Skrivnosti "štelanja" vode

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
Nekaj mi govori, da nisi označil pravih enot. 60 galon? Verjetno si mislil litre. Potem se ti bodo količine soli, ki jih moraš dodati kar močno spremenile.

Res je...
popravljam...
sicer me moti ker mi kalkulator javi da je profil primeren za temno pivo, rad bi pa svetlo PA, IPA
 

Priponke

  • 2.PNG
    2.PNG
    67,1 KB · Ogledi: 191

Majkumilu

Pripravnik
14. maj 2018
41
5
8
Zdravo,
Mene pa zanima, ali je lahko kaj narobe če uporabljam npr. kalcijev karbonat, ki mu je potekel rok uporabnosti?
Ali je sploh mogoče, da mu poteče rok, ali je to samo trgovinska zadeva, ki mora biti na embalaži?
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo,
Mene pa zanima, ali je lahko kaj narobe če uporabljam npr. kalcijev karbonat, ki mu je potekel rok uporabnosti?
Ali je sploh mogoče, da mu poteče rok, ali je to samo trgovinska zadeva, ki mora biti na embalaži?

Bi rekel, da je to enako kot, da bi himalajski soli potekel rok uporabnosti :D . Ali navadni soli.
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
vse moje dosedanje kuhe v dveh letih so bile po okusu brez okusa hmelja in rahlo kisla...mislim da pravi izraz je "astrigentna"...ne glede na uporabljen slad, hmelj, kvas, temperature, itd. Vedno je govora o svetlih Ale.
Iz tega sklepam da je kemija vode kriva. Če prav razumem online-kalkulator je težavica v alkalnosti.
analiza:
Ca 35
Mg 7,6
So 4 2
Na 1
Cl 1,7
Hco3 147

Kakšen nasvet kako naj naštelam vodo?
 

mojster_pivovar

Pripravnik
24. feb 2019
30
1
8
vse moje dosedanje kuhe v dveh letih so bile po okusu brez okusa hmelja in rahlo kisla...mislim da pravi izraz je "astrigentna"...ne glede na uporabljen slad, hmelj, kvas, temperature, itd. Vedno je govora o svetlih Ale.
Iz tega sklepam da je kemija vode kriva. Če prav razumem online-kalkulator je težavica v alkalnosti.
analiza:
Ca 35
Mg 7,6
So 4 2
Na 1
Cl 1,7
Hco3 147

Kakšen nasvet kako naj naštelam vodo?

Alkalnost se sicer lahko pri uravnavanju pH-ja do neke mere zniža s kislino, vendar je običajno pri svetlih pivih kljub temu HCO3 še vedno previsok.

Vedno je v teh kalkulatorjih tudi MgSO4 - epsom oziroma grenka sol. Zanima ma, kje se to (razen v lekarnah, kjer je pakirano kot zdravilo v majhnih količinah) lahko kupi?
 

tcolja

Pripravnik
1. feb 2017
45
2
8
grenka sol, kalcijev sulfat..:

Sem jih kontaktiral in pravijo da gre za najvišjo raven čistoče (z označbo tehnično čiste substance), v prihodnje bodo ponujali tudi certificirane foodgrade.
Jaz sem naročil kalcijev sulfat...