Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.911
113
Pomojem se prej dela božično pivo zgodaj spomladi
smile-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.564
8.911
113
Seveda, močnejša ko je, dlje rabi v kleti in za božiš se ponavad spodobi nekaj rjavo do črnega in močnega.
 

mato92

Zelenc'
26. nov 2014
7
0
1
Pozdravljeni!

Nekaj me zanima. Verjetno večinoma vsi dodajate sladkor v flaše. Ta sladkor se posede na dno zato me zanima če vi flaše kaj obračate ali pustite vse skupaj pri miru.
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik mato92 pravi:
Pozdravljeni!

Nekaj me zanima. Verjetno večinoma vsi dodajate sladkor v flaše. Ta sladkor se posede na dno zato me zanima če vi flaše kaj obračate ali pustite vse skupaj pri miru.

Sladkor je raztopljen v pivu, tako da vse skupaj pustiš pri miru. Če sumiš, da bo karbonizacija v pivu slaba potem steklenice malo potreses oz preobrnes in po možnosti malo povišaš temperaturo. Dobro je imeti eno testno plastenko napolnjeno s pivom. To narediš približno po enem tednu, če je plastenka še vedno mehka na otip.
 

matejko

Pripravnik
15. sep 2014
59
0
6
A ima kdo izmed vas izkušnje z gojenjem lastnega hmelja ? Saj literature je kar nekaj, se mi je pa ustavilo pri nakupu sadik... Ve kdo kje jih dobiti ? Hmezad jih ne prodaja...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo si probal?

Sicer pa "divji hmelj" dobiš velikokrat ob rekah in potokih povsod po sloveniji, tudi v hoferju ga prodajajo 1x letno kot okrasno rastlino! Sam imam dve sadike eno iz hoferja in eno iz divjine, zaenkrat še niso uspele pridelat kaj hmelja (ok, poljedeljstvo mi ne leži ravno in občasno pozabim kaj postorit okoli tega)!
evil.gif
 

matejko

Pripravnik
15. sep 2014
59
0
6
Sem probal tudi institut, pa mi ne odgovorijo preko e-pošte. Jih bom pač moral poklicat
smile-1.gif

Ja, to glede divjega hmelja mi je znano ampak pri pravih sortah veš kaj pričakuješ ( alfa klisline, čas obiranja, občutljivost na bolezni...) in ker bi že šprical bi šel kar na auroro, ki je najmanj občutljiva glede tal in bi verjetno najbolje uspevala.
wink-1.gif
 

mato92

Zelenc'
26. nov 2014
7
0
1
Divja rastlina ti ne bo nikoli obrodila, kajti neveš ali je ženska ali moški. Ker obrodi samo ženska rastlina pa še ta se ne sme oprašiti. Zato hmeljarji na veliko prakticirajo uničevanje divjega hmelja. Če se bom pozanimal na inštitutu si boš navlekel kup problemov z birokracijo, kajti če hočeš gojiti hmelj moraš pridobiti dovoljenje in pa certifikat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Storžke naredi samo en spol ja, ampak okrasni hmelj je itak okrasni zaradi tega ker cveti torej je ženski predstavnik.

Glede divjega sem pa izvedel kloniranje ženske rastline (podtaknjenci oz. grebeničenje) tako da načeloma bi moral dobit strožke.

Dovoljenja in certifikat rabiš pa verjetno za sorte ki so pri nas "avtohtone", predvsem zaradi nadzora in potem nadalnje odprodaje.
 

mato92

Zelenc'
26. nov 2014
7
0
1
a je to vredu?

final volume 22L
začetna količina vode 14L
Fly sparge 19L??

Če vsujem 6kg slada pri 14L mi polovico slad spije. ne razumem zakaj fly sparge z tako veliko količino vode. Zakaj ni že začetna količina vode večja in sparge voda z manjšo količino. Izračunano je v beersmithu.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Pri klasičnem infuzijskem drozganju z izpiranjem je količina slad vs. voda ponavadi v razmerju 1:2.5, to je neko tako optimalno razmerje v katerem imaš slad dobro namočen in hkrati ni preveč viška vode. Ni pa noben problem lahko greš še v nižje razmerje (1:2) ali pa v višje (1:5 ali celo več).

Zakaj je bolje na začetku imeti manj vode pri letečem izpiranju (fly sparge)? Zato ker imaš manj "mase", ki je pod mashout temperaturo (75C) in to potem oblivaš z vodo za izpiranje, ki ima pravo temperaturo ter imaš s tem boljšo efektivnost.
 

fristev

Zelenc'
28. feb 2011
12
0
1
flaskondiht.jpg


A bo tole tesnjenje sploh v redu? Čep bi bil boljši, kaj... Pod pokrovček sem dal še polivinil - morda bo kaj muzke. Včeraj ob 22h zamešal, upam da se še danes kaj zgodi.

Drugače pa:
15l vode
coopers real ale piksna
dme svetli 20 dag
safale s-05
abv 3.8

Termometer (kasičen) mi pa čudno kaže. Skala je dolga 110 stopinj celzija, vrelo vodo je pa odmeril na 85 °C . Ali ima to blokado?
confused-1.gif
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
545
32
28
Citat:
Uporabnik fristev pravi:
flaskondiht.jpg


A bo tole tesnjenje sploh v redu? Čep bi bil boljši, kaj... Pod pokrovček sem dal še polivinil - morda bo kaj muzke. Včeraj ob 22h zamešal, upam da se še danes kaj zgodi.

Drugače pa:
15l vode
coopers real ale piksna
dme svetli 20 dag
safale s-05
abv 3.8

Termometer (kasičen) mi pa čudno kaže. Skala je dolga 110 stopinj celzija, vrelo vodo je pa odmeril na 85 °C . Ali ima to blokado?
confused-1.gif

Jaz imam isto narejeno luknjo v pokrovčku za veho. Okrog pokrovčka vedno navijem izolirni trak pa dihta v nulo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Teli zamaški držijo tako tako, če so mokri oz. podložiš spodaj plastično gumico bo mogoče držalo drugače pa ne, Lahko zaviješ malo plastične folje za živila okoli pa bo za prvo silo, drugače si pa kupi gumjaste čepe (dobiš take za taveliko veho ali pa take brez luknje pa jih navrtaš da dobiš noter tvojo veho). Sicer pa nima veze, ker je fermentor prozoren lahko fermentacijo spremljaš v živo in veha tudi če ne brbota. Ko vidiš dan i več dogajanja (0 gibanja, posvetiš noter z lučjo) potem je fermentacija čisto končana!
zmaga.gif
 

ikst

Pripravnik
26. jul 2008
228
0
16
Obišči stran
Koliko je sploh važno, da zadeva tesni? Jaz sem zadnjič zvaril eno testno rundo pa sem imel že vse vehe zasedene. Pivino sem zlil v eno 10 litersko kantico in zamašek privil toliko, da lahko plini uhajajo ven, brez vehe. Pivo je prišlo ven čisto OK.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.