Sladka smetana MU vs Spar(oboje LM)+drugi generiki

TRIROG

Pripravnik
10. jul 2011
76
0
6
Torej ... V Šparu prodajajo sladko smetano 0,25L, blagovne znamke Špar, ki jo Proizvajajo Ljubljanske mlekarne. Na isti polici je tudi Sladka smetana MU Ljubljanskih mlekarn, seveda ustrezno dražja.

Oba imata vsebnost m.m. 35%.

Zanima me ali gre za isto stvar v različni embalaži ali je tudi vsebina različna?

Podobno vprašanje se mi poraja pri mleku. Šparovo mleko 3,5 proizvajajo zanj Ljubljanske mlekarne - Gre za isto stvar?

Sodelavec trdi, da obstaja nek pravilnik ali zakon po katerem proizvajalec ne sme istega izdelka prodajati pod različnimi blagovnimi znamkami in mora biti drugačen vsaj v nečem.

Je kaj na tem? Zdi se mi nepredstavljivo, da bi LM spreminjale formulo sladke smetane samo za to, da jo natočijo v embalažo kjer piše Spar. Kako bi jo sploh lahko spremenili? Če ima sladka smetana 35% m.m. jo ima 35% in ne 30%. Pri mleku se hitro reče, da je bolj razredčen in ne vem kaj vse še. Pa je res?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Za smetano ne vem, sem pa poskusil Kefir mlekarne krepko, katerega že sama mlekarna prodaja v različnih oblikah (3.5mm 1.5mm, bio..) in seveda znamka Špar premium katere proizvajalec je isto mlekarna krepko. deklaracija na izdelku je torej enaka.

In razlika v okusu je, definitivno. Mogoče se mi zdi tisti od špara malce bolj voden. mogoče dodajo kaj vode not, ne vem, ugibam.

Je pa enako tudi pri mercator znamki kefirja, tudi tam je razlika v okusu glede na "original".
 

TRIROG

Pripravnik
10. jul 2011
76
0
6
Še to: če se ne motim je ZPS pred časom naredial analizo mleka - blagovnih znamk in generikov ... ve kdo kakšni so bili rezultati?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Citat:
Uporabnik TRIROG pravi:

Je kaj na tem? Zdi se mi nepredstavljivo, da bi LM spreminjale formulo sladke smetane samo za to, da jo natočijo v embalažo kjer piše Spar. Kako bi jo sploh lahko spremenili? Če ima sladka smetana 35% m.m. jo ima 35% in ne 30%. Pri mleku se hitro reče, da je bolj razredčen in ne vem kaj vse še. Pa je res?

No ja...verjetno teh 35% ni sveto zapisano in verjetno je tudi kakšna toleranca pri tem. Tako da možno da ima original res 35% ali še več, špar pa pač kakšnih 30% ali še manj...
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18
Saj je včeraj na TV ena iz najbolžga suseda rekla, da je cena za blag. znanko zato nižja, ker dobavitelj nima stroškov marketinga, promocije ....
hysterical-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Kaj točno je smešnega v tem? A ti sploh veš koliko % cene izdelka je promocija? Ali morda misliš, da je Red Bull 6x bolj kvaliteten kot Spar Budget energy?

Poleg tega si pri 'lastnih' izdelkih trgovec zaračuna manjšo maržo, saj mu je v interesu, da privabi kupce, ki bodo kupili še kaj drugega kot lastno blagovno znamko.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Se strinjam. Materialni stroški izdelka so majhen delež cene. Razen tega je mogoče pri budget mogoče prihranek še kje drugje, ker se "stisne" cela veriga (npr. pri embalaži). Ampak to so samo moja ugibanja, podrobnosti ne poznam.
 

kdosemjaz

Fizikalc
1. avg 2007
1.654
0
36
Ljudi je treba strižt tam, kjer lahko. Tako so pripravljeni plačat enkrat več za isti produkt, le malo drugače ubeseden. Podobni nategi so tudi z raznimi novodobnimi 'organskimi' rečmi.
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18
Govorim za Slovenijo ker drugih izkušenj nimam. Trgovec stopi do dobavitelja oz. proizvajalca in mu da pogoje: cena, količina, ... Proizvajalec pa ih skuša nekako doseči. Kako pa to naredi je njegova stvar. V praksi to pomeni, da se uporablja malo cenejša embalaža, lahko se naredi malo lažji izdelek - kar je označeno, ....

Res je kar si napisal, da se za promocijo namenja zelo veliko, vendar pa se moramo potrošniki zavedati, da v praksi nižja cena pomeni nižjo kakovost, kar velja tudi za blagovne znamke.
 

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
771
34
28
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Kaj točno je smešnega v tem? A ti sploh veš koliko % cene izdelka je promocija? Ali morda misliš, da je Red Bull 6x bolj kvaliteten kot Spar Budget energy?

.

Ja, glede okusa se pa sploh ne da primerjat.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
Saj ni tega mislil, ampak okus bi moral biti enak, torej enako slab ali enako dober.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.403
5.906
113
pri taščici
Pred dvemi mesci sem ležal na abdominalni z nekom ki ima občasno že več let težave s trebuhom.
Naštel mi je kar nekaj izdelkov kjer je imel pri trgovskih znamkah težave po trebuhu, pri originalu pa ne. Zakaj se je njemu tako odražal pa ne vem.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Izjava trgovke včeraj, sploh ni 'za lase privlečena'
Če se trgovska firma odloči, da bo nekaj tržila pod svojo blagovno znamko, material pa bo preskrbel proizvajalec, je tukaj kar nekaj postavk v ceni lahko manjših. Ne samo zaradi marketinga, verjetno ob tem odpade še kakšna marža, grosistični posrednik ali kaj iz nabora teh pogodbenih dodatkov.
Verjetno je v naslovu omenjena smetana enaka, originalna embalaža MU (in seveda dobavitelj) pa se ohranja zaradi navad kupcev...
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Saj ni tega mislil, ampak okus bi moral biti enak, torej enako slab ali enako dober.

Ne vem kdo dela Sparov energy drink, na njega sem se spomnil, ker smo ga imeli v eni sosednjih tem.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.493
6.589
113
No jaz po okusu takoj ločim pri mlečnih izdelkih. Pri drugih pa nimam izkušenj.

Torej neka razlika mora biti v kvaliteti izdelave. Kateri izdelek je boljši, je čisto vseeno, če se gre za "isti" material bi moral biti tudi končni produkt isti.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.407
973
113
Obišči stran
Na zadnjem testu je ZPS testiral jogurte.

Na prvih treh mestih so bili generiki mlekarne Celeia, ki se prodajajo pri hoferju, mercatorju in tušu... Originalni Zelene doline je bil na sedmem mestu....

Toliko o tem, da so generiki slabši.

Za primerjavo, med 13-imi jogurti je prepričljivo predzadnje mesto zasedel jogurt Mu iz Ljubljanskih mlekarn.
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18
V SLO praksi pač to ne poteka tako, kot nekateri idealizirate. Cena se doseže tako, da je za trgovca nabavna cena izdelka nižja, ker mora zagotoviti proizvajalec.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pozabljate na šminko. Danes ni noben problem prodati osiromašenega mleka, če mu dodaš ojačevalce okusov. Tako kasiraš dvojno: mleko posebej, smetano pa posebej - in nihče ne podvomi v okusnost izdelka. Kaj je pa bolj zdravo ... ?
uf-1.gif