Škoda Enyaq

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Če si v KP nekaj časa, se avto nafila (v ene 5 urah ali še manj) že na AC polnilnici. Če se ti mudi nazaj, imaš v KP hitre polnilnice (navadne 50 kW, ali pa tudi Ionity, če se ti zelo mudi, pa je v dobre pol ure poln).
Kje je torej problem?
To kar si sedaj napisal je kar problem, še posebej, če se ti kam mudi. Kaj vse moraš vedeti pri EV, če ga želiš samo napolniti.

Pri klasiki greš preprosto na katerokoli bencinsko in zadeva rešena v 5 minutah.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Ni problem. Če si šel v KP, verjetno ne greš čez 5 min nazaj. Če pa se pelješ skozi nekam naprej, pa pač na Ionity dofilaš za do cilja (ali naslednjega postanka). Se boste že navadili - ali pa šli z vlakom :evil:
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.765
595
113
EU
Dejansko sem v službi, kjer bi si mi lahko zgodilo, da moram čez 15 minut nazaj, celo da moram obrniti sredi poti. Ampak ok nisem sedaj jaz ta ciljna skupina. Tam v KP itak moraš nekje parkirat avto in potem vse narediti peš, zato ni fajn, če se ti začne muditi, tečeš do avta, ki ga moraš spet na hitro napolniti za nekam in tako naprej. Tko se mi sliš res zamudno početje.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.220
3.369
113
No bo treba še po AC križu malo Hyperchargerjev namontirat.
Te polnilnilce z 50 KW pa lahko v mesto daš.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.834
1.061
113
www.adriamedia.si
Itak je na koncu odvisno od politike. Ko bo zapovedala, da se samo še BEV prodaja ali celo uporablja, se boš pač prisilje privadit na uporabo BEV, če boš hotel met avto.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Itak je na koncu odvisno od politike. Ko bo zapovedala, da se samo še BEV prodaja ali celo uporablja, se boš pač prisilje privadit na uporabo BEV, če boš hotel met avto.
Aha, in kdaj naj bi se to zgodilo? Ker če se to zgodi v roku parih let, se bomo verjetno vrnili v čas konjskih vpreg, ker se bo cel elektro sistem sesul. Da bi pa v tem roku politiki uspelo spravit skupaj smartgrid in vse ostalo, kar se temu pritiče, je pa itak čista utopija.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.018
828
113
Me pa res zanima kako se bo to kolo odvrtelo. Kar naj zapovejo BEV, sembtakoj za. Kak kitajc al pa podoben bo se prosperiral, tile s tem kar majo pa gotov ne. Grem stavit. SJTV PR in podobno pa lahko kar zaprejo, k je cist kontra efekt... Vsaj name. Ajde, pa enga na hitro :nazdravje:
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Aha, in kdaj naj bi se to zgodilo? Ker če se to zgodi v roku parih let, se bomo verjetno vrnili v čas konjskih vpreg, ker se bo cel elektro sistem sesul. Da bi pa v tem roku politiki uspelo spravit skupaj smartgrid in vse ostalo, kar se temu pritiče, je pa itak čista utopija.

Dajmo malo številk na mizo, ali pa šuti. Tvoj "verjetno" ne doprinese nič k tej debati. Lahko se ponavljaš in ponavljaš, pa zaradi tega tvoje besede ne bodo kar postale resnica. Daj ene pametne argumente na mizo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Jih nimam. Lahko pa ti das kontra, ce kaj imas na voljo.

Ti bom jaz odgovoril ker poznam precej strokovnjakov, ki se trenutno ukvarjajo z smartgrid v sloveniji.

Sistem bo pripravljen daleč preden bo potreben zaradi velike števila EV.

Da ne boš mislil ampak slovenija je trenutno precej spredaj v svetu kar se dela na pametnih omržjih tiče.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Ne vem zakaj bi ti mi morali dokazovati nasprotno, če ti trdiš da bo omrežje počepnilo, izvoli, razloži, argumentiraj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
V Nemčiji se je malo nazaj skoraj sesul brez EVjev. Je skoraj cela Evropa pomagala, da ni šlo vse zugrund. Zame je to dovolj dokaza. Je pa to seveda moje LAIČNO mnenje, da ne bo kakšnih nesporazumov.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Torej, dvakrat "skoraj" in še to zaradi vzrokov, ki nimajo popolnoma nobene veze s polnjenjem EV.

A za V2G si že slišal?
Za plinsko rezervo, ki jo ima med drugim tudi NEK, pa Nemci tudi še niso slišali, ne oni mislijo, da veter ves čas piha (če sem prav zasledil plinsko rezervo imajo ampak ni delovala).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
imaš prav, ko dodaš EVje v enačbo, bo zadeva čudežno zlaufala.
edino nekaj si spregledal:
Ker če se to zgodi v roku parih let, se bomo verjetno vrnili v čas konjskih vpreg, ker se bo cel elektro sistem sesul. Da bi pa v tem roku politiki uspelo spravit skupaj smartgrid in vse ostalo, kar se temu pritiče, je pa itak čista utopija.
Ta tvoj V2G si pa lahko za prihodnjih nekaj let v rit vtakneš, ker preden bodo to proizvajalci vključili v vozila V DEJANSKO UPORABNEM STANJU (vsaj Leaf 2 ima, če se prav spomnim zadevo že aktivno, ampak ti nič ne pomaga, če ni sistema zadaj, ki bi to lahko koristil), se bo verjetno še kar nekaj SKORAJ sesutij ES zgodilo.
Sedaj pa še malo pokontriraj s pametnimi kraticami.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Ne vem zakaj bi bil smart grid stvar politike. Digitalni števci so že, dodaš še eno konično tarifo, ki je toliko dražja in kar naenkrat se dobijo tržne rešitve, ki to izkoriščajo.

Evo neka oblika Smart Grida je že v Sloveniji:
Hranilnik električne energije služi za povečanje energetske samozadostnosti, ki v kombinaciji s proizvodnjo solarne energije, omogoča varčevanje s funkcijo časovnega zamika tarifnega delovanja ter shranjevanje in zagotavljanje rezervne električne energije, ki v okviru aplikacije NGEN - virtualna elektrarna pomaga doseči zastavljene cilje z različnimi prilagoditvami načina delovanja.

Pa ni se ti treba delat norca iz tega produkta, je samo primer česa bo vedno več tudi v prihodnje in tudi cena bo šla močno dol.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ne vem zakaj bi bil smart grid stvar politike.
Zato ker je treba zadevo standardizirat, ker drugače dobiš isto sranje kot s polnilnicami. Namesto, da bi bil en standard za vse, jih je bilo 10 sedaj se zadeva počasi kristalizira.
V kolikor se politika ne bo spustila v to, bo morda na koncu vseeno prišlo do neke skupne rešitve ali možnosti komuniciranja med različnimi rešitvami, ampak bo to pomenilo le to, da se bo vse skupaj še dodatno zavleklo časovno.

Drugače te teme (smart grid, V2G, itd.) spremljam iz zanimanja (torej ne profesionalno), ampak sem pač dobil občutek, da gre zadeva bistveno počasneje naprej, kot bi lahko šla. Recimo v Angliji so to V2G testirali že deset let nazaj, ampak še nisem zasledil, da bi zadevo v večjem obsegu že produkcijo uvedli v uporabo.

In sam sem zmeren optimist, da bi učinkovito upravljan smart grid lahko prinesel tudi zmanjšanje potrebnih presežnih rezerv v ES, saj kot si rekel, lahko z ustrezno cenovno politiko dejansko pokriješ vrhove potreb po elektriki iz recimo EVjev. Posamezniku bi se pa to recimo splačalo, saj bi lahko polnil ponoči na poceni tarifi in oddajal morebitno presežno elektriko v vrhovih. Zakaj zmeren? Ker tega nekako ne vidim v naslednjih 5-ih letih v produkciji. Verjetno bo prej 10 let. Zato sem pa komentiral SJTV1 post glede časovne komponente...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe