Router ali switch

Slosar

Zelenc'
30. nov 2007
5
0
1
Pozdravljeni

Rad bi povezal na intermet 2 računalnika in pri tem bom skoraj vrjetno potreboval routerja ali pa switch. Po netu sm brskal in videl,da je možno uporabiti tudi switch za internet, kar je cenovno bolj ugodno. Obstaja pa tudi možnost priklopa preko routerja, samo so pa malo dražji od switcha.
Potreboval bi pa seveda vašo pomoč, ker ne vem katero opcijo naj izberem.
Hvala za odgovore.
LP
 

Bane

Pripravnik
22. jul 2007
210
0
16
Danes na Zemlji, jutri pa v vesolju
Citat:
Uporabnik pisatelj pravi:
Pozabil si povedat kaksno internet povezavo imas!

Ce imas ADSL, potem je router najboljsa varjanta. Pa sej tud niso tolk dragi.

Nočem biti malenkosten, vendar ne samo pri ADSL, temveč pri vseh širokopasovnih povezavah (VDSL, Kabelska...), oziroma pri vseh povezavah kjer je strošek fiksen in se ne zaračunava po času ali količini, je absolutno smiseln ROUTER.

Prinaša več prednosti kot na primer: Stalna povezava, požarni zid....
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
tu sploh nimaš kaj razmišljat .... rutar pa pika
wink-1.gif
 

Slosar

Zelenc'
30. nov 2007
5
0
1
Kako pa je z nabavo routerja, kako naj vem, katerega kupiti. Vem, da jih je več vrst, samo kaj je razlika med njimi.

Hvala. LP
 

Bane

Pripravnik
22. jul 2007
210
0
16
Danes na Zemlji, jutri pa v vesolju
Če nisi ravno nek zlo zahteven uporabnik bojo več ali manj vsi zadovoljili tvoje potrebe.
Razmisli pa, da nabaviš wifi router, mogoče ga ne potrebuješ sedaj, a v bližnji prihodnosti zagotovo (telefon, dlančnik, prenosnik... in še kup drugih naprav, ki imajo oz. bodo imele wifi).
ma njega normalno priklopiš npr. 2 ali več računalnikov na kabl, poleg tega pa še imaš možnost dostopa na net z brezžično povezavo.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik Bane pravi:
Če nisi ravno nek zlo zahteven uporabnik bojo več ali manj vsi zadovoljili tvoje potrebe.
Se ne strinjam. Drek ruter je drek, ne glede kako zahteven je uporabnik.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
Citat:
Uporabnik Bane pravi:
Če nisi ravno nek zlo zahteven uporabnik bojo več ali manj vsi zadovoljili tvoje potrebe.
Razmisli pa, da nabaviš wifi router, mogoče ga ne potrebuješ sedaj, a v bližnji prihodnosti zagotovo (telefon, dlančnik, prenosnik... in še kup drugih naprav, ki imajo oz. bodo imele wifi).
ma njega normalno priklopiš npr. 2 ali več računalnikov na kabl, poleg tega pa še imaš možnost dostopa na net z brezžično povezavo.

in kater router do nekje 50€ bi mi priporočili? nanj bi pa priklučil en navaden PC in en prenosnik.
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
ali obstaja kakšna firma teh brezžičnih routerjev, za katero se ve da je ok in da jo je možno kupit npr v bigbangu, H. normanu...

problem je v tem, da je na desetine teh naprav, cene od 20 do par 100€ in kako naj ve nek povprečni kupec kateri je ok in kateri ne
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
ali obstaja kakšna firma teh brezžičnih routerjev, za katero se ve da je ok in da jo je možno kupit npr v bigbangu, H. normanu...

problem je v tem, da je na desetine teh naprav, cene od 20 do par 100€ in kako naj ve nek povprečni kupec kateri je ok in kateri ne

Tak je da so eni preverjeni bolj, eni manj, eni procesorsko zmogljivejši, eni manj, potem na ene lahko daš tudi Linuxa gor na ene ne... Vsekakor poglej kaj rabiš.

Jaz sem vzel Netgear 824 in mi je zaenkrat deloval odlično, sem pa z Netgear tudi imel že probleme. Ta moj ima še povečano brzino (pri 802.11g standardu) in povečan domet signala (MIMO), pa čeprav tega ne rabim, je bil na Bolhi za 30EUR skupaj z adapterjem in sem imel srečo da sem ga kupil, ker drugače za ta keš ni bilo bogve kaj izbire.

Instaliral sem nazadnje tudi Linksysa WRT54GL, nastavil 5 laptopov za delo prek wifi in me še niso klicali da bi bilo kaj narobe. Tudi Asus (500 deluxe model oz. nekaj podobnega) kar dobro služi stricu doma...

Nekako od vseh firm kar sem imel opravka, bi jih rangiral:

1. Linksys (stara oprema je delala kake probleme, novejša pa dela BP)
2. Asus
3. Netgear (včasih dela 120%, včasih pa probleme zganja, glede na to da ga imam doma in dela BP mislim da so se popravili)

Aja pri vseh zdajšnjih routerjih uporabljam (nastavim) WPA oz. WPA2 enkripcijo če se da (kak stari 802.11b klient kdaj ne podpira, prav tako sem eno omrežje moral downgradeat na WEP128 ker so kupili med vsem tudi macbooka ki ni imel možnosti izbire wpa enkripcije)
 

Don_Corleone

THE GODfather
3. sep 2007
5.638
0
36
38
no ker si že omenil firmo linksys, mi povej kaj praviš o tem:
http://www.shift.si/sl/Omrezni...s__BEFSR41.html

je pa še en problem, da se ne spoznam dosti na te zadeve. tako da ne vem kaj vse rabim. mam T2 vdsl, povezavo 10/1, uporabljen bo za deljenje povezave na pol. v uporabi bo za priklučitev enega PC in enega prenostnika
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik Don_Corleone pravi:
no ker si že omenil firmo linksys, mi povej kaj praviš o tem:
http://www.shift.si/sl/Omrezni...s__BEFSR41.html

je pa še en problem, da se ne spoznam dosti na te zadeve. tako da ne vem kaj vse rabim. mam T2 vdsl, povezavo 10/1, uporabljen bo za deljenje povezave na pol. v uporabi bo za priklučitev enega PC in enega prenostnika

Hehehe, točno tegale imam pa 2 prostora naprej od moje pisarne, v komunikacijski sobi
wink-1.gif
dobr hendla celo firmo, tudi software za branje firewall loga sem instaliral in deluje (Linksys LogViewer). V bistvu set it and forget it napravca, v uporabi 10 mesecev brez kakšnegakoli problema.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Aja za T2 VDSL boš verjetno dobil IP preko T2 DHCP (al maš pa fiksni IP), to potem vneseš v router setupu, kar se tiče pa 2 računalnikov pa potrebuješ 2 patch kabla (predvidevam da mrežne kartice povsod že so). Kabel od routerja do modema pa je že zraven routerja eden - v bistvu isto patch...