Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Med fermentacijo itak co2 izpodrine zrak in nabira se v presežku ter piha ven, torej možnosti za okužbo ni. Ko konča vret je nad pivom posteljica co2ja in tudi par tednov ni problema če tako pustiš. Itak po končani fermentaciji lahko vse skupaj začepiš ali pa daš čez foljo/vrečko in fiksiraš z elastiko. Sam ves čas delam tako pa ni problemov.
 

ikst

Pripravnik
26. jul 2008
228
0
16
Obišči stran
No, se mi je zdelo, da ne bi smelo biti težav.

Jaz sem na ta način naredil en hiter session IPA. V 10 dneh od varjanja do kozarca, s suhim hmeljenjem in vse. Ni strahu, da bi pivo ostalo predolgo v fermentorju.
 

pivovarcek

Pripravnik
3. jun 2014
136
0
16
Včeraj sem zmlel slad in danes mi niso dostavili še preostanka.
Zanima me ali lahko zmleti slad stoji v zaprti kanti cca. 4-5 dni ali se bo pokvaril. Zmleto imam wheat in munich slad.
Ali je boljša varjanta da ga zvakumiram?
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Zmlet slad lahko hraniš na suhem in mrzlem tudi 3 mesece ali več preden začne opazno izgubljat lastnosti. Če ga vakumiraš je dober pa še dalj časa.
 

pivovarcek

Pripravnik
3. jun 2014
136
0
16
Hvala utiševalec !

Lp
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.458
113
Citat:
Uporabnik header pravi:
Jaz ga sedaj kupujem tukaj:
http://www.pivius-varilius.com/sestavine

Ugodna cena in poceni poštnina (okrog 3€ za do 30kg). Ista cena je tudi za mleti slad.
Končno so dodali tudi dme. Zaenkrat samo svetli.
Madonca kako počasi dodajajo artikle... So pa vsaj zaenkrat najcenejši
cheer.gif


btw, a ima ta štacuna kaj veze z društvom DLPD, ali so le sponzor?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Pomojem je kdo od internih glede na to da jih ves čas forsirajo oz. se vzajemno podpirajo. No več konkurence boljše za nas!
grims-1.gif


BTW, a bo kdo prijavil svoj pir na DLDP tekmovanje?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Pomojem je kdo od internih glede na to da jih ves čas forsirajo oz. se vzajemno podpirajo. No več konkurence boljše za nas!
grims-1.gif


BTW, a bo kdo prijavil svoj pir na DLDP tekmovanje?

Jaz bom prijavil pale ale
smile-1.gif
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Kakšen pretok imate na regulatorju plinskega gorilca? Jaz imam gorencev 8kw gorilec in regulator z pretokom 1.5kg/h.
Danes mi je konstantno zmrzoval in sem imel kar težave, da sem do konca prevrel pivino. Ali je imel mogoče še kdo take težave?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik header pravi:
Kakšen pretok imate na regulatorju plinskega gorilca? Jaz imam gorencev 8kw gorilec in regulator z pretokom 1.5kg/h.
Danes mi je konstantno zmrzoval in sem imel kar težave, da sem do konca prevrel pivino. Ali je imel mogoče še kdo take težave?

Pretok itak ni pomemben v smislu gorenja, če imaš pač manjši pretok plina potem dobiš na gorilcu manjšo moč (manjši plamen). Plamen ti regulira mešanica plina vs. zrak in to moraš imeti prav nastavljeno pa lepo gori. Ampak 1.5kg/h mislim da je dovolj za tak gorilnik oz. se standardno uporablja. Preveri če imaš vse zadihtano ok oz. če regulacijski oboroček za zrak prav deluje, pri teh gorencih vem da imajo tako butasto narejen sistem za zrak da moraš prej doktorirat preden ugotoviš kako se nastavlja.

Glede mraza kot je bilo omenjeno načeloma je lahko problem ampak govorimo sedaj o 10C zunaj ne pa o sibirskem mrazu kjer bi se poznalo. Jeklenka se še polet shladi lahko pod 0C zaradi "hlapenja" plina.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik header pravi:
Kakšen pretok imate na regulatorju plinskega gorilca? Jaz imam gorencev 8kw gorilec in regulator z pretokom 1.5kg/h.
Danes mi je konstantno zmrzoval in sem imel kar težave, da sem do konca prevrel pivino. Ali je imel mogoče še kdo take težave?

Pretok itak ni pomemben v smislu gorenja, če imaš pač manjši pretok plina potem dobiš na gorilcu manjšo moč (manjši plamen). Plamen ti regulira mešanica plina vs. zrak in to moraš imeti prav nastavljeno pa lepo gori. Ampak 1.5kg/h mislim da je dovolj za tak gorilnik oz. se standardno uporablja. Preveri če imaš vse zadihtano ok oz. če regulacijski oboroček za zrak prav deluje, pri teh gorencih vem da imajo tako butasto narejen sistem za zrak da moraš prej doktorirat preden ugotoviš kako se nastavlja.

Glede mraza kot je bilo omenjeno načeloma je lahko problem ampak govorimo sedaj o 10C zunaj ne pa o sibirskem mrazu kjer bi se poznalo. Jeklenka se še polet shladi lahko pod 0C zaradi "hlapenja" plina.

Prvi petnajst minut mi plamen lepo gori potem pa mi skoraj ugasne. Regulacijski obroček za zrak imam nastavljeno, da imam lepo moder plamen - do konca odprt. Jeklenko sem moral dat v leže , da mi je plamen sploh dokaj normalno gorel in ogreval sem regulator z toplo vodo, da je bilo sploh kaj pretoka plina. Ko dam krpo z toplo vodo na regulator se takoj poveča pretok plina in zopet lepo gori. A kaj ko to traja samo nekaj minut in krpa kar primrzne na regulator.
Ali bi bilo kaj bolje, če dam na jeklenko regulator z pretokom 3kg/h?
 
Nazadnje urejeno:

miskon

Pripravnik
8. apr 2014
34
1
6
Jaz imam enak gorilnik, 1,5kg/h je bistveno premalo, sicer ne vem kakšno količino piva kuhaš, verjetno bi moralo do 25l biti dovolj.
Z 3kg/h jaz kuham do 60l pivine, s kar dobrim vretjem.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Citat:
Uporabnik miskon pravi:
Jaz imam enak gorilnik, 1,5kg/h je bistveno premalo, sicer ne vem kakšno količino piva kuhaš, verjetno bi moralo do 25l biti dovolj.
Z 3kg/h jaz kuham do 60l pivine, s kar dobrim vretjem.

Kuham 48l pivine. Ko je normalen pretok dobro vre, težava je ko regulator primrzne. Bom zamenjal regulator, da vidim, če bo kaj bolje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če boš dal regulator z večjim pretokom bo bilo še slabše ker se bo še hitreje ohlajal!
grin1.gif


Za foro menjaj jeklenko plina, pomojem je plin slabe kvalitete in vsebuje večji delež vode ta pa zamrzne na zožitvah ob prehodu mrzlega plina.
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Jaz pa mislim, da zna biti zunanja temperatura problem. Pod 10 st. se butan zelo slabo uplinja in zato gospodinjska mešanica ni najboljša za te razmere.
Vem da imajo avtodomarji za ogrevanje svojih kištic pozimi jeklenke s čistin propanom.
Tvoj post se da razumeti kot da kuhaš pivo na prostem oz. na nizkih temperaturah zraka.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
To velja za butan, ki se mu občutno zmanjša uplinjevanje tam okoli 15C, propan pa lepo hlapi precej nižje zato se v jeklenkah namensko uporablja propan-butan (mešanica) saj deluje propan kot potisni plin.

Ena stvar je, če se jeklenko obrne na glavo oz . se zajema tekočo fazo potem se ven ne dobi več homogene mešanice ampak se zajema plin glede na gostoto in lahko se zgodi da kuriš samo propan ali pa samo butan oz. nekaj časa enega potem pa drugega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Trenutno jih dobiš več ali manj v vseh supermarketih (špar in mercator), če jih ni je opcija da jih še niso dobili ali pa da so jih razprodali!
evil.gif


Pa ko se že omenja ta piva, moje opažanje:
1. golding je verjetno osnova za ostala laška piva (zlatorog) ki jo potem redčijo na 4.9%
2. citra je tudi osnovni laško z dodanim citra hmeljem za aromo

Dvojni bok je pa soliden in prav lepo nesramno piten ker ga niso pokvarili z raznimi karamlenimi okusi kot so do sedaj počeli tako v unionu kot v laškem z močnejšimi temnejšimi piri (nekateri celo nosijo oznako bock, čeprav kamelnih sladov v njem ne sme bit).
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.