Roltek popravilo gurtne

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Ali kdo slučajno ve, če se lahko v lastni režiji zamenja tisti plastični del ob strani okna ki navija gurtno na roltek roletah? Pri babici se je zlomil del plastike v notranosti ki drži navoj v napetosti. Roltek je dal res neko absurdno ceno za prevoz in delo serviserja, del stane pa cca 10eur. Zanima me, če je kakšen način da na staro gurtno dam nov navijalni mehanizem (nekako odklopim starega in pritrdim novega na staro gurtno) ali je potrebno zamenjati vse skupaj z gurtno nekje zgoraj v roleti.

Hvala!
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
"(nekako odklopim starega in pritrdim novega na staro gurtno) ".... hmmmm:sprasujemse: nekak?
Moj nasvet: Odpri škatlo pod katero je roleta in boš videl, kako je gurtna tam pričvrščena.
Kupi komplet nov mehanizem z gurtno vred.
Ko boš star mehanizem z gurtno odstranil, navij ročno roleto gor, napelji tisto gurtno čez vodila, priveži in zadeva rešena. Seveda si moraš pa vzeti 10-15 min časa. :fredi:;)

PS. stare gurtne že ne boš navijal na nov mehanizem.
1- ker se e splača za nekaj € razlike
2- ker ga ne boš navil tako kot treba
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Problem ni v tem da bi si moral vzeti kaj več časa, problem je da ne vem če je potrebno kakšno posebno znanje za se odklopi gurtno na mehanizmu rolete ali če bom moral čez okno v šestem štuku viseti da to uredim.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.298
3.408
113
Ah

Sigurno ne bo uspel odpreti škatle kjer je notri roleta.

Plačaj rajši preden vse polomiš.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ene rolete imajo takšno škatlo, ki gre cela dol. To bi blo problem sneti na šestem štuku ja. Novejše rolete imajo za odspodaj pokrov, ki ga lahko odšraufaš.
Preden bi snel stari trak, bi moral držati roleto, da se ne spusti in zamenjati mehanizem z novim trakom. Za to so pa dve roki premalo, da še prišraufaš novi mehanizem. Pa še držati se moraš sam sebe nekje.
Problem je, ker mora biti roleta dvignjena preden trak privežeš za kolut. Mal težko bo to vse skupaj narediti na oknu v šestem nadstropju, ja.
Če bi bilo to kje, kjer bi lahko iz tal zamenjal je dela za nekaj minut. (pa še pol piva spiješ vmes);)
Kr mojstra poklič al pa kakšnega alpinista, da bo visu privezan skoz okno :p
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Daj sliko navijalca!
Rabiš ploščati izvijač in takšnega ki je prisravfan navijalc na okno in zamenjaš preden kavo skuhaš monterju.
Seveda če si prav predstavljam tvojo okvaro. Na yt je kar nekaj posnetkov
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ahhh... sej ni problem tist navijalc zamenjat, ki je v sobi. Treba je še trak napeljat na kolut, kjer je roleta. Pa v šestem nadstropju je.
(avsisamyoutubegledate)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
A ti več veš kot slycer, a sem samo jaz prebral da se mu je samo nekaj v navijalcu odlomilo?Če se mu je samo navijalc pokvaril, ne rabis nic rolete podirati. Snames gurtno iz navijalca, odsravfas navijalc iz okna, nasrafas drugega, in nataknes gurtno v navijalca.
Preden se lotite dela, poskrbis da roleta ostane gor. Al ti nekdo drži gurtno ko jo snames iz navijalca al pa jo nekako zakajlas v koleščka.
Odpreš hladno pivo in ga spijes. FD
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Sla je v notranjsti plastika ki drži na mir na sredini kolutno? vzmet. In se je posledično odvila in izgubila moč zato tudi ko sem konec vzmeti spet fiksiral v center navijalca le-ta ni hotela do konca navijati gurtne ampak samo ko je bila gurtna najbolj iztegnjena in posledično najbolj "nategnjena", potem pa hitro izvodeni.

Žal mi je da nisem slikal notranjosti navijalca, bom jutri postal sliko zunanjosti, če bo komu pomagala. Sicer pa tudi nisem ziher če je kakršenkoli dostop do same rolete z notranje strani. Mislim da je samo luknja skozi okvir okna, potem je pa vse na zunanji strani. Ker če mi spomin pravilno služni ni znotraj zgoraj nobene pokrivne plošče. Je bil pa način pritrditve stare gurtne na vzmet navijalca tudi nekaj specialna. Ampak tudi tega nisem slikal. :/

Priznam da nisem odprl teme, najbolj oborožen s podatki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Hanzi , mogoče pa ja. Sem že zamenjal nekaj teh zadev. Nisem samo gledal na you tube!!:fredi:

Slycer , sploh ni pomembno, kaj se je kje odlomilo. Zadeva pač ne dela, in jo je treba zamenjati.
Na notranji strani prostora ni nobenega pokrova. kjer bi prišel do rolete. Ti je na zunanji. Sedaj pa, ali je pod škatlo, ali je pa tako narejeno, da gre cela škatla dol. Ali sta dva vijaka ali pa štiri. Odvisno, kolk je zadeva stara in kako je bila narejena
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Lanos
Daj povej zakaj bi ti podiral roleto, če je samo navijalc odletel. Kot pri avtu. Zakaj bi menjal polosovino, če imaš gumo počeno. Kje sem preveč yt gledal?
Tvoj stavek res zmaga

"sploh ni pomembno, kaj se je kje odlomilo. Zadeva pač ne dela, in jo je treba zamenjati"

Čudno da nisi napisal da je treba okno menjat
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Hanzi , zato, ker tako je. :jok:
Rolete ni treba podirati (le kje si to prebral) ampak sneti samo pokrov, pod katerem je roleta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Na navijacu je trak, ki je pripet za kolut na roleti. In če hočeš zamenjati navijalc , kjer je noter tudi trak oz. gurntna, moraš odpreti pokrov rolete, da povežeš navijalc z roleto(z gurtno oz. trakom). Ne vem kako bi samo navijalc zamenjal, pa da ga ne bi povezal. Kako bi lahko spuščel dvigal/roleto potem??? :fredi:
To da gledaš te zadeve preko YT si sam napisal. Citiram "Na yt je kar nekaj posnetkov ). Če ne b gledal, ne bi tega vedel.
Zakaj bi menjal polosovino, če je počena guma? Ja, res ...primerjava na mestu. Nov avto kupiš, če je počena guma:fredi:
Čudno da nisem napisal, da treba okno menjat? Zarad mene lahk tud bajto greš novo delat, zaradi enga navijalca. Fantu sem hotel samo pomagat, kako naj zamenja in kako se da zamenjati, ti pa zdej z nekim novim oknom prideš ven. :bonk:
Aha... pišeš, kako moj stavek zmaga, da sploh ni pomembnio, kaj ne dela, če je treba del menjati. Ja. Res je . Kaj ni jasno. Al je počena plastika na navijalcu al je pa počen trak oz. gurtna. Staro navijalc :fredi:dol in novo gor. Kako se to zamenja, sem pa zgoraj napisal.
Kako prideš do notranjoti kjer je navita roleta ne vem v tem primeru, ker ne vem kakšno roleto oz škatlo ima. Je pa zmeraj tako narejeno, da se da prav zaradi takšnih zadev vse da urediti. PS. Da ni treba okna menjati, kot omenjaš. :valjamse:
Te navijalce sem že nekajkrat zamenjal. In nisem gledal po YT.
PS: in ko si že omenjal počeno gumo. Če hočeš zaflikati počeno gumo, ni treba, se spraševati zakaj bi še polosovino menjal. Moraš pa avto dvigniti, kolo odšraufati, zaflikati/zamenjati, pa v obratnem vrstnem redu nazaj. Pa se tud sprašuješ, zakaj treba avto dvigniti in kolo odšraufati, če je treba gumo samo zaflikati???????
 

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
Hanzi , zato, ker tako je. :jok:
Rolete ni treba podirati (le kje si to prebral) ampak sneti samo pokrov, pod katerem je roleta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Na navijacu je trak, ki je pripet za kolut na roleti. In če hočeš zamenjati navijalc , kjer je noter tudi trak oz. gurntna, moraš odpreti pokrov rolete, da povežeš navijalc z roleto(z gurtno oz. trakom). Ne vem kako bi samo navijalc zamenjal, pa da ga ne bi povezal. Kako bi lahko spuščel dvigal/roleto potem??? :fredi:
To da gledaš te zadeve preko YT si sam napisal. Citiram "Na yt je kar nekaj posnetkov ). Če ne b gledal, ne bi tega vedel.
Zakaj bi menjal polosovino, če je počena guma? Ja, res ...primerjava na mestu. Nov avto kupiš, če je počena guma:fredi:
Čudno da nisem napisal, da treba okno menjat? Zarad mene lahk tud bajto greš novo delat, zaradi enga navijalca. Fantu sem hotel samo pomagat, kako naj zamenja in kako se da zamenjati, ti pa zdej z nekim novim oknom prideš ven. :bonk:
Aha... pišeš, kako moj stavek zmaga, da sploh ni pomembnio, kaj ne dela, če je treba del menjati. Ja. Res je . Kaj ni jasno. Al je počena plastika na navijalcu al je pa počen trak oz. gurtna. Staro navijalc :fredi:dol in novo gor. Kako se to zamenja, sem pa zgoraj napisal.
Kako prideš do notranjoti kjer je navita roleta ne vem v tem primeru, ker ne vem kakšno roleto oz škatlo ima. Je pa zmeraj tako narejeno, da se da prav zaradi takšnih zadev vse da urediti. PS. Da ni treba okna menjati, kot omenjaš. :valjamse:
Te navijalce sem že nekajkrat zamenjal. In nisem gledal po YT.
PS: in ko si že omenjal počeno gumo. Če hočeš zaflikati počeno gumo, ni treba, se spraševati zakaj bi še polosovino menjal. Moraš pa avto dvigniti, kolo odšraufati, zaflikati/zamenjati, pa v obratnem vrstnem redu nazaj. Pa se tud sprašuješ, zakaj treba avto dvigniti in kolo odšraufati, če je treba gumo samo zaflikati???????

lejta, ni potrebno biti tako srborit, bliža se polna luna, no. Narodnjak se je ponudil, da zrihta za male pare in to je to. Možakar , če ni še nikoli videl razstavljenega navijalca, se bo še poškodoval, če mu vzmet ven skoči. Ja, pa če je zunanja rolet škatla in tako visoko, ni treba odpirat škatle, lahko se zamenja samo navijalc brewz gurtne(če je še o.k.)
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.556
688
113
Si rešil?
Poslikaj zlomljeni del.
Če je trak OK, lahko zamenjaš samo napenjalec. Razen, če so rolete enostavno dostopne.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
lejta, ni potrebno biti tako srborit, bliža se polna luna, no. Narodnjak se je ponudil, da zrihta za male pare in to je to. Možakar , če ni še nikoli videl razstavljenega navijalca, se bo še poškodoval, če mu vzmet ven skoči. Ja, pa če je zunanja rolet škatla in tako visoko, ni treba odpirat škatle, lahko se zamenja samo navijalc brewz gurtne(če je še o.k.)
ahh.... nič nisem srborit.
Ne vem včasih kako bi napisal. Eni (ne vsi) ne razumejao ali nočejo razumeti prebranega. Možno pa da tudi jaz ne pišem v slovenščini. Verjetno kje kakšna vejica manjka ;)
agaa... Če menjaš navijalec, kupiš z gurno vred. Navijanje stare gurne na nov navijalec je misija nemogoče, glede na to, da je že problem zamnjati odviti dva vijaka na navijalcu in dva (mogoče štiri) na pokrovu rolete. Sicer pa, nekdo je te rolete tudi montiral in verjetno ni nemogoče.
Zadeva deluje čisto mehansko (brez kemije in elektrinike in vesoljske tehnologije). Od novega navijalca z novo že naviti gurtno je potrebno SAMO zamenjati s starim ((samo DVA vijaka) potegniti gurtno iz novega navijalca čez vodilo , ki gre čez okvir vrat in in ga pritrditi (včasih je to samo navaden vozel) na kolut rolete.
Pa roleta mora biri dvignjena oz navita preden privežeš gurno na tisti kolut.
Bolj enostavno ne more biti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.261
5.819
113
pri taščici
Takole zgleda moj rezervni navijalec od rolteka ki je že kakšnih 6 let v garaži. A vidiš kje gurtno?
 

Priponke

  • IMG_20190617_212523.jpg
    IMG_20190617_212523.jpg
    825,8 KB · Ogledi: 1.766