Seciranje cene bencina - grafični prikaz

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Toro pravi:
Ministrstvo za gospodarstvo pravi nekako takole:
- Liter neosvinčenega petindevetdesetoktanca: 0,63017 EUR
- Trošarina: 0,35900 EUR
- DDV 20%: 0,19783

Trošarina je po mojem fiksna in določena v naprej, torej se ne spreminja z vsako spremembo vhodne cene - naj me kdo popravi, če to ni res.

Trošarino določa država (ministrstvo za finance), vendar je njen obseg določen s pravili EU. V boljših časih so trošarino malo dvigali in spuščali, tako, da je bila cena dokaj konstantna, sedaj je trošarina že dolgo na minimumu.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.338
764
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Koliko pa prinese to, ko mešajo vodo z bencinom?
wink-1.gif
Za mešanje vode in bencina bi pa tebe rabili. Kasneje bi pa lahko mešal še vodo in olje...
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.526
6.589
113
NigelM, trošarina na minimumu pomeni, da dodajo 70% cene z njimi?

To za mene ni nek minimum
smile-1.gif
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
V videu mislim da omenja 0,9c da pripada naftni družbi, torej marža, ki pa jo je treba zmanjšati za vse stroške tankštele in distribucije do tankštele...

Napača, tankštela vzame 9c v povprečju (švabi majo različne cene bencina).

Drugače pa naftna družba računa še za predelavo (rafinerija), pa tudi operirajo z naftovodi (v videu iz pristanšča do rafinerije).
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.996
5.101
113
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik Toro pravi:
Ministrstvo za gospodarstvo pravi nekako takole:
- Liter neosvinčenega petindevetdesetoktanca: 0,63017 EUR
- Trošarina: 0,35900 EUR
- DDV 20%: 0,19783

Trošarina je po mojem fiksna in določena v naprej, torej se ne spreminja z vsako spremembo vhodne cene - naj me kdo popravi, če to ni res.

Trošarino določa država (ministrstvo za finance), vendar je njen obseg določen s pravili EU. V boljših časih so trošarino malo dvigali in spuščali, tako, da je bila cena dokaj konstantna, sedaj je trošarina že dolgo na minimumu.

Zdaj mi pa razloži kako je lahko trošarnina na minimumu, če pa skoraj polovica cene predstavlja trošarino. Veš kdaj bi bila na minimumu, takrat ko je ne bi bilo in bi se od bencina odvajal samo davek, tako kot se za vsako ******* stvar v na tem svetu.

Koliko pa so bile trošarine recimo pred 10 leti, ko je bil bencin po 90 tolarjev??
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
tako je drzava nas guli na vsakem koraku.Zakaj v ZDA ni tako visoka cena, zaradi trosarin.
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.864
33
48
Soros (največji špekulant) je lepo povedal na zaslišanju pred enim odborom v ZDA da bo tudi ta balo počil ker je preveč napihnjen! Američani pa verjetno trošarine imajo sam verjetno ne tako velike (ne vem ne poznam trga) verjetno pa je tudi to da imajo tudi svojo nafto, ki je verjetno lahko načrpajo koker želijo! Verjetno jim je ni potrebno kupovati na borzi al se motim in tega zaradi kakega zakona ne smejo?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik vaginko pravi:
verjetno pa je tudi to da imajo tudi svojo nafto, ki je verjetno lahko načrpajo koker želijo! Verjetno jim je ni potrebno kupovati na borzi al se motim in tega zaradi kakega zakona ne smejo?

Pravzaprav so odvisni predvsem od perzijske nafte. Domačo večinoma izvozijo. Črpajo jo pa le toliko, kolikor jo lahko, nikakor ne po želji. Aljaška naftna polja so večinoma (še) okoljsko zaščitena.