Seciranje cene bencina - grafični prikaz

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Sicer že vemo, da države s trošarinami največ dvignejo ceno bencinom, ampak tukaj je pa še en lep prikaz - od vrtine do tanka vaše kapelce...

LINK

Aja pa je v nemškem jeziku, ampak sej slikce bi morale biti zadostno pojasnilo...
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.340
960
113
Dober link...

Se pravi največ zaslužijo ponudniki (Petrol,...)?
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Kot je že AndrejD napisal, najprej špekulanti (ko je v pristanišču) nabijejo ceno (prvi opazni skok), potem pa po tistem, ko tankšela nabavi, spet cena poskoči zaradi trošarin države... Vsi ostali stroški so napram temu kolikor se vidi, praktično zanemarljivi...
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Rafinerija je vmest lepo omenjena, prispeva k ceni 2c.

gre pa se v tem primeru za 95oktanca...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.535
6.590
113
Omenjena je ja, če razume človek nemško
smile-1.gif


Torej kaj..na liter bencina rafinerija dobi samo 2c profita? Ni mi tudi najbolj jasno kako se cena bencina zviša zaradi prevoza tankerja, ki je par 1000km, samo nekaj centov?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ni mi tudi najbolj jasno kako se cena bencina zviša zaradi prevoza tankerja, ki je par 1000km, samo nekaj centov?
Ker je ena vožnja tankerja draga, ampak v eni vožnji prenese ogromno nafte, torej se cena lepo porazdeli ?

Iz wikipedie:
"... the cost of tanker transport amounts to only two or three U.S. cents per gallon."
Torej manj kot eurocent na liter.

Razmisli, če ena vožnja stane milijon evrov (recimo), pa nese tanker pol milijona ton nafte, je to (približno) milijon evrov deljeno 500 milijonov litrov = 0,2 centa na liter.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Količine. Na nekoliko večji tanker zbašeš 100.000 ton nafte (največji imajo kapaciteto preko pol milijona ton). Za desettisoč km košta vožnja nekaj milijonov evrov. Tukaj pa pride tistih "samo nekaj" centov na liter. Čista matematika.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
rafinerija nima niti 2c profita, toliko dobi za predelat 1l nafte v 95 oktanca. moraš še stroške odštet za profit dobit ven
smile-1.gif


Ja, tut meni se zdi smešno malo...

za tankerje so ti pa že razložili.

zdaj si pa zamisli, da bi takole država kaj drugega obdavčila (iz danes na jutri, ne tistega kar smo že vajeni)...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.996
5.104
113
Kdo pa zalsuži tisti oranžni procent? Se pravi od rafinerije do črpalke?? Mogoče Petrol, OMW itd... Ker če to gledam, se lahko dvigne cena sodčka za 20, 40 ali 60% in se ob predpostavki da zaslužkarji ostnejo pri enakih maržah, potem se cena nebi smela bistveno podražit.

Seveda pol pa zaslužkarji dvignejo svoj zaslužek tudi za 20, 40, 60% in smo tukaj kjer smo.

Banda naftna !!

Pa ne razumem državnih aparatov. zakaj ne morejo imeti fiksnih trošarin? Recimo naj fiksno zaslužijo 30 centov. Ne pa da si skladno z dražjim sodčkom višajo tudi svoj delež.
 
Nazadnje urejeno:

Toro

Pripravnik
20. avg 2007
112
0
16
Ministrstvo za gospodarstvo pravi nekako takole:
- Liter neosvinčenega petindevetdesetoktanca: 0,63017 EUR
- Trošarina: 0,35900 EUR
- DDV 20%: 0,19783

Trošarina je po mojem fiksna in določena v naprej, torej se ne spreminja z vsako spremembo vhodne cene - naj me kdo popravi, če to ni res.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.535
6.590
113
Popolnoma razumem državo, jaz bi isto počel
wink-1.gif


Saj se gre za profit, ali ne?

Bolj ne razumem tistih, ki dobijo najmanj tukaj delajo pa največ. Smešno kot je, pobere največ država, ki v bistvu ne "prodaja" tukaj nič, samo pravice za prodajo
wink-1.gif
Aja..pa seveda špekulanti, ki verjetno nikomu ni jasno kdo so, ampak verjetno so kakšni "kravatli" ki potem porazdelijo dobiček na razne firme, katerih imen nikoli ni nikjer objavljenih.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.950
1.260
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Popolnoma razumem državo, jaz bi isto počel
wink-1.gif


Saj se gre za profit, ali ne?

Bolj ne razumem tistih, ki dobijo najmanj tukaj delajo pa največ. Smešno kot je, pobere največ država, ki v bistvu ne "prodaja" tukaj nič, samo pravice za prodajo
wink-1.gif
Aja..pa seveda špekulanti, ki verjetno nikomu ni jasno kdo so, ampak verjetno so kakšni "kravatli" ki potem porazdelijo dobiček na razne firme, katerih imen nikoli ni nikjer objavljenih.

Najboljše bit špekulant...
Rabiš samo denar in "cisterne".
Kupiš za 9 centov in prodaš za 50centov. Vse kaj si naredil je da si kupil nafto ki so jo pripeljali --> pretočil v svoje cisterne in prodal za veke denarce.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Popolnoma razumem državo, jaz bi isto počel
wink-1.gif


Saj se gre za profit, ali ne?

Bolj ne razumem tistih, ki dobijo najmanj tukaj delajo pa največ. Smešno kot je, pobere največ država, ki v bistvu ne "prodaja" tukaj nič, samo pravice za prodajo
wink-1.gif
Aja..pa seveda špekulanti, ki verjetno nikomu ni jasno kdo so, ampak verjetno so kakšni "kravatli" ki potem porazdelijo dobiček na razne firme, katerih imen nikoli ni nikjer objavljenih.

Najboljše bit špekulant...
Rabiš samo denar in "cisterne".
Kupiš za 9 centov in prodaš za 50centov. Vse kaj si naredil je da si kupil nafto ki so jo pripeljali --> pretočil v svoje cisterne in prodal za veke denarce.





ne-ne-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.599
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ce pravilno poznam situacijo, in ta je pri obeh glavnih ponudnikih nafntnih derivatov enaka, saj jo doloca drzava, je zasluzek pri obeh enak oz. podoben - marzo doloca drzava, ta pa znasa le delcek % ...
wink-1.gif


dejansko sta se morala znajt sama, pri Petrolu tako 1/3 zasluzka prinesejo ravno prodajalne na bencinskih.
 

zlati

Pripravnik
24. mar 2008
32
0
6
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
Dober link...

Se pravi največ zaslužijo ponudniki (Petrol,...)?
Ne bo držalo! Prodajalci imajo s strani države določeno fiksno maržo, ki se ne spreminja s ceno goriva, ni ne vem kako velika (nisem črpalkar)
Link:
http://www.petrol.si/index.php?sv_path=98,104,106
Cena goriva je sestavljena in nabavne cene, DDV (fiksna stopnja) in toršarine, ki jo regulira vlada (glede na svoje potrebe-ali svojo požrešnost-žal, bližajo se volitve...). Če pogledate strukturo cene goriva, si država vzame skoraj polovico zneska, ki ga plačamo na črpalki!!!!!

Druga zgodba je seveda cena nafte. Ta je v zadnjih letih porasla kar za XXX procentov. Razlog? Umetno ustvarjanje kriz na naftnih področjih in gospodarska ekspanzija na Kitajskem, Indiji,......
Pred kakšnima dvema letoma sem v Spieglu prebral dober članek. Novinar je ugotovil, da so ZDA dodatno vsak dan zaslužile z nafto, kot je uradno stalo 10 dni vojne v Iraku! ZDA imajo pod kontrolo čez 50% svetovne nafte ( v Arabskih državah ja navadno razmerje 49:51). Dejstvo je tudi, da je ameriško gospodarstvo obubožano in jih trenutno rešuje nafta. Zato tudi ZDA sprožajo konflikte na področjih, bogatih z nafto (zakaj ne gredo reševat človeštva v Sudanu???). Dejansko cel svet plačuje davek Ameriki. Potem pa še svoj lonček pristavijo države z dajatvanmi, mi pa veselo plačujemo. Dokler bomo pač kupovali naftne derivate, bo pač veljal zakon ponudbe-povpraševanja. In tu lepo manipulirajo z vsemi nami.