa seveda doma.

Kot vidiš, lep del "krivde" nosi tudi predšolski sistem vzgoje in izobraževanja.

Torej bi morali pogledati tudi predšolski sistem vzgoje in izobraževanja. Kako? Po pravici: nimam pojma.
Vem samo da niso samo starši krivi. V to sem 100% prepričan.
Vem tudi da večino 3.14zdarij otroci poberejo od sovrstnikov. Mogoče bi morali skupine delati ne samo po starosti ampak tudi po karakternosti...ne vem.

šolskega sistema se pa sploh ne mislim lotiti. je preveč sra*ja v njemu.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.148
2.326
113
v lokalni ostariji
men so smešni vsi zagovorniki ki bi stare konje jahat učil....

pa dejte no bodite normalni... do 19. leta se je nekdo ujčkal, čuval itd potem pa mislte da ga bo 6 mescev ali 12 mescev vojske spremenilo? ste pa naivni.
 

buce

Pripravnik
23. jan 2014
562
20
18
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
men so smešni vsi zagovorniki ki bi stare konje jahat učil....

pa dejte no bodite normalni... do 19. leta se je nekdo ujčkal, čuval itd potem pa mislte da ga bo 6 mescev ali 12 mescev vojske spremenilo? ste pa naivni.

če bi prebral vsaj prvi stavek mojega posta, bi videl da jaz ne podpiram vojske za namen vzgoje.
crazy1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
"Odraščanje" se začne prej - tisti, ki otroka "odrašča", ko je polnoleten je zamudil kakšne 3-4 leta.

Otroke je treba (na)učiti odgovornosti, ko vstopijo v najstniško dobo - ne pa, da hodijo starši na informativne dneve za "faks" in otrokom iščejo stanovanja za študij.
Da "oči" 23 letni hčeri hodi gume na avtu menjat tudi ni lih podpora samostojnosti - popravek odgovornosti.

In to "vojska" ali "taborniki" tudi ne bodo rešili - ker osnova, ki se jo moraš tam naučiti, da ko se nekdo zadere "juriš" začneš leteti naprej in streljati s tistim kar imaš po roki. In če slučajno preživiš niti ne vprašaš zakaj si letel in ob naslednji komandi enako skočiš. Tole sicer zelo karikirano - ampak lih tega se "sončkov" ne bo uspelo naučiti - ne v 6 mescih, ne v dveh letih. In to predvsem, ker bodo tudi v zelenem preveč "zaščiteni" - človeke pravice pa to.

Torej vojska - ne.

Disclaimer: predzadnja YU generacija - eno leto izgubljeno - ne, ni bilo težko, samo tečno. "Prijateljev" iz čete nimam nobenega.
ti si dal pa tipičen odgovor za.................. pustmo malenkosti.
Kdaj otroke kaj učiti, bo tako, da se jih od rojstva nekaj uči. 3-4 let pred polnosletnostjo je narobe. hmmm ... da mulcu pomagaš najti stanovanje za faks je za tebe neodgovoren starš al kako misliš??? Zanimivo. Najboljše je da 19 letnega mulca/mulo spustiš v LJ MB..... pa naj si najde stanovanje. Ja.... seveda... niti slučajno mu ne smeš pomagat pri tem. Pol ti pa prnese mesečno najemnino, pa starši v jok. Plus stroški..... Aja... tukaj smo sami takšni z polno odgovornostjo
uf-1.gif
Sicer pa poznam primer. Identičen, kot si opisal. Mulc (edinec) je bil deležen zaupanja pri 14. Starši pa še zdaj jamrajo po 10-15 letih, kolk jih je študij mulca stal. No.... pr tamalmu se ni videlo pomankanja...pr starših pa. Tolk o takšni odgovornosti.
Nobenen ne pravi, da bo vojska vse sončke v red spravla. Velika večina se "spametuje". Samo kdaj?? Eni šele pri 40. Eni nikol.... pač na tujih stroških cel življenje.
To, da se je v YU army jurišalo pa prvič slišim. Tud znanci, ki smo včasih "obnavljali zgodbice" ni nikol nobeden jurišal. Tako da.... ne verjamem.
In ni poanta v tem, da se bo nekoga prevzgojilo. To je neumnost. Gre se samo sa "mamine sončke" pa tiste ki si mislijo da niso, dejansko so pa po enem tednu brez pomoči nekoga na robu "samomora". Niso vsi takšni, jih je pa zmeraj več. Nažalost
Da ti ni bilo težko verjamem. Meni je včasih bilo in ni bilo, bilo mi je tečno in zabavno... vsega je bilo. Kot v realnem življenju brez vojske. Če nimaš prijateljev iz teh časov je pa mogoče problem v tebi.

A sem res tako nejasno napisal? Ali je bralna pismenost problem?

Bom še enkrat počasi:
Najkasneje s vstopom v najstniško dobo mora otrok že imeti razvit čut odgovornosti - kdor ga takrat nima, ga ne bo imel nikoli. Dokončen prevzem odgovornosti zase je pa s 18 letom - tudi v zakonu tako piše. Ali je "otrok" takrat odrasel ali ne je pa stvar debate.

Nikjer nisem zapisal, da je pomagati "otroku" narobe - daleč od tega. Ampak vse narediti namesto otroka je pa narobe - in poiskati stanovnje za polnoletnega otroka ni pomoč - ampak "potuha".
Starš, ki jamra, koliko ga je stal 10-15 letni študij otroka se naj vpraša kaj je "otrok" študiral - in zakaj tak "otrok" ni sposoben vsaj del sredstev za študij (in življenje) sam prispevati.
Če nisi razumel, kaj sem mislil s "jurišom" evo še enkrat - osnovni namen "vojske" (vojaškega roka) je "vojake" naučiti, da se ukazom slepo sledi - in nikakor ne, da iz "fantov" naredi "dede".

Kje si ti pebral da nimam prijateljev mi tudi ni jasno!? Jih je nekaj iz tistega časa, nekaj jih je od prej - nekaj pa se jih našlo po tistem času - jih je pa res "malo" - prijatelji namreč niso tisti, ki so z mano povezani preko facebooka, snapa ali katerega drugega omrežja. Je pa res, da se z nobenim iz čete v kateri sem služil, nisem toliko zbližal, da bi mu lahko rekel prijatelj.

Pa da še enkrat objasnim moje stališče do služenja vojaškega roka - NI potrebno, predvsem ni potrebno z mislijo, da se bo v času služenja "popravilo zahebe v vzgoji".

O&O
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.675
3.560
113
Citat:
Uporabnik buce pravi:
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
da otrok pri 30. ni samostojen je krivda staršev NE in nikakor NE vojske, policije, šole...

Definitivno ni kriva vojska ali policija.
Najbrž se vsi strinjamo da je ključna faza nekje do 6. leta starosti. Torej - čas vrtca.

Pa dajmo pogledat: ko otrok gre v vrtec je dejansko še dojenček (1+ leto).
Med delovnikom (pon-pet) hodi v vrtec. V vrtcu prebije 8 ur. Od tega je 1 ura spanja. Torej je 7 ur aktivne vzoje in izobraževanja.
Ob 16:30 otroka prevzame eden od staršev in ob 20:30h gre otrok spat. Tu je 4 ure aktivne vzgoje in izobraževanja.
Zjutraj se recimo otrok zbudi ob 6:30 in do 8:30h mora biti v vrtcu. Tu je 2 uri aktivne vzgoje in izobraževanja.
torej skupno 6 ur.

V vrtcu jih ima 7, doma jih ima 6.
Čez vikend pa seveda doma.

Kot vidiš, lep del "krivde" nosi tudi predšolski sistem vzgoje in izobraževanja.

Torej bi morali pogledati tudi predšolski sistem vzgoje in izobraževanja. Kako? Po pravici: nimam pojma.
Vem samo da niso samo starši krivi. V to sem 100% prepričan.
Vem tudi da večino 3.14zdarij otroci poberejo od sovrstnikov. Mogoče bi morali skupine delati ne samo po starosti ampak tudi po karakternosti...ne vem.

šolskega sistema se pa sploh ne mislim lotiti. je preveč sra*ja v njemu.

Natrosil si en kup opravičil za nesposobne starše. Kakorkoli obrneš so starši odgovorni za vzgojo otrok. Ne, vrtec ne nosi nikakršnega dela "krivde" za nevzgojo ali za napačno vzgojo, ampak je ta v celoti na starših. Starši postavljajo pravila, poskrbijo za uveljavljanje pravil in funckioniranje znotraj določenih meja. Vrtec pa za pravila, ki bodo veljala tistih 8 ur ko je otrok pri njih. Samo to in nič več.

Je pa standardna fora, mam froca (padel mi je z neba majkemi), cel dan me ni doma, takrat ko sem se pa pizdim nad vzgojiteljicami in babicami kaj mi bodo naredile iz mulca. Ali še huje, ko vidim da gre stvar v 3pm pa začnem vzgojo (oziroma odsotnost le te) popravljat z batinami.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.399
9.141
113
v glavnem, vojska ce ze naj sluzi za obrambo države (kar je itak fail pri nas, v vsakem primeru, tudi če bi imeli vojsko).

Tole vzogjo naprej mešat, pa kao punce tako mislijo.....bi pa bilo mogoče bolje, da bi šle punce v kak camp6 mesečni..ali pa vse v obvezno nosečništvo pri 18-ih letih.
wink-1.gif
 

buce

Pripravnik
23. jan 2014
562
20
18
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Natrosil si en kup opravičil za nesposobne starše. Kakorkoli obrneš so starši odgovorni za vzgojo otrok. Ne, vrtec ne nosi nikakršnega dela "krivde" za nevzgojo ali za napačno vzgojo, ampak je ta v celoti na starših. Starši postavljajo pravila, poskrbijo za uveljavljanje pravil in funckioniranje znotraj določenih meja. Vrtec pa za pravila, ki bodo veljala tistih 8 ur ko je otrok pri njih. Samo to in nič več.

Sam si napisal da vrtec ima pravila, ki veljajo tistih 8 ur - kaj pa je to po tvoje? Kaj pa so pravila in upoštevanje le teh kaj drugega kot vzgoja?
In sploh ni res da "opravičujem" starše. Niti enega opravičila nisem zapisal. Kar sem zapisal da nosi tudi vrtec del vzgoje. In jo. Saj jih vzgajajo teh 8 ur po pravilih vrtca.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.675
3.560
113
Nič več kot pravila za funkcioniranje v vrtcu. Tam so meje jasne in se dosledno upoštevajo, da delo sploh lahko normalno poteka. Ko je otrok pri babici ima tam spet svoja pravila. Ko je pri starših pa spet tretja. Težava nastane ko teh tretjih ni. Potem se pa iščejo izgovori. Ne glede na to koliko časa prebije kje to ne razbremenjuje staršev odgovornosti. Še nobenega otroka ni pokvaril vrtec ali šola. Se je pa marsikateri "sam od sebe". Oziroma, drugače rečeno, če že v vrtcu dvigneš roke da bo itak tak kot ga bo naredila vrtec, šola, družba, okolje....je kar garantirano da bo nekje vmes zares zvozil. Oziroma ponarodelo rečeno ,,slaba druzba ga je potegnila". Oziroma drugi nevzgojeni otroci. Vedno so drugi krivi, naš pa samo izgubljen (se ne najde).
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Takoj ko bo en tamalemu v vrtcu/šoli pokazal kriv prst, bo cmera že doma potožila in bodo ti glupi starci padli na bogo vzgojiteljico kot paleta opeke. Ne more vrtec/šola nič, če so starši debili.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ahaa... ti si eden tistih, ki ne sprejmejo nič drugega, razen tistega, kar jim je zraslo na lastnem zeljniku.

Glej... očitno pojma nimaš, kaj se dogaja. Lahko pišeš počasi kolk hočeš. (hebi ga, sam si začel)
Citat:
Najkasneje s vstopom v najstniško dobo mora otrok že imeti razvit čut odgovornosti
Prvo se odloči o katerem obdobju govoriš. Odgovornost pospravit igrače mora imeti že veliko prej!!! Drugo je samostojno življenje.
Citat:
ne pa, da hodijo starši na informativne dneve za "faks" in otrokom iščejo stanovanja za študij.
tukaj si napisal!!!!!
Citat:
Če nisi razumel, kaj sem mislil s "jurišom" evo še enkrat - osnovni namen "vojske" (vojaškega roka) je "vojake" naučiti, da se ukazom slepo sledi - in nikakor ne, da iz "fantov" naredi "dede".
ni res!!!!! Na žalost ne dojemaš nekih zadev. Ko slišiš "vojska" pomisliš samo na streljanje in juriše. Bedarija. Tega je v vojski še najmanj!!!
Citat:
Kje si ti pebral da nimam prijateljev mi tudi ni jasno!?
tukaj
Citat:
"Prijateljev" iz čete nimam nobenega.
Jaz sem jih imel nekaj. Pa so se žal stiki prekinili z balkansko morijo.

Citat:
namreč niso tisti, ki so z mano povezani preko facebooka, snapa ali katerega drugega omrežja.
brez tega ne gre, a ne??

Citat:
NI potrebno, predvsem ni potrebno z mislijo, da se bo v času služenja "popravilo zahebe v vzgoji".
Nobeden sploh ne piše o tem. Tako da.... wtf

Najbolj enostaven stavek za zadevo je. Odtrgati mulote od mamine zize in očetove potuhe.
Zdaj se pa ozri okol seme (razen če ne živiš v super okolici z po zakonu vzgojenimi otroci), pa boš videl, da marsikje starši povedo "Naš je pa samostojen, ima službo prek študenta. Ima moj avto, ki si ga sam tanka. Sploh nimamo skrbi z njim in tudi ne vemo kdaj pride domov in kdaj gre. Vse sam".
Glej, to o 18 letih danes ni več res (eno je zakon, drugo pa sposobnost). Včasih je še bilo, danes je pa preveč razvajeno z velik pravicami. Se strinjaš?
PS Sej so tud takšni pri 18 zreli, sam zmeraj manj jih je
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.148
2.326
113
v lokalni ostariji
in kaj mislš da bo vojska naredila? kaj točno? a kdo realno misle da bo po 6 mesecih en lenuh nesposoben prišel ven iz vojske in bil top 1a delavec?!?!?!? hahahah

v vojski se ne pričakuje, da boš ti neki mislu pa študeru in bentil čez pozicijo... v vojski maš da ubogaš delaš kar ti rečejo pa če je še tolk neumno. ker to se pričakuje. da v preimeru sranja ne bo en neki "palamudil" ampak izpolnil ukaze pa če so še tako neumni...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
nič od tega, kar eni mislite. Pretiravaš. Sem že napisal nekje zgoraj. Z dolžnostmi pridobiti pravice. Če lenuh še kaj naredil sam (brez pomoči in potuhe staršev) in s tem dobil... ne vem kaj....npr. prost izhod.... bo mogoče poštekaj, da se splača/mora delat. Če ne bo, bo ostal lenuh. Tudi takšnih je veliko.
Da to ugotovi pri 19-20 je boljše kot pa pri 30+.
Da pri vsej super vzgoji staršev lahko brez problema preživi v neki skupnosti, kjer ne bo tako, kot si je zamislil in da tam velja drugačen režim. Pa naj bo to vojska, taborniki, gasilci.................. na koncu pa ugotoviš, da je Franček iz drugega konca Slo prav fejt dečko, pa Jožko iz tretjega tud. Pa Blažko je fejst zatežen.... pa je bil na koncu kr ok.
Kolk poznam mulce, ki so služili prostovoljno, pravjo da so dobra klapa. Smeha, zafrkancije.... dela.... itd itd. Nč slabega ni to za raznežene generacije.